By decision of Commissaires' Panel time bonifications and points for General Points Classification on the finish line of stage 3 will not be given as a result of incorrect directed peloton by security staff. This situation effected split of the peloton and unfair sport possibilities.
(No PCS points for this stage)
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | CAVAGNA Rémi Klein Constantia | Klein Constantia | 7 | 5 | 1:48:56 | |
2 | KESSLER Robert LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | FRANCZAK Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | BODNAR Łukasz VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
5 | BANASZEK Adrian VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
6 | ARIESEN Johim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
7 | SISR František Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
8 | ,, 0:00 | |||||
9 | KAŇKOVSKÝ Alois Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
10 | LINDENBURG Jim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
11 | HAČECKÝ Vojtěch Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
12 | ,, 0:00 | |||||
13 | ,, 0:00 | |||||
14 | KULYK Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
15 | WOUTERS Enzo Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:00 | |||
16 | HAMELINK Jasper Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
17 | PATERSKI Maciej CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
18 | MEISEN Marcel Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 0:00 | |||
19 | DŽERVUS Darijus Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | |||
20 | HOLUB Tomas AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
21 | HENN Luca Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 0:00 | |||
22 | SCHORMAIR Fabian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
23 | SOBIERAJ Przemyslaw Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | ,, 0:00 | |||
24 | ROHDE Leon LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
25 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
26 | STÖHR Ján CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
27 | KRIVTSOV Dmytro ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | |||
28 | ,, 0:00 | |||||
29 | HONORÉ Mikkel Frølich Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:00 | |||
30 | BUCHÁČEK Tomáš Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
31 | MATYSIAK Bartłomiej CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
32 | ,, 0:00 | |||||
33 | VASILYEV Maksym Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
34 | ,, 0:00 | |||||
35 | CASTRIQUE Jonas Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:00 | |||
36 | ,, 0:00 | |||||
37 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
38 | ,, 0:00 | |||||
39 | DETKO Artur Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
40 | MANIUSIS Martynas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | |||
41 | DEMENTYEV Yegor ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | |||
42 | BRAYBROOKE Alex Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:00 | |||
43 | ,, 0:00 | |||||
44 | OBORSKI Dominik Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
45 | KOMAR Mateusz Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
46 | SCHREURS Hamish Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
47 | ,, 0:00 | |||||
48 | ,, 0:00 | |||||
49 | KNAUP Tobias Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 0:00 | |||
50 | ,, 0:00 | |||||
51 | HEBÍK Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
52 | RACIUNAS Mykolas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | |||
53 | OWSIAN Łukasz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
54 | ,, 0:00 | |||||
55 | KOSTYUK Denys ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | |||
56 | UDOD Rinat ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | |||
57 | WARCHOŁ Bartosz Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
58 | KOUWENHOVEN Sjoerd Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
59 | ,, 0:00 | |||||
60 | KUKRLE Michael Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
61 | CERVENKA Martin AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
62 | KLEPIKOV Illya ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | |||
63 | ,, 0:00 | |||||
64 | SCHLEGEL Michal Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
65 | MARYCZ Jarosław CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
66 | ,, 0:00 | |||||
67 | SVATEK Miroslav AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
68 | RYBA Jan AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
69 | MALIEIEV Tymur ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | |||
70 | ,, 0:00 | |||||
71 | MUZYCHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | |||
72 | MACULEVICIUS Evaldas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | |||
73 | ,, 0:00 | |||||
74 | BOUBAL Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
75 | GARCÍA CORTINA Iván Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
76 | KALOJÍROS Tomáš AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
77 | HUNAL Martin Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:00 | |||
78 | ŠIŠKEVIČIUS Paulius Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | |||
79 | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | |||
80 | RUGOVAC Denis AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
81 | HERMANS Steff Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:00 | |||
82 | TACIAK Mateusz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
83 | CHARUCKI Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
84 | VASYLYUK Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
85 | ,, 0:00 | |||||
86 | PIASHKUN Andrei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | |||
87 | ,, 0:00 | |||||
88 | RĘBIEWSKI Jarosław Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
89 | ZIELIńSKI Kamil Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
90 | ,, 0:00 | |||||
91 | ,, 0:00 | |||||
92 | KOSTECKI Patryk Dare 2B | Dare 2B | ,, 0:00 | |||
93 | VERWILST Aaron Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:00 | |||
94 | DZHUS Volodymyr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
95 | SKORENKO Mykyta Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
96 | MALIK Robert CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
97 | VAN TRIJP Maarten Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
98 | ,, 0:00 | |||||
99 | RETSCHKE Robert Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 0:00 | |||
100 | ,, 0:00 | |||||
101 | ,, 0:00 | |||||
102 | ,, 0:00 | |||||
103 | AHIYEVICH Aleh Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | |||
104 | STÖHR Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | |||
105 | ,, 0:00 | |||||
106 | ,, 0:00 | |||||
107 | ,, 0:00 | |||||
108 | ,, 0:00 | |||||
109 | ,, 0:00 | |||||
110 | ANIOŁKOWSKI Stanisław VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
111 | ,, 0:00 | |||||
112 | ,, 0:00 | |||||
113 | ,, 0:00 | |||||
114 | GOLOVASH Oleksandr Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | |||
115 | 0:35 0:35 | |||||
116 | ,, 0:35 | |||||
117 | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:35 | |||
118 | 0:43 0:43 | |||||
119 | BERNAS Paweł VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | VERVA ActiveJet Pro Cycling Team | 1:49 1:49 | |||
DNF | - | |||||
DNF | WILLWOHL Willi LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |||
DNF | KREDER Stefan Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:30 June 2016
- Start time:-
- Avg. speed winner:46.27 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:84 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: