2024»

Gippinger Radsporttage

(1.12.1)
2024»One day race (Final)(151.4km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPntTime
1-
BÖGLI Noah Elite Fondations Cycling Team
27Elite Fondations Cycling Team3:47:02
2-
290:04
0:04
3-
BANGERT Nick Santic - Wibatech
19Santic - Wibatech0:12
0:12
4-
WYSS Marcel Thömus | WindowMaster by Wyss-Training
37Thömus | WindowMaster by Wyss-Training0:32
0:32
5-
BOTTARO Roberto Velo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio0:39
0:39
6-
MÜLLER Tobias Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald1:11
1:11
7-
NOLDE Tobias P&S Metalltechnik Benotti
25P&S Metalltechnik Benotti,,
1:11
8-
RÖBER Dominik P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti,,
1:11
9-
HUPPERTZ Joshua Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
29Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
1:11
10-
THIÉBAUD Valère Elite Fondations Cycling Team
25Elite Fondations Cycling Team1:14
1:14
11-
KNOLLE Jon Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg,,
1:14
12-
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti,,
1:14
13-
21,,
1:14
14-
NIEHUES Sebastian REMBE Pro Cycling Team Sauerland
24REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
1:14
15-
22CLN1:16
1:16
16-
ALBRECHT Anton P&S Metalltechnik Benotti
27P&S Metalltechnik Benotti,,
1:16
17-
22,,
1:16
18-
PENNA Fausto Valentin Berthold RadTeam
20Berthold RadTeam,,
1:16
19-
MARTIN Luca Rad-Net Oßwald
19Rad-Net Oßwald,,
1:16
20-
LODERER Timon MYVELO Pro Cycling Team
33MYVELO Pro Cycling Team,,
1:16
21-
ROTH Vincent Elite Fondations Cycling Team
23Elite Fondations Cycling Team,,
1:16
22-
24,,
1:16
23-
BORRESCH Julian REMBE Pro Cycling Team Sauerland
22REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
1:16
24-
HASLER Pavel Obor - Bike Aid
26Obor - Bike Aid,,
1:16
25-
,,
1:16
26-
24,,
1:16
27-
LUTTER Eric Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.
22Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.,,
1:16
28-
21,,
1:16
29-
31,,
1:16
30-
19,,
1:16
31-
JOHN Vincent Rad-Net Oßwald
19Rad-Net Oßwald,,
1:16
32-
18,,
1:16
33-
19,,
1:16
34-
WIELE Mathias Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.
38Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.,,
1:16
35-
19,,
1:16
36-
CZASA Moritz Rad-Net Oßwald
22Rad-Net Oßwald,,
1:16
37-
BÁRTA Martin Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
1:16
38-
23,,
1:16
39-
18,,
1:16
40-
ALARI Samuele Tudor Pro Cycling Team U23
19Tudor Pro Cycling Team U23,,
1:16
41-
29,,
1:16
42-
HALDIMANN Guillaume Team Humard Vélo-Passion-Chazal
21Team Humard Vélo-Passion-Chazal,,
1:16
43-
WECKERLE Eric Thömus | WindowMaster by Wyss-Training
20Thömus | WindowMaster by Wyss-Training,,
1:16
44-
RIEGLER Nikolas Team Vorarlberg
22Team Vorarlberg1:23
1:23
45-
ZÜGER Andrin Knippcycling // Schär Gärten Racing Team
22Knippcycling // Schär Gärten Racing Team,,
1:23
46-
KÄRSTEN Moritz P&S Metalltechnik Benotti
21P&S Metalltechnik Benotti,,
1:23
47-
PETER Jannis Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg1:30
1:30
48-
BRENNER Mauro Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL1:43
1:43
49-
PEKALA Piotr Santic - Wibatech
25Santic - Wibatech1:50
1:50
50-
201:57
1:57
51-
193:36
3:36
52-
KÖCH Silas REMBE Pro Cycling Team Sauerland
20REMBE Pro Cycling Team Sauerland4:05
4:05
53-
SARNOWSKI Tillman Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.
19Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.4:07
4:07
54-
LIPP Miron MYVELO Pro Cycling Team
23MYVELO Pro Cycling Team4:38
4:38
55-
22,,
4:38
56-
SCHWITZGEBEL Lauric Immanuel MaxSolar Cycling Team
19MaxSolar Cycling Team4:40
4:40
57-
REY Tim Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U234:42
4:42
58-
BINGGELI Alexandre Elite Fondations Cycling Team
19Elite Fondations Cycling Team,,
4:42
59-
205:49
5:49
60-
247:23
7:23
61-
7:49
7:49
62-
,,
7:49
63-
REICHART Laurin Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.
20Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.7:51
7:51
64-
347:53
7:53
65-
187:57
7:57
66-
BUCK-GRAMCKO Tobias Rad-Net Oßwald
23Rad-Net Oßwald7:58
7:58
67-
GATHEMANN Albert P&S Metalltechnik Benotti
22P&S Metalltechnik Benotti,,
7:58
68-
238:52
8:52
69-
20,,
8:52
70-
23,,
8:52
71-
269:07
9:07
72-
WEDER Justin Knippcycling // Schär Gärten Racing Team
21Knippcycling // Schär Gärten Racing Team9:46
9:46
73-
MLIKI Karim MaxSolar Cycling Team
18MaxSolar Cycling Team10:20
10:20
74-
WENK Aaron Jamison Racing Team
22Jamison Racing Team,,
10:20
75-
2710:46
10:46
76-
19CLN11:22
11:22
77-
20,,
11:22
78-
HAMANN Dario MaxSolar Cycling Team
18MaxSolar Cycling Team,,
11:22
79-
NENNING Laurin Team Vorarlberg
19Team Vorarlberg,,
11:22
80-
2511:23
11:23
81-
DE LISI Nicolò Velo Club Mendrisio
23Velo Club Mendrisio11:26
11:26
82-
BAIER Julius Embrace The World
19Embrace The World,,
11:26
83-
21,,
11:26
84-
2012:48
12:48
85-
35,,
12:48
86-
,,
12:48
87-
1816:32
16:32
DNF-
21-
DNF-
29-
DNF-
-
DNF-
28-
DNF-
27-
DNF-
19-
DNF-
21-
DNF-
22-
DNF-
28-
DNF-
26-
DNF-
19-
DNF-
27-
DNF-
23-
DNF-
-
DNF-
19-
DNF-
-
DNF-
18-
DNF-
20-
DNF-
21-
DNF-
19-
DNF-
-
DNF-
18-
DNF-
22-
DNF-
18-
DNF-
19-
DNF-
19-
DNF-
19-
DNF-
19-
DNF-
-
DNF-
21-
DNF-
18-
DNF-
-
DNF-
19-
DNF-
19-
DNF-
24-
DNF-
22-
DNF-
-
DNF-
25-
DNF-
-
DNF-
19-
DNF-
19-
DNF-
HEIDEGGER Daniel Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg-
DNF-
AMANN Dominik Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg-
DNF-
SELBMANN Philipp Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.
18Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.-
DNF-
SCHAFFRATH Yannik Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.
Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.-
DNF-
BEIRIG Ferdinand Santic - Wibatech
19Santic - Wibatech-
DNF-
PROĆ Bartłomiej Santic - Wibatech
24Santic - Wibatech-
DNF-
GABELICA Laurin Santic - Wibatech
20Santic - Wibatech-
DNF-
TRACZ Szymon Santic - Wibatech
25Santic - Wibatech-
DNF-
MACIEJUK Kacper Santic - Wibatech
21Santic - Wibatech-
DNF-
HEINRICH Nicolas Rad-Net Oßwald
22Rad-Net Oßwald-
DNF-
MÜLLER Nico Rad-Net Oßwald
18Rad-Net Oßwald-
DNF-
BECK Jonas BIKE AID
19BIKE AID-
DNF-
PAJUR Romet Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank-
DNF-
ALBRECHT Toni Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank-
DNF-
AGUIRRE Yago REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland-
DNF-
SCOTT Jacob REMBE Pro Cycling Team Sauerland
28REMBE Pro Cycling Team Sauerland-
DNF-
AMANN Meo Embrace The World
20Embrace The World-
DNF-
ALBINI Emanuele Velo Club Mendrisio
20Velo Club Mendrisio-
DNF-
POOT Mats Velo Club Mendrisio
18Velo Club Mendrisio-
DNF-
CARUSO Francesco Velo Club Mendrisio
19Velo Club Mendrisio-
DNF-
RISSE Johann AC Bisontine
19AC Bisontine-
DNF-
BENEDIX Anton Berthold RadTeam
30Berthold RadTeam-
DNF-
THÖNNISSEN Leo Berthold RadTeam
20Berthold RadTeam-
DNF-
LANGER Ben Berthold RadTeam
19Berthold RadTeam-
DNF-
DELALOYE Jonas Team Humard Vélo-Passion-Chazal
21Team Humard Vélo-Passion-Chazal-
DNF-
SCHLEUNIGER Nicola Obor - Bike Aid
20Obor - Bike Aid-
DNF-
CERIO Simone Obor - Bike Aid
31Obor - Bike Aid-
DNF-
SCHLEUNIGER Leandro Obor - Bike Aid
18Obor - Bike Aid-
DNF-
GUÉRIN Morgan Obor - Bike Aid
19Obor - Bike Aid-
DNF-
ANTONENKO Heorhii Obor - Bike Aid
19Obor - Bike Aid-
DNF-
19-
DNF-
18-
DNF-
BLUM Elia Elite Fondations Cycling Team
23Elite Fondations Cycling Team-
DNF-
GACHET Guillaume Elite Fondations Cycling Team
24Elite Fondations Cycling Team-
DNF-
LEGEAI Alban Cycling Crew Szostak
18Cycling Crew Szostak-
DNF-
BAß Marc-Leon Cycling Crew Szostak
23Cycling Crew Szostak-
DNF-
REIßMANN Johannes Cycling Crew Szostak
19Cycling Crew Szostak-
DNF-
RUSSENBERGER Wanja Knippcycling // Schär Gärten Racing Team
21Knippcycling // Schär Gärten Racing Team-
DNF-
CABRERA Emilio Knippcycling // Schär Gärten Racing Team
20Knippcycling // Schär Gärten Racing Team-
DNF-
BACHMANN Laurin Knippcycling // Schär Gärten Racing Team
24Knippcycling // Schär Gärten Racing Team-
DNF-
KRAUSE Georg MYVELO Pro Cycling Team
19MYVELO Pro Cycling Team-
DNF-
MULLER Maximilian MYVELO Pro Cycling Team
23MYVELO Pro Cycling Team-
DNF-
WETZEL Claudius MaxSolar Cycling Team
20MaxSolar Cycling Team-
DNF-
STEINMETZ Justus MaxSolar Cycling Team
18MaxSolar Cycling Team-
DNF-
CZEPL Alexander MaxSolar Cycling Team
18MaxSolar Cycling Team-
DNF-
WAWRO Bela MaxSolar Cycling Team
20MaxSolar Cycling Team-
DNS-
-
DNS-
21-
DNS-
33-
DNS-
-
DNS-
21-
DNS-
20-
DNS-
WALTER Filippo Velo Club Mendrisio
18Velo Club Mendrisio-
DNS-
MARKWALDER Yanis-Eric Velo Club Mendrisio
20Velo Club Mendrisio-
DNS-
CLAPASSON Thomas Velo Club Mendrisio
25Velo Club Mendrisio-
DNS-
HARNISCHBERG Lenny Team Humard Vélo-Passion-Chazal
19Team Humard Vélo-Passion-Chazal-
DNS-
ROTH Sebastian Obor - Bike Aid
21Obor - Bike Aid-
DNS-
CERATO Gabriele Elite Fondations Cycling Team
21Elite Fondations Cycling Team-
DNS-
TAMBARIKAS Nico Knippcycling // Schär Gärten Racing Team
32Knippcycling // Schär Gärten Racing Team-
DNS-
20CLN-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
  • Date:
    08 June 2024
  • Avg. speed winner:
    40 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    151.4 km
  • Points scale:
  • Departure:
  • Arrival:

Competitions

    Race profile

      Sites

        Have missing information? Contribute here!