2021»57th
Tour de l'Avenir
(2.Ncup)2021»Stage 3»Château-Thierry›Donnemarie-Dontilly(153.4km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (4) Côte de Confermaux (18.6 km)
(view location)
KOM Sprint (4) Côte de Rougeville (72.7 km)
(view location)
KOM Sprint (4) Côte de Gibraltar (80.7 km)
(view location)
Sprint | Châteaubleau (119 km)
(view location)
KOM Sprint (4) Côte de la Vieille Route de Mons (141.5 km)
(view location)
Points at finish
Team day classification
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | De Lie Arnaud | Belgium | 3:35:18 |
2 | van Uden Casper | Netherlands | 0:05 |
3 | Askey Lewis | Great Britain | ,, |
4 | Garofoli Gianmarco | Italy | 0:52 |
5 | Bittner Pavel | Czech Republic | 1:05 |
6 | Ayuso Juan | Spain | 1:06 |
7 | Berckmoes Jenno | Belgium | ,, |
8 | Rodríguez Carlos | Spain | ,, |
9 | Christen Fabio | Switzerland | ,, |
10 | Ťoupalík Jakub | Czech Republic | ,, |
11 | Donaldson Robert | Great Britain | ,, |
12 | Laurance Axel | France | ,, |
13 | Vauquelin Kévin | France | ,, |
14 | Baudin Alex | Auvergne-Rhône-Alpes | ,, |
15 | Paret-Peintre Valentin | France | ,, |
16 | Toumire Hugo | France | ,, |
17 | Ponomar Andrii | Ukraine | ,, |
18 | Verre Alessandro | Italy | ,, |
19 | Huby Antoine | Mixte Hauts-de-France | ,, |
20 | Schmidbauer Maximilian | Austria | 1:22 |
21 | Senicourt Kylian | Mixte Hauts-de-France | 1:29 |
22 | Arrieta Igor | Spain | 1:44 |
23 | Gloag Thomas | Great Britain | 1:48 |
24 | Kurits Joonas | Estonia | 2:02 |
25 | Hessmann Michel | Germany | 2:15 |
26 | Byiza Uhiriwe Renus | Centre Mondial du Cyclisme | 2:32 |
27 | Bilyi Maksym | Ukraine | ,, |
28 | Stockwell Oliver | Great Britain | ,, |
29 | Staune-Mittet Johannes | Norway | ,, |
30 | Bouček Jakub | Czech Republic | 2:38 |
31 | García Pierna Raúl | Spain | 2:44 |
32 | Parisella Raphael | Canada | 2:46 |
33 | Glivar Gal | Slovenia | 2:49 |
34 | Leijnse Enzo | Netherlands | 2:53 |
35 | Paleni Enzo | Mixte Hauts-de-France | 3:09 |
36 | Steinhauser Georg | Germany | ,, |
37 | Wenzel Mats | Luxembourg | 3:12 |
38 | Blume Levy William | Denmark | 3:27 |
39 | Coqueret Louis | Mixte Hauts-de-France | 4:14 |
40 | Vercher Mattéo | Auvergne-Rhône-Alpes | 4:45 |
41 | Rovder Pavol | Slovakia | 5:07 |
42 | Köster Artjom | Estonia | 6:26 |
43 | Vinokurov Alexandre | Kazakhstan | 9:58 |
44 | Khotulov Denys | Ukraine | ,, |
45 | Rosero Nixon Efrain | Ecuador | ,, |
46 | Lohinský Filip | Slovakia | ,, |
47 | Obando Bryan Raul | Ecuador | ,, |
48 | Treimuth Henri | Estonia | 10:03 |
49 | Habimana Jean Eric | Centre Mondial du Cyclisme | 13:21 |
50 | Rodriguez Jordan Santiago | Ecuador | ,, |
51 | Paquet Tom | Luxembourg | ,, |
52 | Mccambridge Kevin | Ireland | 13:24 |
53 | Bereznyak Aleksandr | Russia | ,, |
54 | Roos Andre | Estonia | 13:28 |
55 | Todome Yuhi | Japan | 13:39 |
56 | Vinokurov Nicolas | Kazakhstan | 18:10 |
57 | Kawasaki Miori | Japan | ,, |
DNF | Bettendorff Loïc | Luxembourg | |
DNF | Karpenko Gleb | Estonia | |
DNF | Umba Santiago | Colombia | |
DNF | Inkster Eric | Canada | |