The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | LAWLESS Chris Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | 70 | 15 | 4:04:10 |
2 | 55 | 10 | ,, 0:00 | ||
3 | LECROQ Jérémy Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | 40 | 7 | ,, 0:00 |
4 | 30 | 4 | ,, 0:00 | ||
5 | WALLIN Rasmus Bøgh ColoQuick CULT | ColoQuick CULT | 25 | 2 | ,, 0:00 |
6 | 20 | 1 | ,, 0:00 | ||
7 | 15 | ,, 0:00 | |||
8 | ROHDE Leon Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 10 | ,, 0:00 | |
9 | VAN DER DUIN Patrick Baby-Dump Cyclingteam | Baby-Dump Cyclingteam | 5 | 0:05 0:05 | |
10 | BJERG Mikkel Team Giant - Castelli | Team Giant - Castelli | 3 | ,, 0:05 | |
11 | ,, 0:05 | ||||
12 | ,, 0:05 | ||||
13 | HULGAARD Morten BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:05 | ||
14 | FOSS Tobias Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:05 | ||
15 | ,, 0:05 | ||||
16 | VAN DEN BERG Julius SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 0:05 | ||
17 | ,, 0:05 | ||||
18 | 0:11 0:11 | ||||
19 | GARRISON Ian Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | ,, 0:11 | ||
20 | 0:14 0:14 | ||||
21 | 0:24 0:24 | ||||
22 | 0:48 0:48 | ||||
23 | ,, 0:48 | ||||
24 | ,, 0:48 | ||||
25 | BENNETT Sean Jelly Belly p/b Maxxis | Jelly Belly p/b Maxxis | ,, 0:48 | ||
26 | ,, 0:48 | ||||
27 | SHTEIN Grigoriy Astana City | Astana City | ,, 0:48 | ||
28 | ,, 0:48 | ||||
29 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:48 | ||
30 | ANDERBERG Hampus Christina Jewelry-Kuma p/b Officine Mattio | Christina Jewelry-Kuma p/b Officine Mattio | ,, 0:48 | ||
31 | TILLER Rasmus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:48 | ||
32 | ,, 0:48 | ||||
33 | SANDERSSON Erik Team Tre Berg - Postnord | Team Tre Berg - Postnord | ,, 0:48 | ||
34 | WIRTGEN Tom Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:48 | ||
35 | BROŻYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:48 | ||
36 | ,, 0:48 | ||||
37 | RESELL Erik Nordsæter Uno-X Hydrogen Development Team | Uno-X Hydrogen Development Team | ,, 0:48 | ||
38 | ,, 0:48 | ||||
39 | KUZMIN Anton Astana City | Astana City | ,, 0:48 | ||
40 | TAMINIAUX Lionel AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 1:06 1:06 | ||
41 | CARBEL Michael Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 1:16 1:16 | ||
42 | SKAARSETH Anders Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 1:16 | ||
43 | 3:43 3:43 | ||||
44 | 6:31 6:31 | ||||
45 | 6:40 6:40 | ||||
46 | ,, 6:40 | ||||
47 | ,, 6:40 | ||||
48 | ,, 6:40 | ||||
49 | GEßNER Konrad Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 6:40 | ||
50 | OKAMOTO Hayato Aisan Racing Team | Aisan Racing Team | ,, 6:40 | ||
51 | ANIOŁKOWSKI Stanisław Team Hurom | Team Hurom | ,, 6:40 | ||
52 | ,, 6:40 | ||||
53 | ,, 6:40 | ||||
54 | BANASZEK Norbert Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 6:40 | ||
55 | 6:42 6:42 | ||||
56 | ,, 6:42 | ||||
57 | ,, 6:42 | ||||
58 | ,, 6:42 | ||||
59 | GROß Felix Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 6:42 | ||
60 | ,, 6:42 | ||||
61 | 6:44 6:44 | ||||
62 | O'LOUGHLIN Michael Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 6:44 | ||
63 | FOLTÁN Adrián Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 6:44 | ||
64 | ,, 6:44 | ||||
65 | ,, 6:44 | ||||
66 | 7:02 7:02 | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | PER Gorazd Adria Mobil | Adria Mobil | - | ||
DNF | ONODERA Rei Utsunomiya Blitzen | Utsunomiya Blitzen | - | ||
DNF | AMEZAWA Takeaki Utsunomiya Blitzen | Utsunomiya Blitzen | - | ||
DNF | MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | - | ||
DNF | VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | - | ||
DNF | OROS Samuel Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | - | ||
DNF | BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | - | ||
DNF | WHITE Curtis Rally Cycling | Rally Cycling | - | ||
DNF | SOLTASIUK Vladyslav Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | - | ||
DNF | BONDARENKO Pavlo Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | - | ||
DNF | VAN DER HORST Dennis Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | - | ||
DNF | OLIESLAGERS Bob Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | - | ||
DNF | JERMAN Žiga ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | - | ||
DNF | PENKO Izidor ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | - | ||
DNF | YOKOYAMA Kota Shimano Racing Team | Shimano Racing Team | - | ||
DNF | STOKBRO Andreas Riwal Platform Cycling Team | Riwal Platform Cycling Team | - | ||
DNF | FORFANG Ole Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | - | ||
DNF | OLIVEIRA Rui Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | - | ||
DNF | LEYDER Pit Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | - | ||
DNF | GORBUSHIN Ilya Astana City | Astana City | - | ||
DNF | NATAROV Yuriy Astana City | Astana City | - | ||
DNF | TSOY Vladimir Astana City | Astana City | - | ||
DNF | PRONSKIY Vadim Astana City | Astana City | - | ||
DNF | VIEJO José Daniel Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | - | ||
DNF | TURCHI Luc Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | HENN Luca Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | JAKOBSEN Fabio SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | - | ||
DNF | KASTEMYR Pontus Team Tre Berg - Postnord | Team Tre Berg - Postnord | - | ||
DNF | EGHOLM Jakob Team Giant - Castelli | Team Giant - Castelli | - | ||
DNF | BENGTSSON Filip Christina Jewelry-Kuma p/b Officine Mattio | Christina Jewelry-Kuma p/b Officine Mattio | - | ||
DNF | GROSSER Aaron Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | - | ||
DNF | HAPPKE Luca Felix Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners | - | ||
DNF | MOSTOV Zeke Aevolo | Aevolo | - | ||
DNF | GUTEK Mikolaj Team Hurom | Team Hurom | - | ||
DNF | KANEPEJS Deins Rietumu Banka - Riga | Rietumu Banka - Riga | - | ||
DNF | GAVARS Eriks Toms Rietumu Banka - Riga | Rietumu Banka - Riga | - | ||
DNF | KALNINS Marcis Rietumu Banka - Riga | Rietumu Banka - Riga | - | ||
DNF | RUBENIS Klavs Rietumu Banka - Riga | Rietumu Banka - Riga | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:15 April 2017
- Start time:13:30
- Avg. speed winner:44.55 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:181.3 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: