The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | BURGHARDT Marcus BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 70 | 15 | 4:52:08 |
2 | BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 55 | 10 | ,, 0:00 |
3 | DEGENKOLB John Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 40 | 7 | 0:43 0:43 |
4 | POLITT Nils Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 30 | 4 | ,, 0:43 |
5 | SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors | Quick-Step Floors | 25 | 2 | 2:11 2:11 |
6 | KLUGE Roger ORICA-Scott | ORICA-Scott | 20 | 1 | 2:14 2:14 |
7 | 15 | 2:36 2:36 | |||
8 | FREIENSTEIN Raphael Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 10 | ,, 2:36 | |
9 | GESCHKE Simon Team Sunweb | Team Sunweb | 5 | 2:38 2:38 | |
10 | ZIMMERMANN Georg Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 3 | 3:08 3:08 | |
11 | PFINGSTEN Christoph BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 3:08 | ||
12 | DENZ Nico AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | ,, 3:08 | ||
13 | HOLLER Nikodemus BIKE AID | BIKE AID | 3:16 3:16 | ||
14 | WALSCHEID Max Team Sunweb | Team Sunweb | 5:41 5:41 | ||
15 | ARNDT Nikias Team Sunweb | Team Sunweb | ,, 5:41 | ||
16 | WALSLEBEN Philipp Beobank - Corendon | Beobank - Corendon | ,, 5:41 | ||
17 | SCHWARZMANN Michael BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 5:41 | ||
18 | GREIPEL André Lotto Soudal | Lotto Soudal | 8:34 8:34 | ||
19 | ,, 8:34 | ||||
20 | KOCH Jonas CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 8:34 | ||
21 | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 8:34 | ||
22 | LODERER Timon WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 8:34 | ||
23 | WESTMATTELMANN Daniel Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 8:34 | ||
24 | LOEF Georg Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 8:34 | ||
25 | HERKLOTZ Silvio BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 8:34 | ||
26 | RAPP Jonas Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 8:34 | ||
27 | BICHLMANN Daniel BIKE AID | BIKE AID | ,, 8:34 | ||
28 | BALDAUF Sebastian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 8:34 | ||
29 | SCHINNAGEL Johannes Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 8:34 | ||
30 | KITTEL Marcel Quick-Step Floors | Quick-Step Floors | 10:33 10:33 | ||
31 | ZABEL Rick Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 11:53 11:53 | ||
32 | SÜTTERLIN Jasha Movistar Team | Movistar Team | ,, 11:53 | ||
33 | BROCKHOFF Jan Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 14:13 14:13 | ||
34 | ,, 14:13 | ||||
35 | 14:28 14:28 | ||||
36 | ,, 14:28 | ||||
37 | MATHIS Marco Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | ,, 14:28 | ||
38 | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 14:28 | ||
39 | FRÖHLINGER Johannes Team Sunweb | Team Sunweb | ,, 14:28 | ||
40 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 14:28 | ||
41 | ,, 14:28 | ||||
42 | HENN Luca Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 14:28 | ||
43 | SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 14:28 | ||
44 | ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 14:28 | ||
45 | DOMBROWSKI Frederik Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 14:28 | ||
46 | BACKOFEN Moritz Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 14:28 | ||
47 | VOGT Mario Attaque Team Gusto | Attaque Team Gusto | 16:00 16:00 | ||
48 | FUßNEGGER Moritz 0711|Cycling | 0711|Cycling | 17:29 17:29 | ||
49 | INTRA Felix Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | ,, 17:29 | ||
50 | ADAMIETZ Johannes Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 17:29 | ||
51 | 18:07 18:07 | ||||
52 | GROSSER Aaron Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | ,, 18:07 | ||
53 | BECK Joschka BIKE AID | BIKE AID | ,, 18:07 | ||
54 | ,, 18:07 | ||||
55 | ,, 18:07 | ||||
56 | ,, 18:07 | ||||
57 | ,, 18:07 | ||||
58 | BOKELOH Jonas An Post Chain Reaction | An Post Chain Reaction | ,, 18:07 | ||
59 | ,, 18:07 | ||||
60 | ,, 18:07 | ||||
61 | ,, 18:07 | ||||
62 | ,, 18:07 | ||||
63 | KÖTTING Marvin Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | ,, 18:07 | ||
64 | ,, 18:07 | ||||
65 | GROß Felix Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 18:07 | ||
66 | LÜBBERS Dorian Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 18:07 | ||
67 | ,, 18:07 | ||||
68 | THURAU Björn Kuwait - Cartucho.es | Kuwait - Cartucho.es | ,, 18:07 | ||
69 | ,, 18:07 | ||||
70 | HALLER Patrick Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 18:07 | ||
71 | ,, 18:07 | ||||
72 | ,, 18:07 | ||||
73 | RETSCHKE Robert Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 18:07 | ||
74 | 18:12 18:12 | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | MEISEN Marcel Beobank - Corendon | Beobank - Corendon | - | ||
DNF | KESSLER Robert LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | ||
DNF | WEBER Philip LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | ||
DNF | HÄHNEL Frederik LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | ||
DNF | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | ||
DNF | BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | ||
DNF | MALCHAREK Moritz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | ||
DNF | AMBROSIUS Carlos LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | ||
DNF | JÜRß Malte LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | ||
DNF | RUDYS Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | ||
DNF | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | - | ||
DNF | KÄMNA Lennard Team Sunweb | Team Sunweb | - | ||
DNF | BAUHAUS Phil Team Sunweb | Team Sunweb | - | ||
DNF | PORZNER Manuel Team Heizomat | Team Heizomat | - | ||
DNF | TREUBEL Pascal Team Heizomat | Team Heizomat | - | ||
DNF | WINTER Laurin Team Heizomat | Team Heizomat | - | ||
DNF | SCHILLINGER Andreas BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | - | ||
DNF | MEILER Martin Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | - | ||
DNF | MANDRYSCH John Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | - | ||
DNF | DIETEREN Jan Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | - | ||
DNF | SIEBERG Marcel Lotto Soudal | Lotto Soudal | - | ||
DNF | FRAHM Jasper Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | GEßNER Konrad Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | WEINSTEIN Domenic Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | LAMPATER Leif Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | NOLDE Tobias Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | ENGEL Jonas 0711|Cycling | 0711|Cycling | - | ||
DNF | WÖRNER Max 0711|Cycling | 0711|Cycling | - | ||
DNF | HAMM Henrik 0711|Cycling | 0711|Cycling | - | ||
DNF | MAYER Yannick 0711|Cycling | 0711|Cycling | - | ||
DNF | HUGGER Jan 0711|Cycling | 0711|Cycling | - | ||
DNF | SCHÄFER Timo BIKE AID | BIKE AID | - | ||
DNF | HATZ Christopher Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | STRITZINGER Joshua Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | HUPPERTZ Joshua Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | WEINZHEIMER Richard Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | BRAUN Julian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | KNAUP Tobias Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | EINHAUS Frederik Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | RUTSCH Jonas Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | LEINAU Joann Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | - | ||
DNF | DOMNICK Julius Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | - | ||
DNF | LEINAU Louis Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | - | ||
DNF | HAPPKE Luca Felix Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | - | ||
DNF | MÜLLER Viktor Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | - | ||
DNF | HÄRTIG Jonas Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | - | ||
DNF | SCHWEIZER Christoph Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | - | ||
DNF | ZEPUNTKE Ruben Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | KANTER Max Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | STORK Florian Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | ROHDE Leon Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | SALMON Martin Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | - | ||
DNF | FIEGE Lorenz Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNF | VAN PUYVELDE Jan Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNF | KUESTERS Alexander Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNF | MAMOS Philipp Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNF | LÖER Lukas Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNF | MULLER-SCIACCA Marco Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNS | - | ||||
DNS | - | ||||
DNS | - | ||||
DNS | - | ||||
DNS | MEILER Lukas Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | - | ||
DNS | THÖMEL Tino BIKE AID | BIKE AID | - | ||
DNS | LECHNER Patrick BIKE AID | BIKE AID | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:25 June 2017
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.83 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:213.4 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:54
- Vert. meters:2411
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: