The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | MITCHELL Adam Team U Charente-Maritime | Team U Charente-Maritime | 7:00:07 | ||
2 | PROVOST Maximilien VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 0:01 0:01 | ||
3 | ROUXEL Maxime Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 0:03 0:03 | ||
4 | BOHAL Victor Mayenne-V and B-Monbana | Mayenne-V and B-Monbana | 0:04 0:04 | ||
5 | PIJOURLET Louis Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | 0:08 0:08 | ||
6 | PAILLOT Yoann Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | 0:13 0:13 | ||
7 | BERGER Antoine UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 0:18 0:18 | ||
8 | RALLÉ Anthony Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 0:43 0:43 | ||
9 | BAGUELIN Jocelyn Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | 0:57 0:57 | ||
10 | RACAULT Ronan Guidon Chalettois | Guidon Chalettois | 1:09 1:09 | ||
11 | MARAIS Benjamin Vendée U | Vendée U | 1:15 1:15 | ||
12 | CHAN TSIN Romain USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | 1:18 1:18 | ||
13 | VERCAMMEN Jeroen Antwerp Cycling Team Kontich | Antwerp Cycling Team Kontich | 1:51 1:51 | ||
14 | LE CAM Brendan Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 4:36 4:36 | ||
15 | HOPKINS Kaden Vendée U | Vendée U | 4:37 4:37 | ||
16 | LARMET Ilan Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 4:40 4:40 | ||
17 | LESNE Robin Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 4:43 4:43 | ||
18 | DEVANNE Antoine Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | 4:46 4:46 | ||
19 | BRIDRON Thibaud Guidon Chalettois | Guidon Chalettois | ,, 4:46 | ||
20 | GUILLE Lucas VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 4:47 4:47 | ||
21 | RULLIER Hans Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | ,, 4:47 | ||
22 | MAINGUENAUD Lucas Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | ,, 4:47 | ||
23 | 4:48 4:48 | ||||
24 | MIOMANDRE Estéban Paris Cycliste Olympique | Paris Cycliste Olympique | 4:50 4:50 | ||
25 | AUBERGER Florian Loire-Atlantique | Loire-Atlantique | ,, 4:50 | ||
26 | HUE Antoine VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | ,, 4:50 | ||
27 | KAKIZAKI Eugene VS Valletais | VS Valletais | 4:51 4:51 | ||
28 | VOSS Arnaud Sables Vendée Cyclisme | Sables Vendée Cyclisme | 4:52 4:52 | ||
29 | MÉAL Théo Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | 4:53 4:53 | ||
30 | LE GALUDEC Louis UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 4:54 4:54 | ||
31 | JANVIER Julien Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | 4:55 4:55 | ||
32 | IKEN Bastien Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 4:56 4:56 | ||
33 | 5:01 5:01 | ||||
34 | ROMIAN Davy Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | 5:31 5:31 | ||
35 | MICHEL Quentin US Saint-Herblain | US Saint-Herblain | 5:45 5:45 | ||
36 | DEMEAUTIS Matthieu Océane Top 16 | Océane Top 16 | 6:06 6:06 | ||
37 | SOUCHON Antonin Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 6:47 6:47 | ||
38 | SOULABAILLE Dimitri VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 6:50 6:50 | ||
39 | BODARD Damien Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 6:53 6:53 | ||
40 | 9:43 9:43 | ||||
41 | RIDEL Damien Mayenne-V and B-Monbana | Mayenne-V and B-Monbana | 9:44 9:44 | ||
42 | HUYSMANS Brent Antwerp Cycling Team Kontich | Antwerp Cycling Team Kontich | 9:52 9:52 | ||
43 | MAITRE Florian Mayenne-V and B-Monbana | Mayenne-V and B-Monbana | 9:56 9:56 | ||
44 | 9:59 9:59 | ||||
45 | HEBERT Théo Loire-Atlantique | Loire-Atlantique | 10:00 10:00 | ||
46 | CORBES Simon Loire-Atlantique | Loire-Atlantique | ,, 10:00 | ||
47 | BURLOT Samuel UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 10:12 10:12 | ||
48 | POLAERT Alexandre USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | 10:32 10:32 | ||
49 | 12:42 12:42 | ||||
50 | BESNIER Erwan Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | 16:07 16:07 | ||
51 | LE BOHEC Axel Mayenne-V and B-Monbana | Mayenne-V and B-Monbana | 16:12 16:12 | ||
52 | LOUVRIER Erwan UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 17:00 17:00 | ||
53 | PASQUET Aurelien CC Périgueux | CC Périgueux | 20:29 20:29 | ||
54 | AUMEUNIER Lucas CC Périgueux | CC Périgueux | 21:48 21:48 | ||
55 | CHARPENTIER Theo US Saint-Herblain | US Saint-Herblain | 23:38 23:38 | ||
56 | ALLARD Nathan UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 38:58 38:58 | ||
57 | MALO Nathan Loire-Atlantique | Loire-Atlantique | 40:52 40:52 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
- Date:28 May 2023
- Avg. speed winner:-
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:0 km
- Points scale:
- Departure:
- Arrival:
Competitions
Race profile
Sites
Have missing information? Contribute here!