The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | WEENING Pieter Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 14 | 20 | 2:50:32 | |
2 | FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 5 | 12 | 0:49 0:49 | |
3 | STERBINI Simone Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 3 | 7 | 1:11 1:11 | |
4 | NIBALI Antonio Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 5 | 1:26 1:26 | ||
5 | MORENO Javier Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 4 | 1:36 1:36 | ||
6 | ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 3 | ,, 1:36 | ||
7 | HERMANS Ben Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 2 | 1:40 1:40 | ||
8 | PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 1 | ,, 1:40 | ||
9 | PADUN Mark Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 1:51 1:51 | |||
10 | SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 1:53 1:53 | |||
11 | NYCH Artem Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 1:56 1:56 | |||
12 | CATALDO Dario Astana Pro Team | Astana Pro Team | 2:02 2:02 | |||
13 | MORTON Lachlan Team Dimension Data | Team Dimension Data | 2:08 2:08 | |||
14 | ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 2:15 2:15 | |||
15 | MADRAZO Ángel Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 2:18 2:18 | |||
16 | CARBONI Giovanni Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 2:20 2:20 | |||
17 | RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 2:38 2:38 | |||
18 | CIEŚLIK Paweł CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 2:38 | |||
19 | DÍAZ José Manuel Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 2:49 2:49 | |||
20 | BADILATTI Matteo Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 3:02 3:02 | |||
21 | EIKING Odd Christian Wanty - Groupe Gobert | Wanty - Groupe Gobert | 3:17 3:17 | |||
22 | MIHAYLOV Nikolay Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 3:20 3:20 | |||
23 | MEINTJES Louis Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 3:20 | |||
24 | DOUBEY Fabien Wanty - Groupe Gobert | Wanty - Groupe Gobert | ,, 3:20 | |||
25 | CARDONA Julián Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | 3:30 3:30 | |||
26 | GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team | Astana Pro Team | 3:52 3:52 | |||
27 | CHRISTIAN Mark Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | 3:57 3:57 | |||
28 | ZEITS Andrey Astana Pro Team | Astana Pro Team | 4:13 4:13 | |||
29 | PLUCIŃSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 4:15 4:15 | |||
30 | ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 4:18 4:18 | |||
31 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 4:28 4:28 | |||
BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil | Adria Mobil | 4:47 4:47 | ||||
33 | VAN DER LIJKE Nick Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 4:51 4:51 | |||
34 | THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 5:35 5:35 | |||
35 | GEISMAYR Daniel Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 5:35 | |||
36 | BALDAUF Sebastian WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | 5:38 5:38 | |||
37 | KUSZTOR Péter My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 5:38 | |||
38 | VAN EMPEL Etienne Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 6:43 6:43 | |||
39 | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 6:57 6:57 | |||
40 | MARTINEZ Yannick Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 7:07 7:07 | |||
41 | KING Ben Team Dimension Data | Team Dimension Data | 7:31 7:31 | |||
42 | GERTS Floris Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 7:38 7:38 | |||
43 | NEUHAUSER Marcel Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 7:47 7:47 | |||
44 | VAN MELSEN Kévin Wanty - Groupe Gobert | Wanty - Groupe Gobert | 8:24 8:24 | |||
45 | JANSE VAN RENSBURG Jacques Team Dimension Data | Team Dimension Data | 8:35 8:35 | |||
46 | LEYSEN Senne Vérandas Willems-Crelan | Vérandas Willems-Crelan | 9:27 9:27 | |||
47 | DE WITTE Mathias Vérandas Willems-Crelan | Vérandas Willems-Crelan | ,, 9:27 | |||
48 | FRIEDRICH Marco Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 9:39 9:39 | |||
49 | STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 9:53 9:53 | |||
50 | ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 10:58 10:58 | |||
51 | SIUTSOU Kanstantsin Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | ,, 10:58 | |||
52 | BAJC Andi My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 10:58 | |||
53 | GEBREMEDHIN Awet Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 10:58 | |||
54 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 10:58 | |||
55 | KOZONTCHUK Dmitry Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 10:58 | |||
56 | BUDDING Martijn Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | ,, 10:58 | |||
57 | ORSINI Umberto Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 11:34 11:34 | |||
58 | SCHLEGEL Michal CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 11:40 11:40 | |||
59 | SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 11:40 | |||
60 | LAGUTIN Sergey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 11:45 11:45 | |||
61 | VAN ZYL Johann Team Dimension Data | Team Dimension Data | 12:12 12:12 | |||
62 | TRETTWER Helmut WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | 12:28 12:28 | |||
63 | KUEN Maximilian My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | 13:15 13:15 | |||
64 | FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 13:43 13:43 | |||
65 | GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 15:01 15:01 | |||
66 | VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | 15:38 15:38 | |||
67 | GATE Aaron Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | 15:44 15:44 | |||
68 | LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 15:44 | |||
69 | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | 15:51 15:51 | |||
70 | DE GREEF Robbert Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | ,, 15:51 | |||
71 | GROŠELJ Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 15:51 | |||
72 | EL FARES Julien Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | ,, 15:51 | |||
73 | KOCH Jonas CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 15:57 15:57 | |||
74 | MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Cycling Team | Bahrain Merida Pro Cycling Team | ,, 15:57 | |||
75 | MARONESE Marco Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 16:29 16:29 | |||
76 | VAN AERT Wout Vérandas Willems-Crelan | Vérandas Willems-Crelan | 16:47 16:47 | |||
77 | DUIJN Huub Vérandas Willems-Crelan | Vérandas Willems-Crelan | 16:59 16:59 | |||
78 | PÖLL Stefan WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | 17:34 17:34 | |||
79 | KONING Peter Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | 17:38 17:38 | |||
80 | ZAKHAROV Artyom Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 17:38 | |||
81 | REINDERS Elmar Roompot - Nederlandse Loterij | Roompot - Nederlandse Loterij | 17:50 17:50 | |||
82 | STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 17:58 17:58 | |||
83 | MCNALLY Mark Wanty - Groupe Gobert | Wanty - Groupe Gobert | ,, 17:58 | |||
84 | FORTIN Filippo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 17:58 | |||
85 | LUTSENKO Alexey Astana Pro Team | Astana Pro Team | 18:00 18:00 | |||
86 | FOMINYKH Daniil Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 18:00 | |||
87 | KNAPP Daniel Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 18:00 | |||
88 | GAZVODA Gregor Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 18:00 | |||
89 | DOCKER Mitchell Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | ,, 18:00 | |||
90 | MAGNUSSON Kim Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | ,, 18:00 | |||
91 | LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 18:00 | |||
92 | WAEYTENS Zico Vérandas Willems-Crelan | Vérandas Willems-Crelan | 18:06 18:06 | |||
93 | THWAITES Scott Team Dimension Data | Team Dimension Data | 18:07 18:07 | |||
94 | CUMMINGS Steve Team Dimension Data | Team Dimension Data | ,, 18:07 | |||
95 | PEARSON Daniel Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | 18:08 18:08 | |||
96 | VANSPEYBROUCK Pieter Wanty - Groupe Gobert | Wanty - Groupe Gobert | ,, 18:08 | |||
97 | SALZMANN Jodok WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | 18:14 18:14 | |||
98 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | 18:17 18:17 | |||
99 | JARC Aljaž Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 18:17 | |||
100 | HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 18:17 | |||
101 | FILOSI Iuri Delko Marseille Provence KTM | Delko Marseille Provence KTM | 18:21 18:21 | |||
102 | BURGER Sven Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 18:51 18:51 | |||
103 | NIV Guy Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 18:51 | |||
104 | LANGEVELD Sebastian Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | ,, 18:51 | |||
105 | VERGAERDE Otto WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | 19:11 19:11 | |||
106 | LIVYNS Arjen Vérandas Willems-Crelan | Vérandas Willems-Crelan | ,, 19:11 | |||
107 | BACKAERT Frederik Wanty - Groupe Gobert | Wanty - Groupe Gobert | ,, 19:11 | |||
108 | SCHLEMMER Lukas Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 19:16 19:16 | |||
109 | GRAF Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 19:16 | |||
110 | BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team | Astana Pro Team | 19:21 19:21 | |||
111 | KREDER Michel Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | 19:31 19:31 | |||
112 | CLARKE Will Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | 19:44 19:44 | |||
113 | EARLE Nathan Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 19:44 | |||
114 | FENN Andrew Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | 19:46 19:46 | |||
115 | OWEN Logan Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | ,, 19:46 | |||
116 | CANTY Brendan Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale | ,, 19:46 | |||
117 | FREIBERGER Markus Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 20:49 20:49 | |||
118 | BOSMAN Patrick Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 20:49 | |||
119 | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 20:49 | |||
120 | BRESCIANI Michael Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 21:08 21:08 | |||
121 | SAVINI Daniel Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 22:08 22:08 | |||
122 | KOROŠEC Rok My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 22:08 | |||
123 | FIDLER Gerd My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 22:08 | |||
124 | ARCHBOLD Shane Aqua Blue Sport | Aqua Blue Sport | 22:23 22:23 | |||
125 | SCHREURS Hamish Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | ,, 22:23 | |||
126 | PORZNER Manuel Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 22:23 | |||
DNF | DEVRIENDT Tom Wanty - Groupe Gobert | Wanty - Groupe Gobert | - | |||
DNS | ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:11 July 2018
- Start time:11:00
- Avg. speed winner:32.69 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:92.9 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:340
- Vert. meters:2495
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: