2021»60th
Itzulia Basque Country
(2.UWT)2021»Stage 2»Zalla›Sestao(154.8km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Sprint | Barakaldo (56.5 km)
(view location)
KOM Sprint (3) San Cosme (78.5 km)
(view location)
KOM Sprint (3) Bezi (103.4 km)
(view location)
Sprint | Zalla (115.5 km)
(view location)
KOM Sprint (2) La Asturiana (140.5 km)
(view location)
Points at finish
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Pogačar Tadej | UAE Team Emirates | 3:45:47 |
2 | Gaudu David | Groupama - FDJ | ,, |
3 | Higuita Sergio | EF Education - Nippo | ,, |
4 | Paret-Peintre Aurélien | AG2R Citroën Team | ,, |
5 | Van Wilder Ilan | Team DSM | 0:04 |
6 | McNulty Brandon | UAE Team Emirates | ,, |
7 | Vansevenant Mauri | Deceuninck - Quick Step | ,, |
8 | Vingegaard Jonas | Team Jumbo-Visma | 0:14 |
9 | Hirschi Marc | UAE Team Emirates | 0:39 |
10 | Honoré Mikkel Frølich | Deceuninck - Quick Step | ,, |
11 | Foss Tobias | Team Jumbo-Visma | 1:06 |
12 | Martín Gotzon | Euskaltel - Euskadi | ,, |
13 | Donovan Mark | Team DSM | ,, |
14 | Moniquet Sylvain | Lotto Soudal | 1:18 |
15 | Mäder Gino | Bahrain - Victorious | 1:25 |
16 | Osorio Alejandro | Caja Rural - Seguros RGA | 1:27 |
17 | Prodhomme Nicolas | AG2R Citroën Team | ,, |
18 | Cepeda Jefferson Alveiro | Caja Rural - Seguros RGA | ,, |
19 | Dunbar Eddie | INEOS Grenadiers | ,, |
20 | Rubio Einer | Movistar Team | 1:49 |
21 | Adrià Roger | Equipo Kern Pharma | 3:08 |
22 | Gall Felix | Team DSM | ,, |
23 | Schelling Ide | BORA - hansgrohe | 3:12 |
24 | Oldani Stefano | Lotto Soudal | 4:12 |
25 | López Juan Pedro | Trek - Segafredo | ,, |
26 | Agirre Jon | Equipo Kern Pharma | ,, |
27 | Conci Nicola | Trek - Segafredo | ,, |
28 | Zimmermann Georg | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
29 | Grignard Sébastien | Lotto Soudal | 7:57 |
30 | Vermaerke Kevin | Team DSM | 8:04 |
31 | Leknessund Andreas | Team DSM | ,, |
32 | Aleotti Giovanni | BORA - hansgrohe | ,, |
33 | Conca Filippo | Lotto Soudal | ,, |
34 | Barrenetxea Jon | Caja Rural - Seguros RGA | ,, |
35 | Cuadrado Unai | Euskaltel - Euskadi | 8:47 |
36 | Barceló Fernando | Cofidis | 9:00 |
37 | Padun Mark | Bahrain - Victorious | ,, |
38 | Canal Carlos | Burgos - BH | ,, |
39 | van den Berg Lars | Groupama - FDJ | ,, |
40 | Burgaudeau Mathieu | Team Total Direct Energie | ,, |
41 | de Bod Stefan | Astana - Premier Tech | ,, |
42 | Garrison Ian | Deceuninck - Quick Step | ,, |
43 | Whelan James | EF Education - Nippo | ,, |
44 | Lazkano Oier | Caja Rural - Seguros RGA | ,, |
45 | Berrade Urko | Equipo Kern Pharma | ,, |
46 | Parra José Félix | Equipo Kern Pharma | ,, |
47 | Bennett Sean | Team Qhubeka ASSOS | ,, |
48 | Delacroix Théo | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 12:44 |
49 | Camargo Diego Andrés | EF Education - Nippo | ,, |
50 | García Pierna Raúl | Equipo Kern Pharma | ,, |
51 | Schmid Mauro | Team Qhubeka ASSOS | 14:35 |
52 | Evans Alexander | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 18:52 |
53 | Davy Clément | Groupama - FDJ | 21:01 |
Team day classification