The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | GOUGEARD Alexis VC Rouen 76 | VC Rouen 76 | 12:15:08 | ||
2 | MILLON Simon Guidon Chalettois | Guidon Chalettois | 0:05 0:05 | ||
3 | GUICHARD Mickaël Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | 0:27 0:27 | ||
4 | COURCELLES Matthieu Paris Cycliste Olympique | Paris Cycliste Olympique | 0:41 0:41 | ||
5 | POIRIER Clement Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 0:48 0:48 | ||
6 | GILLET Baptiste Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | 0:51 0:51 | ||
7 | LAGREE Adrien Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 1:17 1:17 | ||
8 | PAILLOT Yoann Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | ,, 1:17 | ||
9 | FAINGEZICHT Emry Vetrapo B-Close Cycling Team | Vetrapo B-Close Cycling Team | 1:34 1:34 | ||
10 | RALLÉ Anthony Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 1:47 1:47 | ||
11 | DEVANNE Antoine Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | 1:48 1:48 | ||
12 | MITCHELL Adam Team U Charente-Maritime | Team U Charente-Maritime | 2:12 2:12 | ||
13 | ZURITA Ricardo Alejandro Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | 2:25 2:25 | ||
14 | GUILLE Lucas VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 2:39 2:39 | ||
15 | HARDOUIN Louis Guidon Chalettois | Guidon Chalettois | 2:41 2:41 | ||
16 | BAGUELIN Jocelyn Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | 2:46 2:46 | ||
17 | GAREL Adrien Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | 2:51 2:51 | ||
18 | DAUPHIN Florian Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 2:53 2:53 | ||
19 | SEFA Ylber Vetrapo B-Close Cycling Team | Vetrapo B-Close Cycling Team | 3:17 3:17 | ||
20 | MCKAY James Cycling Sheffield | Cycling Sheffield | 4:26 4:26 | ||
21 | SIMON Yohann USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | 4:48 4:48 | ||
22 | BERGER Antoine UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 4:49 4:49 | ||
23 | ,, 4:49 | ||||
24 | HUE Antoine VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 4:53 4:53 | ||
25 | ADAM Guillaume Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | 4:56 4:56 | ||
26 | RACAULT Ronan Guidon Chalettois | Guidon Chalettois | 4:57 4:57 | ||
27 | ROME Axel UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 5:04 5:04 | ||
28 | FABRI Hannes Vetrapo B-Close Cycling Team | Vetrapo B-Close Cycling Team | ,, 5:04 | ||
29 | CONOR Paul Team U Charente-Maritime | Team U Charente-Maritime | ,, 5:04 | ||
30 | LE PENNEC Guerand VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 5:07 5:07 | ||
31 | HARTLEY James Cycling Sheffield | Cycling Sheffield | 5:19 5:19 | ||
32 | BODARD Damien Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 5:25 5:25 | ||
33 | IKEN Bastien Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 5:31 5:31 | ||
34 | JAMIN Leo Paul UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 5:32 5:32 | ||
35 | STEVANT Malo VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 5:33 5:33 | ||
36 | WORDSWORTH James Cycling Sheffield | Cycling Sheffield | 5:43 5:43 | ||
37 | PERLEAUX Dorian UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 5:46 5:46 | ||
38 | JANVIER Julien Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | 5:47 5:47 | ||
39 | UGA Ryuki VS Valletais | VS Valletais | 5:49 5:49 | ||
40 | BOUQUET Thomas USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | 5:54 5:54 | ||
41 | GAREL Thomas Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 5:56 5:56 | ||
42 | O'CONNOR Calum CC Périgueux | CC Périgueux | 6:17 6:17 | ||
43 | CHAN TSIN Romain USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | ,, 6:17 | ||
44 | BONILLA Pablo Sandino Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | 6:44 6:44 | ||
45 | LECAMUS-LAMBERT Florentin VC Rouen 76 | VC Rouen 76 | 6:51 6:51 | ||
46 | CALDERON Sebastian Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | ,, 6:51 | ||
47 | VAN BEEK Bruno WV Noord-Holland | WV Noord-Holland | 7:08 7:08 | ||
48 | LAURENT Alexandre UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 7:15 7:15 | ||
49 | KRAS Bram WV Noord-Holland | WV Noord-Holland | 7:18 7:18 | ||
50 | OOSTHUIZEN Jason Paris Cycliste Olympique | Paris Cycliste Olympique | 7:51 7:51 | ||
51 | MOREL Tom Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | 7:53 7:53 | ||
52 | DE DONCKER Léo USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | 7:56 7:56 | ||
53 | GARCÍA Francisco Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | 7:57 7:57 | ||
54 | DROMAIN Rémi Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | 8:35 8:35 | ||
55 | DOLÉDEC Elouan UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 9:02 9:02 | ||
56 | ERMENAULT Corentin Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | 9:33 9:33 | ||
57 | ROBERT Alexis Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 10:34 10:34 | ||
58 | VERSCHUREN Killian VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 10:40 10:40 | ||
59 | BARBER Farley UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 11:36 11:36 | ||
60 | DERVILY Tanguy Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 12:00 12:00 | ||
61 | LAURENSOT Edgar Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 12:08 12:08 | ||
62 | CORNU Benjamin Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | 12:37 12:37 | ||
63 | LARPE Killian Team U Charente-Maritime | Team U Charente-Maritime | 12:44 12:44 | ||
64 | KAKIZAKI Eugene VS Valletais | VS Valletais | 12:51 12:51 | ||
65 | LE BON Johan UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 13:15 13:15 | ||
66 | 13:36 13:36 | ||||
67 | THIERRY Pierre Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | 13:59 13:59 | ||
68 | BILLET Adrien Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | 14:07 14:07 | ||
69 | FILLION Erwann Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 15:25 15:25 | ||
70 | CARASA Alvaro Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | 16:02 16:02 | ||
71 | LE CAM Brendan Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 17:04 17:04 | ||
72 | 17:08 17:08 | ||||
73 | MOUROT-BERNADAC Maxime UC Cholet 49 | UC Cholet 49 | 17:21 17:21 | ||
74 | VAN BELLE Bas WV Noord-Holland | WV Noord-Holland | 17:26 17:26 | ||
75 | 17:44 17:44 | ||||
76 | LAURANS Théo Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | 17:48 17:48 | ||
77 | BURGER Sven WV Noord-Holland | WV Noord-Holland | 18:08 18:08 | ||
78 | MAINGUENAUD Lucas Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 19:40 19:40 | ||
79 | VILLEMIN Alan Guidon Chalettois | Guidon Chalettois | 20:20 20:20 | ||
80 | MENARD Valentin VS Valletais | VS Valletais | 21:20 21:20 | ||
81 | GUERINEL Manu Paris Cycliste Olympique | Paris Cycliste Olympique | 22:04 22:04 | ||
82 | BOULEUX Quentin USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | 23:38 23:38 | ||
83 | POLETTO Antoine Guidon Chalettois | Guidon Chalettois | 24:23 24:23 | ||
84 | DELARUE Max VC Rouen 76 | VC Rouen 76 | 26:49 26:49 | ||
85 | BRAMOULLE Adrien Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 30:46 30:46 | ||
86 | GOUZOUGUEN Enzo UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 30:55 30:55 | ||
87 | SAILLENFEST Leo Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 31:50 31:50 | ||
88 | 35:59 35:59 | ||||
89 | DO REGO Fabio Paris Cycliste Olympique | Paris Cycliste Olympique | 36:30 36:30 | ||
90 | 37:13 37:13 | ||||
91 | LEVASSEUR Jordan VC Rouen 76 | VC Rouen 76 | 37:47 37:47 | ||
93 | BEAUNE Mavric Paris Cycliste Olympique | Paris Cycliste Olympique | 46:57 46:57 | ||
94 | KRAS Jop WV Noord-Holland | WV Noord-Holland | 51:59 51:59 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
- Date:16 July 2023
- Avg. speed winner:-
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:0 km
- Points scale:
- Departure:
- Arrival:
Competitions
Race profile
Sites
Have missing information? Contribute here!