1 1 +0:00 1
Sprint 27 Team Sky 16 20 4:28:10
2 2 +0:41 224
Sprint 33 Team Felbermayr - Simplon Wels 11 12 0:16 0:16
3 3 +0:54 43
Climber 24 Bardiani - CSF Pro Team 6 7 0:21 0:21
4 7 +1:23 12
GC 30 5 5 0:57 0:57
5 4 +1:15 77
Climber 29 Team Colombia 4 4 ,, 0:57
6 10 +1:35 55
Classic 30 Southeast 2 3 1:01 1:01
7 9 +1:30 124
TT 20 Team Trefor - Blue Water 2 1:05 1:05
8 5 +1:17 5
GC 32 Team Sky 1 1:07 1:07
9 6 +1:20 91
Climber 23 MTN - Qhubeka ,, 1:07
10 8 +1:27 31
Climber 37 Androni Giocattoli - Sidermec 1:10 1:10
11 12 +2:02 48
GC 25 Bardiani - CSF Pro Team 1:25 1:25
12 11 +1:45 35
GC 29 Androni Giocattoli - Sidermec 1:28 1:28
13 16 +2:37 123
Sprint 22 Team Trefor - Blue Water 2:12 2:12
14 19 +3:03 166
Climber 25 MG.Kvis Vega ,, 2:12
15 21 +3:46 147
GC 19 Adria Mobil 2:14 2:14
16 17 +2:48 56
Sprint 25 Southeast ,, 2:14
17 20 +3:13 186
Climber 21 Unieuro Wilier Trevigiani ,, 2:14
18 13 +2:27 98
TT 34 MTN - Qhubeka ,, 2:14
19 15 +2:36 71
Sprint 25 Team Colombia 2:18 2:18
20 18 +2:49 155
Classic 32 Team Idea 2010 ASD 2:21 2:21
21 14 +2:33 101
Classic 43 CCC Sprandi Polkowice 2:24 2:24
22 22 +4:12 57
Classic 28 Southeast 3:03 3:03
23 23 +4:14 113
Classic 25 Topsport Vlaanderen - Baloise 3:23 3:23
24 24 +4:32 242
Sprint 30 d'Amico - Bottecchia 3:27 3:27
25 25 +4:35 2
GC 31 Team Sky 4:25 4:25
26 26 +5:18 61
Climber 33 Nippo - Vini Fantini 4:41 4:41
27 31 +7:16 7
Climber 27 Team Sky 5:22 5:22
28 28 +6:16 44
Classic 24 Bardiani - CSF Pro Team 5:39 5:39
29 27 +6:14 27
Sprint 22 Drapac Professional Cycling 5:43 5:43
30 29 +6:56 115
TT 23 Topsport Vlaanderen - Baloise 5:45 5:45
31 32 +7:22 45
GC 22 Bardiani - CSF Pro Team 6:26 6:26
32 30 +7:02 221
GC 21 Team Felbermayr - Simplon Wels 6:31 6:31
33 38 +8:59 207
GC 30 Meridiana Kamen Team 7:41 7:41
34 36 +8:41 15
Classic 20 7:42 7:42
35 58 +17:16 13
Sprint 21 ,, 7:42
36 33 +8:07 104
Sprint 29 CCC Sprandi Polkowice ,, 7:42
37 35 +8:31 143
Climber 25 Adria Mobil ,, 7:42
38 34 +8:13 226
GC 37 Team Felbermayr - Simplon Wels ,, 7:42
39 37 +8:45 54
Sprint 25 Southeast 7:57 7:57
40 39 +9:01 51
Sprint 29 Southeast 7:58 7:58
41 53 +15:54 142
Sprint 32 Adria Mobil 9:38 9:38
42 51 +15:46 17
GC 21 10:03 10:03
43 40 +10:58 158
Sprint 30 Team Idea 2010 ASD 10:06 10:06
44 41 +11:05 134
Classic 27 Roth - Skoda 10:12 10:12
45 42 +11:50 225
Climber 20 Team Felbermayr - Simplon Wels 11:19 11:19
46 50 +15:22 136
Climber 21 Roth - Skoda ,, 11:19
47 43 +12:28 76
Classic 30 Team Colombia ,, 11:19
48 46 +13:34 211
Sprint 32 Movistar Team 11:59 11:59
