The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|
1 | TEUTENBERG Ina-Yoko Team Columbia Women | Team Columbia Women | 75 | 3:29:26 |
2 | 55 | 0:06 0:06 | ||
3 | VAN VLEUTEN Annemiek Nederland bloeit | Nederland bloeit | 40 | ,, 0:06 |
4 | BRONZINI Giorgia Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 32 | ,, 0:06 |
5 | DÜSTER Sarah Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | 28 | ,, 0:06 |
6 | BRUINS Regina Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | 24 | ,, 0:06 |
7 | VISSER Adrie Team Columbia Women | Team Columbia Women | 20 | 0:09 0:09 |
8 | 18 | 0:12 0:12 | ||
9 | BECKER Charlotte Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | 16 | 0:14 0:14 |
10 | VAN DE REE Monique Leontien.nl | Leontien.nl | 14 | ,, 0:14 |
11 | MUSTONEN Sara Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | 12 | ,, 0:14 |
12 | GILMORE Rochelle Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | 10 | 0:35 0:35 |
13 | 8 | ,, 0:35 | ||
14 | HOLLER Monica Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | 7 | ,, 0:35 |
15 | CREUX Sophie ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | 6 | ,, 0:35 |
16 | 5 | ,, 0:35 | ||
17 | BUSSER Janneke Nederland bloeit | Nederland bloeit | 4 | ,, 0:35 |
18 | MILLER Brooke Team TIBCO - To The Top | Team TIBCO - To The Top | 3 | ,, 0:35 |
19 | 2 | ,, 0:35 | ||
20 | MARTISOVA Julia Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 1 | ,, 0:35 |
21 | SWART Carla MTN Energade Ladies Teams | MTN Energade Ladies Teams | ,, 0:35 | |
22 | ,, 0:35 | |||
23 | ,, 0:35 | |||
24 | WAGTHO Lianne Leontien.nl | Leontien.nl | ,, 0:35 | |
25 | D'ETTORRE Alessandra Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 0:35 | |
26 | DE GOEDE Suzanne Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 0:35 | |
27 | MARMORINI Alice S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 0:35 | |
28 | KNETEMANN Roxane Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | ,, 0:35 | |
29 | AUBRY Emilie Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 0:35 | |
30 | BRAS Martine Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:35 | |
31 | ,, 0:35 | |||
32 | KUCHINSKAYA Elena Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:35 | |
33 | BORGATO Giada Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:35 | |
34 | ,, 0:35 | |||
35 | PRESTI Gloria Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 0:35 | |
36 | MACKIE Emma Team TIBCO - To The Top | Team TIBCO - To The Top | ,, 0:35 | |
37 | ,, 0:35 | |||
38 | GUARISCHI Barbara S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 0:35 | |
39 | LAWS Sharon Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 0:35 | |
40 | VAN DIJK Ellen Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 0:35 | |
41 | MARKERINK Loes Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 0:35 | |
42 | SCHWAGER Patricia Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 0:35 | |
43 | VAN DEN BRAND Daphny Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | ,, 0:35 | |
44 | KIESANOWSKI Joanne Team TIBCO - To The Top | Team TIBCO - To The Top | ,, 0:35 | |
45 | HOSKING Chloe Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 0:35 | |
46 | ,, 0:35 | |||
47 | BORCHI Alessandra Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:35 | |
48 | ANDERSON-SMITH Kim Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 0:35 | |
49 | ,, 0:35 | |||
50 | ,, 0:35 | |||
51 | ,, 0:35 | |||
52 | ANDREASSON Veronica Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 0:35 | |
53 | WHITELAW Vicki Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 0:35 | |
54 | ,, 0:35 | |||
55 | CORSET Ruth Team TIBCO - To The Top | Team TIBCO - To The Top | ,, 0:35 | |
56 | WELTER Hannah Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | ,, 0:35 | |
57 | ,, 0:35 | |||
58 | ,, 0:35 | |||
59 | WAERSTAD Froydis Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | ,, 0:35 | |
60 | GUNNEWIJK Loes Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 0:35 | |
61 | WORRACK Trixi Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | ,, 0:35 | |
62 | GUDERZO Tatiana Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 0:54 0:54 | |
63 | VILAJOSANA Marta Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 0:54 | |
64 | ,, 0:54 | |||
65 | 0:57 0:57 | |||
