2022»74th
Critérium du Dauphiné
(2.UWT)2022»Stage 3»Saint-Paulien›Chastreix-Sancy(169km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (3) Côte de Saint-Vert (44.7 km)
(view location)
Sprint | Issoire (96.9 km)
(view location)
KOM Sprint (4) Côte de Besse-en-Chandesse (136.4 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Chastreix-Sancy (169 km)
(view location)
Points at finish
Most combative rider
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Geniets Kevin | Groupama - FDJ | 4:09:38 |
2 | Jorgenson Matteo | Movistar Team | ,, |
3 | McNulty Brandon | UAE Team Emirates | ,, |
4 | Johannessen Tobias Halland | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
5 | Ayuso Juan | UAE Team Emirates | ,, |
6 | Bagioli Andrea | Quick-Step Alpha Vinyl Team | ,, |
7 | Battistella Samuele | Astana Qazaqstan Team | 0:07 |
8 | Tiberi Antonio | Trek - Segafredo | 0:25 |
9 | Honoré Mikkel Frølich | Quick-Step Alpha Vinyl Team | ,, |
10 | Guglielmi Simon | Team Arkéa Samsic | 0:42 |
11 | Van Gils Maxim | Lotto Soudal | 0:53 |
12 | Huys Laurens | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 1:01 |
13 | Hayter Ethan | INEOS Grenadiers | ,, |
14 | Romo Javier | Astana Qazaqstan Team | 1:07 |
15 | Vermaerke Kevin | Team DSM | ,, |
16 | Colleoni Kevin | Team BikeExchange - Jayco | ,, |
17 | Ardila Andrés Camilo | UAE Team Emirates | ,, |
18 | Donovan Mark | Team DSM | ,, |
19 | Toumire Hugo | Cofidis | 1:40 |
20 | Storer Michael | Groupama - FDJ | 2:06 |
21 | Page Hugo | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 2:18 |
22 | Conca Filippo | Lotto Soudal | 2:45 |
23 | Sleen Torjus | Uno-X Pro Cycling Team | 4:16 |
24 | Guernalec Thibault | Team Arkéa Samsic | 5:07 |
25 | Dewulf Stan | AG2R Citroën Team | 5:11 |
26 | Sweeny Harry | Lotto Soudal | 5:13 |
27 | Quinn Sean | EF Education - EasyPost | 5:15 |
28 | Louvel Matis | Team Arkéa Samsic | 5:57 |
29 | Finé Eddy | Cofidis | 6:17 |
30 | Grignard Sébastien | Lotto Soudal | ,, |
31 | Charmig Anthon | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
32 | Mozzato Luca | B&B Hotels - KTM | 7:28 |
33 | Johansen Julius | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 7:59 |
34 | Norsgaard Mathias | Movistar Team | 8:19 |
35 | Andersen Idar | Uno-X Pro Cycling Team | 9:02 |
36 | Brenner Marco | Team DSM | 10:07 |
37 | Dujardin Sandy | TotalEnergies | 15:07 |
38 | Jones Taj | Israel - Premier Tech | ,, |
39 | Vervloesem Xandres | Lotto Soudal | ,, |
40 | Meeus Jordi | BORA - hansgrohe | ,, |
41 | Ferron Valentin | TotalEnergies | 18:25 |
42 | Heidemann Miguel | B&B Hotels - KTM | ,, |
43 | Champion Thomas | Cofidis | ,, |
44 | Heinschke Leon | Team DSM | 19:08 |
45 | Walls Matthew | BORA - hansgrohe | 19:53 |
Team day classification