49 44 +13:10 16
Climber 20 12:11 12:11
50 45 +13:26 36
Sprint 29 Androni Giocattoli - Sidermec 13:09 13:09
51 47 +14:08 182
Climber 19 Unieuro Wilier Trevigiani ,, 13:09
52 68 +19:38 122
Sprint 24 Team Trefor - Blue Water 13:13 13:13
53 48 +14:13 222
Sprint 26 Team Felbermayr - Simplon Wels ,, 13:13
54 49 +14:57 87
GC 20 RusVelo 14:37 14:37
55 52 +15:48 181
Classic 20 Unieuro Wilier Trevigiani 14:49 14:49
56 54 +16:03 241
Sprint 26 d'Amico - Bottecchia 14:58 14:58
57 71 +20:31 144
TT 24 Adria Mobil ,, 14:58
58 73 +20:42 111
Classic 32 Topsport Vlaanderen - Baloise 15:07 15:07
59 65 +18:27 244
Sprint 23 d'Amico - Bottecchia 15:21 15:21
60 57 +17:13 38
Classic 25 Androni Giocattoli - Sidermec 16:05 16:05
61 56 +17:09 228
GC 23 Team Felbermayr - Simplon Wels 16:09 16:09
62 59 +17:25 62
GC 30 Nippo - Vini Fantini 16:22 16:22
63 55 +16:51 108
TT 26 CCC Sprandi Polkowice ,, 16:22
64 77 +22:13 231
Sprint 22 Team Dukla Praha 16:49 16:49
65 60 +18:02 163
Sprint 24 MG.Kvis Vega 17:11 17:11
66 80 +23:16 191
Sprint 26 GM Cycling Team 17:14 17:14
67 66 +18:55 174
Classic 27 Amore & Vita - Selle SMP 17:28 17:28
68 67 +19:06 157
Classic 23 Team Idea 2010 ASD 17:39 17:39
69 62 +18:16 66
Classic 23 Nippo - Vini Fantini ,, 17:39
70 61 +18:03 75
Classic 22 Team Colombia 17:45 17:45
71 81 +23:27 187
Climber 19 Unieuro Wilier Trevigiani ,, 17:45
72 63 +18:20 105
Sprint 30 CCC Sprandi Polkowice 17:51 17:51
73 64 +18:22 24
GC 28 Drapac Professional Cycling ,, 17:51
74 69 +20:12 133
GC 26 Roth - Skoda 19:19 19:19
75 76 +21:57 138
Sprint 26 Roth - Skoda 19:22 19:22
76 70 +20:25 68
GC 22 Nippo - Vini Fantini ,, 19:22
77 78 +23:02 63
Sprint 32 Nippo - Vini Fantini 19:24 19:24
78 74 +20:58 95
Sprint 24 MTN - Qhubeka 20:18 20:18
79 72 +20:32 94
GC 27 MTN - Qhubeka 20:19 20:19
80 75 +21:13 162
Sprint 25 MG.Kvis Vega 20:22 20:22
81 98 +28:33 236
Sprint 27 Team Dukla Praha 22:44 22:44
82 114 +34:56 183
Sprint 26 Unieuro Wilier Trevigiani 22:45 22:45
83 82 +23:43 188
Classic 20 Unieuro Wilier Trevigiani ,, 22:45
84 100 +29:23 3
GC 26 Team Sky ,, 22:45
85 97 +27:47 93
GC 24 MTN - Qhubeka ,, 22:45
86 79 +23:13 121
Sprint 29 Team Trefor - Blue Water 22:48 22:48
87 96 +27:30 28
Sprint 23 Drapac Professional Cycling 23:41 23:41
88 86 +24:12 21
Sprint 25 Drapac Professional Cycling ,, 23:41
89 111 +32:52 83
GC 26 RusVelo ,, 23:41
90 110 +32:46 184
Sprint 22 Unieuro Wilier Trevigiani ,, 23:41
91 88 +24:51 25
GC 25 Drapac Professional Cycling 23:43 23:43
92 83 +23:54 103
Sprint 37 CCC Sprandi Polkowice 23:45 23:45
93 84 +23:54 107
Sprint 27 CCC Sprandi Polkowice ,, 23:45
94 105 +30:01 149
Sprint 20 Adria Mobil ,, 23:45
95 90 +25:03 205
TT 20 Meridiana Kamen Team ,, 23:45
96 85 +23:54 106
TT 26 CCC Sprandi Polkowice ,, 23:45
97 91 +25:24 217
Sprint 25 Movistar Team 23:49 23:49
98 93 +25:29 126
Sprint 24 Team Trefor - Blue Water 23:50 23:50
99 99 +29:12 223
Sprint 22 Team Felbermayr - Simplon Wels ,, 23:50
100 102 +29:37 137
Classic 19 Roth - Skoda ,, 23:50
101 87 +24:27 65
GC 23 Nippo - Vini Fantini ,, 23:50
102 104 +29:54 192
Sprint 23 GM Cycling Team ,, 23:50
103 92 +25:25 213
Sprint 34 Movistar Team ,, 23:50
104 101 +29:30 42
Sprint 27 Bardiani - CSF Pro Team ,, 23:50
105 89 +25:02 88
TT 19 RusVelo 23:58 23:58
106 103 +29:40 132
GC 21 Roth - Skoda ,, 23:58
107 107 +31:19 117
Classic 20 Topsport Vlaanderen - Baloise 24:44 24:44
108 94 +26:11 156
TT 22 Team Idea 2010 ASD ,, 24:44
109 95 +26:47 216
Sprint 21 Movistar Team 25:23 25:23
110 112 +33:55 78
Sprint 26 Team Colombia 28:04 28:04
111 131 +41:31 153
Sprint 21 Team Idea 2010 ASD 29:31 29:31
112 106 +30:41 118
Sprint 25 Topsport Vlaanderen - Baloise 29:50 29:50
113 134 +42:11 165
Sprint 22 MG.Kvis Vega 30:20 30:20
114 108 +31:50 214
TT 25 Movistar Team 30:26 30:26
115 109 +32:33 81
TT 28 RusVelo 32:13 32:13
116 121 +38:27 46
Climber 22 Bardiani - CSF Pro Team 32:47 32:47
117 139 +42:49 195
Sprint 21 GM Cycling Team 32:50 32:50
118 142 +44:21 173
Sprint 23 Amore & Vita - Selle SMP ,, 32:50
119 138 +42:39 127
Sprint 22 Team Trefor - Blue Water 32:51 32:51
120 118 +37:44 22
TT 24 Drapac Professional Cycling ,, 32:51
121 129 +39:27 167
Sprint 18 MG.Kvis Vega ,, 32:51
122 128 +39:16 128
Sprint 31 Team Trefor - Blue Water ,, 32:51
123 123 +38:42 64
Climber 22 Nippo - Vini Fantini 32:55 32:55
124 144 +45:30 125
TT 30 Team Trefor - Blue Water 32:56 32:56
125 124 +38:44 85
Sprint 19 RusVelo ,, 32:56
126 126 +38:53 114
Sprint 23 Topsport Vlaanderen - Baloise 32:58 32:58
127 122 +38:41 41
Sprint 24 Bardiani - CSF Pro Team 33:01 33:01
128 137 +42:29 194
Sprint 26 GM Cycling Team 33:02 33:02
129 113 +34:19 53
Classic 23 Southeast 33:10 33:10
130 125 +38:45 161
Sprint 25 MG.Kvis Vega ,, 33:10
131 115 +36:08 201
Sprint 25 Meridiana Kamen Team 34:50 34:50
132 143 +45:05 47
Sprint 22 Bardiani - CSF Pro Team 36:21 36:21
133 116 +36:39 37
TT 26 Androni Giocattoli - Sidermec 36:22 36:22
134 136 +42:26 131
Classic 19 Roth - Skoda ,, 36:22
135 147 +45:39 33
Sprint 34 Androni Giocattoli - Sidermec 36:24 36:24
136 145 +45:38 72
