2024»

GP Douro Internacional

(2.12)
2024»Stage 4 (Final)»LamegoLamego(170.4km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
113+7:15-
MARTIN Jose Maria CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes
23CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes4:01:03
247+49:45-
CAMPOS Francisco APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
26APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense,,
0:00
39+2:11-
MENDONÇA Luís Sabgal / Anicolor
38Sabgal / Anicolor,,
0:00
412+3:37-
FERNANDES Luís Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
36Credibom / LA Alumínios / Marcos Car,,
0:00
58+2:04-
SILVA Joaquim Efapel Cycling
32Efapel Cycling,,
0:00
61+0:00-
DOMÍNGUEZ David Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
23Aviludo - Louletano - Loulé Concelho,,
0:00
725+29:26-
GALVEZ Jorge Zamora Enamora
24Zamora Enamora,,
0:00
85+1:12-
CARVALHO Gonçalo Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
26Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua,,
0:00
931+33:50-
CABEDO Óscar ABTF Betão - Feirense
29ABTF Betão - Feirense,,
0:00
102+0:32-
NYCH Artem Sabgal / Anicolor
29Sabgal / Anicolor,,
0:00
113+0:35-
BREGNHØJ Mathias Sabgal / Anicolor
28Sabgal / Anicolor,,
0:00
126+1:21-
BARBOSA Diogo APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
23APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense0:07
0:07
134+0:54-
DEL PINO Jesus Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
33Aviludo - Louletano - Loulé Concelho,,
0:07
147+1:55-
CARVALHO Rui GI Group Holding - Simoldes - UDO
29GI Group Holding - Simoldes - UDO,,
0:07
1510+2:25-
FERNANDES Venceslau APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
28APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense,,
0:07
1611+2:39-
CROZZOLO Fabricio Maglia Tecnosylva Bembibre
19Maglia Tecnosylva Bembibre0:09
0:09
1717+16:23-
CARVALHO Andre Sabgal / Anicolor
26Sabgal / Anicolor0:11
0:11
1814+8:12-
LEAÇA Gonçalo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
26Credibom / LA Alumínios / Marcos Car0:13
0:13
1933+35:25-
CONTTE Tomas Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
25Aviludo - Louletano - Loulé Concelho0:28
0:28
2028+30:26-
OYARZÚN Carlos Iván Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
42Aviludo - Louletano - Loulé Concelho2:45
2:45
2134+36:40-
GRIGOREV Aleksandr Efapel Cycling
32Efapel Cycling5:08
5:08
2242+46:06-
JOHANSEN Julius Sabgal / Anicolor
24Sabgal / Anicolor9:33
9:33
2352+59:06-
REIS Rafael Sabgal / Anicolor
31Sabgal / Anicolor,,
9:33
2419+17:56-
SILVA Bruno Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
36Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua15:40
15:40
2524+24:51-
NUNES Hugo Rádio Popular - Paredes - Boavista
27Rádio Popular - Paredes - Boavista,,
15:40
2656+1:05:26-
SALGUEIRO Carlos Miguel APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
25APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense,,
15:40
2743+47:13-
ROTA Oscar Zamora Enamora
22Zamora Enamora,,
15:40
2859+1:09:24-
BICHO Jose APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
20APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense,,
15:40
2948+50:34-
DOMINGUEZ Miguel Zamora Enamora
18Zamora Enamora,,
15:40
3058+1:06:02-
MATIAS Joao Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
33Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua,,
15:40
3136+37:51-
GONCALVES Gaspar Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
29Aviludo - Louletano - Loulé Concelho,,
15:40
3241+43:32-
CARVALHO Antonio ABTF Betão - Feirense
34ABTF Betão - Feirense,,
15:40
3344+47:18-
CHACÓN Franklin CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes
25CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes,,
15:40
3422+21:33-
FERREIRA Tiago GI Group Holding - Simoldes - UDO
22GI Group Holding - Simoldes - UDO,,
15:40
3538+39:49-
OLIVEIRA Fábio ABTF Betão - Feirense
29ABTF Betão - Feirense,,
15:40
3630+32:34-
GARCÍA GONZÁLEZ Sergio Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
24Aviludo - Louletano - Loulé Concelho,,
15:40
3715+15:11-
PEÑUELA Francisco Joel Rádio Popular - Paredes - Boavista
23Rádio Popular - Paredes - Boavista,,
15:40
3863+1:14:37-
BUITRAGO Edwar Portos Windmob
Portos Windmob,,
15:40
3957+1:05:40-
SAENZ Nicolas Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
26Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua,,
15:40
4023+24:28-
RIBEIRO André GI Group Holding - Simoldes - UDO
19GI Group Holding - Simoldes - UDO,,
15:40
4121+19:46-
MENA Cristobal Maglia Tecnosylva Bembibre
21Maglia Tecnosylva Bembibre,,
15:40
4218+17:44-
RAMIREZ Cristobal Ignacio Maglia Tecnosylva Bembibre
23Maglia Tecnosylva Bembibre,,
15:40
4350+52:13-
PEREIRA Diogo Porminho Team sub23
21Porminho Team sub23,,
15:40
4446+49:19-
TABOADA Andres Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
21Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua,,
15:40
4560+1:09:54-
CAIXAS Rodrigo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
23Credibom / LA Alumínios / Marcos Car,,
15:40
4620+19:41-
VIVAS Guillen Maglia Tecnosylva Bembibre
Maglia Tecnosylva Bembibre,,
15:40
4745+48:02-
CARDENAS Juan David Portos Windmob
18Portos Windmob,,
15:40
4816+15:37-
TIVANI German Nicolás Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
28Aviludo - Louletano - Loulé Concelho,,
15:40
4940+42:11-
VIE François Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
22Credibom / LA Alumínios / Marcos Car,,
15:40
5026+30:09-
ECHAVARRIA Alonso CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes
23CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes,,
15:40
5151+59:04-
BRAGUINI Andrey GI Group Holding - Simoldes - UDO
18GI Group Holding - Simoldes - UDO,,
15:40
5265+1:20:29-
RODRIGUES André Santa Maria da Feira - Segmento d'Época
29Santa Maria da Feira - Segmento d'Época,,
15:40
5353+59:34-
OLIVEIRA João Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
21Credibom / LA Alumínios / Marcos Car,,
15:40
5439+40:50-
SIMÃO Rúben APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
23APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense,,
15:40
5532+33:53-
GINES Sergio Portos Windmob
24Portos Windmob,,
15:40
5662+1:14:04-
MOREIRA Luís Maia / Earth Consulters
18Maia / Earth Consulters,,
15:40
5755+1:04:32-
GOMEZ Marcos Maglia Tecnosylva Bembibre
20Maglia Tecnosylva Bembibre,,
15:40
5849+50:41-
OLIVEIRA Gonçalo Maia / Earth Consulters
Maia / Earth Consulters,,
15:40
5935+37:14-
GONZÁLEZ Abner Efapel Cycling
23Efapel Cycling,,
15:40
6054+1:02:38-
LINAREZ Leangel Rubén Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
26Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua,,
15:40
6129+31:48-
REES Oliver Sabgal / Anicolor
23Sabgal / Anicolor,,
15:40
6261+1:11:23-
MORALES Christopher Maglia Tecnosylva Bembibre
22Maglia Tecnosylva Bembibre15:47
15:47
6337+38:28-
CASTRO PINTO Pedro Efapel Cycling
19Efapel Cycling15:53
15:53
6464+1:14:58-
RUFINO Duarte Maia / Earth Consulters
20Maia / Earth Consulters15:54
15:54
6566+1:21:38-
PEREIRA Francisco ABTF Betão - Feirense
23ABTF Betão - Feirense16:04
16:04
DNF-
MACEDO João Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
22Credibom / LA Alumínios / Marcos Car-
DNF-
NUNES Tiago Rádio Popular - Paredes - Boavista
20Rádio Popular - Paredes - Boavista-
DNF-
SILVA Pedro ABTF Betão - Feirense
22ABTF Betão - Feirense-
DNF-
ANTUNES Tiago Efapel Cycling
27Efapel Cycling-
DNF-
COSTA Miguel Santa Maria da Feira - Segmento d'Época
20Santa Maria da Feira - Segmento d'Época-
DNF-
PATIÑO Juan Portos Windmob
Portos Windmob-
DNF-
LEAL Cláudio Porminho Team sub23
19Porminho Team sub23-
DNF-
ANTUNEZ Pablo Zamora Enamora
19Zamora Enamora-
DNF-
IZCARA Eder Zamora Enamora
21Zamora Enamora-
DNF-
FAJARDO Samuel Zamora Enamora
20Zamora Enamora-
DNS-
LEAL Tiago Rádio Popular - Paredes - Boavista
24Rádio Popular - Paredes - Boavista-
DNS-
PINTO Diogo APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
18APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense-
DNS-
EULÁLIO Afonso ABTF Betão - Feirense
22ABTF Betão - Feirense-
DNS-
GONÇALVES Diogo ABTF Betão - Feirense
23ABTF Betão - Feirense-
DNS-
SWIRBUL Keegan Efapel Cycling
28Efapel Cycling-
DNS-
PINTO Pedro Efapel Cycling
23Efapel Cycling-
DNS-
SILVA Rui Porminho Team sub23
23Porminho Team sub23-
DNS-
VALLS Miquel CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes
24CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes-
DSQ-
CARDOSO Roberto Porminho Team sub23
21Porminho Team sub2316:04
16:04
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPntTimeTime won/lost
1-
DOMÍNGUEZ David Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
23Aviludo - Louletano - Loulé Concelho 15:55:53..
2-
NYCH Artem Sabgal / Anicolor
29Sabgal / Anicolor0:32
0:32
..
3-
BREGNHØJ Mathias Sabgal / Anicolor
28Sabgal / Anicolor0:35
0:35
..
4-
DEL PINO Jesus Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
33Aviludo - Louletano - Loulé Concelho0:54
0:54
..
5-
CARVALHO Gonçalo Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
26Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua1:12
1:12
..
6-
BARBOSA Diogo APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
23APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense1:21
1:21
..
7-
CARVALHO Rui GI Group Holding - Simoldes - UDO
29GI Group Holding - Simoldes - UDO1:55
1:55
..
8-
SILVA Joaquim Efapel Cycling
32Efapel Cycling2:04
2:04
..
9-
MENDONÇA Luís Sabgal / Anicolor
38Sabgal / Anicolor2:11
2:11
..
10-
FERNANDES Venceslau APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
28APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense2:25
2:25
..
11-
CROZZOLO Fabricio Maglia Tecnosylva Bembibre
19Maglia Tecnosylva Bembibre2:39
2:39
..
12-
FERNANDES Luís Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
36Credibom / LA Alumínios / Marcos Car3:37
3:37
..
13-
MARTIN Jose Maria CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes
23CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes7:15
7:15
..
14-
LEAÇA Gonçalo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
26Credibom / LA Alumínios / Marcos Car8:12
8:12
..
15-
PEÑUELA Francisco Joel Rádio Popular - Paredes - Boavista
23Rádio Popular - Paredes - Boavista15:11
15:11
..
16-
TIVANI German Nicolás Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
28Aviludo - Louletano - Loulé Concelho15:37
15:37
..
17-
CARVALHO Andre Sabgal / Anicolor
26Sabgal / Anicolor16:23
16:23
..
18-
RAMIREZ Cristobal Ignacio Maglia Tecnosylva Bembibre
23Maglia Tecnosylva Bembibre17:44
17:44
..
19-
SILVA Bruno Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
36Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua17:56
17:56
..
20-
VIVAS Guillen Maglia Tecnosylva Bembibre
Maglia Tecnosylva Bembibre19:41
19:41
..
21-
MENA Cristobal Maglia Tecnosylva Bembibre
21Maglia Tecnosylva Bembibre19:46
19:46
..
22-
FERREIRA Tiago GI Group Holding - Simoldes - UDO
22GI Group Holding - Simoldes - UDO21:33
21:33
..
23-
RIBEIRO André GI Group Holding - Simoldes - UDO
19GI Group Holding - Simoldes - UDO24:28
24:28
..
24-
NUNES Hugo Rádio Popular - Paredes - Boavista
27Rádio Popular - Paredes - Boavista24:51
24:51
..
25-
GALVEZ Jorge Zamora Enamora
24Zamora Enamora29:26
29:26
..
26-
ECHAVARRIA Alonso CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes
23CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes30:09
30:09
..
27-
GUERREIRO Francisco GI Group Holding - Simoldes - UDO
23GI Group Holding - Simoldes - UDO30:21
30:21
..
28-
OYARZÚN Carlos Iván Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
42Aviludo - Louletano - Loulé Concelho30:26
30:26
..
29-
REES Oliver Sabgal / Anicolor
23Sabgal / Anicolor31:48
31:48
..
30-
GARCÍA GONZÁLEZ Sergio Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
24Aviludo - Louletano - Loulé Concelho32:34
32:34
..
31-
CABEDO Óscar ABTF Betão - Feirense
29ABTF Betão - Feirense33:50
33:50
..
32-
GINES Sergio Portos Windmob
24Portos Windmob33:53
33:53
..
33-
CONTTE Tomas Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
25Aviludo - Louletano - Loulé Concelho35:25
35:25
..
34-
GRIGOREV Aleksandr Efapel Cycling
32Efapel Cycling36:40
36:40
..
35-
GONZÁLEZ Abner Efapel Cycling
23Efapel Cycling37:14
37:14
..
36-
GONCALVES Gaspar Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
29Aviludo - Louletano - Loulé Concelho37:51
37:51
..
37-
CASTRO PINTO Pedro Efapel Cycling
19Efapel Cycling38:28
38:28
..
38-
OLIVEIRA Fábio ABTF Betão - Feirense
29ABTF Betão - Feirense39:49
39:49
..
39-
SIMÃO Rúben APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
23APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense40:50
40:50
..
40-
VIE François Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
22Credibom / LA Alumínios / Marcos Car42:11
42:11
..
41-
CARVALHO Antonio ABTF Betão - Feirense
34ABTF Betão - Feirense43:32
43:32
..
42-
JOHANSEN Julius Sabgal / Anicolor
24Sabgal / Anicolor46:06
46:06
..
43-
ROTA Oscar Zamora Enamora
22Zamora Enamora47:13
47:13
..
44-
CHACÓN Franklin CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes
25CCL-Matdiver-Anastácio Mendes & Mendes47:18
47:18
..
45-
CARDENAS Juan David Portos Windmob
18Portos Windmob48:02
48:02
..
46-
TABOADA Andres Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
21Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua49:19
49:19
..
47-
CAMPOS Francisco APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
26APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense49:45
49:45
..
48-
DOMINGUEZ Miguel Zamora Enamora
18Zamora Enamora50:34
50:34
..
49-
OLIVEIRA Gonçalo Maia / Earth Consulters
Maia / Earth Consulters50:41
50:41
..
50-
PEREIRA Diogo Porminho Team sub23
21Porminho Team sub2352:13
52:13
..
51-
BRAGUINI Andrey GI Group Holding - Simoldes - UDO
18GI Group Holding - Simoldes - UDO59:04
59:04
..
52-
REIS Rafael Sabgal / Anicolor
31Sabgal / Anicolor59:06
59:06
..
53-
OLIVEIRA João Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
21Credibom / LA Alumínios / Marcos Car59:34
59:34
..
54-
LINAREZ Leangel Rubén Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
26Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua1:02:38
1:02:38
..
55-
GOMEZ Marcos Maglia Tecnosylva Bembibre
20Maglia Tecnosylva Bembibre1:04:32
1:04:32
..
56-
SALGUEIRO Carlos Miguel APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
25APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense1:05:26
1:05:26
..
57-
SAENZ Nicolas Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
26Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua1:05:40
1:05:40
..
58-
MATIAS Joao Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
33Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua1:06:02
1:06:02
..
59-
BICHO Jose APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
20APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense1:09:24
1:09:24
..
60-
CAIXAS Rodrigo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
23Credibom / LA Alumínios / Marcos Car1:09:54
1:09:54
..
61-
MORALES Christopher Maglia Tecnosylva Bembibre
22Maglia Tecnosylva Bembibre1:11:23
1:11:23
..
62-
MOREIRA Luís Maia / Earth Consulters
18Maia / Earth Consulters1:14:04
1:14:04
..
63-
BUITRAGO Edwar Portos Windmob
Portos Windmob1:14:37
1:14:37
..
64-
RUFINO Duarte Maia / Earth Consulters
20Maia / Earth Consulters1:14:58
1:14:58
..
65-
RODRIGUES André Santa Maria da Feira - Segmento d'Época
29Santa Maria da Feira - Segmento d'Época1:20:29
1:20:29
..
66-
PEREIRA Francisco ABTF Betão - Feirense
23ABTF Betão - Feirense1:21:38
1:21:38
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
  • Date:
    10 June 2024
  • Avg. speed winner:
    42.414 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    170.4 km
  • Points scale:
  • Departure:
  • Arrival:

Competitions

    Race profile

      Sites

        Have missing information? Contribute here!