2021»100th
Volta Ciclista a Catalunya
(2.UWT)2021»Stage 6»Tarragona›Mataró(193.8km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Sprint | Sant Jaume dels Domenys (43.6 km)
(view location)
Sprint Edició 100 (99.8 km)
KOM Sprint (3) Port d'Ullastrell (109.5 km)
(view location)
Sprint | Circuit de Barcelona-Catalunya (153.8 km)
(view location)
KOM Sprint (3) Alt El Collet (179.9 km)
(view location)
Points at finish
Most combative rider
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Kanter Max | Team DSM | 4:23:18 |
2 | Almeida João | Deceuninck - Quick Step | ,, |
3 | Van Gils Maxim | Lotto Soudal | ,, |
4 | McNulty Brandon | UAE Team Emirates | ,, |
5 | Guglielmi Simon | Groupama - FDJ | ,, |
6 | Vanhoucke Harm | Lotto Soudal | ,, |
7 | Louvel Matis | Team Arkéa Samsic | ,, |
8 | Valter Attila | Groupama - FDJ | ,, |
9 | Hamilton Lucas | Team BikeExchange | ,, |
10 | Williams Stephen | Bahrain - Victorious | ,, |
11 | Scotson Callum | Team BikeExchange | ,, |
12 | Bennett Sean | Team Qhubeka ASSOS | ,, |
13 | Meeus Jordi | BORA - hansgrohe | ,, |
14 | Rochas Rémy | Cofidis | ,, |
15 | Buitrago Santiago | Bahrain - Victorious | ,, |
16 | Brown Connor | Team Qhubeka ASSOS | ,, |
17 | Martín Gotzon | Euskaltel - Euskadi | ,, |
18 | Hänninen Jaakko | AG2R Citroën Team | ,, |
19 | Champoussin Clément | AG2R Citroën Team | ,, |
20 | Barceló Fernando | Cofidis | ,, |
21 | de Bod Stefan | Astana - Premier Tech | ,, |
22 | Goldstein Omer | Israel Start-Up Nation | ,, |
23 | López Juan Pedro | Trek - Segafredo | ,, |
24 | Ries Michel | Trek - Segafredo | ,, |
25 | Gregaard Jonas | Astana - Premier Tech | ,, |
26 | Champion Thomas | Cofidis | ,, |
27 | Ardila Andrés Camilo | UAE Team Emirates | 0:29 |
28 | Cras Steff | Lotto Soudal | 0:39 |
29 | Camargo Diego Andrés | EF Education - Nippo | 1:07 |
30 | Schelling Ide | BORA - hansgrohe | 1:15 |
31 | Kämna Lennard | BORA - hansgrohe | 1:29 |
32 | Hirschi Marc | UAE Team Emirates | ,, |
33 | Tejada Harold | Astana - Premier Tech | ,, |
34 | Pronskiy Vadim | Astana - Premier Tech | 2:02 |
35 | Storer Michael | Team DSM | 3:12 |
36 | Zukowsky Nickolas | Rally Cycling | 4:35 |
37 | Bellicaud Jeremy | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
38 | Riou Alan | Team Arkéa Samsic | ,, |
39 | Bou Joan | Euskaltel - Euskadi | 7:36 |
40 | Arensman Thymen | Team DSM | ,, |
41 | Moniquet Sylvain | Lotto Soudal | ,, |
42 | Skjelmose Mattias | Trek - Segafredo | 9:31 |
43 | Wandahl Frederik | BORA - hansgrohe | ,, |
Team day classification