The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | CHILTON Ben Team U Charente-Maritime | Team U Charente-Maritime | 5:46:21 | ||
2 | CONOR Paul UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 0:02 0:02 | ||
3 | VIDAL Victor GSC Blagnac Vélo Sport 31 | GSC Blagnac Vélo Sport 31 | 0:04 0:04 | ||
4 | MOLONEY-MORTON William AC Bisontine | AC Bisontine | 0:13 0:13 | ||
5 | DIAZ GARCIA Juan Team INCA | Team INCA | 0:15 0:15 | ||
6 | VALVASORI Larry CR4C Roanne | CR4C Roanne | 0:23 0:23 | ||
7 | BASSON Gustav CR4C Roanne | CR4C Roanne | 0:46 0:46 | ||
8 | GIORDANENGO Tom CR4C Roanne | CR4C Roanne | 0:47 0:47 | ||
9 | EVANS Toby CR4C Roanne | CR4C Roanne | 0:48 0:48 | ||
10 | PLAMONDON Joel Team N'side | Team N'side | ,, 0:48 | ||
11 | CAUDOUX Alexandre Team Corrèze-Suchet-Nouvelle Aquitaine | Team Corrèze-Suchet-Nouvelle Aquitaine | 0:50 0:50 | ||
12 | BUFFIN Loïs CR4C Roanne | CR4C Roanne | 0:52 0:52 | ||
13 | ESCURE Marin Team U LH | Team U LH | ,, 0:52 | ||
14 | ARHIE Vincent Hexagone - Corbas Lyon Métropole | Hexagone - Corbas Lyon Métropole | 0:54 0:54 | ||
15 | ROMEO Hugo OCF Team Legend Wheels | OCF Team Legend Wheels | 1:12 1:12 | ||
16 | LAJAUNIAS Valerian Team U LH | Team U LH | 1:13 1:13 | ||
17 | GERBAUD Guillaume Team U LH | Team U LH | 1:23 1:23 | ||
18 | GOUERY Armand CC Périgueux | CC Périgueux | 1:24 1:24 | ||
19 | ROCHEREAU Julien Team U LH | Team U LH | 2:30 2:30 | ||
20 | THOMAS Victor MIX 1 | MIX 1 | 3:52 3:52 | ||
21 | LAVIGNAC Matthieu Occitanie | Occitanie | 3:55 3:55 | ||
22 | BESSAGUET Cedric Team U Charente-Maritime | Team U Charente-Maritime | ,, 3:55 | ||
23 | BUISSON Julien Team Corrèze-Suchet-Nouvelle Aquitaine | Team Corrèze-Suchet-Nouvelle Aquitaine | ,, 3:55 | ||
24 | LARPE Killian Team U Charente-Maritime | Team U Charente-Maritime | 3:56 3:56 | ||
25 | ROUX Damien OCF Team Legend Wheels | OCF Team Legend Wheels | 3:58 3:58 | ||
26 | ARHIE Kevin Team U Charente-Maritime | Team U Charente-Maritime | 4:01 4:01 | ||
27 | BAGARD Pierre MIX 1 | MIX 1 | 4:08 4:08 | ||
28 | MURCIA Jaider Daniel Team INCA | Team INCA | 4:11 4:11 | ||
29 | MENUT David CR4C Roanne | CR4C Roanne | 4:53 4:53 | ||
30 | CONAN Guerlain GSC Blagnac Vélo Sport 31 | GSC Blagnac Vélo Sport 31 | 5:08 5:08 | ||
31 | THOMASSIN Maxime Hexagone - Corbas Lyon Métropole | Hexagone - Corbas Lyon Métropole | 6:51 6:51 | ||
32 | TREMOULET Antoine OCF Team Legend Wheels | OCF Team Legend Wheels | 7:55 7:55 | ||
33 | O'CONNOR Calum CC Périgueux | CC Périgueux | 7:58 7:58 | ||
34 | TIPHAIGNE Mathis Océane Top 16 | Océane Top 16 | 8:14 8:14 | ||
35 | LUINAUD Romain Team Corrèze-Suchet-Nouvelle Aquitaine | Team Corrèze-Suchet-Nouvelle Aquitaine | 8:30 8:30 | ||
36 | VASQUEZ DORADO David Team INCA | Team INCA | 9:44 9:44 | ||
37 | GRAND Antoine Hexagone - Corbas Lyon Métropole | Hexagone - Corbas Lyon Métropole | 10:12 10:12 | ||
38 | BLANC Arthur Hexagone - Corbas Lyon Métropole | Hexagone - Corbas Lyon Métropole | 10:13 10:13 | ||
39 | PIERRAT Joseph Team N'side | Team N'side | 10:14 10:14 | ||
40 | PENDERY Léo OCF Team Legend Wheels | OCF Team Legend Wheels | 10:43 10:43 | ||
41 | VIDAL Adrien GSC Blagnac Vélo Sport 31 | GSC Blagnac Vélo Sport 31 | 10:45 10:45 | ||
42 | LETURGIE Bastien OCF Team Legend Wheels | OCF Team Legend Wheels | 10:46 10:46 | ||
43 | OUELLET Edward Team N'side | Team N'side | 11:34 11:34 | ||
44 | CANDIL Juan Sebastian Team INCA | Team INCA | 14:15 14:15 | ||
45 | DAVID Alexis AC Bisontine | AC Bisontine | 14:25 14:25 | ||
46 | JELSPERGER Mathieu MIX 1 | MIX 1 | 14:32 14:32 | ||
47 | CURIEN Quentin Team N'side | Team N'side | 15:29 15:29 | ||
48 | AUMEUNIER Lucas CC Périgueux | CC Périgueux | 15:35 15:35 | ||
49 | NOUGUE-DESSUS Aaron Occitanie | Occitanie | 15:51 15:51 | ||
50 | PELLOUX Thomas Occitanie | Occitanie | 17:09 17:09 | ||
51 | MORTIER Thibaut AC Bisontine | AC Bisontine | 17:53 17:53 | ||
52 | SAINT MARTIN Pierre Occitanie | Occitanie | ,, 17:53 | ||
53 | MERMET Rémi AC Bisontine | AC Bisontine | 17:56 17:56 | ||
54 | MOUCHET Zian AC Bisontine | AC Bisontine | 18:04 18:04 | ||
55 | GUILLONNET Adrien Hexagone - Corbas Lyon Métropole | Hexagone - Corbas Lyon Métropole | 21:33 21:33 | ||
56 | DELTRIEU Gauthier Team INCA | Team INCA | 22:49 22:49 | ||
57 | VERHAEGHE Antoine Team INCA | Team INCA | 23:31 23:31 | ||
58 | HAMON Nicolas Team U LH | Team U LH | 24:03 24:03 | ||
59 | BARRY David CRC Limoges | CRC Limoges | 47:08 47:08 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
- Date:14 April 2024
- Avg. speed winner:-
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:0 km
- Points scale:
- Departure:
- Arrival:
Competitions
Race profile
Sites
Have missing information? Contribute here!