Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (1) Grimselpass (38.7 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Zampieri Steve | Tacconi Sport | 20 |
2 | Garate Juan Manuel | Lampre - Daikin | 15 |
3 | Bergmann Reto | Phonak Hearing Systems | 10 |
4 | Kirchen Kim | Fassa Bortolo | 6 |
5 | Julich Bobby | Team Telekom | 4 |
6 | Charriere Christian | Phonak Hearing Systems | 2 |
KOM Sprint (0) Furkapass (55.5 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Garate Juan Manuel | Lampre - Daikin | 25 |
2 | Bergmann Reto | Phonak Hearing Systems | 18 |
3 | Kirchen Kim | Fassa Bortolo | 12 |
4 | Charriere Christian | Phonak Hearing Systems | 8 |
5 | Tonkov Pavel | Lampre - Daikin | 6 |
6 | Zampieri Steve | Tacconi Sport | 4 |
KOM Sprint (0) Sustenpass (105.2 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Wadecki Piotr | Domo - Farm Frites | 25 |
2 | Dufaux Laurent | Alessio | 18 |
3 | Vinokourov Alexandre | Team Telekom | 12 |
4 | Zülle Alex | Team Coast | 8 |
5 | Moos Alexandre | Phonak Hearing Systems | 6 |
6 | Casagrande Francesco | Fassa Bortolo | 4 |
Points at finishline
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Casagrande Francesco | Fassa Bortolo | 15 |
2 | Moos Alexandre | Phonak Hearing Systems | 12 |
3 | Wadecki Piotr | Domo - Farm Frites | 10 |
4 | Dufaux Laurent | Alessio | 8 |
5 | Zülle Alex | Team Coast | 7 |
6 | Di Grande Giuseppe | 6 | |
7 | Luttenberger Peter | Tacconi Sport | 5 |
8 | Tonkov Pavel | Lampre - Daikin | 4 |
9 | Fritsch Nicolas | La Française des Jeux | 3 |
10 | Totschnig Georg | Gerolsteiner | 2 |
11 | Valjavec Tadej | Fassa Bortolo | 1 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Phonak Hearing Systems | 13:58:09 | 13:58:09 |
2 | Fassa Bortolo | 14:04:25 | 6:16 |
3 | Saint-Quentin - Oktos | 14:08:46 | 10:37 |
4 | Tacconi Sport | 14:11:54 | 13:45 |
5 | Mapei - Quickstep | 14:15:50 | 17:41 |
6 | Acqua & Sapone | 14:19:09 | 21:00 |
7 | Team Telekom | 14:19:09 | 21:00 |
8 | La Française des Jeux | 14:23:33 | 25:24 |
9 | Saeco - Longoni Sport | 14:26:49 | 28:40 |
10 | Rabobank ProTeam | 14:27:48 | 29:39 |