The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | VASILYEV Maksym ISD - Lampre | ISD - Lampre | 5 | 4:41:23 | ||
2 | MARTYNENKO Oleksandr ISD - Lampre | ISD - Lampre | 2 | ,, 0:00 | ||
3 | KONONENKO Mykhaylo Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 1 | ,, 0:00 | ||
4 | DEMOITIÉ Antoine Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | ,, 0:00 | |||
5 | POOS Christian Team Differdange | Team Differdange | ,, 0:00 | |||
6 | KARATZIOS Georgios SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | ,, 0:00 | |||
7 | RICHEZE Roberto Antonio Ora Hotels | Ora Hotels | ,, 0:00 | |||
8 | TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | ,, 0:00 | |||
9 | HEYMANS Cyrille Team Differdange | Team Differdange | ,, 0:00 | |||
10 | WEBER Sascha Team Differdange | Team Differdange | ,, 0:00 | |||
11 | ,, 0:00 | |||||
12 | ,, 0:00 | |||||
13 | ,, 0:00 | |||||
14 | KAUPAS Vytautas Team Differdange | Team Differdange | ,, 0:00 | |||
15 | ,, 0:00 | |||||
16 | PAKHTUSOV Anatoliy ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:00 | |||
17 | SHEYDYK Oleksandr ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:00 | |||
18 | GOMENIUK Volodymyr Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 0:00 | |||
19 | POPKOV Vitaliy ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:00 | |||
KOEV Vladimir Torquay Sheker Konya Vivelo | Torquay Sheker Konya Vivelo | ,, 0:00 | ||||
20 | TOPCHANYUK Artem ISD - Lampre | ISD - Lampre | 0:05 0:05 | |||
21 | BOUGLAS Georgios KTM-Murcia | KTM-Murcia | ,, 0:05 | |||
22 | 0:08 0:08 | |||||
23 | ,, 0:08 | |||||
24 | SOKOL Jan RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | ,, 0:08 | |||
25 | CIOBAN Sergiu Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 0:10 0:10 | |||
26 | SPRINGER Christoph SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | ,, 0:10 | |||
27 | ,, 0:10 | |||||
28 | ,, 0:10 | |||||
29 | DECHESNE Julien Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | ,, 0:10 | |||
30 | ,, 0:10 | |||||
31 | ,, 0:10 | |||||
32 | TZORTZAKIS Polychronis KTM-Murcia | KTM-Murcia | ,, 0:10 | |||
33 | ,, 0:10 | |||||
34 | ,, 0:10 | |||||
35 | ROVIRA Jaume KTM-Murcia | KTM-Murcia | ,, 0:10 | |||
36 | ,, 0:10 | |||||
37 | VASYLYUK Andriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 0:10 | |||
38 | ZEKAVICA Jovan Partizan Powermove | Partizan Powermove | ,, 0:10 | |||
39 | DRON Boris Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | ,, 0:10 | |||
40 | ,, 0:10 | |||||
41 | SIMON Peter Ora Hotels | Ora Hotels | ,, 0:10 | |||
42 | DERNIES Tom Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | ,, 0:10 | |||
43 | ,, 0:10 | |||||
44 | KAUPAS Gediminas Team Differdange | Team Differdange | ,, 0:10 | |||
45 | TERNOVSEK Marcel Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:10 | |||
46 | ,, 0:10 | |||||
47 | ,, 0:10 | |||||
48 | ,, 0:10 | |||||
49 | BRAICO Alexandr Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:10 | |||
50 | ,, 0:10 | |||||
51 | ,, 0:10 | |||||
52 | ,, 0:10 | |||||
53 | SERRY Florent Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | ,, 0:10 | |||
54 | BOUGLAS Apostolos KTM-Murcia | KTM-Murcia | ,, 0:10 | |||
55 | ZOIDL Riccardo RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | ,, 0:10 | |||
56 | ,, 0:10 | |||||
57 | CHATZAKIS Panagiotis SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | ,, 0:10 | |||
58 | ,, 0:10 | |||||
59 | ,, 0:10 | |||||
60 | KARNULIN Denis ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:10 | |||
