The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | VERMELTFOORT Coen Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 5 | 3:09:46 | ||
2 | WESTRA Lieuwe Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | 2 | ,, 0:00 | ||
3 | FRIEDEMANN Matthias Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | 1 | ,, 0:00 | ||
4 | AAEN JØRGENSEN Jonas Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | ,, 0:00 | |||
5 | KLUGE Roger LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
6 | BOS Marco Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 0:00 | |||
7 | ,, 0:00 | |||||
8 | STROETINGA Wim Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | ,, 0:00 | |||
9 | ,, 0:00 | |||||
10 | SCHMITZ Bram Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 0:00 | |||
11 | BOOM Lars Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
12 | LJUNGBLAD Jonas Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | ,, 0:00 | |||
13 | ,, 0:00 | |||||
14 | HORST Menno Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | ,, 0:00 | |||
15 | KRISTOFF Alexander Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 0:00 | |||
16 | VOLD Svein Erik Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 0:00 | |||
17 | BRUIN Ivor Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 0:00 | |||
18 | PRONK Jos Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | ,, 0:00 | |||
19 | BØHLER Joachim Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 0:00 | |||
20 | VAN DER VELDE Ricardo Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
21 | JIMÉNEZ Eladio Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:00 | |||
22 | HEGREBERG Roy Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | ,, 0:00 | |||
23 | HOOGERLAND Johnny Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 0:00 | |||
24 | ,, 0:00 | |||||
25 | VAN LEIJEN Joost Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 0:00 | |||
26 | MOL Wouter Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | ,, 0:00 | |||
27 | ,, 0:00 | |||||
28 | VIERHOUTEN Aart Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | ,, 0:00 | |||
29 | BERKHOUT Thomas Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
30 | VAN GROEN Arnoud Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | ,, 0:00 | |||
31 | ,, 0:00 | |||||
32 | SLIPPENS Robert Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | ,, 0:00 | |||
33 | FUCHS Sergej Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 0:00 | |||
34 | ,, 0:00 | |||||
35 | VAN EMDEN Jos Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
36 | GROENEWOLD Roderik Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | ,, 0:00 | |||
37 | HELMANTEL Adriaan Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 0:00 | |||
38 | CASTROVIEJO Jonathan Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:00 | |||
39 | KREDER Michel Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
40 | ,, 0:00 | |||||
41 | GRAF Nico Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 0:00 | |||
42 | VAN GULIK Fulco Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | ,, 0:00 | |||
43 | HASSINK Arne Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 0:00 | |||
44 | RIBER-SELLEBJERG Thomas Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | ,, 0:00 | |||
45 | HOLLENSTEIN Reto Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 0:00 | |||
46 | ,, 0:00 | |||||
47 | ,, 0:00 | |||||
48 | ,, 0:00 | |||||
49 | SCHEUNEMAN Niels Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | ,, 0:00 | |||
50 | BOL Jetse Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
51 | DE LIS Sergio Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:00 | |||
52 | POHL Dennis Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 0:00 | |||
53 | ,, 0:00 | |||||
54 | KLEMME Dominic Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 0:00 | |||
55 | ,, 0:00 | |||||
56 | SCHÄFER Stefan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
57 | MELERO Iván Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:00 | |||
58 | HAGENAARS Luc Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | ,, 0:00 | |||
59 | JØRGENSEN Kasper Linde Team Odense Energi | Team Odense Energi | ,, 0:00 | |||
60 | VAN OOIJEN Cornelius Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | ,, 0:00 | |||
61 | VAN STAEYEN Michael Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
62 | VERMEULEN Jeff Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | ,, 0:00 | |||
63 | LENFERINK Jasper Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | ,, 0:00 | |||
64 | KREDER Dennis Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 0:00 | |||
65 | BERKENBOSCH Maint Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 0:00 | |||
66 | PEDERSEN Martin Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | ,, 0:00 | |||
67 | SMIT Dennis Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | ,, 0:00 | |||
68 | ,, 0:00 | |||||
69 | ,, 0:00 | |||||
70 | ,, 0:00 | |||||
71 | MÍNGUEZ Miguel Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:00 | |||
72 | OOSTLANDER Sander Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | ,, 0:00 | |||
73 | DIJKXHOORN Rikke Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 0:00 | |||
74 | ,, 0:00 | |||||
75 | VAN KESSEL Egon Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 0:00 | |||
76 | VRIJMOED Maurice Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 0:00 | |||
77 | ,, 0:00 | |||||
78 | ,, 0:00 | |||||
79 | ,, 0:00 | |||||
80 | MØRKØV Michael Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | ,, 0:00 | |||
81 | SCHOUTEN John Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | ,, 0:00 | |||
82 | LENFERINK Maarten Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 0:00 | |||
83 | ,, 0:00 | |||||
84 | VAN DE MEENT Eric Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | ,, 0:00 | |||
85 | NORDHAUG Lars Petter Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 0:00 | |||
86 | ,, 0:00 | |||||
87 | ,, 0:00 | |||||
88 | ,, 0:00 | |||||
89 | WAAIJER Bas Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | ,, 0:00 | |||
90 | ,, 0:00 | |||||
91 | TIMMER Mathijs Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | ,, 0:00 | |||
92 | VAN HAAREN Bart Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | ,, 0:00 | |||
93 | ,, 0:00 | |||||
94 | BLOKS Hans Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 0:00 | |||
95 | ,, 0:00 | |||||
96 | HOOGHIEMSTER René Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | ,, 0:00 | |||
97 | STEVENSON Christofer Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | ,, 0:00 | |||
98 | GRUNDER Martin LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
99 | ,, 0:00 | |||||
100 | ,, 0:00 | |||||
101 | DASSLER Ingmar LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
102 | LIGTHART Pim Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | ,, 0:00 | |||
103 | ,, 0:00 | |||||
104 | 0:20 0:20 | |||||
105 | KAMPHUIS Sebastiaan Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | 0:29 0:29 | |||
106 | RUIZ DE ERENTXUN Eriz Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | 0:43 0:43 | |||
107 | OBST René Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | 0:45 0:45 | |||
108 | STAM Danny Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | 1:01 1:01 | |||
109 | 1:04 1:04 | |||||
110 | WAGENAAR Mathijs Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | 1:10 1:10 | |||
111 | PRISTL Sebastian Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | 1:22 1:22 | |||
112 | FORKE Sebastian Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 1:22 | |||
113 | DE HAAN Bas Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | 1:49 1:49 | |||
114 | SCHEP Peter Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | 2:01 2:01 | |||
115 | MULLER Michael Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 4:28 4:28 | |||
116 | OLANA Aitor Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 4:28 | |||
117 | 4:51 4:51 | |||||
118 | WILMANN Frederik Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 4:51 | |||
119 | ,, 4:51 | |||||
120 | SOMMERSETH Stian Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 4:51 | |||
121 | ,, 4:51 | |||||
122 | ,, 4:51 | |||||
123 | ,, 4:51 | |||||
124 | ZIJLSTRA Sipke Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | ,, 4:51 | |||
125 | ,, 4:51 | |||||
126 | SOEPENBERG Ger Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | ,, 4:51 | |||
127 | NAGELHOUT Berry Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | ,, 4:51 | |||
128 | HONIG Reinier Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | ,, 4:51 | |||
129 | SPIJKERMAN Herman Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | ,, 4:51 | |||
130 | NIELSEN Kristoffer Gudmund Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | ,, 4:51 | |||
131 | VAN ZANDBEEK Ronan Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | 5:03 5:03 | |||
132 | RIBOLZI Giuseppe Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 5:47 5:47 | |||
133 | LEONOVICH Igor Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 5:47 | |||
134 | ,, 5:47 | |||||
135 | SCHÄFERMEISTER Felix Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 5:47 | |||
136 | JONKMAN Geert-jan Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | ,, 5:47 | |||
137 | ROMERO Igor Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 5:47 | |||
138 | DE BLAAUW Niels Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | ,, 5:47 | |||
139 | BULTS Michiel Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | ,, 5:47 | |||
140 | ,, 5:47 | |||||
141 | ,, 5:47 | |||||
142 | ,, 5:47 | |||||
143 | ODEBRECHT Felix Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 5:47 | |||
144 | 11:48 11:48 | |||||
145 | TRAKSEL Bobbie Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | 11:55 11:55 | |||
146 | HUENDERS Mitchell Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | ,, 11:55 | |||
147 | BAUMGARTNER Benjamin Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 13:17 13:17 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:18 May 2008
- Start time:-
- Avg. speed winner:44.897 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:142 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: