The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | HANSON Ken Optum p/b Kelly Benefit Strategies | Optum p/b Kelly Benefit Strategies | 8 | 5 | 3:11:17 | |
2 | SEREBRYAKOV Alexander Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | 5 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | KEMPS Aaron Champion System Pro Cycling Team | Champion System Pro Cycling Team | 2 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | CANDELARIO Alex Optum p/b Kelly Benefit Strategies | Optum p/b Kelly Benefit Strategies | ,, 0:00 | |||
5 | JEONG Cheung Gyo Geumsan Ginseng Asia | Geumsan Ginseng Asia | ,, 0:00 | |||
6 | ILEŠIČ Aldo Ino Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | ,, 0:00 | |||
7 | KRASNOV Leonid RusVelo | RusVelo | ,, 0:00 | |||
8 | HUFF Charles Bradley Jelly Belly Cycling | Jelly Belly Cycling | ,, 0:00 | |||
9 | PARK Sung Baek KSPO | KSPO | ,, 0:00 | |||
10 | JANG Chan Jae Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | ,, 0:00 | |||
11 | SHAW Patrick Genesys Wealth Advisers | Genesys Wealth Advisers | ,, 0:00 | |||
12 | RICHEZE Mauro Abel Team Nippo | Team Nippo | ,, 0:00 | |||
13 | ,, 0:00 | |||||
14 | SEO Joon Yong Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | ,, 0:00 | |||
15 | MARTYNENKO Oleksandr ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:00 | |||
16 | SHIN Dong Hyun KSPO | KSPO | ,, 0:00 | |||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | ODLIN Paul Subway Cycling Team | Subway Cycling Team | ,, 0:00 | |||
19 | JANG Sun Jae RTS Racing Team | RTS Racing Team | ,, 0:00 | |||
20 | CUMING Michael Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 0:00 | |||
21 | LANG Richard Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 0:00 | |||
22 | ,, 0:00 | |||||
23 | KRATOCHVÍLA Jakub Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 0:00 | |||
24 | JANG Kyung-Gu Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 0:00 | |||
25 | DOWNING Dean Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 0:00 | |||
26 | JUNG Ji Min KSPO | KSPO | ,, 0:00 | |||
27 | KARNULIN Denis ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:00 | |||
28 | CRAWFORD Jai Genesys Wealth Advisers | Genesys Wealth Advisers | ,, 0:00 | |||
29 | FRIEDMAN Michael Optum p/b Kelly Benefit Strategies | Optum p/b Kelly Benefit Strategies | ,, 0:00 | |||
30 | HAGHI Alireza Azad University Cross Team | Azad University Cross Team | ,, 0:00 | |||
31 | HOUSE Kristian Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 0:00 | |||
32 | GHAREHBAGHI POURI Mohammad Uzbekistan Suren Team | Uzbekistan Suren Team | ,, 0:00 | |||
33 | WACKER Eugen Uzbekistan Suren Team | Uzbekistan Suren Team | ,, 0:00 | |||
34 | LEE Seung Kwon Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | ,, 0:00 | |||
35 | ,, 0:00 | |||||
36 | ,, 0:00 | |||||
37 | VAN DER VELDE Ricardo Jelly Belly Cycling | Jelly Belly Cycling | ,, 0:00 | |||
38 | KHATUNTSEV Alexander RusVelo | RusVelo | ,, 0:00 | |||
39 | EDMÜLLER Benjamin Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 0:00 | |||
40 | ARGUELYES Arkimedes RusVelo | RusVelo | ,, 0:00 | |||
41 | MAZUKI Nur Amirul Fakhruddin Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | ,, 0:00 | |||
42 | ANTHONY Jesse Optum p/b Kelly Benefit Strategies | Optum p/b Kelly Benefit Strategies | ,, 0:00 | |||
43 | CALABRIA Fabio Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | ,, 0:00 | |||
44 | KHALMURATOV Muradjan Uzbekistan Suren Team | Uzbekistan Suren Team | ,, 0:00 | |||
45 | JENNINGS Christopher Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 0:00 | |||
46 | ,, 0:00 | |||||
47 | KIM Do Hyeong Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | ,, 0:00 | |||
48 | HORGAN Samuel Subway Cycling Team | Subway Cycling Team | ,, 0:00 | |||
49 | LATHAM Peter Subway Cycling Team | Subway Cycling Team | ,, 0:00 | |||
50 | DYBALL Benjamin Genesys Wealth Advisers | Genesys Wealth Advisers | ,, 0:00 | |||
51 | COUTTS Alex RTS Racing Team | RTS Racing Team | ,, 0:00 | |||
52 | SALEHIAN Farshad Azad University Cross Team | Azad University Cross Team | ,, 0:00 | |||
53 | OH Se Yong Geumsan Ginseng Asia | Geumsan Ginseng Asia | ,, 0:00 | |||
54 | JIANG Kun Champion System Pro Cycling Team | Champion System Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
55 | ROBINSON Thomas Genesys Wealth Advisers | Genesys Wealth Advisers | ,, 0:00 | |||
56 | KWON Soon Young KSPO | KSPO | ,, 0:00 | |||
57 | ,, 0:00 | |||||
58 | GOUGH Westley Subway Cycling Team | Subway Cycling Team | ,, 0:00 | |||
59 | UCHIMA Kohei Team Nippo | Team Nippo | ,, 0:00 | |||
60 | ,, 0:00 | |||||
61 | VALYNIN Valery RusVelo | RusVelo | ,, 0:00 | |||
62 | YOUM Jung Hwan Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | ,, 0:00 | |||
63 | YOO Ki Hong Geumsan Ginseng Asia | Geumsan Ginseng Asia | ,, 0:00 | |||
64 | WU Kin San Champion System Pro Cycling Team | Champion System Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |||
65 | RICHEZE Maximiliano Team Nippo | Team Nippo | ,, 0:00 | |||
66 | RODGERS Lee CCN Cycling Team | CCN Cycling Team | 0:11 0:11 | |||
67 | KOMORI Ryohei Team Nippo | Team Nippo | ,, 0:11 | |||
68 | STADLER Stefan Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 0:11 | |||
69 | PASEBANKHAJEH Hamed Uzbekistan Suren Team | Uzbekistan Suren Team | ,, 0:11 | |||
70 | ORONTE Emerson Jelly Belly Cycling | Jelly Belly Cycling | ,, 0:11 | |||
71 | GONG Hyo Suk Geumsan Ginseng Asia | Geumsan Ginseng Asia | ,, 0:11 | |||
72 | SANO Junya Team Nippo | Team Nippo | ,, 0:11 | |||
73 | CHOE Hyeong Min Geumsan Ginseng Asia | Geumsan Ginseng Asia | ,, 0:11 | |||
74 | 0:17 0:17 | |||||
75 | BOILLAT Joris Champion System Pro Cycling Team | Champion System Pro Cycling Team | ,, 0:17 | |||
76 | BAKUMENKO Vladyslav ISD - Lampre | ISD - Lampre | 0:20 0:20 | |||
77 | PAKHTUSOV Anatoliy ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:20 | |||
78 | HAMILTON Nic Jelly Belly Cycling | Jelly Belly Cycling | 0:23 0:23 | |||
79 | POWERS Jeremy Jelly Belly Cycling | Jelly Belly Cycling | ,, 0:23 | |||
80 | HAGMAN Alex Jelly Belly Cycling | Jelly Belly Cycling | ,, 0:23 | |||
81 | ABDULLAH Mohammad Khairul Aziz CCN Cycling Team | CCN Cycling Team | 7:13 7:13 | |||
82 | MAT SENAN Mohammad Saufi Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | 8:07 8:07 | |||
83 | SCHERER Michael Optum p/b Kelly Benefit Strategies | Optum p/b Kelly Benefit Strategies | ,, 8:07 | |||
84 | ,, 8:07 | |||||
85 | KANG Sukho Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | 10:19 10:19 | |||
86 | SOLADAY Thomas Optum p/b Kelly Benefit Strategies | Optum p/b Kelly Benefit Strategies | ,, 10:19 | |||
87 | PARK Seon Ho Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 10:22 10:22 | |||
88 | 11:04 11:04 | |||||
89 | ,, 11:04 | |||||
90 | KIM Jun Bin Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | ,, 11:04 | |||
91 | BANG Jae Hyun Geumsan Ginseng Asia | Geumsan Ginseng Asia | ,, 11:04 | |||
92 | IRVINE Martyn RTS Racing Team | RTS Racing Team | ,, 11:04 | |||
93 | 11:08 11:08 | |||||
94 | PRIA Lars Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 11:08 | |||
95 | ,, 11:08 | |||||
96 | SHIRISISAN Hamid Uzbekistan Suren Team | Uzbekistan Suren Team | ,, 11:08 | |||
97 | LIU Biao Champion System Pro Cycling Team | Champion System Pro Cycling Team | ,, 11:08 | |||
98 | PARK Kyoung Ho Seoul Cycling Team | Seoul Cycling Team | ,, 11:08 | |||
99 | ,, 11:08 | |||||
100 | SALEH Mohd Zamri Terengganu Cycling Team | Terengganu Cycling Team | ,, 11:08 | |||
101 | GORTER Mathew Subway Cycling Team | Subway Cycling Team | ,, 11:08 | |||
102 | ,, 11:08 | |||||
103 | POPKOV Vitaliy ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 11:08 | |||
104 | ELDRIDGE Joe Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | ,, 11:08 | |||
105 | CARVER Alex Genesys Wealth Advisers | Genesys Wealth Advisers | ,, 11:08 | |||
106 | LOVEGROVE Nick Subway Cycling Team | Subway Cycling Team | ,, 11:08 | |||
107 | SAEIDI TANHA Abbas Azad University Cross Team | Azad University Cross Team | ,, 11:08 | |||
108 | KIRSIPUU Jaan Champion System Pro Cycling Team | Champion System Pro Cycling Team | ,, 11:08 | |||
109 | 11:13 11:13 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:28 April 2012
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.287 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:138 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: