Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (2) Sorens (11.2 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Pellaud Simon | Swiss Cycling | 8 |
2 | De Gendt Thomas | Lotto Soudal | 6 |
3 | Amador Andrey | Movistar Team | 4 |
4 | Vincent Léo | Groupama - FDJ | 2 |
5 | Roche Nicolas | Team Sunweb | 1 |
KOM Sprint (3) Vuisternens-en-Ogoz (40.1 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Thalmann Roland | Swiss Cycling | 5 |
2 | Elissonde Kenny | Team INEOS | 3 |
3 | Storer Michael | Team Sunweb | 2 |
4 | Kämna Lennard | Team Sunweb | 1 |
Sprint | Rue (92.3 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Kämna Lennard | Team Sunweb | 15 |
2 | Thalmann Roland | Swiss Cycling | 10 |
3 | Elissonde Kenny | Team INEOS | 6 |
KOM Sprint (3) Vauderens (96.8 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Thalmann Roland | Swiss Cycling | 5 |
2 | Kämna Lennard | Team Sunweb | 3 |
3 | Elissonde Kenny | Team INEOS | 2 |
4 | Storer Michael | Team Sunweb | 1 |
KOM Sprint (2) Villars-Bramard (147.5 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Pellaud Simon | Swiss Cycling | 8 |
2 | Kangert Tanel | EF Education First | 6 |
3 | Dombrowski Joe | EF Education First | 4 |
4 | Carthy Hugh | EF Education First | 2 |
5 | Bevin Patrick | CCC Team | 1 |
Sprint | Sedeilles (153.4 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | De Gendt Thomas | Lotto Soudal | 15 |
2 | Vincent Léo | Groupama - FDJ | 10 |
3 | Thomas Benjamin | Groupama - FDJ | 6 |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Gaudu David | Groupama - FDJ | 50 |
2 | Costa Rui | UAE Team Emirates | 30 |
3 | Roglič Primož | Team Jumbo-Visma | 20 |
4 | Woods Michael | EF Education First | 18 |
5 | Großschartner Felix | BORA - hansgrohe | 16 |
6 | Martin Guillaume | Wanty - Gobert Cycling Team | 14 |
7 | Buchmann Emanuel | BORA - hansgrohe | 12 |
8 | Villella Davide | Astana Pro Team | 10 |
9 | Hagen Carl Fredrik | Lotto Soudal | 8 |
10 | Howson Damien | Mitchelton-Scott | 7 |
11 | Frank Mathias | AG2R La Mondiale | 6 |
12 | Špilak Simon | Team Katusha Alpecin | 5 |
13 | Betancur Carlos | Movistar Team | 4 |
14 | Thomas Geraint | Team INEOS | 3 |
15 | Zoidl Riccardo | CCC Team | 2 |