The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | DONOVAN Mark Zappi's Racing Team | Zappi's Racing Team | 5:03:18 | |
2 | 2 | - | PIDCOCK Thomas Zappi's Racing Team | Zappi's Racing Team | 0:25 0:25 | |
3 | 3 | - | VANHOOF Ward Acrog - Balen BC Junior | Acrog - Balen BC Junior | 0:27 0:27 | |
4 | 5 | ▲1 | VAN GRIEKEN Jarne Van Moer Group | Van Moer Group | 0:28 0:28 | |
5 | 4 | ▼1 | VAN WILDER Ilan Van Moer Group | Van Moer Group | ,, 0:28 | |
6 | 6 | - | VERHEYEN Maarten Forte Young Cycling Team | Forte Young Cycling Team | 0:31 0:31 | |
7 | 8 | ▲1 | VERMAERKE Kevin Lux/stradling | Lux/stradling | 0:43 0:43 | |
8 | 10 | ▲2 | DE SCHRIJVER Dries Isorex Cycling Team | Isorex Cycling Team | 0:47 0:47 | |
9 | 12 | ▲3 | RETAILLEAU Valentin Btwin U Racing Team | Btwin U Racing Team | ,, 0:47 | |
10 | 9 | ▼1 | NABERMAN Tim Mixt De Ijsselstreek | Mixt De Ijsselstreek | ,, 0:47 | |
11 | 11 | - | RAUGEL Antoine Btwin U Racing Team | Btwin U Racing Team | 0:50 0:50 | |
12 | 13 | ▲1 | CHARRIN Aloïs Btwin U Racing Team | Btwin U Racing Team | ,, 0:50 | |
13 | 14 | ▲1 | MAINGUENAUD Tom Cref Pays De La Loire | Cref Pays De La Loire | 0:52 0:52 | |
14 | 17 | ▲3 | MOL Wesley Acrog - Balen BC Junior | Acrog - Balen BC Junior | 0:53 0:53 | |
15 | 15 | - | PROSERPIO Christian Rappresentiativa Lombardia | Rappresentiativa Lombardia | 0:59 0:59 | |
16 | 19 | ▲3 | REX Laurenz Lotto-VC Ardennes | Lotto-VC Ardennes | 1:02 1:02 | |
17 | 18 | ▲1 | BELLERI Michael Rappresentiativa Lombardia | Rappresentiativa Lombardia | ,, 1:02 | |
18 | 20 | ▲2 | DETHIER Bastien Lotto-VC Ardennes | Lotto-VC Ardennes | ,, 1:02 | |
19 | 21 | ▲2 | VAN SCHOOR Matthew Van Moer Group | Van Moer Group | ,, 1:02 | |
20 | 22 | ▲2 | VAN TRICHT Stan Forte Young Cycling Team | Forte Young Cycling Team | 1:05 1:05 | |
21 | 23 | ▲2 | VAN DER TUUK Danny Forte Young Cycling Team | Forte Young Cycling Team | ,, 1:05 | |
22 | 26 | ▲4 | ANDERSEN Sander ABC Junior | ABC Junior | 1:09 1:09 | |
23 | 24 | ▲1 | VAN DEN EYNDE Vince Acrog - Balen BC Junior | Acrog - Balen BC Junior | 1:13 1:13 | |
24 | 27 | ▲3 | MILBOU Steff Meubelen Gaverzicht Glascentra | Meubelen Gaverzicht Glascentra | 1:15 1:15 | |
25 | 28 | ▲3 | NAUDTS Thomas Meubelen Gaverzicht Glascentra | Meubelen Gaverzicht Glascentra | ,, 1:15 | |
26 | 29 | ▲3 | VERVLOESEM Xandres Vzw Jong Wielertalent | Vzw Jong Wielertalent | 1:16 1:16 | |
27 | 31 | ▲4 | JACQUES Jarne Meubelen Gaverzicht Glascentra | Meubelen Gaverzicht Glascentra | ,, 1:16 | |
28 | 32 | ▲4 | SAUVAGNARGUES Jacques Backstedt Hotchillee | Backstedt Hotchillee | ,, 1:16 | |
29 | 34 | ▲5 | COOMBE Daniel Backstedt Hotchillee | Backstedt Hotchillee | ,, 1:16 | |
30 | 36 | ▲6 | VOLLMER Andrew Lux/stradling | Lux/stradling | 1:20 1:20 | |
31 | 37 | ▲6 | SAATJIAN Ruben Lux/stradling | Lux/stradling | ,, 1:20 | |
32 | 38 | ▲6 | WRIGHT Benjamin Lux/stradling | Lux/stradling | ,, 1:20 | |
33 | 39 | ▲6 | CAUFRIEZ Tristan Lotto-VC Ardennes | Lotto-VC Ardennes | ,, 1:20 | |
34 | 40 | ▲6 | KROONEN Max Knwu District Oost | Knwu District Oost | 1:21 1:21 | |
35 | 41 | ▲6 | BLOEM Joren Knwu District Oost | Knwu District Oost | ,, 1:21 | |
