The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|
1 | CHUMIL Sergio Geovani Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | 4:59:27 | |
2 | 0:15 0:15 | |||
3 | CABEDO Marc Telco'm - On Clima - Osés | Telco'm - On Clima - Osés | 0:16 0:16 | |
4 | IVANOV Viacheslav Team MP Group | Team MP Group | ,, 0:16 | |
5 | GONZÁLEZ David Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 0:20 0:20 | |
6 | GONZALEZ Asier Pablo Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | ,, 0:20 | |
7 | GILABERT Arnau EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 0:22 0:22 | |
8 | SILVA Guillermo Thomas Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 0:24 0:24 | |
9 | TRIGO Iker Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 0:26 0:26 | |
10 | FERNANDEZ Sinuhé Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | 0:27 0:27 | |
11 | CADENA Edgar David Telco'm - On Clima - Osés | Telco'm - On Clima - Osés | 0:32 0:32 | |
12 | TRUEBA Sergio Equipo Gomur | Equipo Gomur | 0:34 0:34 | |
13 | SAGRADO Alvaro Brocar-Alé | Brocar-Alé | 0:37 0:37 | |
14 | ALUSTIZA Nicolas Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 0:39 0:39 | |
15 | PAZ Alejandro Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | 0:40 0:40 | |
16 | ,, 0:40 | |||
17 | MARTÍN Daniel Equipo Gomur | Equipo Gomur | 0:42 0:42 | |
18 | AUTRAN José Eduardo G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | ,, 0:42 | |
19 | GUARDEÑO Jaume Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | ,, 0:42 | |
20 | TOMAS Josep Brocar-Alé | Brocar-Alé | 0:44 0:44 | |
21 | COLLAZOS Carlos High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | ,, 0:44 | |
22 | MUÑOZ Francisco EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 0:48 0:48 | |
23 | CASTELLANO Victor ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | ,, 0:48 | |
24 | CAVIA Daniel Equipo Gomur | Equipo Gomur | 0:52 0:52 | |
25 | DOMÍNGUEZ David Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | 0:53 0:53 | |
26 | SMRECZEK Kacper Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | ,, 0:53 | |
27 | GONZALEZ David Alejandro Telco'm - On Clima - Osés | Telco'm - On Clima - Osés | 0:56 0:56 | |
28 | GARCÍA Oscar Equipo Essax | Equipo Essax | 1:03 1:03 | |
29 | FITO PRATS Ricard Torres - Fernando Barceló Team | Torres - Fernando Barceló Team | 1:06 1:06 | |
30 | JIMENEZ Daniel G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | 1:07 1:07 | |
31 | ORTEGA Pablo High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 1:09 1:09 | |
32 | MIRALLES Tomas Equipo Essax | Equipo Essax | 1:10 1:10 | |
33 | GANZABAL Ander Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | ,, 1:10 | |
34 | REY Martin Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | 1:13 1:13 | |
35 | CASTELLON Jan Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 1:17 1:17 | |
36 | ,, 1:17 | |||
37 | ROJAS Vicente Supermercados Froiz | Supermercados Froiz | 1:22 1:22 | |
38 | BALL Alexander Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 1:25 1:25 | |
39 | GIL Jon Equipo Gomur | Equipo Gomur | 1:27 1:27 | |
40 | LUNCAN Serban High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | ,, 1:27 | |
41 | CALDERON Sebastian Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | ,, 1:27 | |
42 | GALVEZ Jorge Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | 1:31 1:31 | |
43 | MALAVER Elkin Steven Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 1:34 1:34 | |
44 | ARIÑO Gonzalo ESETEC-Salazones Ricardo Fuentes | ESETEC-Salazones Ricardo Fuentes | 1:38 1:38 | |
45 | JULAJUJ Alex Rony Lasal Cocinas - Louriña | Lasal Cocinas - Louriña | 1:48 1:48 | |
46 | LOPEZ Alvaro Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 1:52 1:52 | |
47 | MATARIN Pau Torres - Fernando Barceló Team | Torres - Fernando Barceló Team | 2:02 2:02 | |
48 | LIGHTFOOT Owen BC East Midlands Carter-Legrand | BC East Midlands Carter-Legrand | 2:03 2:03 | |
49 | ,, 2:03 | |||
