Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
-year-
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Statistics
Results▼
Top-3 per edition
Most wins
Most starts/finishes
Youngest/oldest winners
Most top-10s
Position race ranking
Stages▼
Most stage wins
Youngest winners
Oldest winners
Fastest stages
Most top-10s
Teams
Nations
Route
KOM
Points
More
Statistics - Statistics
Results - Results
Top-3 per edition
Most wins
Most starts/finishes
Youngest/oldest winners
Most top-10s
Position race ranking
Stages - Stages
Most stage wins
Youngest winners
Oldest winners
Fastest stages
Most top-10s
Teams - Teams
Nations - Nations
Route - Route
KOM - KOM
Points - Points
National Championships Israel - Road Race
»
Results
menu
National Championships Israel - Road Race
(NC)
Top-3 per edition
GC type
GC
Points GC
Mountains GC
Young rider GC
Year
Winner
2nd
3rd
2023
1
EINHORN Itamar
2
SAGIV Guy
3
RAISBERG Nadav
2022
1
EINHORN Itamar
2
SAGIV Guy
3
GOLDSTEIN Omer
2021
1
LOGINOV Vladislav
2
ABU-FARES Saned
3
EINHORN Itamar
2020
1
GOLDSTEIN Omer
2
LEVI Eitan
3
SAGIV Guy
2019
1
SAGIV Guy
2
GOLDSTEIN Omer
3
NIV Guy
2018
1
GOLDSTEIN Roy
2
SAGIV Guy
3
GOLDSTEIN Omer
2017
1
GOLDSTEIN Roy
2
EINHORN Itamar
3
YECHEZKEL Aviv
2016
1
SAGIV Guy
2
YECHEZKEL Aviv
3
GOLDSTEIN Roy
2015
1
SAGIV Guy
2
GABAY Guy
3
GOLDSTEIN Roy
2014
1
LIBNER Niv
2
MIKAILOV Anton
3
GOLDSTEIN Roy
2012
1
SERGEEV Oleg
2
GOLDSTEIN Roy
3
ELIAD Daniel
2011
1
LIBNER Niv
2
BEAR Yoav
3
SHAPIRA Idan
2010
1
LIBNER Niv
2
RAHAT Eyal
3
MARGALIOT Ran
2009
1
GRINBERG Avichai
2
SHAPIRA Idan
3
LIBNER Niv
2008
1
HORTIG Nati
2
WOLFF Amos
3
ELIAD Daniel
2007
1
TSACHOR Gal
2
WOLFF Amos
3
AMITZ Doron
2006
1
DVIRI Dor
2
GAZIT Yarden
3
ISHAY Rotem
2005
1
BURLUTSKY Maxim
2
WOLFF Amos
3
GAZIT Yarden
2004
1
DVIRI Dor
2
HALSTUCH Daniel
3
BENTAL Shagi
2003
1
DVIRI Dor
2
LEVINSON Yuri
3
BOYGEN Izhak
2002
1
LIFSHITZ Itay
2
PEKATCH Dror
3
COHEN Yanai
2001
1
HALSTUCH Daniel
2
BAR-MOR Hidai
3
AMITZ Doron
2000
1
STEINMAN Yuval
2
EDELSON Elian
3
SYRKIN Ido
1999
1
BOYGEN Izhak
2
3
1998
1
STEINMAN Yuval
2
3
Menu
Top-3 per edition
Most wins
Most starts/finishes
Youngest/oldest winners
Most top-10s
Position race ranking
BIB results
Racedays winner
Best result at race debut
Oldest living winners
PCS Pro (4)
Results
Wins by smallest margin
Timegaps
Fastest editions
Dropouts per edition
Champion wins
Most combative
PCS Pro (1)
Competitors
Average age
Won how
Longest solos
Sprints per year
Pro
Most sequential participations
PCS Pro (1)