The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | BUTS Vitaliy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 40 | 15 | 3:50:39 |
2 | MORAJKO Jacek Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | 30 | 10 | 0:05 0:05 |
3 | JABRAYILOV Samir Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 25 | 7 | 0:08 0:08 |
4 | BATEK Dariusz Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | 20 | 4 | 0:14 0:14 |
5 | RUTKIEWICZ Marek Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | 15 | 2 | ,, 0:14 |
6 | KONONENKO Mykhaylo Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 10 | 1 | 0:25 0:25 |
7 | 5 | 0:26 0:26 | |||
8 | 3 | ,, 0:26 | |||
9 | HAMPL Petr SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 3 | 0:27 0:27 | |
10 | PASQUALON Andrea Team Roth | Team Roth | 3 | ,, 0:27 | |
11 | ,, 0:27 | ||||
12 | ASADOV Elchin Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:27 | ||
13 | ,, 0:27 | ||||
14 | VASYLYUK Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:27 | ||
15 | GALEYEV Vadim Astana City | Astana City | ,, 0:27 | ||
16 | NIKITIN Matvey Astana City | Astana City | ,, 0:27 | ||
17 | KRIVTSOV Dmytro ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:27 | ||
18 | TESLER Artem Team Lvshan Landscape | Team Lvshan Landscape | ,, 0:27 | ||
19 | KLIMIANKOU Kanstantsin Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:27 | ||
20 | MOVCHAN Sergii Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | ,, 0:27 | ||
21 | JANIACZYK Błażej Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | ,, 0:27 | ||
22 | ,, 0:27 | ||||
23 | ZAHÁLKA Matěj SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 0:34 0:34 | ||
24 | 0:39 0:39 | ||||
25 | TEFRE LUNDER Mikkel Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | 0:43 0:43 | ||
26 | SURUTKOVYCH Oleksandr Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:43 | ||
27 | ,, 0:43 | ||||
28 | KHRIPTA Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:43 | ||
29 | ,, 0:43 | ||||
30 | 0:54 0:54 | ||||
31 | HENTTALA Niklas Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | ,, 0:54 | ||
32 | ,, 0:54 | ||||
33 | 0:56 0:56 | ||||
34 | ,, 0:56 | ||||
35 | ,, 0:56 | ||||
36 | ,, 0:56 | ||||
37 | ,, 0:56 | ||||
38 | ASANOV Enver Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:56 | ||
39 | KOGUT Volodymyr Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | ,, 0:56 | ||
40 | MALIEIEV Tymur ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:56 | ||
41 | GRECHYN Serhiy Jilun Shakeland Cycling Team | Jilun Shakeland Cycling Team | 0:58 0:58 | ||
42 | POHORELOV Vladyslav Jilun Shakeland Cycling Team | Jilun Shakeland Cycling Team | 1:10 1:10 | ||
43 | KULIMBETOV Nurbolat Astana City | Astana City | 1:12 1:12 | ||
44 | 1:29 1:29 | ||||
45 | ,, 1:29 | ||||
46 | KLEPIKOV Illya ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 1:29 | ||
47 | ILIASOV Ismail Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 1:29 | ||
48 | KREMINSKYI Vladyslav ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | 1:43 1:43 | ||
49 | ,, 1:43 | ||||
50 | PREVAR Oleksandr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 1:53 1:53 | ||
51 | GOMENIUK Volodymyr Team Lvshan Landscape | Team Lvshan Landscape | ,, 1:53 | ||
52 | UDOD Rinat ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 1:53 | ||
53 | KANERVA Hiski Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | ,, 1:53 | ||
54 | ALIZADA Elgun Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 1:53 | ||
55 | 2:17 2:17 | ||||
56 | NATAROV Yuriy Astana City | Astana City | 2:20 2:20 | ||
57 | LAGKUTI Sergiy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 2:23 2:23 | ||
58 | STALNOV Nikita Astana City | Astana City | ,, 2:23 | ||
59 | ,, 2:23 | ||||
60 | JANISZEWSKI Sylwester Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | ,, 2:23 | ||
61 | ,, 2:23 | ||||
62 | SPUDIL Martin SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 2:51 2:51 | ||
63 | 2:52 2:52 | ||||
64 | TOFFALI Nicola Team Roth | Team Roth | 2:54 2:54 | ||
65 | D'URBANO Marco Team Roth | Team Roth | ,, 2:54 | ||
66 | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 3:17 3:17 | ||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | METLUSHENKO Yuri Jilun Shakeland Cycling Team | Jilun Shakeland Cycling Team | - | ||
DNF | LAU Wan Hei Victor Jilun Shakeland Cycling Team | Jilun Shakeland Cycling Team | - | ||
DNF | TSOY Vladimir Astana City | Astana City | - | ||
DNF | BARTKIEWICZ Andrzej Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | - | ||
DNF | LICHNOVSKÝ Ludek SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | - | ||
DNF | PSZCZOLARSKI Wojciech SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | - | ||
DNF | TEKLIńSKI Adrian SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | - | ||
DNF | CECCHIN Alberto Team Roth | Team Roth | - | ||
DNF | KOHLER Martin Team Roth | Team Roth | - | ||
DNF | VACCHER Andrea Team Roth | Team Roth | - | ||
DNF | ZMORKA Marlen Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club | Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club | - | ||
DNF | TSVETKOV Artur Team Lvshan Landscape | Team Lvshan Landscape | - | ||
DNF | DYUDYA Volodymyr Team Lvshan Landscape | Team Lvshan Landscape | - | ||
DNF | PIASHKUN Alexei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | - | ||
DNF | PIASHKUN Andrei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | - | ||
DNF | IVASHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | - | ||
DNF | FORSBY Hannes Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | - | ||
DNF | FREDYUK Volodymyr Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | - | ||
DNF | PONOMARENKO Dmytro Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | - | ||
DNF | RIAPOSOV Bogdan Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | - | ||
DNF | HISHINUMA Yukinori Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | - | ||
DNS | KOSTYUK Denys Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:27 May 2016
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.62 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:160 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: