Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint | Monte San Giusto (62.8 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Würtz Schmidt Mads | Israel Start-Up Nation | 5 |
2 | Bakelants Jan | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 3 |
3 | Velasco Simone | Gazprom - RusVelo | 2 |
4 | Van Moer Brent | Lotto Soudal | 1 |
Sprint | Lido di Fermo (135.4 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Liepiņš Emīls | Trek - Segafredo | 5 | 3'' |
2 | Würtz Schmidt Mads | Israel Start-Up Nation | 3 | 2'' |
3 | Van Moer Brent | Lotto Soudal | 2 | 1'' |
4 | Velasco Simone | Gazprom - RusVelo | 1 |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Würtz Schmidt Mads | Israel Start-Up Nation | 12 | 10'' |
2 | Van Moer Brent | Lotto Soudal | 10 | 6'' |
3 | Velasco Simone | Gazprom - RusVelo | 8 | 4'' |
4 | Bakelants Jan | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 7 | |
5 | Oliveira Nelson | Movistar Team | 6 | |
6 | Liepiņš Emīls | Trek - Segafredo | 5 | |
7 | Merlier Tim | Alpecin - Fenix | 4 | |
8 | Ballerini Davide | Deceuninck - Quick Step | 3 | |
9 | Viviani Elia | Cofidis | 2 | |
10 | Kanter Max | Team DSM | 1 |
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Van Moer Brent | Lotto Soudal | 3:42:09 |
2 | Kanter Max | Team DSM | 1:09 |
3 | Simmons Quinn | Trek - Segafredo | ,, |
4 | Oliveira Ivo | UAE Team Emirates | ,, |
5 | Albanese Vincenzo | EOLO-Kometa | ,, |
6 | Wright Fred | Bahrain - Victorious | ,, |
7 | Madouas Valentin | Groupama - FDJ | ,, |
8 | Almeida João | Deceuninck - Quick Step | ,, |
9 | Pogačar Tadej | UAE Team Emirates | ,, |
10 | Foss Tobias | Team Jumbo-Visma | ,, |
11 | Higuita Sergio | EF Education - Nippo | ,, |
12 | Bernal Egan | INEOS Grenadiers | ,, |
13 | Nieuwenhuis Joris | Team DSM | ,, |
14 | Stannard Robert | Team BikeExchange | ,, |
15 | Aleotti Giovanni | BORA - hansgrohe | ,, |
16 | Sivakov Pavel | INEOS Grenadiers | ,, |
17 | Bais Mattia | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, |
18 | Muñoz Daniel | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, |
19 | Ropero Alejandro | EOLO-Kometa | ,, |
20 | Affini Edoardo | Team Jumbo-Visma | 1:40 |
21 | Tesfatsion Natnael | Androni Giocattoli - Sidermec | 2:50 |
22 | Geniets Kevin | Groupama - FDJ | 3:13 |
23 | Guernalec Thibault | Team Arkéa Samsic | ,, |
24 | Bais Davide | EOLO-Kometa | 10:08 |
25 | Ganna Filippo | INEOS Grenadiers | ,, |
26 | Padun Mark | Bahrain - Victorious | 10:31 |
27 | Nekrasov Denis | Gazprom - RusVelo | ,, |
28 | Rivi Samuele | EOLO-Kometa | 12:01 |
29 | Viviani Attilio | Cofidis | ,, |
30 | Carr Simon | EF Education - Nippo | ,, |
31 | Moschetti Matteo | Trek - Segafredo | ,, |
DNF | Hodeg Álvaro José | Deceuninck - Quick Step |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Israel Start-Up Nation | 11:08:45 | 11:08:45 |
2 | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 11:08:45 | 0:00 |
3 | Lotto Soudal | 11:08:45 | 0:00 |
4 | Movistar Team | 11:08:45 | 0:00 |
5 | Gazprom - RusVelo | 11:08:45 | 0:00 |
6 | Trek - Segafredo | 11:09:10 | 0:25 |
7 | BORA - hansgrohe | 11:09:54 | 1:09 |
8 | UAE Team Emirates | 11:09:54 | 1:09 |
9 | Team Jumbo-Visma | 11:09:54 | 1:09 |
10 | Astana - Premier Tech | 11:09:54 | 1:09 |
11 | Deceuninck - Quick Step | 11:09:54 | 1:09 |
12 | Team DSM | 11:09:54 | 1:09 |
13 | AG2R Citroën Team | 11:09:54 | 1:09 |
14 | Bahrain - Victorious | 11:09:54 | 1:09 |
15 | Team Total Direct Energie | 11:09:54 | 1:09 |
16 | Alpecin - Fenix | 11:09:54 | 1:09 |
17 | Groupama - FDJ | 11:09:54 | 1:09 |
18 | Androni Giocattoli - Sidermec | 11:09:54 | 1:09 |
19 | INEOS Grenadiers | 11:09:54 | 1:09 |
20 | Team Arkéa Samsic | 11:09:54 | 1:09 |
21 | Team BikeExchange | 11:09:54 | 1:09 |
22 | Cofidis | 11:11:05 | 2:20 |
23 | EOLO-Kometa | 11:11:35 | 2:50 |
24 | Team Qhubeka ASSOS | 11:11:38 | 2:53 |
25 | EF Education - Nippo | 11:12:15 | 3:30 |