The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
GABROVSKI Ivaïlo Konya Torku Şekerspor | Konya Torku Şekerspor | 4:21:09 | ||||
1 | DYACHENKO Alexandr Astana Pro Team | Astana Pro Team | 20 | 30 | 1:29 1:29 | |
2 | PETROV Danail Andonov Caja Rural | Caja Rural | 8 | 18 | 1:32 1:32 | |
3 | PALOMARES Adrián Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 7 | 12 | 1:34 1:34 | |
4 | BARDET Romain AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 6 | 7 | 1:51 1:51 | |
5 | EFIMKIN Alexander Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | 5 | 4 | 2:13 2:13 | |
6 | GUILLOU Florian Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | 4 | 3 | 2:19 2:19 | |
7 | BATTAGLIN Enrico Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 2 | 2 | 2:38 2:38 | |
8 | GOŁAŚ Michał Omega Pharma - Quick-Step | Omega Pharma - Quick-Step | 1 | 2:52 2:52 | ||
9 | ROUTLEY Will Spidertech Powered by C10 | Spidertech Powered by C10 | 2:55 2:55 | |||
10 | GEORGES Sylvain AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 2:57 2:57 | |||
11 | CHAVES Esteban Colombia - Coldeportes | Colombia - Coldeportes | 3:02 3:02 | |||
12 | HANSEN Adam Lotto Belisol Team | Lotto Belisol Team | 3:11 3:11 | |||
13 | CARDOSO André Caja Rural | Caja Rural | 3:13 3:13 | |||
14 | GUSEV Vladimir Team Katusha | Team Katusha | 3:36 3:36 | |||
15 | ZEITS Andrey Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 3:36 | |||
16 | NOVAL Benjamín Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | 3:42 3:42 | |||
17 | TEKLEHAIMANOT Daniel Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 3:46 3:46 | |||
18 | BAUGNIES Jérôme Team NetApp | Team NetApp | 3:51 3:51 | |||
19 | VINOKOUROV Alexandre Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 3:51 | |||
20 | FEDI Matteo Utensilnord - Named | Utensilnord - Named | 4:39 4:39 | |||
21 | LEQUATRE Geoffroy Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | 4:47 4:47 | |||
22 | FERRARI Fabricio Caja Rural | Caja Rural | 4:52 4:52 | |||
23 | DEIGNAN Philip UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 4:58 4:58 | |||
24 | DURET Sébastien Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | 5:07 5:07 | |||
25 | HUPOND Thierry Argos - Shimano | Argos - Shimano | 5:18 5:18 | |||
26 | BILEKA Volodymyr Konya Torku Şekerspor | Konya Torku Şekerspor | ,, 5:18 | |||
27 | CHTIOUI Rafaâ Team Europcar | Team Europcar | 5:46 5:46 | |||
28 | RUÍZ Eloy Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 5:54 5:54 | |||
29 | SIMÓN Jordi Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 5:54 | |||
30 | ROSSKOPF Joey Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | ,, 5:54 | |||
31 | KASA Gabor Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | 6:43 6:43 | |||
32 | DUARTE Fabio Colombia - Coldeportes | Colombia - Coldeportes | 7:14 7:14 | |||
33 | MAES Nikolas Omega Pharma - Quick-Step | Omega Pharma - Quick-Step | 7:19 7:19 | |||
34 | FONSECA Armindo Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | 7:43 7:43 | |||
35 | ZARGARI Amir AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 7:47 7:47 | |||
36 | THURAU Björn Team Europcar | Team Europcar | 7:49 7:49 | |||
37 | BODROGI László Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | 7:51 7:51 | |||
38 | ROSENDO Jesús Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 7:55 7:55 | |||
39 | VAN DIJK Stefan Accent.jobs – Willems Veranda’s | Accent.jobs – Willems Veranda’s | 7:57 7:57 | |||
40 | HOSTE Leif Accent.jobs – Willems Veranda’s | Accent.jobs – Willems Veranda’s | ,, 7:57 | |||
41 | BELKOV Maxim Team Katusha | Team Katusha | 8:00 8:00 | |||
42 | BUTS Vitaliy Lampre - ISD | Lampre - ISD | 8:02 8:02 | |||
43 | MEYER Cameron Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 8:17 8:17 | |||
44 | CACCIA Diego Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | 8:59 8:59 | |||
45 | COUSIN Jérôme Team Europcar | Team Europcar | 9:48 9:48 | |||
46 | REIJNEN Kiel Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | 10:09 10:09 | |||
47 | RAMÍREZ Javier Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 10:13 10:13 | |||
48 | LEMARCHAND Romain AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 10:21 10:21 | |||
49 | ČANECKÝ Marek Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | 10:39 10:39 | |||
50 | KOSTYUK Denys Lampre - ISD | Lampre - ISD | 10:49 10:49 | |||
51 | MARYCZ Jarosław Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | 11:03 11:03 | |||
52 | BAJC Andi Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | 11:08 11:08 | |||
53 | VEILLEUX David Team Europcar | Team Europcar | 11:16 11:16 | |||
54 | TURGOT Sébastien Team Europcar | Team Europcar | 11:18 11:18 | |||
55 | GRECHYN Serhiy Konya Torku Şekerspor | Konya Torku Şekerspor | 11:22 11:22 | |||
56 | FANELLI Stiven Utensilnord - Named | Utensilnord - Named | 12:24 12:24 | |||
57 | ISAYCHEV Vladimir Team Katusha | Team Katusha | 12:39 12:39 | |||
58 | HOULE Hugo Spidertech Powered by C10 | Spidertech Powered by C10 | 13:04 13:04 | |||
59 | BOL Jetse Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 13:28 13:28 | |||
60 | SHEYDYK Oleksandr Lampre - ISD | Lampre - ISD | 13:41 13:41 | |||
61 | GIRARDI Edoardo Utensilnord - Named | Utensilnord - Named | 13:58 13:58 | |||
62 | LUDVIGSSON Tobias Argos - Shimano | Argos - Shimano | 14:08 14:08 | |||
63 | HARMANCI Fatih Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | 14:11 14:11 | |||
64 | VAN WINDEN Dennis Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 14:28 14:28 | |||
65 | SCHILLINGER Andreas Team NetApp | Team NetApp | 14:58 14:58 | |||
66 | BOSISIO Gabriele Utensilnord - Named | Utensilnord - Named | ,, 14:58 | |||
67 | VIGANÒ Davide Lampre - ISD | Lampre - ISD | ,, 14:58 | |||
68 | KUREK Adrian Utensilnord - Named | Utensilnord - Named | ,, 14:58 | |||
69 | COLLI Daniele Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | 15:02 15:02 | |||
70 | VISCONTI Gianfranco Utensilnord - Named | Utensilnord - Named | 15:08 15:08 | |||
71 | THOMSON Jay Robert UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 15:18 15:18 | |||
72 | GOSS Matthew Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | ,, 15:18 | |||
73 | HAEDO Lucas Sebastián Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | ,, 15:18 | |||
74 | IGLINSKIY Valentin Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 15:18 | |||
75 | JUUL-JENSEN Christopher Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | 15:21 15:21 | |||
76 | RENSHAW Mark Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 15:27 15:27 | |||
77 | PICHON Laurent Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | 15:47 15:47 | |||
78 | VACHON Florian Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | ,, 15:47 | |||
79 | MARENTES Wilson Alexander Colombia - Coldeportes | Colombia - Coldeportes | 15:59 15:59 | |||
80 | GREIPEL André Lotto Belisol Team | Lotto Belisol Team | ,, 15:59 | |||
81 | RABOŇ František Omega Pharma - Quick-Step | Omega Pharma - Quick-Step | ,, 15:59 | |||
82 | PORSEV Alexander Team Katusha | Team Katusha | 16:01 16:01 | |||
83 | SEUBERT Timon Team NetApp | Team NetApp | 16:03 16:03 | |||
84 | VAN POPPEL Boy UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 16:05 16:05 | |||
85 | BAZAYEV Assan Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 16:05 | |||
86 | AAEN JØRGENSEN Jonas Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | ,, 16:05 | |||
87 | ROTH Ryan Spidertech Powered by C10 | Spidertech Powered by C10 | 16:18 16:18 | |||
88 | SUAREZ Juan Pablo Colombia - Coldeportes | Colombia - Coldeportes | 16:23 16:23 | |||
89 | PEÑA Victor Hugo Colombia - Coldeportes | Colombia - Coldeportes | ,, 16:23 | |||
90 | PASQUALON Andrea Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 16:29 16:29 | |||
91 | LANCASTER Brett Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | ,, 16:29 | |||
92 | ANDRIATO Rafael Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | 16:34 16:34 | |||
93 | BALLONI Alfredo Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | 16:40 16:40 | |||
94 | JARC Blaž Team NetApp | Team NetApp | ,, 16:40 | |||
95 | FENN Andrew Omega Pharma - Quick-Step | Omega Pharma - Quick-Step | 16:49 16:49 | |||
96 | MCEWEN Robbie Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 16:55 16:55 | |||
97 | KVACHUK Oleksandr Lampre - ISD | Lampre - ISD | 16:56 16:56 | |||
98 | CÉSAR VELOSO Gustavo Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 17:03 17:03 | |||
99 | LOBATO Juan José Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 17:03 | |||
100 | BANDIERA Marco Omega Pharma - Quick-Step | Omega Pharma - Quick-Step | 18:23 18:23 | |||
101 | CARDOSO Manuel Antonio Leal Caja Rural | Caja Rural | 18:53 18:53 | |||
102 | DOMAGALSKI Karol Caja Rural | Caja Rural | ,, 18:53 | |||
103 | HUREL Tony Team Europcar | Team Europcar | 19:14 19:14 | |||
104 | NEPOMNYACHSHIY Yevgeniy Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 19:14 | |||
105 | TRENTIN Matteo Omega Pharma - Quick-Step | Omega Pharma - Quick-Step | 19:50 19:50 | |||
106 | FORERO Juan Pablo Colombia - Coldeportes | Colombia - Coldeportes | 19:53 19:53 | |||
107 | GIORDANI Leonardo Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | 20:01 20:01 | |||
108 | TIMMER Albert Argos - Shimano | Argos - Shimano | 20:17 20:17 | |||
109 | TSATEVICH Alexey Team Katusha | Team Katusha | 20:24 20:24 | |||
110 | ARAMENDIA Javier Caja Rural | Caja Rural | 20:41 20:41 | |||
111 | LOCATELLI Paolo Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 21:00 21:00 | |||
112 | MODOLO Sacha Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | ,, 21:00 | |||
113 | COLEDAN Marco Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 21:03 21:03 | |||
114 | IGNATIEV Mikhail Team Katusha | Team Katusha | 21:06 21:06 | |||
115 | CANOLA Marco Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 21:10 21:10 | |||
116 | ROBERTS Luke Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | 21:13 21:13 | |||
117 | KRIVTSOV Dmytro Lampre - ISD | Lampre - ISD | 21:35 21:35 | |||
118 | DI CORRADO Andrea Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 21:47 21:47 | |||
119 | GAUDIN Damien Team Europcar | Team Europcar | 24:03 24:03 | |||
120 | BROWN Graeme Allen Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 24:39 24:39 | |||
121 | AKDILEK Ahmet Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | 26:00 26:00 | |||
122 | GRAZIATO Massimo Lampre - ISD | Lampre - ISD | 28:41 28:41 | |||
123 | HARDY Romain Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | 28:45 28:45 | |||
124 | SOHRABI Mehdi Lotto Belisol Team | Lotto Belisol Team | 31:07 31:07 | |||
125 | SINKELDAM Ramon Argos - Shimano | Argos - Shimano | ,, 31:07 | |||
PETACCHI Alessandro Lampre - ISD | Lampre - ISD | ,, 31:07 | ||||
127 | KAISEN Olivier Lotto Belisol Team | Lotto Belisol Team | ,, 31:07 | |||
128 | DELPECH Jean-Luc Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | ,, 31:07 | |||
129 | LASCA Francesco Caja Rural | Caja Rural | ,, 31:07 | |||
130 | ROMERO Jeffry Colombia - Coldeportes | Colombia - Coldeportes | ,, 31:07 | |||
131 | HEGYVARY Adrian UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 31:07 | |||
132 | STEVIĆ Ivan Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | ,, 31:07 | |||
133 | VANLANDSCHOOT James Accent.jobs – Willems Veranda’s | Accent.jobs – Willems Veranda’s | ,, 31:07 | |||
134 | KEISSE Iljo Omega Pharma - Quick-Step | Omega Pharma - Quick-Step | ,, 31:07 | |||
135 | MENZIES Karl UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 31:07 | |||
136 | SCHWARZMANN Michael Team NetApp | Team NetApp | ,, 31:07 | |||
137 | ÖZDEMIR Bunyamin Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | ,, 31:07 | |||
138 | VAN GOOLEN Jurgen Accent.jobs – Willems Veranda’s | Accent.jobs – Willems Veranda’s | ,, 31:07 | |||
139 | MOYANO Enzo Josué Caja Rural | Caja Rural | ,, 31:07 | |||
140 | VERSCHOOR Martijn Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | ,, 31:07 | |||
141 | MOURIS Jens Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | ,, 31:07 | |||
142 | FÖRSTER Robert UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 31:07 | |||
143 | CLARKE Hilton UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 31:07 | |||
144 | BOS Theo Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | ,, 31:07 | |||
145 | GORIS Rob Accent.jobs – Willems Veranda’s | Accent.jobs – Willems Veranda’s | ,, 31:07 | |||