50 | FERNANDEZ Ramon EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 2:17 2:17 | |
51 | GRANERO Mario Brocar-Alé | Brocar-Alé | 2:31 2:31 | |
52 | SALAS Eloi Team MP Group | Team MP Group | 2:41 2:41 | |
53 | GIMENO Nil Equipo Gomur | Equipo Gomur | 2:45 2:45 | |
54 | BENITEZ Javier Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | ,, 2:45 | |
55 | MOYA Miguel Tenerife BikePoint Pizzería Española | Tenerife BikePoint Pizzería Española | 3:11 3:11 | |
56 | LUNA Alejandro G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | 3:18 3:18 | |
57 | FERNÁNDEZ Kevin Scott Ulevel-Safirfruits | Ulevel-Safirfruits | 3:19 3:19 | |
58 | GUTIERREZ Sergio Equipo Gomur | Equipo Gomur | 3:26 3:26 | |
59 | DOLS Marc Brocar-Alé | Brocar-Alé | 3:39 3:39 | |
60 | GARCIA Arnau Team MP Group | Team MP Group | 3:47 3:47 | |
61 | VILLAVERDE Joel ESETEC-Salazones Ricardo Fuentes | ESETEC-Salazones Ricardo Fuentes | 3:51 3:51 | |
62 | MORANTE LOPEZ Javier Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 3:57 3:57 | |
63 | ALONSO Pelayo Vigo-Rías Baixas | Vigo-Rías Baixas | 4:00 4:00 | |
64 | MONTOLI Andrea EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 4:12 4:12 | |
65 | 4:13 4:13 | |||
66 | NAVARRETE Marcos Equipo Essax | Equipo Essax | 4:27 4:27 | |
67 | CANO Juan Diego Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | 4:40 4:40 | |
68 | LLULL RUIZ Sergio ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | ARABAY C.FRIENDLY BALEAR | 4:46 4:46 | |
69 | BENITO GONZALEZ Adrian Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 5:09 5:09 | |
70 | 5:16 5:16 | |||
71 | GRANADOS Alejandro Telco'm - On Clima - Osés | Telco'm - On Clima - Osés | 5:24 5:24 | |
72 | IBAÑEZ Javier Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 5:34 5:34 | |
73 | MACKIE Ewan Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | Sn Vitae Bim Bam Coaching RT | 8:00 8:00 | |
74 | RUJANO Jeison José Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | 8:16 8:16 | |
75 | 8:23 8:23 | |||
76 | ,, 8:23 | |||
77 | ,, 8:23 | |||
78 | PAZOS Joan Team MP Group | Team MP Group | 8:26 8:26 | |
79 | BENNASSAR Francesc High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 8:29 8:29 | |
80 | PAULA Victor Valverde Team - Ricardo Fuentes | Valverde Team - Ricardo Fuentes | 9:00 9:00 | |
81 | LORENZO PENA Sergio Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | ,, 9:00 | |
82 | URREA Jose ESETEC-Salazones Ricardo Fuentes | ESETEC-Salazones Ricardo Fuentes | ,, 9:00 | |
83 | LOZANO Juan Pedro Valverde Team - Ricardo Fuentes | Valverde Team - Ricardo Fuentes | 9:02 9:02 | |
84 | PEREZ Juan Jose Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | 9:10 9:10 | |
85 | 9:13 9:13 | |||
86 | SANZ Jose Equipo Essax | Equipo Essax | 9:53 9:53 | |
87 | DÍAZ Joel Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | ,, 9:53 | |
88 | GASPARINI Alessio Retelec Team Cycling Galicia | Retelec Team Cycling Galicia | ,, 9:53 | |
89 | RACCAGNI Gabriele EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | ,, 9:53 | |
90 | GARCIA RABADAN Jesus Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | Brócoli Mecánico-Sakata-Lorca | 9:58 9:58 | |
91 | DIAZ Dario Valverde Team - Ricardo Fuentes | Valverde Team - Ricardo Fuentes | ,, 9:58 | |
92 | GINES Sergio High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 10:01 10:01 | |
93 | LOZANO Adrian Valverde Team - Ricardo Fuentes | Valverde Team - Ricardo Fuentes | ,, 10:01 | |
94 | HERRAN Diego Equipo Gomur | Equipo Gomur | ,, 10:01 | |
95 | POSTIGO Iker Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 10:13 10:13 | |
96 | GEERLINGS Sergio Valverde Team - Ricardo Fuentes | Valverde Team - Ricardo Fuentes | ,, 10:13 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
- Date:21 May 2023
- Avg. speed winner:37.268 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:186 km
- Points scale:
- Departure:
- Arrival:
Competitions
Race profile
Sites
Have missing information? Contribute here!