36 | 42 | ▲6 | BOOTSVELD Jelle Mixt De Ijsselstreek | Mixt De Ijsselstreek | ,, 1:21 | |
37 | 48 | ▲11 | CAETHOVEN Kenneth Isorex Cycling Team | Isorex Cycling Team | ,, 1:21 | |
38 | 43 | ▲5 | WEULINK Meindert Mixt De Ijsselstreek | Mixt De Ijsselstreek | ,, 1:21 | |
39 | 44 | ▲5 | SANDMAN Joshua Backstedt Hotchillee | Backstedt Hotchillee | ,, 1:21 | |
40 | 45 | ▲5 | LEEMREIZE Gijs Knwu District Oost | Knwu District Oost | ,, 1:21 | |
41 | 46 | ▲5 | PONSAERTS Thibaut Prov Vlaams-brabant | Prov Vlaams-brabant | 1:22 1:22 | |
42 | 51 | ▲9 | MENDEZ Gabriel United States | United States | 1:23 1:23 | |
43 | 52 | ▲9 | MAHER Lane United States | United States | 1:26 1:26 | |
44 | 50 | ▲6 | MCBRIDE Will United States | United States | ,, 1:26 | |
45 | 61 | ▲16 | COLLEONI Kevin Rappresentiativa Lombardia | Rappresentiativa Lombardia | 1:28 1:28 | |
46 | 56 | ▲10 | BAUTERS Arne Prov Vlaams-brabant | Prov Vlaams-brabant | 1:32 1:32 | |
47 | 57 | ▲10 | CLAUSEN Nicolai Team Hechmann Cycling Slagelse Junior | Team Hechmann Cycling Slagelse Junior | 1:34 1:34 | |
48 | 59 | ▲11 | VAN ESCH Jarno WV De Jonge Renner | WV De Jonge Renner | 1:36 1:36 | |
49 | 62 | ▲13 | HASSERT Sven WV De Jonge Renner | WV De Jonge Renner | ,, 1:36 | |
50 | 60 | ▲10 | VAN HELVOIRT Koen WV De Jonge Renner | WV De Jonge Renner | ,, 1:36 | |
51 | 63 | ▲12 | CLAEYS Robbe Isorex Cycling Team | Isorex Cycling Team | 1:37 1:37 | |
52 | 65 | ▲13 | VAN DEN BERG Marijn Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | 1:39 1:39 | |
53 | 68 | ▲15 | FREHEN Jeremy Verandas Willems - Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | Verandas Willems - Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 1:39 | |
54 | 67 | ▲13 | VAN VUCHELEN Tom Verandas Willems - Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | Verandas Willems - Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 1:39 | |
55 | 66 | ▲11 | VAN DEN BOSSCHE Fabio Davo CT - Tongeren Junior | Davo CT - Tongeren Junior | ,, 1:39 | |
56 | 69 | ▲13 | BONNEU Kamiel Davo CT - Tongeren Junior | Davo CT - Tongeren Junior | ,, 1:39 | |
57 | 70 | ▲13 | HAEST Kevin Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | ,, 1:39 | |
58 | 71 | ▲13 | RENSON Vincent Verandas Willems - Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | Verandas Willems - Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 1:39 | |
59 | 76 | ▲17 | WEISPFENNIG Nils Team Wipotec Rlp | Team Wipotec Rlp | 1:40 1:40 | |
60 | 72 | ▲12 | BAELE Ben Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | 1:42 1:42 | |
61 | 74 | ▲13 | CROMHEECKE Alexander Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | ,, 1:42 | |
62 | 75 | ▲13 | MÄRKL Lukas Team Wipotec Rlp | Team Wipotec Rlp | 1:43 1:43 | |
63 | 82 | ▲19 | REUVERS Kevin Papillon-rudyco-janatrans Cycling Team | Papillon-rudyco-janatrans Cycling Team | 1:49 1:49 | |
64 | 84 | ▲20 | MAERTENS Manu Cycling Team Vivel le Velo VZW Diegem | Cycling Team Vivel le Velo VZW Diegem | 1:50 1:50 | |
65 | 85 | ▲20 | THONNON Bas Davo CT - Tongeren Junior | Davo CT - Tongeren Junior | ,, 1:50 | |
66 | 88 | ▲22 | SOENEN Tomac Sport en Moedig | Sport en Moedig | 1:59 1:59 | |
67 | 93 | ▲26 | HARTLEY Lewis Zappi's Racing Team | Zappi's Racing Team | 2:05 2:05 | |
68 | 99 | ▲31 | VAN OLMEN Siebe Sport En Steun - Leopoldsburg | Sport En Steun - Leopoldsburg | 2:10 2:10 | |
69 | 103 | ▲34 | ARNOUX Corentin Btwin U Racing Team | Btwin U Racing Team | 2:18 2:18 | |
70 | 106 | ▲36 | LOX Damien Lotto-VC Ardennes | Lotto-VC Ardennes | 2:23 2:23 | |
71 | 110 | ▲39 | STEINACHER Cyrill Mixt Team Ostschweiz | Mixt Team Ostschweiz | 2:28 2:28 | |
72 | 55 | ▼17 | GOVAERTS Brent Meubelen Gaverzicht Glascentra | Meubelen Gaverzicht Glascentra | 2:37 2:37 | |
73 | 119 | ▲46 | MARIS Elias Vzw Jong Wielertalent | Vzw Jong Wielertalent | 3:36 3:36 | |
74 | 122 | ▲48 | ZEESTRATEN Stef Mixt De Ijsselstreek | Mixt De Ijsselstreek | 4:02 4:02 | |
75 | 7 | ▼68 | WRIGHT Jake Zappi's Racing Team | Zappi's Racing Team | 4:44 4:44 | |
76 | 33 | ▼43 | PRICE Joshua Backstedt Hotchillee | Backstedt Hotchillee | 5:39 5:39 | |
77 | 16 | ▼61 | LOOS Stef Acrog - Balen BC Junior | Acrog - Balen BC Junior | 5:41 5:41 | |
78 | 81 | ▲3 | VAN ROY Arne Cycling Team Vivel le Velo VZW Diegem | Cycling Team Vivel le Velo VZW Diegem | 5:44 5:44 | |
79 | 30 | ▼49 | PATTYN Steven Vzw Jong Wielertalent | Vzw Jong Wielertalent | 5:47 5:47 | |
80 | 80 | - | BAETENS Branko Cycling Team Vivel le Velo VZW Diegem | Cycling Team Vivel le Velo VZW Diegem | 5:52 5:52 | |
81 | 47 | ▼34 | KAESEMANS Jasper Prov Vlaams-brabant | Prov Vlaams-brabant | 5:55 5:55 | |
82 | 95 | ▲13 | FONTAINE Emerson Sprint 2000 Charleroi Asbl | Sprint 2000 Charleroi Asbl | 6:05 6:05 | |
83 | 64 | ▼19 | GADEMAN Sam Knwu District Oost | Knwu District Oost | 6:08 6:08 | |
84 | 133 | ▲49 | EVENEPOEL Remco Forte Young Cycling Team | Forte Young Cycling Team | 6:12 6:12 | |
85 | 73 | ▼12 | LAUWENS Feddrik Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | 6:13 6:13 | |
86 | 77 | ▼9 | ADAM Florian Verandas Willems - Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | Verandas Willems - Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 6:14 6:14 | |
87 | 92 | ▲5 | VERTONGEN Jens Van Moer Group | Van Moer Group | 6:35 6:35 | |
88 | 102 | ▲14 | VIJVERBERG Sven Westland Wil Vooruit | Westland Wil Vooruit | 6:40 6:40 | |
89 | 100 | ▲11 | SCHERPENBERGH Tristan Sport En Steun - Leopoldsburg | Sport En Steun - Leopoldsburg | 6:41 6:41 | |
90 | 89 | ▼1 | VAN DEN OETELAAR Steven Sport en Moedig | Sport en Moedig | 6:44 6:44 | |
91 | 134 | ▲43 | NIELSEN Sebastian ABC Junior | ABC Junior | 6:48 6:48 | |
92 | 104 | ▲12 | JOLLY Maxime Btwin U Racing Team | Btwin U Racing Team | 6:50 6:50 | |
93 | 107 | ▲14 | HENNEBERG Magnus Team Cycling Elite Copenhagen | Team Cycling Elite Copenhagen | 6:54 6:54 | |
94 | 108 | ▲14 | GOSSEYE Milan Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | ,, 6:54 | |
95 | 109 | ▲14 | JOLIDON Nicola Mixt Team Ostschweiz | Mixt Team Ostschweiz | 6:59 6:59 | |
96 | 112 | ▲16 | BIERKENS Tim Papillon-rudyco-janatrans Cycling Team | Papillon-rudyco-janatrans Cycling Team | 7:06 7:06 | |
97 | 111 | ▲14 | VANHALST Thomas Lotto-VC Ardennes | Lotto-VC Ardennes | 7:14 7:14 | |
98 | 116 | ▲18 | WAUTERS Bram Sport En Steun - Leopoldsburg | Sport En Steun - Leopoldsburg | 7:22 7:22 | |
99 | 120 | ▲21 | CERF Leo Cref Pays De La Loire | Cref Pays De La Loire | 8:09 8:09 | |
100 | 125 | ▲25 | WARNES Bradley Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | 9:13 9:13 | |
101 | 35 | ▼66 | DU FOUR Jens Vzw Jong Wielertalent | Vzw Jong Wielertalent | 9:29 9:29 | |
102 | 130 | ▲28 | VAN RIJSBERGEN Ties Willebrord Wil Vooruit | Willebrord Wil Vooruit | 10:26 10:26 | |
103 | 54 | ▼49 | MCKEY Nick United States | United States | 10:31 10:31 | |
104 | 58 | ▼46 | CAROLLO Francesco Rappresentiativa Lombardia | Rappresentiativa Lombardia | 10:34 10:34 | |
105 | 97 | ▼8 | DOPCHIE Felix Sprint 2000 Charleroi Asbl | Sprint 2000 Charleroi Asbl | 10:41 10:41 | |
106 | 78 | ▼28 | MAZZOLENI Marcello Rappresentiativa Lombardia | Rappresentiativa Lombardia | 10:47 10:47 | |
107 | 96 | ▼11 | VERSLYPE Theo Sprint 2000 Charleroi Asbl | Sprint 2000 Charleroi Asbl | 11:06 11:06 | |
108 | 98 | ▼10 | DECOSTER Gerrik Sport En Steun - Leopoldsburg | Sport En Steun - Leopoldsburg | 11:08 11:08 | |
109 | 132 | ▲23 | VERDIN Joris Davo CT - Tongeren Junior | Davo CT - Tongeren Junior | 11:09 11:09 | |
110 | 118 | ▲8 | SCHOORMANS Rav WV De Jonge Renner | WV De Jonge Renner | 11:32 11:32 | |
111 | 114 | ▲3 | MANS Matjas Isorex Cycling Team | Isorex Cycling Team | 11:39 11:39 | |
112 | 135 | ▲23 | DE BOT Lars Knwu District Oost | Knwu District Oost | ,, 11:39 | |
113 | 79 | ▼34 | BRUSSELEERS Kiano Cycling Team Vivel le Velo VZW Diegem | Cycling Team Vivel le Velo VZW Diegem | 12:01 12:01 | |
114 | 121 | ▲7 | MEERBEEK Markus Westland Wil Vooruit | Westland Wil Vooruit | 12:19 12:19 | |
115 | 49 | ▼66 | VANDENHEEDE Niels Isorex Cycling Team | Isorex Cycling Team | 13:14 13:14 | |
116 | 53 | ▼63 | MCCORMACK Alex United States | United States | 13:16 13:16 | |
117 | 147 | ▲30 | RYPENS Cedric Steeds Vooraan | Steeds Vooraan | 15:40 15:40 | |
118 | 136 | ▲18 | NACHTEGAELE Wannes Steeds Vooraan | Steeds Vooraan | 16:18 16:18 | |
119 | 151 | ▲32 | RASMUSSEN Mads ABC Junior | ABC Junior | ,, 16:18 | |
120 | 138 | ▲18 | WACHTERS Jef Steeds Vooraan | Steeds Vooraan | 17:32 17:32 | |
121 | 91 | ▼30 | VANDERMEULEN Niels Meubelen Gaverzicht Glascentra | Meubelen Gaverzicht Glascentra | 17:45 17:45 | |
122 | 137 | ▲15 | VAN PRAET Robbe Prov Vlaams-brabant | Prov Vlaams-brabant | 17:49 17:49 | |
123 | 86 | ▼37 | KLEIN JENSEN Jeppe Team Hechmann Cycling Slagelse Junior | Team Hechmann Cycling Slagelse Junior | 17:53 17:53 | |
124 | 141 | ▲17 | BEAUSSIRE Martin Cref Pays De La Loire | Cref Pays De La Loire | 18:27 18:27 | |
125 | 128 | ▲3 | SLOCK Liam Van Moer Group | Van Moer Group | 18:48 18:48 | |
126 | 140 | ▲14 | HAEX Joris Davo CT - Tongeren Junior | Davo CT - Tongeren Junior | 19:35 19:35 | |
127 | 150 | ▲23 | MORICE Sacha Cref Pays De La Loire | Cref Pays De La Loire | 24:34 24:34 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:05 August 2017
- Start time:-
- Avg. speed winner:39.85 km/h
- Race category:MJ - Men Juniors
- Distance:106.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:? km solo
- Avg. temperature: