The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | GONZÁLEZ David Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 12:47:55 | ||
2 | SUAREZ Alain Equipo Gomur | Equipo Gomur | 0:02 0:02 | ||
3 | CURTO Edgar ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | 0:15 0:15 | ||
4 | GIL Jon Equipo Gomur | Equipo Gomur | ,, 0:15 | ||
5 | PÉREZ-LANDALUCE Eduardo Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | ,, 0:15 | ||
6 | DIAZ Iñaki Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 0:23 0:23 | ||
7 | CHUMIL Sergio Geovani Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | ,, 0:23 | ||
8 | MAESTRA Manuel Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | ,, 0:23 | ||
9 | GONZALEZ Asier Pablo Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | ,, 0:23 | ||
10 | MOYA Miguel Tenerife - Bike Point - Gsport | Tenerife - Bike Point - Gsport | ,, 0:23 | ||
11 | 0:38 0:38 | ||||
12 | SUTTON Louis AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 0:51 0:51 | ||
13 | BEDIALAUNETA Eneko Electro Alavesa - Zuia Ing. - Zuia | Electro Alavesa - Zuia Ing. - Zuia | 1:38 1:38 | ||
14 | FITO PRATS Ricard Torres - Fernando Barceló Team | Torres - Fernando Barceló Team | 2:39 2:39 | ||
15 | 3:24 3:24 | ||||
16 | GONZALEZ Jorge Equipo Gomur | Equipo Gomur | 3:36 3:36 | ||
17 | ARA Pablo Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 3:58 3:58 | ||
18 | FERNANDEZ ABELLAN Mario La Tova - Huesca la Magia | La Tova - Huesca la Magia | 4:05 4:05 | ||
19 | MORALES Christopher Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 4:46 4:46 | ||
20 | MURUA Iñaki Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 7:35 7:35 | ||
21 | BALL Alexander Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 7:40 7:40 | ||
22 | HERRAN Diego Equipo Gomur | Equipo Gomur | ,, 7:40 | ||
23 | TRUEBA Sergio Equipo Gomur | Equipo Gomur | 8:24 8:24 | ||
24 | CANOVAS Antonio Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | 8:50 8:50 | ||
25 | OLABE Markel Electro Alavesa - Zuia Ing. - Zuia | Electro Alavesa - Zuia Ing. - Zuia | 8:56 8:56 | ||
26 | CAMINO ARTEAGA Eder Electro Alavesa - Zuia Ing. - Zuia | Electro Alavesa - Zuia Ing. - Zuia | 9:30 9:30 | ||
27 | MALAVER Elkin Steven Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | ,, 9:30 | ||
28 | ZURITA Ricardo Alejandro Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | 11:13 11:13 | ||
29 | LARRAÑAGA Oier Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | 11:24 11:24 | ||
30 | GARCIA Alvaro Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | 12:45 12:45 | ||
31 | BARRERO Martin Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 13:50 13:50 | ||
32 | GUTIERREZ Sergio Equipo Gomur | Equipo Gomur | 15:06 15:06 | ||
33 | RODRIGUEZ Manuel Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 16:56 16:56 | ||
34 | RAMIREZ Cristobal Ignacio Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 17:08 17:08 | ||
35 | LENNARTSSON Hugo AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 18:28 18:28 | ||
36 | 19:17 19:17 | ||||
37 | CERESUELA Mathieu Lescar VS | Lescar VS | 19:21 19:21 | ||
38 | GÓMEZ Eduardo Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | 19:30 19:30 | ||
39 | BENITEZ Javier Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 19:43 19:43 | ||
40 | LIGHTFOOT Owen Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 20:29 20:29 | ||
41 | FERNANDEZ Alberto Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 20:36 20:36 | ||
42 | MURA Jean Lescar VS | Lescar VS | 20:46 20:46 | ||
43 | PEREZ Julio Nesta MMR CX Team | Nesta MMR CX Team | 21:00 21:00 | ||
44 | FEINT Camden AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 21:16 21:16 | ||
45 | SUAREZ Kevin Nesta MMR CX Team | Nesta MMR CX Team | 21:43 21:43 | ||
46 | GONZALEZ Raul Zabalgarbi Cycling Team | Zabalgarbi Cycling Team | 23:03 23:03 | ||
47 | IBARLUZEA Jon Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | 23:24 23:24 | ||
48 | GONZALEZ Andres Nesta MMR CX Team | Nesta MMR CX Team | 23:44 23:44 | ||
49 | MARTÍN Noel Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 24:20 24:20 | ||
50 | RIERA Joan Albert ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | 25:06 25:06 | ||
51 | BERANGO GUTIERREZ Aimar Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | 25:19 25:19 | ||
52 | LA GRENADE Jérémie AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 26:56 26:56 | ||
53 | ZAFRA David Tenerife - Bike Point - Gsport | Tenerife - Bike Point - Gsport | 27:21 27:21 | ||
54 | SAM Edwin Grupo Inxausti | Grupo Inxausti | 28:06 28:06 | ||
55 | WARIN Hugo Lescar VS | Lescar VS | 28:10 28:10 | ||
56 | TANFIELD Tobias Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | 29:45 29:45 | ||
57 | MORALES Joel Torres - Fernando Barceló Team | Torres - Fernando Barceló Team | 30:07 30:07 | ||
58 | AGUILAR Hugo Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 30:18 30:18 | ||
59 | CASTILLA Asier Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 30:36 30:36 | ||
60 | CARASA Alvaro Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | 30:47 30:47 | ||
61 | JIMENEZ John Grupo Inxausti | Grupo Inxausti | 31:48 31:48 | ||
62 | SISIMITH Eli Alejandro Grupo Inxausti | Grupo Inxausti | 32:15 32:15 | ||
63 | LOPEZ Alvaro Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 33:19 33:19 | ||
64 | PADIERNA Marco Nesta MMR CX Team | Nesta MMR CX Team | 34:44 34:44 | ||
65 | RAMÓN Haritz Zabalgarbi Cycling Team | Zabalgarbi Cycling Team | 34:57 34:57 | ||
66 | AGUIRRE MAIER Nikolas Electro Alavesa - Zuia Ing. - Zuia | Electro Alavesa - Zuia Ing. - Zuia | 35:44 35:44 | ||
67 | PEREZ Juan Jose Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | 35:57 35:57 | ||
68 | PERROT Leopold AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 36:02 36:02 | ||
69 | BELIJAR Alejandro Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 38:01 38:01 | ||
70 | BORRAS Nicolas ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | 38:43 38:43 | ||
71 | GOMEZ Marcos Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 39:30 39:30 | ||
72 | HERNAIZ Vicente Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 42:00 42:00 | ||
73 | TRILLO Jose Carlos Team Oiense - Escuela Este | Team Oiense - Escuela Este | 43:37 43:37 | ||
74 | SANCHEZ Pablo AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 43:44 43:44 | ||
75 | HURTADO Diego Alejandro Central Burgalesa | Central Burgalesa | 44:12 44:12 | ||
76 | PEREZ-GRUESO Ruben Tenerife - Bike Point - Gsport | Tenerife - Bike Point - Gsport | ,, 44:12 | ||
77 | RODRIGUEZ Fernando Manuel Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 46:23 46:23 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
- Date:16 June 2023
- Avg. speed winner:-
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:0 km
- Points scale:
- Departure:
- Arrival:
Competitions
Race profile
Sites
Have missing information? Contribute here!