61 | ,, 0:10 | |||||
62 | ,, 0:10 | |||||
63 | THALHAMMER Hans-Jörg RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | ,, 0:10 | |||
64 | ,, 0:10 | |||||
65 | O'BRIEN Mark SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | ,, 0:10 | |||
66 | ,, 0:10 | |||||
67 | PETROV Daniel Bogomilov Torquay Sheker Konya Vivelo | Torquay Sheker Konya Vivelo | ,, 0:10 | |||
68 | STUBÁN Ferenc Ora Hotels | Ora Hotels | ,, 0:10 | |||
69 | ,, 0:10 | |||||
70 | ,, 0:10 | |||||
71 | PAPADEROS Alexandros KTM-Murcia | KTM-Murcia | ,, 0:10 | |||
72 | ,, 0:10 | |||||
73 | ,, 0:10 | |||||
74 | ,, 0:10 | |||||
75 | CADOR Rida Ora Hotels | Ora Hotels | ,, 0:10 | |||
76 | HASANOVIĆ Esad Partizan Powermove | Partizan Powermove | ,, 0:10 | |||
77 | CZIRÁKI István Ora Hotels | Ora Hotels | ,, 0:10 | |||
78 | ZARALIEV Stanislav Torquay Sheker Konya Vivelo | Torquay Sheker Konya Vivelo | ,, 0:10 | |||
79 | CSICSAKY Tamas Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:10 | |||
80 | THOMÉ Kevin Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | ,, 0:10 | |||
81 | ANCIAUX Maxime Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 0:29 0:29 | |||
82 | RABITSCH Stephan RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | ,, 0:29 | |||
83 | SIMANTIRAKIS Vasileios SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | ,, 0:29 | |||
84 | GAOUA Cédric Team Differdange | Team Differdange | 0:34 0:34 | |||
85 | 0:36 0:36 | |||||
86 | 0:51 0:51 | |||||
87 | BALINSKY Pavlin Torquay Sheker Konya Vivelo | Torquay Sheker Konya Vivelo | 0:56 0:56 | |||
88 | 1:02 1:02 | |||||
89 | ,, 1:02 | |||||
90 | KHRIPTA Andriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 1:02 | |||
91 | GRAF Andreas RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | ,, 1:02 | |||
92 | ,, 1:02 | |||||
93 | ,, 1:02 | |||||
94 | 1:05 1:05 | |||||
95 | ZANICHELLI Stefano Torquay Sheker Konya Vivelo | Torquay Sheker Konya Vivelo | 1:14 1:14 | |||
96 | NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 1:18 1:18 | |||
97 | 1:37 1:37 | |||||
98 | RIŠKA Martin RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | 2:06 2:06 | |||
99 | GERGANOV Evgeni Torquay Sheker Konya Vivelo | Torquay Sheker Konya Vivelo | ,, 2:06 | |||
100 | 2:20 2:20 | |||||
101 | 17:38 17:38 | |||||
102 | ,, 17:38 | |||||
103 | ,, 17:38 | |||||
104 | ,, 17:38 | |||||
105 | SEBESTYÉN Szabolcs Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 17:38 | |||
106 | ,, 17:38 | |||||
107 | ,, 17:38 | |||||
108 | ,, 17:38 | |||||
109 | ,, 17:38 | |||||
110 | ,, 17:38 | |||||
111 | ,, 17:38 | |||||
112 | EFSTATHIOU Konstantinos KTM-Murcia | KTM-Murcia | ,, 17:38 | |||
113 | KNUDSEN Morten Team Differdange | Team Differdange | ,, 17:38 | |||
114 | ,, 17:38 | |||||
115 | ,, 17:38 | |||||
116 | ,, 17:38 | |||||
117 | ,, 17:38 | |||||
118 | LAZAR Nandor Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 17:49 17:49 | |||
119 | LOVASSY Krisztián Ora Hotels | Ora Hotels | 22:03 22:03 | |||
120 | ,, 22:03 | |||||
121 | 22:05 22:05 | |||||
122 | ,, 22:05 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | PÖSTLBERGER Lukas RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | - | |||
DNS | TRILLINI Walter Gaston Ora Hotels | Ora Hotels | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:07 July 2011
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.54 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:199.5 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: