The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ZOIDL Riccardo RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | 8 | 5 | 3:37:14 | |
2 | EIBEGGER Markus RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | 5 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | KRATOCHVÍLA Jakub Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 2 | 1 | 0:18 0:18 | |
4 | 1:37 1:37 | |||||
5 | POZZETTO Federico Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 1:37 | |||
6 | VAN DER WEIJST Geert Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | 1:52 1:52 | |||
7 | ,, 1:52 | |||||
8 | ,, 1:52 | |||||
9 | BAJC Andi RSC Amplatz | RSC Amplatz | ,, 1:52 | |||
10 | KATYRIN Roman Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 1:52 | |||
11 | PLESNER Frederik Team Trefor | Team Trefor | ,, 1:52 | |||
12 | ,, 1:52 | |||||
13 | WSA | ,, 1:52 | ||||
14 | FREIENSTEIN Raphael Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 1:52 | |||
15 | ,, 1:52 | |||||
16 | OLESEN Patrick Team Trefor | Team Trefor | ,, 1:52 | |||
17 | WSA | ,, 1:52 | ||||
18 | BISSINGER Florian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 1:52 | |||
19 | ,, 1:52 | |||||
20 | GOGL Michael Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 1:52 | |||
21 | KRIEGER Alexander Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 1:52 | |||
22 | WEBER Johannes Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 1:52 | |||
23 | ,, 1:52 | |||||
24 | BØJE Nicklas Team Trefor | Team Trefor | ,, 1:52 | |||
25 | LANG Paul WSA | WSA | ,, 1:52 | |||
26 | VAN LUIJK Sven Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 1:52 | |||
27 | VINJEBO Emil Mielke Team Trefor | Team Trefor | ,, 1:52 | |||
28 | POZDNYAKOV Kirill Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 1:52 | |||
29 | BOUWMAN Koen Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 1:52 | |||
30 | ,, 1:52 | |||||
31 | BROERS Remco Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 1:52 | |||
32 | ,, 1:52 | |||||
33 | POUTSMA Stefan Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 1:52 | |||
34 | 2:00 2:00 | |||||
35 | ,, 2:00 | |||||
36 | ,, 2:00 | |||||
37 | MARIN Matej RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | ,, 2:00 | |||
38 | ,, 2:00 | |||||
39 | ,, 2:00 | |||||
40 | ,, 2:00 | |||||
41 | CLARKE David Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 2:00 | |||
42 | ,, 2:00 | |||||
43 | ,, 2:00 | |||||
44 | ,, 2:00 | |||||
45 | SCHÖNBERGER Sebastian RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | 2:07 2:07 | |||
46 | ANTONOV Mikhail Itera - Katusha | Itera - Katusha | 2:09 2:09 | |||
47 | 2:11 2:11 | |||||
48 | SOKOL Jan RC Gourmetfein Wels | RC Gourmetfein Wels | ,, 2:11 | |||
49 | GOTZ Markus WSA | WSA | ,, 2:11 | |||
50 | ISGANDAROV Tural Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 2:11 | |||
51 | HOEKSTRA Jochem Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 2:11 | |||
52 | ,, 2:11 | |||||
53 | OBKIRCHER Marc Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 2:11 | |||
54 | SCHEIT Florian Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 2:11 | |||
55 | 2:19 2:19 | |||||
56 | EDMÜLLER Benjamin Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 2:22 2:22 | |||
57 | 2:24 2:24 | |||||
58 | ,, 2:24 | |||||
59 | ČANECKÝ Marek RSC Amplatz | RSC Amplatz | ,, 2:24 | |||
60 | SCHORMAIR Fabian Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 2:24 | |||
61 | 2:28 2:28 | |||||
62 | 2:36 2:36 | |||||
63 | 2:42 2:42 | |||||
64 | 2:46 2:46 | |||||
65 | LECHNER Petr Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 2:46 | |||
66 | GRAD Alexander Team Heizomat | Team Heizomat | 2:19 2:19 | |||
67 | RYABKIN Alexey Itera - Katusha | Itera - Katusha | 3:18 3:18 | |||
68 | 3:25 3:25 | |||||
69 | KENDLER Benedikt Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 4:28 4:28 | |||
70 | 5:34 5:34 | |||||
71 | SPRINGER Christoph Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 5:34 | |||
72 | DE JONGE Maarten Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 5:34 | |||
73 | DE KORT Bram Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 5:34 | |||
74 | 5:52 5:52 | |||||
75 | 7:12 7:12 | |||||
76 | SCHWEIZER Christoph Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 7:19 7:19 | |||
77 | ,, 7:19 | |||||
78 | ZELLER Lukas Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 7:28 7:28 | |||
79 | 9:08 9:08 | |||||
80 | BUCHMANN Emanuel Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 9:15 9:15 | |||
81 | BIEDERMANN Daniel Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 9:15 | |||
82 | ,, 9:15 | |||||
83 | JENKO Robert RSC Amplatz | RSC Amplatz | ,, 9:15 | |||
84 | ,, 9:15 | |||||
85 | ,, 9:15 | |||||
86 | MØRKØV Jesper Team Trefor | Team Trefor | ,, 9:15 | |||
87 | 11:07 11:07 | |||||
88 | KAPELLER Hannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 11:07 | |||
89 | WEINSTEIN Domenic Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 11:07 | |||
90 | 11:30 11:30 | |||||
91 | 11:32 11:32 | |||||
92 | 11:37 11:37 | |||||
93 | ,, 11:37 | |||||
94 | STRAUB Manuel Team Heizomat | Team Heizomat | 11:41 11:41 | |||
95 | ROTYAKOV Aleksandr Itera - Katusha | Itera - Katusha | 11:43 11:43 | |||
96 | 11:46 11:46 | |||||
97 | ,, 11:46 | |||||
98 | ,, 11:46 | |||||
99 | ,, 11:46 | |||||
100 | ,, 11:46 | |||||
101 | ,, 11:46 | |||||
102 | ,, 11:46 | |||||
103 | ,, 11:46 | |||||
104 | 11:54 11:54 | |||||
105 | ,, 11:54 | |||||
106 | ,, 11:54 | |||||
107 | ,, 11:54 | |||||
108 | ,, 11:54 | |||||
109 | ,, 11:54 | |||||
110 | ,, 11:54 | |||||
111 | ,, 11:54 | |||||
112 | 12:05 12:05 | |||||
113 | 12:12 12:12 | |||||
114 | ,, 12:12 | |||||
115 | ARES Diego Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 12:17 12:17 | |||
116 | WÄLZLEIN Jan Team Heizomat | Team Heizomat | 12:22 12:22 | |||
117 | ,, 12:22 | |||||
118 | BEREZKIN Alexandr Itera - Katusha | Itera - Katusha | 15:20 15:20 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:15 June 2013
- Start time:-
- Avg. speed winner:38.06 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:137.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: