The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|
1 | TARLTON Alexander Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 3:24:42 | |
2 | ADAMIETZ Johannes Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, 0:00 | |
3 | HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 0:46 0:46 | |
4 | DUCKERT Roman Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | ,, 0:46 | |
5 | NOLDE Tobias P&S Benotti | P&S Benotti | 1:03 1:03 | |
6 | KRETSCHY Moritz Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 1:03 | |
7 | KNOLLE Jon Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, 1:03 | |
8 | THEILER Ole Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 1:03 | |
9 | ,, 1:03 | |||
10 | BORRESCH Julian Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, 1:03 | |
11 | MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | ,, 1:03 | |
12 | STOCKMAN Michiel Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | 1:11 1:11 | |
13 | RAßMANN Frederik Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | 1:42 1:42 | |
14 | STOCKMAN Abram Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | 2:41 2:41 | |
15 | GRIXA Jarno La Onda | La Onda | 2:54 2:54 | |
16 | BENZ Pirmin Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 4:24 4:24 | |
17 | KOCH Christian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 5:14 5:14 | |
18 | LENNÉ Arthur Berthold Rad Team | Berthold Rad Team | 8:38 8:38 | |
19 | SCHMIDT Jakob P&S Benotti | P&S Benotti | ,, 8:38 | |
20 | HUPPERTZ Joshua Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 8:41 8:41 | |
21 | ABT Cedric Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 9:34 9:34 | |
22 | GROZEV Gabriel Team Schnelle Stelle | Team Schnelle Stelle | ,, 9:34 | |
23 | GEBHARDT Philipp Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 9:34 | |
24 | REDMANN Sven Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 9:34 | |
25 | SCHUPPERT Fabian Bike Market Team | Bike Market Team | 9:49 9:49 | |
26 | UNTERBERGER Phillip Bike Market Team | Bike Market Team | 9:58 9:58 | |
27 | BANZER Johannes Team Schnelle Stelle | Team Schnelle Stelle | 9:59 9:59 | |
28 | REICHART Laurin Stevens Racing Team | Stevens Racing Team | 10:01 10:01 | |
29 | THURAU Sven Team Sportforum | Team Sportforum | 13:29 13:29 | |
30 | ,, 13:29 | |||
31 | WIELE Mathias Team Schnelle Stelle | Team Schnelle Stelle | ,, 13:29 | |
32 | SIEVERS Marius La Onda | La Onda | ,, 13:29 | |
33 | WETZEL Claudius Wheelsports - Metropol Racing | Wheelsports - Metropol Racing | ,, 13:29 | |
34 | GEHRKE Paul Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | ,, 13:29 | |
35 | OBERTEICHER Matteo Cycling Crew Szostak-Olympia Bünde | Cycling Crew Szostak-Olympia Bünde | ,, 13:29 | |
36 | HELING Nicolas Team Sportforum | Team Sportforum | 13:32 13:32 | |
37 | STEIGNER Kilian Team Sportforum | Team Sportforum | 13:35 13:35 | |
38 | 13:36 13:36 | |||
39 | TRIMBORN Sebastian Stevens Racing Team | Stevens Racing Team | 15:39 15:39 | |
40 | DIERKING Felix Team Sportforum | Team Sportforum | ,, 15:39 | |
41 | BALDUS Simon Team Schnelle Stelle | Team Schnelle Stelle | 15:40 15:40 | |
42 | WAWRO Bela Berthold Rad Team | Berthold Rad Team | 15:42 15:42 | |
43 | OELKE Tim P&S Benotti | P&S Benotti | 17:05 17:05 | |
44 | LEIN Lennart Stevens Racing Team | Stevens Racing Team | 17:06 17:06 | |
45 | INTRA Felix Team Opelit Hessen-Frankfurt | Team Opelit Hessen-Frankfurt | 17:08 17:08 | |
46 | CHRISTOPOULOS-CHELLER Panagiotis Team Maisch Sportswear/RSG Heilbronn | Team Maisch Sportswear/RSG Heilbronn | ,, 17:08 | |
47 | HOLSLAG Luuk Monda Vakantieparken - IJsselstreek | Monda Vakantieparken - IJsselstreek | 17:10 17:10 | |
48 | VEELERS Teun Monda Vakantieparken - IJsselstreek | Monda Vakantieparken - IJsselstreek | 18:02 18:02 | |
49 | LIGTENBERG Jelmer Monda Vakantieparken - IJsselstreek | Monda Vakantieparken - IJsselstreek | ,, 18:02 | |
50 | MANDRYSCH John P&S Benotti | P&S Benotti | 18:31 18:31 | |
51 | RUHE Robin Stevens Racing Team | Stevens Racing Team | ,, 18:31 | |
52 | BRIESE Max Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, 18:31 | |
53 | ZIERENNER Leo Stevens Racing Team | Stevens Racing Team | ,, 18:31 | |
54 | BAß Marc-Leon Bike Market Team | Bike Market Team | 21:41 21:41 | |
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | CZASA Moritz Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | GROß Franz Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | DREßLER Luca Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | |
DNF | KUHN Jan Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | |
DNF | WILK Luke P&S Benotti | P&S Benotti | - | |
DNS | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
- Date:17 September 2022
- Avg. speed winner:35.76 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:122 km
- Points scale:
- Departure:
- Arrival:
Competitions
Race profile
Sites
Have missing information? Contribute here!