2020»34th
Tour Poitou-Charentes en Nouvelle Aquitaine
(2.1)2020»Stage 3a»Chasseneuil-du-Poitou›Jaunay-Marigny(97.9km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint | Bellefonds (27.6 km)
(view location)
KOM Sprint | Vouneuil-sur-Vienne (50.1 km)
(view location)
Sprint | Chasseneuil-du-Poitou (67.3 km)
(view location)
KOM Sprint | Beaumont Saint-Cyr (79.5 km)
(view location)
Finishline points
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Mozzato Luca | B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM | 2:11:16 |
2 | Hodeg Álvaro José | Deceuninck - Quick Step | ,, |
3 | Barbier Pierre | NIPPO DELKO One Provence | ,, |
4 | Vanhoucke Harm | Lotto Soudal | ,, |
5 | Dewulf Stan | Lotto Soudal | ,, |
6 | Garrison Ian | Deceuninck - Quick Step | ,, |
7 | Guernalec Thibault | Team Arkéa Samsic | ,, |
8 | Godon Dorian | AG2R La Mondiale | ,, |
9 | Rodenberg Frederik | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
10 | Shaw James | Riwal Securitas Cycling Team | ,, |
11 | Johansen Julius | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
12 | Aular Orluis | Caja Rural - Seguros RGA | 0:09 |
13 | Louvel Matis | Team Arkéa Samsic | ,, |
14 | Barta Will | CCC Team | ,, |
15 | Maitre Florian | Team Total Direct Energie | ,, |
16 | Kongstad Tobias | Riwal Securitas Cycling Team | ,, |
17 | Tulett Ben | Alpecin - Fenix | ,, |
18 | Resell Erik Nordsæter | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
19 | Martín Sergio Roman | Caja Rural - Seguros RGA | ,, |
20 | De Decker Alfdan | Circus - Wanty Gobert | 0:21 |
21 | Gidich Yevgeniy | Astana Pro Team | 0:29 |
22 | Leysen Senne | Alpecin - Fenix | 0:33 |
23 | Wærsted Syver | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
24 | Barceló Fernando | Cofidis | ,, |
25 | Lonardi Giovanni | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, |
26 | Zanoncello Enrico | Cofidis | ,, |
27 | Viviani Attilio | Cofidis | 0:38 |
28 | Zhyhunou Dzmitry | Euskaltel - Euskadi | 0:44 |
29 | Welten Bram | Team Arkéa Samsic | 1:32 |
30 | Mazzucco Fabio | Bardiani-CSF-Faizanè | 3:58 |
31 | Gregaard Jonas | Astana Pro Team | 4:25 |
32 | Saugstad Lars | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
33 | Iversen Rasmus Byriel | Lotto Soudal | ,, |
34 | López Diego | Euskaltel - Euskadi | ,, |
35 | Gaillard Marlon | Team Total Direct Energie | 5:53 |
36 | Dalla Valle Nicolas | Bardiani-CSF-Faizanè | 8:51 |
37 | Page Hugo | Groupama - FDJ | 9:19 |
Team day classification