146 | METLUSHENKO Yuri Konya Torku Şekerspor | Konya Torku Şekerspor | ,, 31:07 | |||
147 | GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 31:07 | |||
148 | HALLER Marco Team Katusha | Team Katusha | ,, 31:07 | |||
149 | CAPPELLE Andy Accent.jobs – Willems Veranda’s | Accent.jobs – Willems Veranda’s | ,, 31:07 | |||
150 | CORDEEL Sander Lotto Belisol Team | Lotto Belisol Team | ,, 31:07 | |||
151 | MIYAZAWA Takashi Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | ,, 31:07 | |||
152 | GILBERT Martin Spidertech Powered by C10 | Spidertech Powered by C10 | 31:40 31:40 | |||
153 | VAN ZANDBEEK Ronan Argos - Shimano | Argos - Shimano | 31:45 31:45 | |||
154 | CASPER Jimmy AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | ,, 31:45 | |||
155 | ÇARŞI Mustafa Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | ,, 31:45 | |||
156 | CABELLO Antonio Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 31:45 | |||
157 | HAEDO Juan José Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | Team Saxo Bank - Tinkoff Bank | ,, 31:45 | |||
158 | JI Cheng Argos - Shimano | Argos - Shimano | ,, 31:45 | |||
159 | FORTIN Filippo Team Type 1 - SANOFI | Team Type 1 - SANOFI | ,, 31:45 | |||
160 | VEELERS Tom Argos - Shimano | Argos - Shimano | ,, 31:45 | |||
161 | KITTEL Marcel Argos - Shimano | Argos - Shimano | ,, 31:45 | |||
162 | KEOUGH Jake UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 31:50 31:50 | |||
163 | DRUCKER Jempy Accent.jobs – Willems Veranda’s | Accent.jobs – Willems Veranda’s | ,, 31:50 | |||
164 | SHPILEVSKY Boris AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | ,, 31:50 | |||
165 | LEEZER Tom Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 31:53 31:53 | |||
166 | ZANOTTI Marco Utensilnord - Named | Utensilnord - Named | ,, 31:53 | |||
167 | BAGGIO Filippo Utensilnord - Named | Utensilnord - Named | ,, 31:53 | |||
168 | VAN EMDEN Jos Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 32:01 32:01 | |||
169 | DE VOCHT Wim Accent.jobs – Willems Veranda’s | Accent.jobs – Willems Veranda’s | 32:03 32:03 | |||
170 | HEPBURN Michael Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 32:09 32:09 | |||
171 | CHICCHI Francesco Omega Pharma - Quick-Step | Omega Pharma - Quick-Step | 32:13 32:13 | |||
172 | SAYAR Mustafa Konya Torku Şekerspor | Konya Torku Şekerspor | 32:27 32:27 | |||
173 | MCCARTY Jonathan Patrick Spidertech Powered by C10 | Spidertech Powered by C10 | 32:29 32:29 | |||
174 | RICCI BITTI Davide Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | 32:46 32:46 | |||
175 | GUARDINI Andrea Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | ,, 32:46 | |||
176 | BERTOLINI Thomas Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | ,, 32:46 | |||
177 | VAN GENECHTEN Jonas Lotto Belisol Team | Lotto Belisol Team | ,, 32:46 | |||
178 | LAMBERT-LEMAY Simon Spidertech Powered by C10 | Spidertech Powered by C10 | 33:05 33:05 | |||
179 | OZCAN Huseyin Konya Torku Şekerspor | Konya Torku Şekerspor | 33:09 33:09 | |||
180 | BENENATI Cristian Farnese Vini-Neri-Sottoli | Farnese Vini-Neri-Sottoli | 33:12 33:12 | |||
181 | HOUANARD Steve AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 33:25 33:25 | |||
182 | KAL Miraç Konya Torku Şekerspor | Konya Torku Şekerspor | 34:12 34:12 | |||
183 | ATALAY Muhammed Konya Torku Şekerspor | Konya Torku Şekerspor | 34:14 34:14 | |||
184 | VERMELTFOORT Coen Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 34:25 34:25 | |||
185 | PELUCCHI Matteo Team Europcar | Team Europcar | 45:45 45:45 | |||
186 | RAVARD Anthony AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | ,, 45:45 | |||
DNF | KRUOPIS Aidis Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | - | |||
DNF | GUARNIERI Jacopo Astana Pro Team | Astana Pro Team | - | |||
DNF | COLBRELLI Sonny Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | - | |||
DNS | SCHULZE André Team NetApp | Team NetApp | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:24 April 2012
- Start time:-
- Avg. speed winner:34.68 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:151.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:8 km solo
- Avg. temperature: