Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
-year-
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1916
1915
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
1902
1897
Statistics
Results▼
Top-3 per edition
Most wins
Most starts/finishes
Youngest/oldest winners
Most top-10s
Position race ranking
Stages▼
Most stage wins
Youngest winners
Oldest winners
Fastest stages
Most top-10s
Teams
Nations
Route
KOM
Points
More
Statistics - Statistics
Results - Results
Top-3 per edition
Most wins
Most starts/finishes
Youngest/oldest winners
Most top-10s
Position race ranking
Stages - Stages
Most stage wins
Youngest winners
Oldest winners
Fastest stages
Most top-10s
Teams - Teams
Nations - Nations
Route - Route
KOM - KOM
Points - Points
National Championships Spain - Road Race
»
Results
menu
National Championships Spain - Road Race
(NC)
Top-3 per edition
GC type
GC
Points GC
Mountains GC
Young rider GC
Year
Winner
2nd
3rd
2023
1
LAZKANO Oier
2
AYUSO Juan
3
ARANBURU Alex
2022
1
RODRÍGUEZ Carlos
2
HERRADA Jesús
3
ARANBURU Alex
2021
1
FRAILE Omar
2
HERRADA Jesús
3
ARANBURU Alex
2020
1
SÁNCHEZ Luis León
2
IZAGIRRE Gorka
3
GARCÍA DE MATEOS Vicente
2019
1
VALVERDE Alejandro
2
SÁNCHEZ Luis León
3
HERRADA Jesús
2018
1
IZAGIRRE Gorka
2
VALVERDE Alejandro
3
FRAILE Omar
2017
1
HERRADA Jesús
2
VALVERDE Alejandro
3
IZAGIRRE Ion
2016
1
ROJAS José Joaquín
2
VICIOSO Ángel
3
SIMÓN Jordi
2015
1
VALVERDE Alejandro
2
BARBERO Carlos
3
HERRADA Jesús
2014
1
IZAGIRRE Ion
2
VALVERDE Alejandro
3
BARBERO Carlos
2013
1
HERRADA Jesús
2
IZAGIRRE Ion
3
SÁNCHEZ Luis León
2012
1
VENTOSO Francisco José
2
FERNÁNDEZ Koldo
3
PACHECO Francisco José
2011
1
ROJAS José Joaquín
2
FERNÁNDEZ Koldo
CONTADOR Alberto
3
HERRADA Jesús
2010
1
GUTIÉRREZ José Iván
2
VENTOSO Francisco José
3
FERNÁNDEZ Koldo
2009
1
PLAZA Rubén
2
ZABALLA Constantino
3
VALVERDE Alejandro
2008
1
VALVERDE Alejandro
2
SEVILLA Óscar
3
PEREIRO Óscar
2007
1
RODRÍGUEZ Joaquim
2
VALVERDE Alejandro
3
JIMÉNEZ Eladio
2005
1
GARATE Juan Manuel
2
MANCEBO Francisco
3
BERENGUER Jordi
2004
1
MANCEBO Francisco
2
VALVERDE Alejandro
3
LARA Francisco José
2003
1
PLAZA Rubén
2
CASERO Rafael
3
NOVAL Benjamín
2002
1
GUILLAMÓN Juan Carlos
2
OLANO Abraham
3
MARTÍN PERDIGUERO Miguel Ángel
2001
1
GUTIÉRREZ José Iván
2
BLANCO Santiago
3
GARMENDIA Aitor
2000
1
GONZÁLEZ DE GALDEANO Álvaro
2
CEREZO Francisco Javier
3
EDO Ángel
1999
1
CASERO Ángel Luis
2
HERAS Roberto
3
BELOKI Joseba
1998
1
CASERO Ángel Luis
2
DOMÍNGUEZ Juan Carlos
3
FREIRE Óscar
1997
1
JIMÉNEZ José María
2
SOLAUN César
3
ETXEBARRIA David
1996
1
FERNÁNDEZ GINÉS Manuel
2
OLANO Abraham
3
ESCARTÍN Fernando
1995
1
MONTOYA Jesús
2
JIMÉNEZ José María
3
APARICIO Vicente
1994
1
OLANO Abraham
2
EDO Ángel
3
MAURI Melchor
1993
1
GARCÍA Ignacio
2
INDURAIN Miguel
3
ESCARTÍN Fernando
1992
1
INDURAIN Miguel
2
UNZAGA Jon
3
HERNÁNDEZ Carlos
1991
1
GONZÁLEZ Juan Carlos
2
RODRÍGUEZ José Luis
3
DOMÍNGUEZ Manuel Jorge
1990
1
CUBINO Laudelino
2
MAULEON Francisco Javier
3
INDURAIN Miguel
1989
1
HERNÁNDEZ Carlos
2
SUÁREZ Jesús
3
MOREDA Casimiro
1988
1
FERNÁNDEZ Juan
2
DOMÍNGUEZ Manuel Jorge
3
MUJIKA Jokin
1987
1
GONZÁLEZ Juan Carlos
2
GUTIÉRREZ Alfonso
3
DOMÍNGUEZ Manuel Jorge
1986
1
GUTIÉRREZ Alfonso
2
MARTINEZ Ricardo
3
DOMÍNGUEZ Manuel Jorge
1985
1
NAVARRO José Luis
2
RUÍZ CABESTANY Pello
3
CASTELLAR Javier
1984
1
IBAÑEZ Jesus Ignacio
2
PRIETO Celestino
3
CHOZAS Eduardo
1983
1
HERNÁNDEZ Carlos
2
GUTIÉRREZ Alfonso
3
COLL Antonio
1982
1
LAGUÍA José Luis
2
GARCÍA Eulalio
3
ECHAVE Federico
1981
1
GARCÍA Eulalio
2
MARTINEZ Enrique
3
FERNÁNDEZ Juan
1980
1
FERNÁNDEZ Juan
2
LASA Miguel María
3
ELORRIAGA Javier Francisco
1979
1
RUPÉREZ Faustino
2
LASA Miguel María
3
1978
1
MARTINEZ Enrique
2
ORDIALES Luis Alberto
3
MENÉNDEZ Antonio
1977
1
ESPARZA Manuel
2
NAZABAL José
3
FORTIÀ Jordi
1976
1
TAMAMES Agustín
2
LASA Miguel María
3
VIEJO José Luis
1975
1
PERURENA Domingo
2
ELORRIAGA Javier Francisco
3
HUELAMO Jaime
1974
1
LÓPEZ Vicente
2
ESPARZA Manuel
3
MENÉNDEZ Antonio
1973
1
PERURENA Domingo
2
ABILLEIRA José Luis
3
ZURANO Juan Santiago
1972
1
OCAÑA Luis
2
PERURENA Domingo
3
TAMAMES Agustín
1971
1
CASTELLO Eduardo
2
GANDARIAS Andrés
3
PERURENA Domingo
1970
1
GONZÁLEZ José Antonio
2
ARANZABAL Jesús
3
JIMENEZ Nemesio
1969
1
SAÉZ Ramón
2
PÉREZ FRANCÉS José
3
MOMEÑE José Antonio
1968
1
OCAÑA Luis
2
GÓMEZ Antonio
3
ARANZABAL Jesús
1967
1
SANTAMARINA Luis-Pedro
2
ECHEVERRÍA Carlos
3
GARCÍA Ginés
1966
1
OTAÑO Luis
2
ECHEVERRÍA Carlos
3
GARCÍA Ginés
1965
1
GÓMEZ Antonio
2
MOMEÑE José Antonio
3
MAS Gabriel
1964
1
JIMÉNEZ Julio
2
TALAMILLO José Luis
3
OTAÑO Luis
1963
1
PÉREZ FRANCÉS José
2
PACHECO Miguel
3
MANZANEQUE Fernando
1962
1
OTAÑO Luis
2
PÉREZ FRANCÉS José
3
MARTÍN Manuel
1961
1
SUÁREZ Antonio
2
LOROÑO Jesús
3
BAHAMONTES Federico Martín
1960
1
SUÁREZ Antonio
2
LOROÑO Jesús
3
MANZANEQUE Fernando
1959
1
SUÁREZ Antonio
2
BAHAMONTES Federico Martín
3
GALDEANO Jesús
1958
1
BAHAMONTES Federico Martín
2
BOTELLA Salvador
3
LOROÑO Jesús
1957
1
FERRAZ Antonio
2
MARIGIL René
3
JIMÉNEZ Antonio
1956
1
FERRAZ Antonio
2
RUIZ Bernardo
3
MASIP Francesco
1955
1
GELABERT Antonio
2
ESCOLANO José
3
SERRA José
1954
1
RODRÍGUEZ Emilio
2
RUIZ Bernardo
3
ALOMAR Francisco
1953
1
MASIP Francesco
2
TROBAT Andrés
3
ALOMAR Francisco
1952
1
TROBAT Andrés
2
MATEO José
3
BARRUTIA Cosme
1951
1
RUIZ Bernardo
2
TROBAT Andrés
3
GARCÍA Victorio
1950
1
GELABERT Antonio
2
RUIZ Bernardo
3
VIDAL PORCAR José
1949
1
SERRA José
2
CAPÓ Bernardo
3
BERRENDERO Julián
1948
1
RUIZ Bernardo
2
GELABERT Antonio
3
BERRENDERO Julián
1947
1
CAPÓ Bernardo
2
RUIZ Bernardo
3
GUAL Miguel
1946
1
RUIZ Bernardo
2
ANDRÉS Francisco Antonio
3
CAPÓ Bernardo
1945
1
GIMENO Juan
2
OLMOS Joaquín
3
RODRÍGUEZ Delio
1944
1
BERRENDERO Julián
2
MARTÍN Antonio
3
CARRETERO Vicente
1943
1
BERRENDERO Julián
2
BEJARANO Jos
3
MARTÍN Antonio
1942
1
BERRENDERO Julián
2
ANDRÉS Francisco Antonio
3
CHÁFER Diego
1941
1
ANDRÉS Francisco Antonio
2
MARTÍN Antonio
3
BERRENDERO Julián
1940
1
EZQUERRA Federico
2
CHÁFER Diego
3
CAÑARDO Mariano
1939
1
ANDRÉS Francisco Antonio
2
CAÑARDO Mariano
3
TRUEBA Vicente
1938
1
TRUEBA Fermín
2
GOENAGA Francisco
3
ARESTI Francisco
1936
1
CAÑARDO Mariano
2
MONTERO Luciano
3
GASCON Mariano
1935
1
CARDONA Salvador
2
CAÑARDO Mariano
3
MONTERO Luciano
1934
1
MONTERO Luciano
2
CAÑARDO Mariano
3
CARDONA Salvador
1933
1
CAÑARDO Mariano
2
MONTERO Luciano
3
BACHERO Vicente
1932
1
MONTERO Luciano
2
CAÑARDO Mariano
3
CARDONA Salvador
1931
1
CAÑARDO Mariano
2
ESCURIET Antonio
3
NICOLAU Josep
1930
1
CAÑARDO Mariano
2
MONTERO Luciano
3
BACHERO Vicente
1929
1
MONTERO Luciano
2
SANS José María
3
AGUILAR Sebastián
1928
1
GARCÍA Telmo
2
FERNANDEZ Eduardo
3
SANS José María
1927
1
MIQUEL Mució
2
GARCÍA Telmo
3
CEPEDA Francisco
1926
1
SAURA José
2
LLORENS Juan Bautista
3
MONTERO Ricardo
1925
1
MONTERO Ricardo
2
JANER Jaime
3
GARCÍA Telmo
1924
1
LLORENS Juan Bautista
2
GARCÍA Telmo
3
MONTEYS Teodoro
1923
1
JANER Jaime
2
GARCÍA Telmo
3
MIQUEL Mució
1922
1
SAURA José
2
SANS José María
3
GARCIA Miguel
1921
1
VALENTÍN Ramón
2
GARCIA Miguel
3
ANTÓN Guillermo
1920
1
BOVER Miguel
2
JANER Jaime
3
SAURA José
1919
1
JANER Jaime
2
MARTINEZ Juan
3
ANTÓN Guillermo
1918
1
FEBRER Simón
2
MARTINEZ Juan
3
COLCHON Manuel
1917
1
VILLADA Lázaro
2
LEBLANC Óscar
3
MANCHON José
1916
1
MANCHON José
2
LEBLANC Óscar
3
MAGDALENA José
1915
1
FEBRER Simón
2
ZUMALDE Juan
3
MAGDALENA José
1914
1
LEBLANC Óscar
2
CRESPO Antonio
3
MAGDALENA José
1913
1
MARTÍ Juan
2
OCA Lorenzo
3
LARRAÑAGA Joaquín
1912
1
MAGDALENA José
2
MARTI Joaquin
3
CRESPO Antonio
1911
1
DURÁN Jaime
2
VILLADA Lázaro
3
MASDEU Sebastián
1910
1
MAGDALENA José
2
BORRAS Otillo
3
DURÁN Jaime
1909
1
BLANCO Vicente
2
PÉREZ José
3
BORRAS Otillo
1908
1
BLANCO Vicente
2
ESPINOSA Esteban
3
CUESTA Marcelino
1907
1
AMUÑATEGUI José Luis
2
SAN SALVADOR Tomas
3
CUESTA Marcelino
1906
1
AMUÑATEGUI José Luis
2
CAMPESINOS Juan Andrés
3
ALVAREZ Domingo
1905
1
PUJOL Pablo
2
PÉREZ José
3
PEÑALBA Tomás
1904
1
PEÑALBA Tomás
2
PERIS Ricardo
3
ALVAREZ Julio
1903
1
PERIS Ricardo
2
PEÑALBA Tomás
3
ALVAREZ Julio
1902
1
PEÑALBA Tomás
2
SEGUÍ Salvador
3
BAYONA Miguel
PEKÍN José Manuel
1897
1
PESSOA José Bento
2
SUGRAÑES Juan
3
FABIÁN Clemente
Menu
Top-3 per edition
Most wins
Most starts/finishes
Youngest/oldest winners
Most top-10s
Position race ranking
BIB results
Racedays winner
Best result at race debut
Oldest living winners
PCS Pro (4)
Results
Wins by smallest margin
Timegaps
Fastest editions
Dropouts per edition
Champion wins
Most combative
PCS Pro (1)
Competitors
Average age
Won how
Longest solos
Sprints per year
Pro
Most sequential participations
PCS Pro (1)