The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|
1 | 3:56:57 | |||
2 | RETEGI Mikel Equipo Lizarte | Equipo Lizarte | ,, 0:00 | |
3 | ,, 0:00 | |||
4 | SILVA Guillermo Thomas Team Previley Maglia Coforma bembibre | Team Previley Maglia Coforma bembibre | ,, 0:00 | |
5 | FAURA José Valverde Team-Ricardo Fuentes | Valverde Team-Ricardo Fuentes | ,, 0:00 | |
6 | SUTTON Louis David Brocar-Alé | Brocar-Alé | ,, 0:00 | |
7 | ROBERT Ferran Valverde Team-Ricardo Fuentes | Valverde Team-Ricardo Fuentes | ,, 0:00 | |
8 | BALDERSTONE Abel Filial Caja Rural-Alea | Filial Caja Rural-Alea | ,, 0:00 | |
9 | GONZALEZ Pablo Vigo-Rías Baixas | Vigo-Rías Baixas | ,, 0:00 | |
10 | MUÑOZ Francisco EOLO-Kometa | EOLO-Kometa | ,, 0:00 | |
11 | CASTRILLO Pablo Equipo Lizarte | Equipo Lizarte | ,, 0:00 | |
12 | DOMÍNGUEZ David EOLO-Kometa | EOLO-Kometa | ,, 0:00 | |
13 | GUTIERREZ Jorge Equipo Lizarte | Equipo Lizarte | ,, 0:00 | |
14 | 2:48 2:48 | |||
15 | LÓPEZ DE ABETXUKO Andoni Filial Caja Rural-Alea | Filial Caja Rural-Alea | ,, 2:48 | |
16 | ARA Pablo Vigo-Rías Baixas | Vigo-Rías Baixas | ,, 2:48 | |
17 | LLANERAS Pau ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | ,, 2:48 | |
18 | SEGOVIA Yago Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | ,, 2:48 | |
19 | JIMENEZ Sergio Brocar-Alé | Brocar-Alé | ,, 2:48 | |
20 | ,, 2:48 | |||
21 | ETXEBERRIA Haimar Filial Caja Rural-Alea | Filial Caja Rural-Alea | ,, 2:48 | |
22 | TOWERS Lucas Team Previley Maglia Coforma bembibre | Team Previley Maglia Coforma bembibre | ,, 2:48 | |
23 | FLAUZINO Luis Henrique Tenerife BikePoint Pizzería Española | Tenerife BikePoint Pizzería Española | ,, 2:48 | |
24 | GARCIA Alvaro Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | ,, 2:48 | |
25 | MARÍN José Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | ,, 2:48 | |
26 | MIRALLES Tomas Equipo Essax | Equipo Essax | ,, 2:48 | |
27 | RAMIREZ Cristobal Ignacio Team Previley Maglia Coforma bembibre | Team Previley Maglia Coforma bembibre | ,, 2:48 | |
28 | LOVERA Alejandro Ulevel-Safirfruits | Ulevel-Safirfruits | ,, 2:48 | |
29 | MALAVER Elkin Steven Team Previley Maglia Coforma bembibre | Team Previley Maglia Coforma bembibre | ,, 2:48 | |
30 | MARTÍN Daniel Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | ,, 2:48 | |
31 | LUNA Alejandro Team Previley Maglia Coforma bembibre | Team Previley Maglia Coforma bembibre | ,, 2:48 | |
32 | TOMAS Josep Brocar-Alé | Brocar-Alé | ,, 2:48 | |
33 | MELLADO Daniel Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | ,, 2:48 | |
34 | HERNAIZ Vicente Vigo-Rías Baixas | Vigo-Rías Baixas | ,, 2:48 | |
35 | MARTIN Tom Brocar-Alé | Brocar-Alé | ,, 2:48 | |
36 | SHORTT Devin Team Previley Maglia Coforma bembibre | Team Previley Maglia Coforma bembibre | ,, 2:48 | |
37 | GORM ALBRECHTSEN Christian Team SmartDry – Girona Cycling City | Team SmartDry – Girona Cycling City | ,, 2:48 | |
38 | HERRAN Diego Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | ,, 2:48 | |
39 | URIARTE Diego Equipo Lizarte | Equipo Lizarte | ,, 2:48 | |
40 | SAGRADO Alvaro Brocar-Alé | Brocar-Alé | ,, 2:48 | |
41 | GIL Jon Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | ,, 2:48 | |
42 | SANTOS Fernando Escribano Sports Team | Escribano Sports Team | ,, 2:48 | |
43 | TRIGO Iker Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | ,, 2:48 | |
44 | PIETROBON Andrea EOLO-Kometa | EOLO-Kometa | ,, 2:48 | |
45 | SILVA Miguel Ángel Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | ,, 2:48 | |
46 | ROJAS Gabriel Francisco Equipo Essax | Equipo Essax | ,, 2:48 | |
47 | LOPEZ Joseba Filial Caja Rural-Alea | Filial Caja Rural-Alea | ,, 2:48 | |
48 | GILABERT Arnau EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | ,, 2:48 | |
49 | FAGÚNDEZ Eric Antonio Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | ,, 2:48 | |
50 | SANCHEZ Guillem Team MPGroup | Team MPGroup | ,, 2:48 | |
51 | CHUMIL Sergio Geovani Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | ,, 2:48 | |
52 | FERNANDEZ Ramon EOLO-Kometa | EOLO-Kometa | ,, 2:48 | |
53 | CARRASCOSA Pablo Equipo Lizarte | Equipo Lizarte | ,, 2:48 | |
54 | ,, 2:48 | |||
55 | URBANO Carmelo G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | 2:59 2:59 | |
56 | DOLS Marc Brocar-Alé | Brocar-Alé | ,, 2:59 | |
57 | GONZALEZ Antonio EOLO-Kometa | EOLO-Kometa | 3:02 3:02 | |
58 | 3:22 3:22 | |||
59 | CASTILLA Manuel Jesus Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | ,, 3:22 | |
60 | HOEHN Alex Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | 8:51 8:51 | |
61 | PEÑUELA Francisco Joel Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | 8:53 8:53 | |
62 | SMRECZEK Kacper Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | 8:58 8:58 | |
63 | GEERLINGS Sergio Valverde Team-Ricardo Fuentes | Valverde Team-Ricardo Fuentes | ,, 8:58 | |
64 | RODRIGUEZ Ignacio Manuela Fundación Continental | Manuela Fundación Continental | ,, 8:58 | |
65 | ,, 8:58 | |||
66 | ANTON Miguel Tenerife BikePoint Pizzería Española | Tenerife BikePoint Pizzería Española | ,, 8:58 | |
67 | JUAN Miguel Manuela Fundacation | Manuela Fundacation | 9:02 9:02 | |
68 | IBAÑEZ Javier Filial Caja Rural-Alea | Filial Caja Rural-Alea | ,, 9:02 | |
69 | COTERILLO Ángel Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | ,, 9:02 | |
70 | GONZÁLEZ DE HEREDIA Iñigo Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | ,, 9:02 | |
71 | LAHAV Omer Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | 10:41 10:41 | |
72 | ,, 10:41 | |||
73 | SAUMELL Aleix Team MPGroup | Team MPGroup | 11:09 11:09 | |
74 | DE PAULA Victor Cesar Valverde Team-Ricardo Fuentes | Valverde Team-Ricardo Fuentes | 11:30 11:30 | |
75 | ALVAREZ Rodrigo Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | ,, 11:30 | |
76 | REY Martin Vigo-Rías Baixas | Vigo-Rías Baixas | 11:32 11:32 | |
77 | RAMIREZ Yurgen Vigo-Rías Baixas | Vigo-Rías Baixas | ,, 11:32 | |
78 | MARTIN-LAZARO Diego G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | ,, 11:32 | |
79 | TORTOSA Adria Team MPGroup | Team MPGroup | ,, 11:32 | |
80 | ERRAZQUIN Iñaki Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | ,, 11:32 | |
81 | ,, 11:32 | |||
82 | BARBERO Antonio Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | ,, 11:32 | |
83 | CANTERA Arturo Escribano Sports Team | Escribano Sports Team | ,, 11:32 | |
84 | KOVÁCS Dávid Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | ,, 11:32 | |
85 | RUBIO Pablo Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | ,, 11:32 | |
86 | ,, 11:32 | |||
87 | GONZALEZ Ruben ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | ,, 11:32 | |
88 | TARRÉS Bernat Team SmartDry – Girona Cycling City | Team SmartDry – Girona Cycling City | ,, 11:32 | |
89 | HERVAS Pol Brocar-Alé | Brocar-Alé | 11:38 11:38 | |
90 | GARCIA Jorge Escribano Sports Team | Escribano Sports Team | ,, 11:38 | |
91 | NAVARRO Alberto Escribano Sports Team | Escribano Sports Team | ,, 11:38 | |
92 | BEL Guillem Team MPGroup | Team MPGroup | ,, 11:38 | |
93 | ,, 11:38 | |||
94 | LOPEZ Pedro Tenerife BikePoint Pizzería Española | Tenerife BikePoint Pizzería Española | ,, 11:38 | |
95 | MENDOZA Jose Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | ,, 11:38 | |
96 | 11:42 11:42 | |||
97 | 11:45 11:45 | |||
98 | MANEIRO Angel Vigo-Rías Baixas | Vigo-Rías Baixas | ,, 11:45 | |
99 | ARIAS Sergio Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | 11:46 11:46 | |
100 | AMONARRIZ Ander Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | ,, 11:46 | |
101 | DE PABLO Samuel Escribano Sports Team | Escribano Sports Team | 11:49 11:49 | |
102 | MARTINEZ BAYAN Alejandro Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | 11:54 11:54 | |
103 | ALLEVA Edoardo Mauro EOLO-Kometa | EOLO-Kometa | 11:58 11:58 | |
104 | ALBIACH Adrian Ulevel-Safirfruits | Ulevel-Safirfruits | 12:11 12:11 | |
105 | GONZÁLEZ Raúl Valverde Team-Ricardo Fuentes | Valverde Team-Ricardo Fuentes | 12:27 12:27 | |
106 | SANZ Jose Equipo Essax | Equipo Essax | 13:59 13:59 | |
107 | RUJANO Jeison José Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | 15:47 15:47 | |
108 | HUERTAS Jason Andrey Ulevel-Safirfruits | Ulevel-Safirfruits | 19:19 19:19 | |
109 | ,, 19:19 | |||
110 | MULET Pol Team MPGroup | Team MPGroup | ,, 19:19 | |
111 | POLANCO Steven Ulevel-Safirfruits | Ulevel-Safirfruits | ,, 19:19 | |
112 | CALAHORRA Quique La Tova-Huesca La Magia | La Tova-Huesca La Magia | ,, 19:19 | |
113 | CABEDO Marc Ulevel-Safirfruits | Ulevel-Safirfruits | ,, 19:19 | |
114 | ,, 19:19 | |||
115 | ,, 19:19 | |||
116 | MURLA Andreu Valverde Team-Ricardo Fuentes | Valverde Team-Ricardo Fuentes | ,, 19:19 | |
117 | GUARDEÑO Jaume Filial Caja Rural-Alea | Filial Caja Rural-Alea | ,, 19:19 | |
118 | ,, 19:19 | |||
119 | GONZALO Diego La Tova-Huesca La Magia | La Tova-Huesca La Magia | ,, 19:19 | |
120 | CASABELLA Sergi Team MPGroup | Team MPGroup | ,, 19:19 | |
121 | GARCÍA Pablo Filial Caja Rural-Alea | Filial Caja Rural-Alea | ,, 19:19 | |
122 | GARCÍA Marcos Vigo-Rías Baixas | Vigo-Rías Baixas | ,, 19:19 | |
123 | ,, 19:19 | |||
124 | IZCARA Eder Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | ,, 19:19 | |
125 | ,, 19:19 | |||
126 | INGUANZO Gonzalo G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | ,, 19:19 | |
127 | LOZANO Adrián Valverde Team-Ricardo Fuentes | Valverde Team-Ricardo Fuentes | ,, 19:19 | |
128 | ,, 19:19 | |||
129 | GÓMIZ Alejandro G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | ,, 19:19 | |
130 | GANDIA Jordi Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | ,, 19:19 | |
131 | ,, 19:19 | |||
132 | ,, 19:19 | |||
133 | CHAMORRO David BIKE AID | BIKE AID | ,, 19:19 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
- Date:03 April 2022
- Avg. speed winner:-
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:165 km
- Points scale:
- Departure:
- Arrival:
Competitions
Race profile
Sites
Have missing information? Contribute here!