The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | LANDER Sebastian Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | 20 | 3:05:13 | ||
2 | RIES Philipp Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | 15 | ,, 0:00 | ||
3 | 10 | ,, 0:00 | ||||
4 | 8 | ,, 0:00 | ||||
5 | MEISEN Marcel Team Kuota - Indeland | Team Kuota - Indeland | 6 | ,, 0:00 | ||
6 | LAMBERT-LEMAY Simon Spidertech presented by Planet Energy | Spidertech presented by Planet Energy | 5 | ,, 0:00 | ||
7 | THILL Tom Team Differdange | Team Differdange | 4 | ,, 0:00 | ||
8 | MANNION Gavin Trek - Livestrong presented by Radioshack | Trek - Livestrong presented by Radioshack | 3 | ,, 0:00 | ||
9 | 2 | ,, 0:00 | ||||
10 | TRATNIK Jan Zheroquadro Radenska | Zheroquadro Radenska | 1 | ,, 0:00 | ||
11 | MEZGEC Luka Zheroquadro Radenska | Zheroquadro Radenska | ,, 0:00 | |||
12 | ,, 0:00 | |||||
13 | ,, 0:00 | |||||
14 | ,, 0:00 | |||||
15 | ,, 0:00 | |||||
16 | ,, 0:00 | |||||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | MAYER Yannick Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | ,, 0:00 | |||
19 | ,, 0:00 | |||||
20 | ,, 0:00 | |||||
21 | ,, 0:00 | |||||
22 | ,, 0:00 | |||||
23 | KING Ben Trek - Livestrong presented by Radioshack | Trek - Livestrong presented by Radioshack | ,, 0:00 | |||
24 | ,, 0:00 | |||||
25 | ,, 0:00 | |||||
26 | ,, 0:00 | |||||
27 | ,, 0:00 | |||||
28 | ,, 0:00 | |||||
29 | ,, 0:00 | |||||
30 | ,, 0:00 | |||||
31 | ,, 0:00 | |||||
32 | QUINTANA Nairo Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion | Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion | ,, 0:00 | |||
33 | HAUGAARD Kristian Energi Fyn | Energi Fyn | ,, 0:00 | |||
34 | KEOUGH Nicholas Kenda Presented By Gear Grinder | Kenda Presented By Gear Grinder | ,, 0:00 | |||
35 | BOILY David Spidertech presented by Planet Energy | Spidertech presented by Planet Energy | ,, 0:00 | |||
36 | ,, 0:00 | |||||
37 | ,, 0:00 | |||||
38 | ,, 0:00 | |||||
39 | ,, 0:00 | |||||
40 | ,, 0:00 | |||||
41 | HOUSE Cole BMC Racing Team | BMC Racing Team | ,, 0:00 | |||
42 | SUAREZ Camilo Andres Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion | Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion | ,, 0:00 | |||
43 | ENØ JØRGENSEN Ricky Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | ,, 0:00 | |||
44 | ,, 0:00 | |||||
45 | ,, 0:00 | |||||
46 | ,, 0:00 | |||||
47 | ,, 0:00 | |||||
48 | BAJC Andi Zheroquadro Radenska | Zheroquadro Radenska | ,, 0:00 | |||
49 | ,, 0:00 | |||||
50 | ,, 0:00 | |||||
51 | ,, 0:00 | |||||
52 | ,, 0:00 | |||||
53 | ,, 0:00 | |||||
54 | CLAPP Pelle Team Stenca Trading - M1 | Team Stenca Trading - M1 | ,, 0:00 | |||
55 | LILHOLM Mads Energi Fyn | Energi Fyn | ,, 0:00 | |||
56 | WILLAM Mike Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 0:00 | |||
57 | ,, 0:00 | |||||
58 | LE BON Johan Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | ,, 0:00 | |||
59 | JARC Blaž Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | |||
60 | ,, 0:00 | |||||
61 | ,, 0:00 | |||||
62 | ,, 0:00 | |||||
63 | ,, 0:00 | |||||
64 | ,, 0:00 | |||||
65 | ,, 0:00 | |||||
66 | ,, 0:00 | |||||
67 | FURDI Blaz Sava | Sava | ,, 0:00 | |||
68 | 2:40 2:40 | |||||
69 | MCCONVEY Connor An Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team | An Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team | ,, 2:40 | |||
70 | 7:03 7:03 | |||||
71 | 13:27 13:27 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:03 June 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:45.579 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:140.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: