The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | LARSSON Gustav Erik Team Crescent | Team Crescent | 25 | 17:05:06 | |
2 | ROBERTS Luke Team ComNet - Senges | Team ComNet - Senges | 18 | 0:50 0:50 | |
3 | ZANOTTI Leonardo Mapei - Quick Step - Latexco | Mapei - Quick Step - Latexco | 14 | 0:56 0:56 | |
4 | TRKAL Frantisek Wüstenrot - ZVVZ | Wüstenrot - ZVVZ | 11 | 0:57 0:57 | |
5 | MURAVYEV Dmitriy Mapei - Quick Step - Latexco | Mapei - Quick Step - Latexco | 8 | 1:13 1:13 | |
6 | BLAZEJ Marek Legia - Bazyliszek | Legia - Bazyliszek | 6 | 1:15 1:15 | |
7 | FALTÝNEK Jan JOKO - Velamos | JOKO - Velamos | 4 | 1:23 1:23 | |
8 | 3 | ,, 1:23 | |||
9 | LERGAARD Tobias Team Crescent | Team Crescent | 2 | 1:33 1:33 | |
10 | KOHUT Seweryn Zenon De Nardi - Pasta Montegrappa | De Nardi - Pasta Montegrappa | 1 | 1:48 1:48 | |
11 | WALCZAK Jacek Legia - Bazyliszek | Legia - Bazyliszek | 1:50 1:50 | ||
12 | RUDNICKI Dariusz Legia - Bazyliszek | Legia - Bazyliszek | 1:58 1:58 | ||
13 | KAMINSKI Mariusz Legia - Bazyliszek | Legia - Bazyliszek | 2:00 2:00 | ||
14 | 2:15 2:15 | ||||
15 | VALACH Ján De Nardi - Pasta Montegrappa | De Nardi - Pasta Montegrappa | 2:17 2:17 | ||
16 | 2:25 2:25 | ||||
17 | KRANJEC Igor De Nardi - Pasta Montegrappa | De Nardi - Pasta Montegrappa | 2:26 2:26 | ||
18 | HERMAN Petr Team Gericom - BikeDrive | Team Gericom - BikeDrive | 2:28 2:28 | ||
19 | MAARTENS Jeremy Team HSBC | Team HSBC | 2:42 2:42 | ||
20 | MYHRE Christopher Team Krone | Team Krone | 2:46 2:46 | ||
21 | BENČÍK Petr Wüstenrot - ZVVZ | Wüstenrot - ZVVZ | 2:47 2:47 | ||
22 | KAGGESTAD Mads Team Krone | Team Krone | 2:51 2:51 | ||
23 | 2:54 2:54 | ||||
24 | RASCH Gabriel Team Krone | Team Krone | 3:06 3:06 | ||
25 | WILLEMS Frederik Mapei - Quick Step - Latexco | Mapei - Quick Step - Latexco | 3:16 3:16 | ||
26 | SKIBA Sebastian Legia - Bazyliszek | Legia - Bazyliszek | 3:30 3:30 | ||
27 | MCLEOD Ian Team HSBC | Team HSBC | 3:50 3:50 | ||
28 | PŘECECHTĚL Michal Wüstenrot - ZVVZ | Wüstenrot - ZVVZ | 3:51 3:51 | ||
29 | WELNIAK Jaroslaw Legia - Bazyliszek | Legia - Bazyliszek | 3:54 3:54 | ||
30 | KWIATKOWSKI Grzegorz Weltour - Radio Katowice | Weltour - Radio Katowice | 4:01 4:01 | ||
31 | ABAKOUMOV Igor Van Hemert Groep Cycling Team | Van Hemert Groep Cycling Team | 4:41 4:41 | ||
32 | 5:05 5:05 | ||||
33 | 5:41 5:41 | ||||
34 | BAUER Tomas AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 5:51 5:51 | ||
35 | 8:28 8:28 | ||||
36 | WHITE Nicholas Team HSBC | Team HSBC | 8:58 8:58 | ||
37 | 9:16 9:16 | ||||
38 | 9:17 9:17 | ||||
39 | 20:38 20:38 | ||||
40 | EGELMEERS Roel Van Hemert Groep Cycling Team | Van Hemert Groep Cycling Team | 20:40 20:40 | ||
41 | VAN DER BURG Germ Cyclingteam Bert Story - Piels | Cyclingteam Bert Story - Piels | 20:50 20:50 | ||
42 | 21:31 21:31 | ||||
43 | OLSSON Jonas Team Crescent | Team Crescent | 21:47 21:47 | ||
44 | 22:08 22:08 | ||||
45 | ,, 22:08 | ||||
46 | CLERC Aurélien Mapei - Quick Step - Latexco | Mapei - Quick Step - Latexco | 22:33 22:33 | ||
47 | JEURISSEN Cees Van Hemert Groep Cycling Team | Van Hemert Groep Cycling Team | 22:35 22:35 | ||
48 | 23:00 23:00 | ||||
49 | 23:07 23:07 | ||||
50 | MINOW Benjamin Team LTA - Quattro Logistics | Team LTA - Quattro Logistics | 23:26 23:26 | ||
51 | 23:29 23:29 | ||||
52 | WIESE Wolfram Team ComNet - Senges | Team ComNet - Senges | 23:30 23:30 | ||
53 | NUDL Richard Arbö Merida - Graz | Arbö Merida - Graz | 23:33 23:33 | ||
54 | 23:38 23:38 | ||||
55 | KYRCZ Lukasz Weltour - Radio Katowice | Weltour - Radio Katowice | 23:44 23:44 | ||
56 | 24:19 24:19 | ||||
57 | 24:22 24:22 | ||||
58 | 24:27 24:27 | ||||
59 | LANGE Malcolm Team HSBC | Team HSBC | 24:47 24:47 | ||
60 | MCLEOD Cameron Team HSBC | Team HSBC | 24:57 24:57 | ||
61 | 25:18 25:18 | ||||
62 | 26:03 26:03 | ||||
63 | AUG Andrus De Nardi - Pasta Montegrappa | De Nardi - Pasta Montegrappa | 26:17 26:17 | ||
64 | HEBÍK Martin AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 26:53 26:53 | ||
65 | CADAMURO Simone De Nardi - Pasta Montegrappa | De Nardi - Pasta Montegrappa | 27:54 27:54 | ||
66 | 28:13 28:13 | ||||
67 | 28:19 28:19 | ||||
68 | 28:31 28:31 | ||||
69 | FALTHEINER Werner Arbö Merida - Graz | Arbö Merida - Graz | 30:12 30:12 | ||
70 | DITE Radek JOKO - Velamos | JOKO - Velamos | 32:43 32:43 | ||
71 | KEJVAL Lubomir Wüstenrot - ZVVZ | Wüstenrot - ZVVZ | 33:23 33:23 | ||
72 | BUCHÁČEK Tomáš JOKO - Velamos | JOKO - Velamos | 36:03 36:03 | ||
73 | VAN DER PLUIJM Robin Cyclingteam Bert Story - Piels | Cyclingteam Bert Story - Piels | 37:12 37:12 | ||
74 | DAVIS Allan Mapei - Quick Step - Latexco | Mapei - Quick Step - Latexco | 39:40 39:40 | ||
75 | 40:01 40:01 | ||||
76 | WENDEL Erik Team Crescent | Team Crescent | 42:04 42:04 | ||
77 | BLAHUT Radek JOKO - Velamos | JOKO - Velamos | 42:10 42:10 | ||
78 | 42:13 42:13 | ||||
79 | BOELEN Jeroen Van Hemert Groep Cycling Team | Van Hemert Groep Cycling Team | 42:26 42:26 | ||
80 | MOLANDSVEEN Andreas Team Krone | Team Krone | 43:00 43:00 | ||
81 | GANSER Stefan Team ComNet - Senges | Team ComNet - Senges | 43:42 43:42 | ||
82 | ANASTOPOULOS Vasilis Volksbank - Ideal | Volksbank - Ideal | 44:05 44:05 | ||
83 | HRAZDIRA Michal Wüstenrot - ZVVZ | Wüstenrot - ZVVZ | 45:00 45:00 | ||
84 | VOLKMANN Karsten Team LTA - Quattro Logistics | Team LTA - Quattro Logistics | 45:03 45:03 | ||
85 | 45:56 45:56 | ||||
86 | JELINEK Vaclav AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 46:51 46:51 | ||
87 | MEINKE Daniel Team ComNet - Senges | Team ComNet - Senges | 46:52 46:52 | ||
88 | 47:03 47:03 | ||||
89 | HANAUER Tomas JOKO - Velamos | JOKO - Velamos | 47:23 47:23 | ||
90 | 47:29 47:29 | ||||
91 | 47:30 47:30 | ||||
92 | OEGEMA Bart Cyclingteam Bert Story - Piels | Cyclingteam Bert Story - Piels | 47:47 47:47 | ||
93 | 48:41 48:41 | ||||
94 | VESELY Pavel AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 48:42 48:42 | ||
95 | HOLMKVIST Jonas Team Crescent | Team Crescent | 49:48 49:48 | ||
96 | KWANTEN Frank Cyclingteam Bert Story - Piels | Cyclingteam Bert Story - Piels | 50:21 50:21 | ||
97 | BIERMANN Sven Team Lamonta | Team Lamonta | 52:11 52:11 | ||
98 | BREISETH Lars Team Krone | Team Krone | 52:49 52:49 | ||
99 | 53:42 53:42 | ||||
100 | 54:33 54:33 | ||||
101 | PUČELÍK Petr AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 55:20 55:20 | ||
102 | 55:29 55:29 | ||||
103 | CUPPENS Tjarco Team ComNet - Senges | Team ComNet - Senges | 55:46 55:46 | ||
104 | VOGEL Karsten Team ComNet - Senges | Team ComNet - Senges | 55:58 55:58 | ||
105 | AERTS Ruud Van Hemert Groep Cycling Team | Van Hemert Groep Cycling Team | 56:32 56:32 | ||
106 | 56:42 56:42 | ||||
107 | VAN DER PLUIJM Marvin Cyclingteam Bert Story - Piels | Cyclingteam Bert Story - Piels | 57:29 57:29 | ||
108 | GREEN Rodney Jock Team HSBC | Team HSBC | 58:59 58:59 | ||
109 | 1:00:45 1:00:45 | ||||
110 | SEGERSALL Mikael Team Crescent | Team Crescent | 1:01:21 1:01:21 | ||
111 | STEENBERGEN Kor Cyclingteam Bert Story - Piels | Cyclingteam Bert Story - Piels | 1:04:10 1:04:10 | ||
112 | 1:06:35 1:06:35 | ||||
113 | 1:07:56 1:07:56 | ||||
114 | 1:13:41 1:13:41 | ||||
115 | 1:17:13 1:17:13 | ||||
116 | 1:52:13 1:52:13 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:01 September 2002
- Start time:-
- Avg. speed winner:49.73 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:25.9 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Time Trial
- Avg. temperature: