The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|
1 | GONZALEZ Jorge Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | 3:45:40 | |
2 | HERNAIZ Vicente Manuela Fundación Continental | Manuela Fundación Continental | ,, 0:00 | |
3 | MUÑOZ Francisco EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | ,, 0:00 | |
4 | DOMÍNGUEZ David EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | ,, 0:00 | |
5 | ,, 0:00 | |||
6 | BAYONA Steven Team Previley Maglia Coforma bembibre | Team Previley Maglia Coforma bembibre | ,, 0:00 | |
7 | ,, 0:00 | |||
8 | 0:07 0:07 | |||
9 | LÓPEZ DE ABETXUKO Andoni Filial Caja Rural-Alea | Filial Caja Rural-Alea | 0:09 0:09 | |
10 | SILVA Guillermo Thomas Team Previley Maglia Coforma bembibre | Team Previley Maglia Coforma bembibre | ,, 0:09 | |
11 | ,, 0:09 | |||
12 | ALVAREZ Rodrigo Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | ,, 0:09 | |
13 | GÓMIZ Alejandro G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | ,, 0:09 | |
14 | CANTERA Arturo Escribano Sports Team | Escribano Sports Team | ,, 0:09 | |
15 | BENNASSAR Francesc Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | ,, 0:09 | |
16 | JIMENEZ Sergio Brocar-Alé | Brocar-Alé | ,, 0:09 | |
17 | LLANERAS Pau ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | ,, 0:09 | |
18 | SERRANO Javier EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | ,, 0:09 | |
19 | COTERILLO Ángel Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | ,, 0:09 | |
20 | IBAÑEZ Javier Filial Caja Rural-Alea | Filial Caja Rural-Alea | ,, 0:09 | |
21 | GORM ALBRECHTSEN Christian Team SmartDry – Girona Cycling City | Team SmartDry – Girona Cycling City | ,, 0:09 | |
22 | SUTTON Louis David Brocar-Alé | Brocar-Alé | ,, 0:09 | |
23 | ,, 0:09 | |||
24 | MALAVER Elkin Steven Team Previley Maglia Coforma bembibre | Team Previley Maglia Coforma bembibre | ,, 0:09 | |
25 | POLANCO Steven Ulevel-Safirfruits | Ulevel-Safirfruits | ,, 0:09 | |
26 | ,, 0:09 | |||
27 | ,, 0:09 | |||
28 | DARDER Sergi Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | ,, 0:09 | |
29 | MOLINA Igor Team Previley Maglia Coforma bembibre | Team Previley Maglia Coforma bembibre | ,, 0:09 | |
30 | GILABERT Arnau EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | ,, 0:09 | |
31 | ,, 0:09 | |||
32 | KOVÁCS Dávid Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | ,, 0:09 | |
33 | TORTOSA Adria Team MPGroup | Team MPGroup | ,, 0:09 | |
34 | AMONARRIZ Ander Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | ,, 0:09 | |
35 | OCHANDO Gabriel Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | ,, 0:09 | |
36 | LOPEZ Joseba Filial Caja Rural-Alea | Filial Caja Rural-Alea | ,, 0:09 | |
37 | GANDIA Jordi Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | ,, 0:09 | |
38 | TOWERS Lucas Team Previley Maglia Coforma bembibre | Team Previley Maglia Coforma bembibre | ,, 0:09 | |
39 | TORRENT Pau Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | ,, 0:09 | |
40 | FLAUZINO Luis Henrique Tenerife BikePoint Pizzería Española | Tenerife BikePoint Pizzería Española | ,, 0:09 | |
41 | MARTÍN Daniel Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | ,, 0:09 | |
42 | FITO PRATS Ricard La Tova-Huesca La Magia | La Tova-Huesca La Magia | ,, 0:09 | |
43 | SEGOVIA Yago Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | ,, 0:09 | |
44 | SANTOS Fernando Escribano Sports Team | Escribano Sports Team | ,, 0:09 | |
45 | ,, 0:09 | |||
46 | URIARTE Diego Equipo Lizarte | Equipo Lizarte | ,, 0:09 | |
47 | HORNBLOW Keegan Team SmartDry – Girona Cycling City | Team SmartDry – Girona Cycling City | ,, 0:09 | |
48 | REY Martin Vigo-Rías Baixas | Vigo-Rías Baixas | ,, 0:09 | |
49 | GONZALEZ Pablo Vigo-Rías Baixas | Vigo-Rías Baixas | ,, 0:09 | |
50 | ,, 0:09 | |||
51 | ,, 0:09 | |||
52 | ,, 0:09 | |||
53 | RUJANO Jeison José Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | ,, 0:09 | |
54 | MUÑOZ Javier Valverde Team-Ricardo Fuentes | Valverde Team-Ricardo Fuentes | ,, 0:09 | |
55 | ,, 0:09 | |||
56 | SANCHEZ Mario Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | ,, 0:09 | |
57 | ,, 0:09 | |||
58 | GEERLINGS Sergio Valverde Team-Ricardo Fuentes | Valverde Team-Ricardo Fuentes | ,, 0:09 | |
59 | WESTLEY Dylan Equipo Lizarte | Equipo Lizarte | ,, 0:09 | |
60 | ,, 0:09 | |||
61 | MULET Pol Team MPGroup | Team MPGroup | ,, 0:09 | |
62 | CHUMIL Sergio Geovani Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | ,, 0:09 | |
63 | NIETO Antonio Equipo Lizarte | Equipo Lizarte | ,, 0:09 | |
64 | BARBERO Antonio Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | ,, 0:09 | |
65 | ,, 0:09 | |||
66 | CASTRESANA Pablo Equipo Lizarte | Equipo Lizarte | ,, 0:09 | |
67 | JUAN Miguel Manuela Fundacation | Manuela Fundacation | ,, 0:09 | |
68 | PIETROBON Andrea EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | ,, 0:09 | |
69 | LOPEZ Pedro Tenerife BikePoint Pizzería Española | Tenerife BikePoint Pizzería Española | ,, 0:09 | |
70 | MARTIN-LAZARO Diego G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | ,, 0:09 | |
71 | FERNANDEZ Ramon EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 0:24 0:24 | |
72 | TORRELLA Alvaro Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | ,, 0:24 | |
73 | RAMIREZ Cristobal Ignacio Team Previley Maglia Coforma bembibre | Team Previley Maglia Coforma bembibre | ,, 0:24 | |
74 | LOVERA Alejandro Ulevel-Safirfruits | Ulevel-Safirfruits | ,, 0:24 | |
75 | ROTA Oscar La Tova-Huesca La Magia | La Tova-Huesca La Magia | ,, 0:24 | |
76 | ,, 0:24 | |||
77 | 0:28 0:28 | |||
78 | POLO Alvaro Manuela Fundacation | Manuela Fundacation | 0:41 0:41 | |
79 | PALOMEQUE Ivan Valverde Team-Ricardo Fuentes | Valverde Team-Ricardo Fuentes | 0:52 0:52 | |
80 | FAURA José Valverde Team-Ricardo Fuentes | Valverde Team-Ricardo Fuentes | ,, 0:52 | |
81 | TOMAS Josep Brocar-Alé | Brocar-Alé | ,, 0:52 | |
82 | GINES Sergio Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | 1:35 1:35 | |
83 | URBANO Carmelo G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | ,, 1:35 | |
84 | MONROY Pedro Luis G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | ,, 1:35 | |
85 | ARA Pablo Vigo-Rías Baixas | Vigo-Rías Baixas | 1:48 1:48 | |
86 | TRUEBA Sergio Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | ,, 1:48 | |
87 | ERRAZQUIN Iñaki Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | 1:52 1:52 | |
88 | MELLADO Daniel Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | 2:42 2:42 | |
89 | PAINTER Samuel La Tova-Huesca La Magia | La Tova-Huesca La Magia | 3:01 3:01 | |
90 | MOYA Miguel Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | Drone Hopper–Gsport–Grupo Tormo | 3:04 3:04 | |
91 | 3:09 3:09 | |||
92 | ,, 3:09 | |||
93 | FRANCO Alejandro Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | ,, 3:09 | |
94 | ,, 3:09 | |||
95 | CRIADO Daniel Equipo Lizarte | Equipo Lizarte | 3:27 3:27 | |
96 | GALVEZ Jorge Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | 4:09 4:09 | |
97 | ,, 4:09 | |||
98 | FREITAS Joao C. Vigo-Rías Baixas | Vigo-Rías Baixas | ,, 4:09 | |
99 | ,, 4:09 | |||
100 | FAJARDO Adrian Tenerife BikePoint Pizzería Española | Tenerife BikePoint Pizzería Española | ,, 4:09 | |
101 | RUIZ DE ARCAUTE Diego Filial Caja Rural-Alea | Filial Caja Rural-Alea | 4:11 4:11 | |
102 | WATSON Matt Brocar-Alé | Brocar-Alé | ,, 4:11 | |
103 | GONZALO Diego La Tova-Huesca La Magia | La Tova-Huesca La Magia | 4:35 4:35 | |
104 | AZNAR Unai Equipo Lizarte | Equipo Lizarte | 4:43 4:43 | |
105 | GUZMAN Ismael Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | 4:46 4:46 | |
106 | GARCIA Sergio Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | 4:47 4:47 | |
107 | 5:06 5:06 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
- Date:24 April 2022
- Avg. speed winner:-
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:160.5 km
- Points scale:
- Departure:
- Arrival:
Competitions
Race profile
Sites
Have missing information? Contribute here!