Sprint 20 Team Colombia ,, 36:24
137 146 +45:38 74
TT 20 Team Colombia ,, 36:24
138 151 +47:51 208
Sprint 21 Meridiana Kamen Team ,, 36:24
139 130 +40:09 84
Sprint 21 RusVelo ,, 36:24
140 135 +42:17 34
TT 25 Androni Giocattoli - Sidermec ,, 36:24
141 152 +48:09 148
TT 18 Adria Mobil 36:33 36:33
142 117 +36:59 11
Climber 21 ,, 36:33
143 153 +48:10 171
Sprint 24 Amore & Vita - Selle SMP 36:39 36:39
144 149 +47:11 152
Sprint 22 Team Idea 2010 ASD ,, 36:39
145 154 +48:50 177
TT 24 Amore & Vita - Selle SMP ,, 36:39
146 119 +37:47 243
Sprint 26 d'Amico - Bottecchia 36:42 36:42
147 140 +43:04 96
GC 24 MTN - Qhubeka 36:45 36:45
148 132 +42:01 52
Sprint 23 Southeast ,, 36:45
149 133 +42:02 102
Sprint 26 CCC Sprandi Polkowice 36:49 36:49
150 148 +45:40 14
Sprint 19 36:50 36:50
151 120 +37:56 97
Classic 28 MTN - Qhubeka 36:59 36:59
152 150 +47:34 154
Sprint 24 Team Idea 2010 ASD 37:02 37:02
153 141 +43:17 151
Classic 21 Team Idea 2010 ASD 37:06 37:06
154 127 +39:03 196
Climber 20 GM Cycling Team 37:11 37:11
DNF 18
Sprint 21 -
DNF 146
Sprint 20 Adria Mobil -
DNF 141
Sprint 26 Adria Mobil -
DNF 233
GC 23 Team Dukla Praha -
DNF 234
Sprint 28 Team Dukla Praha -
DNF 235
TT 19 Team Dukla Praha -
DNF 237
TT 19 Team Dukla Praha -
DNF 232
TT 21 Team Dukla Praha -
DNF 238
TT 22 Team Dukla Praha -
DNF 67
Sprint 28 Nippo - Vini Fantini -
DNF 73
Climber 28 Team Colombia -
DNF 26
Classic 26 Drapac Professional Cycling -
DNF 23
GC 29 Drapac Professional Cycling -
DNF 58
Sprint 23 Southeast -
DNF 204
Sprint 20 Meridiana Kamen Team -
DNF 206
Sprint 28 Meridiana Kamen Team -
DNF 202
TT 22 Meridiana Kamen Team -
DNF 203
GC 20 Meridiana Kamen Team -
DNF 4
Sprint 30 Team Sky -
DNF 6
GC 24 Team Sky -
DNF 86
TT 21 RusVelo -
DNF 82
Sprint 32 RusVelo -
DNF 135
Sprint 24 Roth - Skoda -
DNF 185
Sprint 21 Unieuro Wilier Trevigiani -
DNF 245
Sprint 23 d'Amico - Bottecchia -
DNF 248
Sprint 20 d'Amico - Bottecchia -
DNF 246
Sprint 21 d'Amico - Bottecchia -
DNF 247
Sprint 20 d'Amico - Bottecchia -
DNF 215
TT 25 Movistar Team -
DNF 212
Sprint 25 Movistar Team -
DNF 218
TT 30 Movistar Team -
DNF 193
Sprint 25 GM Cycling Team -
DNF 197
TT 18 GM Cycling Team -
DNF 198
Sprint 18 GM Cycling Team -
DNF 164
Sprint 23 MG.Kvis Vega -
DNF 168
Sprint 21 MG.Kvis Vega -
DNF 32
GC 27 Androni Giocattoli - Sidermec -
DNF 176
Sprint 25 Amore & Vita - Selle SMP -
DNF 175
Sprint 31 Amore & Vita - Selle SMP -
DNF 178
Sprint 23 Amore & Vita - Selle SMP -
DNF 172
Sprint 31 Amore & Vita - Selle SMP -
DNS 92
GC 28 MTN - Qhubeka -