The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | KUMP Marko Adria Mobil | Adria Mobil | 8 | 5 | 3:46:02 | |
2 | BUTS Vitaliy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 5 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | 2 | 1 | ,, 0:00 | |||
4 | KÄMNA Lennard Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:00 | |||
5 | BATEK Dariusz Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | ,, 0:00 | |||
6 | ZIELIńSKI Kamil Domin Sport | Domin Sport | ,, 0:00 | |||
7 | NECHITA Andrei Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:00 | |||
8 | ,, 0:00 | |||||
9 | PLUCIŃSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
10 | MORAJKO Jacek Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | ,, 0:00 | |||
11 | PIASKOWY Emanuel Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 0:00 | |||
12 | GONZÁLEZ Mario ActiveJet Team | ActiveJet Team | ,, 0:00 | |||
13 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | |||
14 | FIRSANOV Sergey RusVelo | RusVelo | ,, 0:00 | |||
15 | GRØN Martin Riwal Platform Cycling Team | Riwal Platform Cycling Team | ,, 0:00 | |||
16 | STACHOWIAK Adam Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
17 | FAJT Kristjan Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | |||
18 | ,, 0:00 | |||||
19 | KOSTYUK Denys Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
20 | FOLTYN Jakub Domin Sport | Domin Sport | ,, 0:00 | |||
21 | WITECKI Mariusz Domin Sport | Domin Sport | ,, 0:00 | |||
22 | ROGLIČ Primož Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | |||
23 | ,, 0:00 | |||||
24 | MIGDAł Wojciech Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | 5:38 5:38 | |||
25 | BROŻYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 5:38 | |||
26 | KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 5:38 | |||
27 | KOMAR Mateusz Whistle Team Ziemia Brzeska | Whistle Team Ziemia Brzeska | ,, 5:38 | |||
28 | REUTTER Sven Team Stölting | Team Stölting | ,, 5:38 | |||
29 | OWSIAN Łukasz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 5:38 | |||
30 | WERDA Maximilian Team Stölting | Team Stölting | ,, 5:38 | |||
31 | HERKLOTZ Silvio Team Stölting | Team Stölting | ,, 5:38 | |||
32 | MYGIND Rasmus Riwal Platform Cycling Team | Riwal Platform Cycling Team | ,, 5:38 | |||
33 | KENYERES Abel Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 5:38 | |||
34 | CHARUCKI Pawel Domin Sport | Domin Sport | ,, 5:38 | |||
35 | ANGULO Antonio Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 5:38 | |||
36 | SKARZYNSKI Wojciech Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | 7:32 7:32 | |||
37 | ,, 7:32 | |||||
38 | OWSIAN Arkadiusz ActiveJet Team | ActiveJet Team | ,, 7:32 | |||
39 | ,, 7:32 | |||||
40 | KUCHAREK Adrian Whistle Team Ziemia Brzeska | Whistle Team Ziemia Brzeska | ,, 7:32 | |||
41 | ,, 7:32 | |||||
42 | VASYLYUK Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 7:32 | |||
43 | ,, 7:32 | |||||
44 | RĘBIEWSKI Jarosław Domin Sport | Domin Sport | ,, 7:32 | |||
45 | TOPCHANYUK Artem Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 7:32 | |||
46 | LAGKUTI Sergiy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 7:32 | |||
47 | KIENDYŚ Tomasz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 12:25 12:25 | |||
48 | ,, 12:25 | |||||
49 | ,, 12:25 | |||||
50 | MØRKØV Jesper Riwal Platform Cycling Team | Riwal Platform Cycling Team | ,, 12:25 | |||
51 | BODNAR Łukasz ActiveJet Team | ActiveJet Team | ,, 12:25 | |||
52 | AAEN JØRGENSEN Jonas Riwal Platform Cycling Team | Riwal Platform Cycling Team | ,, 12:25 | |||
53 | BÆKHØJ Emil Riwal Platform Cycling Team | Riwal Platform Cycling Team | ,, 12:25 | |||
54 | ,, 12:25 | |||||
55 | ,, 12:25 | |||||
56 | BRYLOWSKI Pawel ActiveJet Team | ActiveJet Team | ,, 12:25 | |||
57 | STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 17:26 17:26 | |||
58 | 24:28 24:28 | |||||
59 | SZCZEPANOWSKI Bartosz X23 - Saroni Factory Team | X23 - Saroni Factory Team | ,, 24:28 | |||
60 | ,, 24:28 | |||||
61 | GEORGIEV Nako Team Stölting | Team Stölting | ,, 24:28 | |||
62 | RUMAC Josip Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 24:28 | |||
63 | SKARZYNSKI Piotr Whistle Team Ziemia Brzeska | Whistle Team Ziemia Brzeska | ,, 24:28 | |||
64 | ,, 24:28 | |||||
65 | NOVAK Domen Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 24:28 | |||
66 | ,, 24:28 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | JANIACZYK Błażej Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | - | |||
DNF | KONGSTAD Tobias Riwal Platform Cycling Team | Riwal Platform Cycling Team | - | |||
DNF | BOSSIS Tom Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | - | |||
DNF | ERSHOV Artur RusVelo | RusVelo | - | |||
DNF | JANISZEWSKI Sylwester Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | - | |||
DNF | SOBIERAJ Przemyslaw Wibatech Fuji | Wibatech Fuji | - | |||
DNF | FRANCZAK Paweł ActiveJet Team | ActiveJet Team | - | |||
DNF | EZQUERRA Jesús ActiveJet Team | ActiveJet Team | - | |||
DNF | DAŠKO Mário Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | - | |||
DNF | GABAY Guy Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | - | |||
DNF | TALAGA Patryk Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | - | |||
DNS | - | |||||
DNS | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:13 June 2015
- Start time:-
- Avg. speed winner:37.69 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:142 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: