2024»

GP Douro Internacional

(2.12)
2024»Stage 3»TabuaçoArmamar(129.6km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
1-
LEAL Tiago Rádio Popular - Paredes - Boavista
24Rádio Popular - Paredes - Boavista3:30:04
2-
PEÑUELA Francisco Joel Rádio Popular - Paredes - Boavista
23Rádio Popular - Paredes - Boavista0:01
0:01
3-
DOMÍNGUEZ David Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
23Aviludo - Louletano - Loulé Concelho0:03
0:03
4-
ANTUNES Tiago Efapel Cycling
27Efapel Cycling0:06
0:06
5-
TIVANI German Nicolás Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
28Aviludo - Louletano - Loulé Concelho0:07
0:07
6-
NYCH Artem Sabgal / Anicolor
29Sabgal / Anicolor0:15
0:15
7-
DEL PINO Jesus Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
33Aviludo - Louletano - Loulé Concelho0:32
0:32
8-
SWIRBUL Keegan Efapel Cycling
28Efapel Cycling0:41
0:41
9-
BREGNHØJ Mathias Sabgal / Anicolor
28Sabgal / Anicolor0:49
0:49
10-
BARBOSA Diogo APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
23APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense1:07
1:07
11-
EULÁLIO Afonso ABTF Betão - Feirense
22ABTF Betão - Feirense1:12
1:12
12-
CARVALHO Gonçalo Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
26Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua1:13
1:13
13-
CARVALHO Rui GI Group Holding - Simoldes - UDO
29GI Group Holding - Simoldes - UDO1:21
1:21
14-
SILVA Joaquim Efapel Cycling
32Efapel Cycling1:25
1:25
15-
MARTIN Jose Maria CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes
23CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes1:29
1:29
16-
MENDONÇA Luís Sabgal / Anicolor
38Sabgal / Anicolor1:31
1:31
17-
RAMIREZ Cristobal Ignacio Maglia Tecnosylva Bembibre
23Maglia Tecnosylva Bembibre1:37
1:37
18-
GONÇALVES Diogo ABTF Betão - Feirense
23ABTF Betão - Feirense1:55
1:55
19-
SILVA Bruno Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
36Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua2:06
2:06
20-
FERNANDES Venceslau APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
28APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense2:14
2:14
21-
RIBEIRO André GI Group Holding - Simoldes - UDO
19GI Group Holding - Simoldes - UDO,,
2:14
22-
CROZZOLO Fabricio Maglia Tecnosylva Bembibre
19Maglia Tecnosylva Bembibre2:22
2:22
23-
SIMÃO Rúben APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
23APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense2:37
2:37
24-
GALVEZ Jorge Zamora Enamora
24Zamora Enamora3:06
3:06
25-
LEAÇA Gonçalo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
26Credibom / LA Alumínios / Marcos Car3:17
3:17
26-
FERNANDES Luís Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
36Credibom / LA Alumínios / Marcos Car,,
3:17
27-
VIVAS Guillen Maglia Tecnosylva Bembibre
Maglia Tecnosylva Bembibre3:34
3:34
28-
MENA Cristobal Maglia Tecnosylva Bembibre
21Maglia Tecnosylva Bembibre3:39
3:39
29-
GUERREIRO Francisco GI Group Holding - Simoldes - UDO
23GI Group Holding - Simoldes - UDO4:06
4:06
30-
GARCÍA GONZÁLEZ Sergio Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
24Aviludo - Louletano - Loulé Concelho4:25
4:25
31-
FERREIRA Tiago GI Group Holding - Simoldes - UDO
22GI Group Holding - Simoldes - UDO4:39
4:39
32-
OYARZÚN Carlos Iván Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
42Aviludo - Louletano - Loulé Concelho5:08
5:08
33-
ROTA Oscar Zamora Enamora
22Zamora Enamora,,
5:08
34-
VALLS Miquel CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes
24CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes5:28
5:28
35-
CARDENAS Juan David Portos Windmob
18Portos Windmob5:57
5:57
36-
OLIVEIRA Fábio ABTF Betão - Feirense
29ABTF Betão - Feirense6:40
6:40
37-
ECHAVARRIA Alonso CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes
23CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes8:32
8:32
38-
DOMINGUEZ Miguel Zamora Enamora
18Zamora Enamora8:55
8:55
39-
OLIVEIRA Gonçalo Maia / Earth Consulters
Maia / Earth Consulters8:58
8:58
40-
REES Oliver Sabgal / Anicolor
23Sabgal / Anicolor9:02
9:02
41-
NUNES Hugo Rádio Popular - Paredes - Boavista
27Rádio Popular - Paredes - Boavista,,
9:02
42-
GONZÁLEZ Abner Efapel Cycling
23Efapel Cycling,,
9:02
43-
CARVALHO Andre Sabgal / Anicolor
26Sabgal / Anicolor,,
9:02
44-
VIE François Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
22Credibom / LA Alumínios / Marcos Car,,
9:02
45-
GRIGOREV Aleksandr Efapel Cycling
32Efapel Cycling,,
9:02
46-
LINAREZ Leangel Rubén Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
26Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua9:09
9:09
47-
CABEDO Óscar ABTF Betão - Feirense
29ABTF Betão - Feirense11:17
11:17
48-
PINTO Pedro Efapel Cycling
23Efapel Cycling12:59
12:59
49-
PEREIRA Diogo Porminho Team sub23
21Porminho Team sub2314:00
14:00
50-
JOHANSEN Julius Sabgal / Anicolor
24Sabgal / Anicolor,,
14:00
51-
GONCALVES Gaspar Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
29Aviludo - Louletano - Loulé Concelho15:04
15:04
52-
SILVA Pedro ABTF Betão - Feirense
22ABTF Betão - Feirense,,
15:04
53-
SILVA Rui Porminho Team sub23
23Porminho Team sub2315:06
15:06
54-
CARVALHO Antonio ABTF Betão - Feirense
34ABTF Betão - Feirense15:20
15:20
55-
CASTRO PINTO Pedro Efapel Cycling
19Efapel Cycling17:12
17:12
56-
GINES Sergio Portos Windmob
24Portos Windmob17:38
17:38
57-
BRAGUINI Andrey GI Group Holding - Simoldes - UDO
18GI Group Holding - Simoldes - UDO20:53
20:53
58-
OLIVEIRA João Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
21Credibom / LA Alumínios / Marcos Car21:21
21:21
59-
GOMEZ Marcos Maglia Tecnosylva Bembibre
20Maglia Tecnosylva Bembibre22:04
22:04
60-
PATIÑO Juan Portos Windmob
Portos Windmob23:56
23:56
61-
RODRIGUES André Santa Maria da Feira - Segmento d'Época
29Santa Maria da Feira - Segmento d'Época27:00
27:00
62-
REIS Rafael Sabgal / Anicolor
31Sabgal / Anicolor,,
27:00
63-
BICHO Jose APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
20APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense27:19
27:19
64-
SALGUEIRO Carlos Miguel APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
25APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense,,
27:19
65-
CAMPOS Francisco APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
26APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense27:20
27:20
66-
SAENZ Nicolas Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
26Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua27:27
27:27
67-
CHACÓN Franklin CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes
25CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes,,
27:27
68-
COSTA Miguel Santa Maria da Feira - Segmento d'Época
20Santa Maria da Feira - Segmento d'Época27:31
27:31
69-
TABOADA Andres Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
21Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua27:45
27:45
70-
FAJARDO Samuel Zamora Enamora
20Zamora Enamora27:46
27:46
71-
ANTUNEZ Pablo Zamora Enamora
19Zamora Enamora,,
27:46
72-
CAIXAS Rodrigo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
23Credibom / LA Alumínios / Marcos Car27:49
27:49
73-
MATIAS Joao Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
33Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua,,
27:49
74-
CONTTE Tomas Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
25Aviludo - Louletano - Loulé Concelho,,
27:49
75-
PEREIRA Francisco ABTF Betão - Feirense
23ABTF Betão - Feirense,,
27:49
76-
IZCARA Eder Zamora Enamora
21Zamora Enamora27:56
27:56
77-
MACEDO João Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
22Credibom / LA Alumínios / Marcos Car28:03
28:03
78-
MORALES Christopher Maglia Tecnosylva Bembibre
22Maglia Tecnosylva Bembibre28:57
28:57
79-
NUNES Tiago Rádio Popular - Paredes - Boavista
20Rádio Popular - Paredes - Boavista32:29
32:29
80-
MOREIRA Luís Maia / Earth Consulters
18Maia / Earth Consulters,,
32:29
81-
LEAL Cláudio Porminho Team sub23
19Porminho Team sub23,,
32:29
82-
PINTO Diogo APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
18APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense32:31
32:31
83-
BUITRAGO Edwar Portos Windmob
Portos Windmob32:32
32:32
84-
CARDOSO Roberto Porminho Team sub23
21Porminho Team sub2332:33
32:33
85-
RUFINO Duarte Maia / Earth Consulters
20Maia / Earth Consulters32:39
32:39
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
  • Date:
    09 June 2024
  • Avg. speed winner:
    37.017 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    129.6 km
  • Points scale:
  • Departure:
  • Arrival:

Competitions

    Race profile

      Sites

        Have missing information? Contribute here!