66 | BACCAILLE Monia Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 0:57 | |
67 | 1:07 1:07 | |||
68 | KELLER Luise Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 1:07 | |
69 | ,, 1:07 | |||
70 | CROMWELL Tiffany Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 1:07 | |
71 | ,, 1:07 | |||
72 | BELVEDERESI Tania Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 1:29 1:29 | |
73 | 1:40 1:40 | |||
74 | 3:58 3:58 | |||
75 | KOEDOODER Vera Batavus Ladies Cycling Team | Batavus Ladies Cycling Team | 7:15 7:15 | |
76 | ,, 7:15 | |||
77 | ,, 7:15 | |||
78 | LENFERINK Marte Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | ,, 7:15 | |
79 | VAN DOORSLAER Annelies Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 7:15 | |
80 | KESSLER Nina Dolmans Landscaping Team | Dolmans Landscaping Team | ,, 7:15 | |
81 | ,, 7:15 | |||
82 | VAN HAGE Elise Batavus Ladies Cycling Team | Batavus Ladies Cycling Team | ,, 7:15 | |
83 | GUARNIER Megan Team TIBCO - To The Top | Team TIBCO - To The Top | ,, 7:15 | |
84 | PIETERS Amy Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | ,, 7:15 | |
85 | DE GROOT Robyn MTN Energade Ladies Teams | MTN Energade Ladies Teams | ,, 7:15 | |
86 | ,, 7:15 | |||
87 | ,, 7:15 | |||
88 | GORRY HASKELL Devon Team TIBCO - To The Top | Team TIBCO - To The Top | ,, 7:15 | |
89 | HOHL Jennifer Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | ,, 7:15 | |
90 | ,, 7:15 | |||
91 | VERHOEVEN Aurore ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | ,, 7:15 | |
92 | VAN DEN BERG Kimberly Dolmans Landscaping Team | Dolmans Landscaping Team | ,, 7:15 | |
93 | ,, 7:15 | |||
94 | DE WILDT Anne Leontien.nl | Leontien.nl | ,, 7:15 | |
95 | SAASTED Kristine Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | ,, 7:15 | |
96 | HATTELAND LIMA Tone Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | ,, 7:15 | |
97 | ZORRILLA Dorleta Durango-Bizkaia | Durango-Bizkaia | ,, 7:15 | |
98 | ,, 7:15 | |||
99 | ,, 7:15 | |||
100 | ,, 7:15 | |||
101 | SCHMIDT Trine MTN Energade Ladies Teams | MTN Energade Ladies Teams | ,, 7:15 | |
102 | STANDER Marissa MTN Energade Ladies Teams | MTN Energade Ladies Teams | ,, 7:15 | |
103 | O'DONNELL Bridie Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 7:15 | |
104 | BEKKERING Eyelien Dolmans Landscaping Team | Dolmans Landscaping Team | ,, 7:15 | |
105 | 7:19 7:19 | |||
106 | TROMP Esra Batavus Ladies Cycling Team | Batavus Ladies Cycling Team | ,, 7:19 | |
107 | ,, 7:19 | |||
108 | BERLATO Elena Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 7:24 7:24 | |
109 | CARRETTA Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 7:24 | |
110 | VALSECCHI Silvia Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 7:24 | |
111 | ,, 7:24 | |||
112 | ,, 7:24 | |||
113 | ,, 7:24 | |||
114 | JÖHREND Marlen Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | ,, 7:24 | |
115 | BRODTKA Angela Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | ,, 7:24 | |
116 | VAN WANROIJ Marieke Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 7:24 | |
117 | RŮŽIČKOVÁ Martina S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 7:24 | |
118 | ,, 7:24 | |||
119 | GROENVELD Josephine Dolmans Landscaping Team | Dolmans Landscaping Team | ,, 7:24 | |
120 | DE BOER Sophie Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | ,, 7:24 | |
121 | BINNENDIJK Marlijn Leontien.nl | Leontien.nl | ,, 7:24 | |
122 | MENSA Serena S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | 7:43 7:43 | |
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | BOSKAMP Joan Batavus Ladies Cycling Team | Batavus Ladies Cycling Team | - | |
DNF | BEKKERING Daniëlle Dolmans Landscaping Team | Dolmans Landscaping Team | - | |
DNF | MEURS Laura Dolmans Landscaping Team | Dolmans Landscaping Team | - | |
DNF | RAYO Catalina Durango-Bizkaia | Durango-Bizkaia | - | |
DNF | TUDEL Ariadna Durango-Bizkaia | Durango-Bizkaia | - | |
DNF | FOURNIER Roxane ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | - | |
DNF | LAUWRENS Lylanie MTN Energade Ladies Teams | MTN Energade Ladies Teams | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:08 April 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.452 km/h
- Race category:WE - Women Elite
- Distance:141.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: