The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | 70 | 15 | 4:22:55 | ||
2 | GARRISON Ian Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | 55 | 10 | ,, 0:00 |
3 | TILLER Rasmus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | 40 | 7 | ,, 0:00 |
4 | 30 | 4 | ,, 0:00 | ||
5 | DE VRIES Hartthijs SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 25 | 2 | ,, 0:00 |
6 | KRON Andreas Riwal Platform Cycling Team | Riwal Platform Cycling Team | 20 | 1 | ,, 0:00 |
7 | 15 | ,, 0:00 | |||
8 | FORFANG Ole Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | 10 | 0:19 0:19 | |
9 | SIX Franklin AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 5 | ,, 0:19 | |
10 | 3 | ,, 0:19 | |||
11 | TOUZÉ Damien HP BTP - Auber93 | HP BTP - Auber93 | ,, 0:19 | ||
12 | ,, 0:19 | ||||
13 | ,, 0:19 | ||||
14 | POWLESS Neilson Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | ,, 0:19 | ||
15 | ,, 0:19 | ||||
16 | DUNBAR Eddie Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | 0:23 0:23 | ||
17 | ,, 0:23 | ||||
18 | 0:54 0:54 | ||||
19 | PICOUX Maximilien T.Palm - Pole Continental Wallon | T.Palm - Pole Continental Wallon | ,, 0:54 | ||
20 | ,, 0:54 | ||||
21 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:54 | ||
22 | LINDENBURG Jim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:54 | ||
23 | 0:57 0:57 | ||||
24 | BENNETT Sean Jelly Belly p/b Maxxis | Jelly Belly p/b Maxxis | ,, 0:57 | ||
25 | CARBEL Michael Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 0:58 0:58 | ||
26 | LECROQ Jérémy Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:58 | ||
27 | PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:58 | ||
28 | ,, 0:58 | ||||
29 | ,, 0:58 | ||||
30 | ,, 0:58 | ||||
31 | ,, 0:58 | ||||
32 | VAN DER HORST Dennis Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:58 | ||
33 | ,, 0:58 | ||||
34 | SKAARSETH Anders Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:58 | ||
35 | ,, 0:58 | ||||
36 | ,, 0:58 | ||||
37 | ,, 0:58 | ||||
38 | ,, 0:58 | ||||
39 | ,, 0:58 | ||||
40 | ,, 0:58 | ||||
41 | MAAS Jan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:58 | ||
42 | ,, 0:58 | ||||
43 | MOSTOV Zeke Aevolo | Aevolo | ,, 0:58 | ||
44 | ,, 0:58 | ||||
45 | ,, 0:58 | ||||
46 | ,, 0:58 | ||||
47 | TASSET Marvin AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:58 | ||
48 | 1:04 1:04 | ||||
49 | 2:29 2:29 | ||||
50 | RUČIGAJ Žiga ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | 4:17 4:17 | ||
51 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 4:50 4:50 | ||
52 | BJERG Mikkel Team Giant - Castelli | Team Giant - Castelli | 5:00 5:00 | ||
53 | CENTRONE Ivan Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 5:00 | ||
54 | WHITE Curtis Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 5:00 | ||
55 | MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 5:00 | ||
56 | ,, 5:00 | ||||
57 | ,, 5:00 | ||||
58 | ,, 5:00 | ||||
59 | BOKELOH Jonas An Post Chain Reaction | An Post Chain Reaction | ,, 5:00 | ||
60 | KANTER Max Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 5:00 | ||
61 | ,, 5:00 | ||||
62 | ASGREEN Kasper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 5:00 | ||
63 | ,, 5:00 | ||||
64 | ,, 5:00 | ||||
65 | ,, 5:00 | ||||
66 | YOKOYAMA Kota Shimano Racing Team | Shimano Racing Team | ,, 5:00 | ||
67 | POGAČAR Tadej ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 5:00 | ||
68 | ,, 5:00 | ||||
69 | 5:06 5:06 | ||||
70 | OLIESLAGERS Bob Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 5:20 5:20 | ||
71 | 9:17 9:17 | ||||
72 | GROŠELJ Matic ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 9:17 | ||
73 | DEBUY Anthony AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 9:17 | ||
74 | ,, 9:17 | ||||
75 | ,, 9:17 | ||||
76 | ,, 9:17 | ||||
77 | ,, 9:17 | ||||
78 | 9:45 9:45 | ||||
79 | ,, 9:45 | ||||
80 | ,, 9:45 | ||||
81 | ,, 9:45 | ||||
82 | ,, 9:45 | ||||
83 | ,, 9:45 | ||||
84 | ROHDE Leon Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 9:45 | ||
85 | STOKBRO Andreas Riwal Platform Cycling Team | Riwal Platform Cycling Team | ,, 9:45 | ||
86 | HENN Luca Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 9:45 | ||
87 | KREDER Stefan Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 9:45 | ||
88 | ,, 9:45 | ||||
89 | ,, 9:45 | ||||
90 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 9:45 | ||
91 | ,, 9:45 | ||||
92 | 9:50 9:50 | ||||
93 | ,, 9:50 | ||||
94 | OWEN Logan Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | ,, 9:50 | ||
95 | ,, 9:50 | ||||
96 | JERMAN Žiga ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 9:50 | ||
97 | AMEZAWA Takeaki Utsunomiya Blitzen | Utsunomiya Blitzen | ,, 9:50 | ||
98 | SAJNOK Szymon Attaque Team Gusto | Attaque Team Gusto | ,, 9:50 | ||
99 | HALVORSEN Kristoffer Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 9:50 | ||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | OKAMOTO Hayato Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | - | ||
DNF | MACKINNON Sean An Post Chain Reaction | An Post Chain Reaction | - | ||
DNF | ONODERA Rei Utsunomiya Blitzen | Utsunomiya Blitzen | - | ||
DNF | BONDARENKO Pavlo Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | - | ||
DNF | SOLTASIUK Vladyslav Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | - | ||
DNF | BANASZEK Norbert Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | - | ||
DNF | KAISE Julien T.Palm - Pole Continental Wallon | T.Palm - Pole Continental Wallon | - | ||
DNF | PETELIN Jan Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | - | ||
DNF | DA SILVA Tiago Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | - | ||
DNF | FOSS Tobias Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | - | ||
DNF | TRÆEN Torstein Uno-X Hydrogen Development Team | Uno-X Hydrogen Development Team | - | ||
DNF | LEYDER Pit Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | - | ||
DNF | DE WINTER Gordon AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | - | ||
DNF | PUNKRYS Kasparas Staki - Technorama | Staki - Technorama | - | ||
DNF | LAŠINIS Venantas Staki - Technorama | Staki - Technorama | - | ||
DNF | RACIUNAS Mykolas Staki - Technorama | Staki - Technorama | - | ||
DNF | CZUBAK Dawid Voster Uniwheels Team | Voster Uniwheels Team | - | ||
DNF | STORK Florian Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | KANEPEJS Deins Rietumu Banka - Riga | Rietumu Banka - Riga | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:26 March 2017
- Start time:11:30
- Avg. speed winner:42.22 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:185 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: