2018»6th
Arctic Race of Norway
(2.HC)2018»Stage 4 (Final)»Kvalsund›Alta(145.5km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Sprint | Skaidi (20 km)
(view location)
Sprint | Alta (104 km)
(view location)
KOM Sprint | Thomasbakken (108 km)
(view location)
KOM Sprint | Thomasbakken (118 km)
(view location)
KOM Sprint | Thomasbakken (128 km)
(view location)
Sprint | Alta (133 km)
(view location)
KOM Sprint | Thomasbakken (138 km)
(view location)
Points at finish
Most combative rider
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | van der Poel Mathieu | Corendon - Circus | 3:21:02 |
2 | Enger Sondre Holst | Israel Cycling Academy | ,, |
3 | Declercq Benjamin | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, |
4 | Eiking Odd Christian | Wanty - Groupe Gobert | ,, |
5 | Brøchner Nicolai | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, |
6 | Strakhov Dmitry | Team Katusha Alpecin | ,, |
7 | Cras Steff | Team Katusha Alpecin | 0:04 |
8 | Joyce Colin | Rally Cycling | ,, |
9 | Trondsen Trond | Team Coop | ,, |
10 | Martin Guillaume | Wanty - Groupe Gobert | ,, |
11 | Hoelgaard Markus | Team Joker Icopal | ,, |
12 | Resell Erik Nordsæter | Uno-X Norwegian Development Team | ,, |
13 | Noppe Christophe | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, |
14 | Urianstad Bugge Martin | Uno-X Norwegian Development Team | ,, |
15 | Deltombe Kevin | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, |
16 | Lukkedahl Øivind | Team Coop | ,, |
17 | Rhim Brendan | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, |
18 | Van Rooy Kenneth | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, |
19 | de Vos Adam | Rally Cycling | ,, |
20 | Main Kent | Team Dimension Data | 0:13 |
21 | Russo Clément | Team Fortuneo - Samsic | ,, |
22 | Wirtgen Tom | WB Aqua Protect Veranclassic | 0:18 |
23 | Fabbro Matteo | Team Katusha Alpecin | 0:21 |
24 | Molly Kenny | WB Aqua Protect Veranclassic | ,, |
25 | Evans Alexander | BMC Racing Team | ,, |
26 | Hvideberg Jonas Iversby | Uno-X Norwegian Development Team | 0:29 |
27 | Mortier Julien | WB Aqua Protect Veranclassic | 0:31 |
28 | Aasvold Kristian | Team Coop | 0:33 |
29 | Træen Torstein | Uno-X Norwegian Development Team | ,, |
30 | Lunke Sindre | Team Fortuneo - Samsic | ,, |
31 | Bendixen Louis | Team Coop | 0:36 |
32 | Skaarseth Anders | Cofidis, Solutions Crédits | 0:38 |
33 | Turek Daniel | Israel Cycling Academy | 0:49 |
34 | Ťoupalík Adam | Corendon - Circus | ,, |
35 | Bryon Miguel | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, |
36 | Lienhard Fabian | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, |
37 | Skjerping Kristoffer | Team Joker Icopal | 0:57 |
38 | Kasperkiewicz Przemysław | Delko Marseille Provence KTM | 1:24 |
39 | Swift Connor | Team Dimension Data | ,, |
40 | Niv Guy | Israel Cycling Academy | 1:56 |
41 | Dahl Herman | Team Joker Icopal | 3:10 |
42 | Planckaert Emiel | Sport Vlaanderen - Baloise | 3:50 |
43 | Kulset Sindre | Uno-X Norwegian Development Team | ,, |
44 | Mottier Justin | Vital Concept Cycling Club | ,, |
45 | Neilands Krists | Israel Cycling Academy | 3:53 |
46 | Bettiol Alberto | BMC Racing Team | 6:58 |
47 | Evensen Henrik | Team Joker Icopal | 7:25 |
48 | Kulset Kristian | Uno-X Norwegian Development Team | 11:51 |
49 | Journiaux Axel | Direct Energie | 12:06 |
50 | Sellier Simon | Direct Energie | ,, |
Team day classification