Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Hayter Ethan | INEOS Grenadiers | 24:53 |
2 | Sivakov Pavel | INEOS Grenadiers | ,, |
3 | Rodríguez Carlos | INEOS Grenadiers | ,, |
4 | Plapp Luke | INEOS Grenadiers | ,, |
5 | Evenepoel Remco | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 0:01 |
6 | Van Wilder Ilan | Quick-Step Alpha Vinyl Team | ,, |
7 | O'Brien Kelland | Team BikeExchange - Jayco | 0:18 |
8 | Groves Kaden | Team BikeExchange - Jayco | ,, |
9 | McNulty Brandon | UAE Team Emirates | 0:20 |
10 | Ayuso Juan | UAE Team Emirates | ,, |
11 | Almeida João | UAE Team Emirates | ,, |
12 | Stewart Jake | Groupama - FDJ | 0:25 |
13 | Turner Ben | INEOS Grenadiers | 0:26 |
14 | Higuita Sergio | BORA - hansgrohe | 0:28 |
15 | López Juan Pedro | Trek - Segafredo | 0:29 |
16 | Buitrago Santiago | Bahrain - Victorious | ,, |
17 | Zambanini Edoardo | Bahrain - Victorious | ,, |
18 | Wright Fred | Bahrain - Victorious | ,, |
19 | Mäder Gino | Bahrain - Victorious | ,, |
20 | Tejada Harold | Astana Qazaqstan Team | 0:33 |
21 | Battistella Samuele | Astana Qazaqstan Team | ,, |
22 | Hvideberg Jonas Iversby | Team DSM | 0:40 |
23 | Donovan Mark | Team DSM | ,, |
24 | Brenner Marco | Team DSM | ,, |
25 | Arensman Thymen | Team DSM | ,, |
26 | Prodhomme Nicolas | AG2R Citroën Team | 0:42 |
27 | Champoussin Clément | AG2R Citroën Team | ,, |
28 | Adrià Roger | Equipo Kern Pharma | 0:44 |
29 | Berrade Urko | Equipo Kern Pharma | ,, |
30 | Galván Francisco | Equipo Kern Pharma | ,, |
31 | Miquel Pau | Equipo Kern Pharma | ,, |
32 | García Pierna Raúl | Equipo Kern Pharma | ,, |
33 | Fedorov Yevgeniy | Astana Qazaqstan Team | 0:48 |
34 | Stannard Robert | Alpecin - Deceuninck | 0:50 |
35 | Pronskiy Vadim | Astana Qazaqstan Team | 0:51 |
36 | Hoole Daan | Trek - Segafredo | 0:53 |
37 | Řepa Vojtěch | Equipo Kern Pharma | 0:59 |
38 | Raugel Antoine | AG2R Citroën Team | 1:12 |
39 | Guernalec Thibault | Team Arkéa Samsic | ,, |
40 | Guglielmi Simon | Team Arkéa Samsic | ,, |
41 | Thijssen Gerben | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
42 | Parra José Félix | Equipo Kern Pharma | 1:14 |
43 | Canal Carlos | Euskaltel - Euskadi | 1:19 |
44 | Bou Joan | Euskaltel - Euskadi | ,, |
45 | Azparren Xabier Mikel | Euskaltel - Euskadi | ,, |
46 | Vandenabeele Henri | Team DSM | 1:31 |
47 | Einhorn Itamar | Israel - Premier Tech | 1:36 |
48 | Van Gils Maxim | Lotto Soudal | ,, |
49 | Beullens Cedric | Lotto Soudal | ,, |
50 | Sweeny Harry | Lotto Soudal | ,, |
51 | Drizners Jarrad | Lotto Soudal | ,, |
52 | Conca Filippo | Lotto Soudal | 1:48 |
53 | Johansen Julius | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 1:49 |
54 | Tiberi Antonio | Trek - Segafredo | 2:20 |
55 | Champion Thomas | Cofidis | 2:36 |
56 | Hänninen Jaakko | AG2R Citroën Team | 2:50 |
57 | Norsgaard Mathias | Movistar Team | 2:53 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Jumbo-Visma | 00:24:40 | 24:40 |
2 | INEOS Grenadiers | 00:24:53 | 0:13 |
3 | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 00:24:54 | 0:14 |
4 | Team BikeExchange - Jayco | 00:25:11 | 0:31 |
5 | UAE Team Emirates | 00:25:13 | 0:33 |
6 | Groupama - FDJ | 00:25:18 | 0:38 |
7 | BORA - hansgrohe | 00:25:21 | 0:41 |
8 | Trek - Segafredo | 00:25:22 | 0:42 |
9 | Bahrain - Victorious | 00:25:22 | 0:42 |
10 | Movistar Team | 00:25:23 | 0:43 |
11 | Astana Qazaqstan Team | 00:25:26 | 0:46 |
12 | Team DSM | 00:25:33 | 0:53 |
13 | AG2R Citroën Team | 00:25:35 | 0:55 |
14 | Equipo Kern Pharma | 00:25:37 | 0:57 |
15 | Alpecin - Deceuninck | 00:25:43 | 1:03 |
16 | Israel - Premier Tech | 00:25:44 | 1:04 |
17 | EF Education - EasyPost | 00:25:59 | 1:19 |
18 | Team Arkéa Samsic | 00:26:05 | 1:25 |
19 | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 00:26:05 | 1:25 |
20 | Euskaltel - Euskadi | 00:26:12 | 1:32 |
21 | Lotto Soudal | 00:26:29 | 1:49 |
22 | Cofidis | 00:26:30 | 1:50 |
23 | Burgos - BH | 00:26:38 | 1:58 |
Startorder TTT
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Burgos - BH | 18:30:00 | 18:30:00 |
2 | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 18:34:00 | 4:00 |
3 | Israel - Premier Tech | 18:38:00 | 8:00 |
4 | Groupama - FDJ | 18:42:00 | 12:00 |
5 | Team Arkéa Samsic | 18:46:00 | 16:00 |
6 | Cofidis | 18:50:00 | 20:00 |
7 | Euskaltel - Euskadi | 18:54:00 | 24:00 |
8 | EF Education - EasyPost | 18:58:00 | 28:00 |
9 | Team BikeExchange - Jayco | 19:02:00 | 32:00 |
10 | AG2R Citroën Team | 19:06:00 | 36:00 |
11 | Bahrain - Victorious | 19:10:00 | 40:00 |
12 | Lotto Soudal | 19:14:00 | 44:00 |
13 | Alpecin - Deceuninck | 19:18:00 | 48:00 |
14 | Equipo Kern Pharma | 19:22:00 | 52:00 |
15 | Team DSM | 19:26:00 | 56:00 |
16 | BORA - hansgrohe | 19:30:00 | 1:00:00 |
17 | UAE Team Emirates | 19:34:00 | 1:04:00 |
18 | Astana Qazaqstan Team | 19:38:00 | 1:08:00 |
19 | Trek - Segafredo | 19:42:00 | 1:12:00 |
20 | INEOS Grenadiers | 19:46:00 | 1:16:00 |
21 | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 19:50:00 | 1:20:00 |
22 | Movistar Team | 19:54:00 | 1:24:00 |
23 | Jumbo-Visma | 19:58:00 | 1:28:00 |