The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 121 | ▲120 | THOMAS Geraint Team Sky | Team Sky | 15:46:02 | |
2 | 1 | ▼1 | FRANK Mathias IAM Cycling | IAM Cycling | 0:19 0:19 | |
3 | 8 | ▲5 | KIRYIENKA Vasil Team Sky | Team Sky | 0:35 0:35 | |
4 | 3 | ▼1 | KÖNIG Leopold Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 0:43 0:43 | |
5 | 2 | ▼3 | PINOT Thibaut FDJ.fr | FDJ.fr | 1:10 1:10 | |
6 | 21 | ▲15 | BÁRTA Jan Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 1:35 1:35 | |
7 | 14 | ▲7 | IMPEY Daryl Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 1:38 1:38 | |
8 | 6 | ▼2 | TSCHOPP Johann IAM Cycling | IAM Cycling | 1:58 1:58 | |
9 | 11 | ▲2 | WYSS Marcel IAM Cycling | IAM Cycling | 2:00 2:00 | |
10 | 12 | ▲2 | KENNAUGH Peter Team Sky | Team Sky | 2:04 2:04 | |
11 | 7 | ▼4 | FEILLU Brice Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 2:12 2:12 | |
12 | 28 | ▲16 | BAUER Jack Garmin Sharp | Garmin Sharp | 2:22 2:22 | |
13 | 26 | ▲13 | KNEES Christian Team Sky | Team Sky | 2:23 2:23 | |
14 | 9 | ▼5 | GASTAUER Ben AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 2:27 2:27 | |
15 | 5 | ▼10 | BARDET Romain AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 2:30 2:30 | |
16 | 18 | ▲2 | RIBLON Christophe AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 2:35 2:35 | |
17 | 22 | ▲5 | SEPÚLVEDA Eduardo Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | ,, 2:35 | |
18 | 17 | ▼1 | SAMOILAU Branislau CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | 2:55 2:55 | |
19 | 15 | ▼4 | BARGUIL Warren Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 2:56 2:56 | |
20 | 29 | ▲9 | BRUTT Pavel Team Katusha | Team Katusha | 3:03 3:03 | |
21 | 27 | ▲6 | GERDEMANN Linus MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 3:08 3:08 | |
22 | 13 | ▼9 | HERKLOTZ Silvio Team Stölting | Team Stölting | 3:14 3:14 | |
23 | 10 | ▼13 | REBELLIN Davide CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | 3:27 3:27 | |
24 | 16 | ▼8 | ELISSONDE Kenny FDJ.fr | FDJ.fr | ,, 3:27 | |
25 | 24 | ▼1 | MEINTJES Louis MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 3:33 3:33 | |
26 | 20 | ▼6 | SAGGIORATO Mirco Team Stölting | Team Stölting | 3:34 3:34 | |
27 | 30 | ▲3 | CRADDOCK Lawson Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 3:35 3:35 | |
28 | 23 | ▼5 | BUCHMANN Emanuel Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 3:38 3:38 | |
29 | 32 | ▲3 | ROULSTON Hayden Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | 3:53 3:53 | |
30 | 35 | ▲5 | TACIAK Mateusz CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | 3:57 3:57 | |
31 | 33 | ▲2 | MAS Lluís Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 3:59 3:59 | |
32 | 31 | ▼1 | WERDA Maximilian Team Stölting | Team Stölting | 4:15 4:15 | |
33 | 37 | ▲4 | DELAPLACE Anthony Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 4:19 4:19 | |
34 | 25 | ▼9 | GUILLOU Florian Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 4:20 4:20 | |
35 | 19 | ▼16 | OWSIAN Łukasz CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | 4:40 4:40 | |
36 | 38 | ▲2 | VENTER Jaco MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 5:00 5:00 | |
37 | 34 | ▼3 | BONNAFOND Guillaume AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 5:30 5:30 | |
38 | 36 | ▼2 | VOGT Mario Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 5:41 5:41 | |
39 | 41 | ▲2 | JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 6:00 6:00 | |
40 | 40 | - | VASYLIV Yuriy Team Stölting | Team Stölting | 6:40 6:40 | |
41 | 44 | ▲3 | MEIER Christian Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 6:47 6:47 | |
42 | 39 | ▼3 | WEBER Johannes Team Heizomat | Team Heizomat | 7:01 7:01 | |
43 | 42 | ▼1 | DAMUSEAU Thomas Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 7:15 7:15 | |
44 | 46 | ▲2 | RAST Grégory Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | 7:45 7:45 | |
45 | 43 | ▼2 | SCHORMAIR Fabian Team Heizomat | Team Heizomat | 7:57 7:57 | |
46 | 48 | ▲2 | ESSERS Julien Team Heizomat | Team Heizomat | 8:17 8:17 | |
47 | 52 | ▲5 | HAUSSLER Heinrich IAM Cycling | IAM Cycling | 8:56 8:56 | |
48 | 54 | ▲6 | ROY Jérémy FDJ.fr | FDJ.fr | 9:09 9:09 | |
49 | 56 | ▲7 | CANCELLARA Fabian Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | 9:20 9:20 | |
50 | 57 | ▲7 | ARNDT Nikias Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 9:34 9:34 | |
51 | 45 | ▼6 | PARRA Heiner Rodrigo Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 10:15 10:15 | |
52 | 47 | ▼5 | VOIGT Jens Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | 10:18 10:18 | |
53 | 53 | - | VICHOT Arthur FDJ.fr | FDJ.fr | 10:23 10:23 | |
54 | 50 | ▼4 | ARROYO David Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 10:30 10:30 | |
55 | 55 | - | DECKERT Sebastian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 10:51 10:51 | |
56 | 60 | ▲4 | VACHON Florian Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 10:53 10:53 | |
57 | 67 | ▲10 | GERRANS Simon Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 11:00 11:00 | |
58 | 49 | ▼9 | CIOLEK Gerald MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 11:09 11:09 | |
59 | 51 | ▼8 | KOLOBNEV Alexandr Team Katusha | Team Katusha | 11:14 11:14 | |
60 | 64 | ▲4 | THOMSON Jay Robert MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 11:45 11:45 | |
61 | 65 | ▲4 | POPOVYCH Yaroslav Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | 11:49 11:49 | |
62 | 58 | ▼4 | KRIEGER Alexander Team Stuttgart | Team Stuttgart | 11:53 11:53 | |
63 | 70 | ▲7 | MILLAR David Garmin Sharp | Garmin Sharp | 12:15 12:15 | |
64 | 62 | ▼2 | ROWE Luke Team Sky | Team Sky | 12:47 12:47 | |
65 | 63 | ▼2 | PIEDRA Antonio Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 12:48 12:48 | |
66 | 69 | ▲3 | DENIFL Stefan IAM Cycling | IAM Cycling | 12:52 12:52 | |
67 | 59 | ▼8 | KREDER Raymond Garmin Sharp | Garmin Sharp | 12:53 12:53 | |
68 | 74 | ▲6 | GÉRARD Arnaud Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 12:58 12:58 | |
69 | 68 | ▼1 | PORSEV Alexander Team Katusha | Team Katusha | 13:05 13:05 | |
70 | 72 | ▲2 | LADAGNOUS Matthieu FDJ.fr | FDJ.fr | 13:25 13:25 | |
71 | 61 | ▼10 | DIETEREN Jan Team Stölting | Team Stölting | 13:26 13:26 | |
72 | 71 | ▼1 | PINEAU Cédric FDJ.fr | FDJ.fr | 13:49 13:49 | |
73 | 66 | ▼7 | SCHORN Daniel Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | ,, 13:49 | |
74 | 75 | ▲1 | KADRI Blel AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 15:00 15:00 | |
75 | 79 | ▲4 | HUZARSKI Bartosz Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 15:13 15:13 | |
76 | 73 | ▼3 | GRIJALBA Fernando Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 16:01 16:01 | |
77 | 76 | ▼1 | KONOVALOVAS Ignatas MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 16:35 16:35 | |
78 | 82 | ▲4 | ISAYCHEV Vladimir Team Katusha | Team Katusha | 17:09 17:09 | |
79 | 77 | ▼2 | HOLLER Nikodemus Team Stuttgart | Team Stuttgart | ,, 17:09 | |
80 | 78 | ▼2 | MORAJKO Jacek CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | 17:11 17:11 | |
81 | 92 | ▲11 | VOROBYEV Anton Team Katusha | Team Katusha | 17:20 17:20 | |
82 | 95 | ▲13 | VANDEWALLE Kristof Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | 17:41 17:41 | |
83 | 83 | - | DROSTE Jan Niklas Team Heizomat | Team Heizomat | 17:50 17:50 | |
84 | 80 | ▼4 | BOSWELL Ian Team Sky | Team Sky | 18:08 18:08 | |
85 | 90 | ▲5 | JARRIER Benoît Bretagne - Séché Environnement | Bretagne - Séché Environnement | 19:03 19:03 | |
86 | 81 | ▼5 | SCHWARZMANN Michael Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 19:05 19:05 | |
87 | 93 | ▲6 | DEVOLDER Stijn Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | 19:29 19:29 | |
88 | 97 | ▲9 | MARYCZ Jarosław CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | 19:30 19:30 | |
89 | 87 | ▼2 | TSATEVICH Alexey Team Katusha | Team Katusha | 20:01 20:01 | |
90 | 100 | ▲10 | LANGEVELD Sebastian Garmin Sharp | Garmin Sharp | 20:08 20:08 | |
91 | 91 | - | GARCÍA Marcos Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 20:20 20:20 | |
92 | 85 | ▼7 | VON HOFF Steele Garmin Sharp | Garmin Sharp | 20:30 20:30 | |
93 | 106 | ▲13 | KLUGE Roger IAM Cycling | IAM Cycling | 20:57 20:57 | |
94 | 84 | ▼10 | HUTAROVICH Yauheni AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 21:14 21:14 | |
95 | 96 | ▲1 | VIGANÒ Davide Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 21:16 21:16 | |
96 | 94 | ▼2 | HONKISZ Adrian CCC Polsat Polkowice | CCC Polsat Polkowice | 21:17 21:17 | |
97 | 99 | ▲2 | KERN Julian AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 21:23 21:23 | |
98 | 86 | ▼12 | WILLWOHL Willi LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 21:53 21:53 | |
99 | 89 | ▼10 | GRAD Alexander Team Heizomat | Team Heizomat | 22:09 22:09 | |
100 | 104 | ▲4 | EICHLER Markus Team Stölting | Team Stölting | 22:20 22:20 | |
101 | 109 | ▲8 | IGNATIEV Mikhail Team Katusha | Team Katusha | 22:39 22:39 | |
102 | 102 | - | MATHIS Marco Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 22:45 22:45 | |
103 | 98 | ▼5 | BENEDETTI Cesare Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 23:17 23:17 | |
104 | 108 | ▲4 | SCHÄFER Stefan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 23:21 23:21 | |
105 | 101 | ▼4 | STAUFF Andreas MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 23:29 23:29 | |
106 | 103 | ▼3 | SCHULZE Julian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 23:56 23:56 | |
107 | 114 | ▲7 | BEWLEY Sam Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 24:30 24:30 | |
108 | 111 | ▲3 | KRUOPIS Aidis Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 25:16 25:16 | |
109 | 105 | ▼4 | BAUHAUS Phil Team Stölting | Team Stölting | 25:27 25:27 | |
110 | 110 | - | WEBER Marcel Team Stuttgart | Team Stuttgart | 25:28 25:28 | |
111 | 118 | ▲7 | MOURIS Jens Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 25:48 25:48 | |
112 | 113 | ▲1 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 26:14 26:14 | |
113 | 116 | ▲3 | PETERSON Tom Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 26:44 26:44 | |
114 | 112 | ▼2 | KAUTZ Kai Team Stuttgart | Team Stuttgart | 26:57 26:57 | |
115 | 115 | - | BOMMEL Henning Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 27:23 27:23 | |
116 | 119 | ▲3 | WALSLEBEN Max Team Stuttgart | Team Stuttgart | 29:15 29:15 | |
117 | 120 | ▲3 | KNAUER Florenz Team Heizomat | Team Heizomat | 29:39 29:39 | |
118 | 117 | ▼1 | BENNETT Sam Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 29:45 29:45 | |
119 | 122 | ▲3 | KLEMME Dominic IAM Cycling | IAM Cycling | 30:05 30:05 | |
120 | 124 | ▲4 | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 30:19 30:19 | |
121 | 126 | ▲5 | NORMAN LETH Lasse Garmin Sharp | Garmin Sharp | 30:37 30:37 | |
122 | - | THÖMEL Tino Team Stuttgart | Team Stuttgart | 30:52 30:52 | ||
123 | 125 | ▲2 | CUMMINGS Jack Team Stuttgart | Team Stuttgart | 32:24 32:24 | |
124 | 123 | ▼1 | SCHAFFNER Moritz Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 35:58 35:58 | |
125 | 127 | ▲2 | BRINTRUP Fabian Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 37:44 37:44 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:31 May 2014
- Start time:-
- Avg. speed winner:49.68 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:25.5 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Avg. temperature:
Sites
Youtube