Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2024
2023
2024
«
Prologue | Nantes-Nantes
Stage 1 | Saint-Julien-de-Concelles-Saint-Julien-de-Concelles
Stage 2 | Saint-Lumine-de-Coutais-Saint-Lumine-de-Coutais
Final GC
»
Result
Startlist▼
Startlist
Pro / former pros
Statistics
History
More▼
Embed results
Contribute results
Contribute info
More
Result - Result
Startlist - Startlist
Startlist
Pro / former pros
Statistics - Statistics
History - History
More - More
Embed results
Contribute results
Contribute info
menu
2023
»
Tour de Loire-Atlantique
(Elite Nationale)
2023
»
Stage 2
(Final)
»
Saint-Lumine-de-Coutais
›
Saint-Lumine-de-Coutais
(158.1km)
Pro / former pros
#
Rider
First pro season
Last pro season
1
LAGREE Adrien
2022
2022
2
PARISELLA Raphael
2022
2022
3
MAITRE Florian
2020
2021
4
GAREL Adrien
2018
2020
5
ERMENAULT Corentin
2018
2019
6
LAURENSOT Edgar
-
7
LE CAM Brendan
-
8
LESNE Robin
-
9
ROBERT Alexis
-
10
ROUXEL Maxime
-
11
DUC Maxence
-
12
RACAULT Ronan
-
13
BAUTRAIT Corentin
-
14
BRIDRON Thibaud
-
15
POLETTO Antoine
-
16
LE BOHEC Axel
-
17
RIDEL Damien
-
18
BOHAL Victor
-
19
RIBEIRO DA CRUZ Mathias
-
20
BERNARD Simon
-
21
DEMEAUTIS Matthieu
-
22
LAPIERRE Louis
-
23
LANGELLA Lilian
-
24
DELHOMME Rafael
-
25
RULLIER Hans
-
26
MAINGUENAUD Lucas
-
27
BODARD Damien
-
28
SOUCHON Antonin
-
29
PIRY Christopher
-
30
MIOMANDRE Estéban
-
31
DO REGO Fabio
-
32
BEAUNE Mavric
-
33
ROMA Jérémy
-
34
BASSET Pierre Henry
-
35
GUILLE Lucas
-
36
HUE Antoine
-
37
PROVOST Maximilien
-
38
SOULABAILLE Dimitri
-
39
IKEN Bastien
-
40
RALLÉ Anthony
-
41
LARMET Ilan
-
42
SAILLENFEST Leo
-
43
DELALANDE Basile
-
44
GLON Gaelig
-
45
PAILLOT Yoann
-
46
BESNIER Erwan
-
47
BAGUELIN Jocelyn
-
48
BOULAHOITE Rayan
-
49
HOPKINS Kaden
-
50
ROUSSET-FAVIER Nicolas
-
51
MARAIS Benjamin
-
52
POUVREAULT Gregory
-
53
MORRIS Jamie
-
54
DELALAIRE Jules
-
55
LAUSEILLE Theo
-
56
MITCHELL Adam
-
57
GRACIANNETTE Gaëtan
-
58
ROUANET Maël
-
59
JOB Alex
-
60
LEBECQUE Mathieu
-
61
CADORET Célestin
-
62
WARMERDAM Max
-
63
FERNANDES Baptiste
-
64
ALLARD Nathan
-
65
BERGER Antoine
-
66
LOUVRIER Erwan
-
67
PIJOURLET Louis
-
68
DRANSART Maxime
-
69
MÉAL Théo
-
70
MALGORN Adrien
-
71
BOILEAU Killian
-
72
BARON Adrien
-
73
KAKIZAKI Eugene
-
74
MOLLE Nathan
-
75
CORVAISIER Antonin
-
76
DEVANNE Antoine
-
77
ROMIAN Davy
-
78
JANVIER Julien
-
79
AUMEUNIER Lucas
-
80
SAINT-MARTIN Clément
-
81
VOSS Arnaud
-
82
MORIN Erwan
-
83
BRISARD Alexandre
-
84
BOIRE Flavien
-
85
BOURMAUD Simon
-
86
BIDEAU Ludovic
-
87
SIMON Yohann
-
88
CHAN TSIN Romain
-
89
CHOPIER Loïc
-
90
BERGAUD Louis
-
91
BLANCHARD Alexandre
-
92
MICHEL Quentin
-
93
CHARPENTIER Theo
-
94
RAFFLEGEAU Etienne
-
95
MORVAN Lucas
-
96
BURLOT Samuel
-
97
ROME Axel
-
98
LE FLOCHMOEN Antoine
-
99
RIVALLAIN Hugo
-
100
HUYSMANS Brent
-
101
VERBIEST Senna
-
102
VERCAMMEN Jeroen
-
103
DE LAET Tomas
-
104
VAN DER SMISSEN Lennick
-
105
HEBERT Théo
-
106
LEBOT Thomas
-
107
AUBERGER Florian
-
1
MAITRE Florian
2020
2021
2
RIDEL Damien
-
3
VOSS Arnaud
-
4
MÉAL Théo
-
5
JANVIER Julien
-
6
IKEN Bastien
-
7
CADORET Célestin
-
8
ROMIAN Davy
-
9
MICHEL Quentin
-
10
DEMEAUTIS Matthieu
-
11
SOUCHON Antonin
-
12
SOULABAILLE Dimitri
-
13
BODARD Damien
-
14
JOB Alex
-
15
KAKIZAKI Eugene
-
16
HUYSMANS Brent
-
17
ROUANET Maël
-
18
HEBERT Théo
-
19
BURLOT Samuel
-
20
LEBECQUE Mathieu
-
21
BESNIER Erwan
-
22
LE BOHEC Axel
-
23
LOUVRIER Erwan
-
24
AUMEUNIER Lucas
-
25
CHARPENTIER Theo
-
26
ALLARD Nathan
-
27
LE CAM Brendan
-
28
PROVOST Maximilien
-
29
ROUXEL Maxime
-
30
BOHAL Victor
-
31
PIJOURLET Louis
-
32
PAILLOT Yoann
-
33
BERGER Antoine
-
34
RALLÉ Anthony
-
35
BAGUELIN Jocelyn
-
36
RACAULT Ronan
-
37
MARAIS Benjamin
-
38
CHAN TSIN Romain
-
39
VERCAMMEN Jeroen
-
40
MITCHELL Adam
-
41
HOPKINS Kaden
-
42
LARMET Ilan
-
43
LESNE Robin
-
44
DEVANNE Antoine
-
45
BRIDRON Thibaud
-
46
GUILLE Lucas
-
47
RULLIER Hans
-
48
MAINGUENAUD Lucas
-
49
WARMERDAM Max
-
50
MIOMANDRE Estéban
-
51
AUBERGER Florian
-
52
HUE Antoine
-
Menu
Startlist
Alphabetical
Pro / former pros
National quality score