Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (3) Pitoro (12.7 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Wyss Danilo | BMC Racing Team | 5 |
2 | Quintero Carlos | Team Colombia | 3 |
3 | Konrad Patrick | Bora - Argon 18 | 2 |
4 | Zardini Edoardo | Bardiani - CSF Pro Team | 1 |
KOM Sprint (3) Pitoro (36.3 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Quintero Carlos | Team Colombia | 5 |
2 | Wyss Danilo | BMC Racing Team | 3 |
3 | Konrad Patrick | Bora - Argon 18 | 2 |
4 | Zardini Edoardo | Bardiani - CSF Pro Team | 1 |
Sprint | Cenaia (100.2 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Konrad Patrick | Bora - Argon 18 | 5 | 3'' |
2 | Keizer Martijn | Team LottoNL-Jumbo | 3 | 2'' |
3 | Salerno Cristiano | Bora - Argon 18 | 2 | 1'' |
4 | Zardini Edoardo | Bardiani - CSF Pro Team | 1 |
Sprint | Uliveto Terme (122.3 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Konrad Patrick | Bora - Argon 18 | 5 | 3'' |
2 | Keizer Martijn | Team LottoNL-Jumbo | 3 | 2'' |
3 | Zardini Edoardo | Bardiani - CSF Pro Team | 2 | 1'' |
4 | Salerno Cristiano | Bora - Argon 18 | 1 |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Debusschere Jens | Lotto Soudal | 12 | 10'' |
2 | Sagan Peter | Tinkoff - Saxo | 10 | 6'' |
3 | Bennett Sam | Bora - Argon 18 | 8 | 4'' |
4 | Porsev Alexander | Team Katusha | 7 | |
5 | Farrar Tyler | MTN - Qhubeka | 6 | |
6 | Cort Magnus | Orica GreenEDGE | 5 | |
7 | Kluge Roger | IAM Cycling | 4 | |
8 | Ruffoni Nicola | Bardiani - CSF Pro Team | 3 | |
9 | Dempster Zak | Bora - Argon 18 | 2 | |
10 | Renshaw Mark | Etixx - Quick Step | 1 |
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Sagan Peter | Tinkoff - Saxo | 3:30:18 |
2 | Bennett Sam | Bora - Argon 18 | ,, |
3 | Cort Magnus | Orica GreenEDGE | ,, |
4 | Ruffoni Nicola | Bardiani - CSF Pro Team | ,, |
5 | Sbaragli Kristian | MTN - Qhubeka | ,, |
6 | Le Bon Johan | FDJ | ,, |
7 | Lutsenko Alexey | Astana Pro Team | ,, |
8 | Pinot Thibaut | FDJ | ,, |
9 | Quintana Nairo | Movistar Team | ,, |
10 | Formolo Davide | Team Cannondale - Garmin | ,, |
11 | Herrada Jesús | Movistar Team | ,, |
12 | Meintjes Louis | MTN - Qhubeka | ,, |
13 | Yates Adam | Orica GreenEDGE | ,, |
14 | Durbridge Luke | Orica GreenEDGE | ,, |
15 | Aregger Marcel | IAM Cycling | ,, |
16 | Hepburn Michael | Orica GreenEDGE | ,, |
17 | Bongiorno Francesco Manuel | Bardiani - CSF Pro Team | ,, |
18 | Colbrelli Sonny | Bardiani - CSF Pro Team | ,, |
19 | Grmay Tsgabu | Lampre - Merida | ,, |
20 | Pibernik Luka | Lampre - Merida | ,, |
21 | Barbin Enrico | Bardiani - CSF Pro Team | ,, |
22 | Villella Davide | Team Cannondale - Garmin | ,, |
23 | Konrad Patrick | Bora - Argon 18 | ,, |
24 | Ramirez Brayan Steven | Team Colombia | ,, |
25 | Moser Moreno | Team Cannondale - Garmin | ,, |
26 | Broeckx Stig | Lotto Soudal | 0:55 |
27 | Arndt Nikias | Team Giant - Alpecin | 0:00 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | MTN - Qhubeka | 10:30:54 | 10:30:54 |
2 | Tinkoff - Saxo | 10:30:54 | 0:00 |
3 | Etixx - Quick Step | 10:30:54 | 0:00 |
4 | Lotto Soudal | 10:30:54 | 0:00 |
5 | Astana Pro Team | 10:30:54 | 0:00 |
6 | Bora - Argon 18 | 10:30:54 | 0:00 |
7 | FDJ | 10:30:54 | 0:00 |
8 | Team Cannondale - Garmin | 10:30:54 | 0:00 |
9 | BMC Racing Team | 10:30:54 | 0:00 |
10 | Team Sky | 10:30:54 | 0:00 |
11 | Team Katusha | 10:30:54 | 0:00 |
12 | IAM Cycling | 10:30:54 | 0:00 |
13 | AG2R La Mondiale | 10:30:54 | 0:00 |
14 | Trek Factory Racing | 10:30:54 | 0:00 |
15 | Bardiani - CSF Pro Team | 10:30:54 | 0:00 |
16 | Movistar Team | 10:30:54 | 0:00 |
17 | Orica GreenEDGE | 10:30:54 | 0:00 |
18 | Team Europcar | 10:30:54 | 0:00 |
19 | Team Colombia | 10:30:54 | 0:00 |
20 | Lampre - Merida | 10:30:54 | 0:00 |
21 | Team LottoNL-Jumbo | 10:30:54 | 0:00 |
22 | Team Giant - Alpecin | 10:30:54 | 0:00 |