The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | 12:56:26 | ||||
2 | GUARDEÑO Jaume Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 0:31 0:31 | ||
3 | BILYI Maksym UC Monaco | UC Monaco | 1:10 1:10 | ||
4 | GARCIA Alvaro Spain | Spain | ,, 1:10 | ||
5 | GARCIA Pablo Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 1:46 1:46 | ||
6 | MUÑOZ Francisco EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 3:00 3:00 | ||
7 | BELOKI Markel Spain | Spain | 3:01 3:01 | ||
8 | PERICAS Adrià Spain | Spain | 3:07 3:07 | ||
9 | TOMAS Josep Brocar-Alé | Brocar-Alé | 3:29 3:29 | ||
10 | MONTOLI Andrea EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 3:54 3:54 | ||
11 | REY Martin Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | 3:56 3:56 | ||
12 | TRIGO Iker Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 4:25 4:25 | ||
13 | LUNA Alejandro G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | 4:41 4:41 | ||
14 | TORRES Pablo Spain | Spain | 4:54 4:54 | ||
15 | ANTON Miguel Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 5:42 5:42 | ||
16 | ALVAREZ Alberto Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 6:08 6:08 | ||
17 | SILVA Guillermo Thomas Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 6:17 6:17 | ||
18 | MARAIS Benjamin Vendée U | Vendée U | 6:26 6:26 | ||
19 | SMRECZEK Kacper Telco'm - On Clima - Osés | Telco'm - On Clima - Osés | 6:28 6:28 | ||
20 | MACIEJEWSKI Szymon Telco'm - On Clima - Osés | Telco'm - On Clima - Osés | 7:31 7:31 | ||
21 | AIMONETTO Pietro Ciclistica Rostese | Ciclistica Rostese | 9:25 9:25 | ||
22 | VELASQUEZ Kevin UC Monaco | UC Monaco | 11:28 11:28 | ||
23 | MARTINEZ Rafael Spain | Spain | 12:33 12:33 | ||
24 | TABOADA Andres G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | 14:18 14:18 | ||
25 | PAZ Alejandro Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | 14:53 14:53 | ||
26 | GARCÍA Pablo High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 15:19 15:19 | ||
27 | CLASSEN Caleb Team California | Team California | 17:10 17:10 | ||
28 | JIMENEZ Daniel G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | 18:02 18:02 | ||
29 | ROTA Oscar Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | 18:25 18:25 | ||
30 | PAULA Victor Valverde Team - Ricardo Fuentes | Valverde Team - Ricardo Fuentes | 19:32 19:32 | ||
31 | EROSTARBE Aimar Baqué Cycling Team | Baqué Cycling Team | 20:03 20:03 | ||
32 | RUJANO Jeison José Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | 20:42 20:42 | ||
33 | VADIC Baptiste Vendée U | Vendée U | 20:53 20:53 | ||
34 | LOPEZ Raul EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 21:02 21:02 | ||
35 | KRAWIEC Kacper Telco'm - On Clima - Osés | Telco'm - On Clima - Osés | 21:43 21:43 | ||
36 | TENORIO Daniel El Bicho - Pizzería Española - Phi | El Bicho - Pizzería Española - Phi | 22:12 22:12 | ||
37 | SZIJÁRTÓ Zétény UC Monaco | UC Monaco | 23:16 23:16 | ||
38 | CALDERON Sebastian Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | 23:46 23:46 | ||
39 | LOSPITAO Pablo Spain | Spain | 24:42 24:42 | ||
40 | BELOHVOŠČIKS Kristiāns UC Monaco | UC Monaco | 24:48 24:48 | ||
41 | AGIRREBEITIA Mikel Baqué Cycling Team | Baqué Cycling Team | 25:34 25:34 | ||
42 | TORRELLA Alvaro High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 25:50 25:50 | ||
43 | MINTEGI Iker Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 27:11 27:11 | ||
44 | YAGÜE José Carlos El Bicho - Pizzería Española - Phi | El Bicho - Pizzería Española - Phi | 28:27 28:27 | ||
45 | GALINDO Nicolas El Bicho - Pizzería Española - Phi | El Bicho - Pizzería Española - Phi | 29:35 29:35 | ||
46 | LOZANO Adrian Valverde Team - Ricardo Fuentes | Valverde Team - Ricardo Fuentes | 30:24 30:24 | ||
47 | DOLS Marc Brocar-Alé | Brocar-Alé | 30:40 30:40 | ||
48 | CRAUSE Pedri Brocar-Alé | Brocar-Alé | ,, 30:40 | ||
49 | FERRARI Pietro Ciclistica Rostese | Ciclistica Rostese | ,, 30:40 | ||
50 | LARSON Evan Team California | Team California | 31:38 31:38 | ||
51 | MCHENRY Finn Brocar-Alé | Brocar-Alé | 32:25 32:25 | ||
52 | ROJAS Vicente G.D. Supermercados Froiz | G.D. Supermercados Froiz | 32:26 32:26 | ||
53 | ZAFRA Marc Spain | Spain | 33:51 33:51 | ||
54 | BONILLA Pablo Sandino Club Ciclista Padronés - Cortizo | Club Ciclista Padronés - Cortizo | 33:52 33:52 | ||
55 | FERNANDEZ Alberto Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 34:34 34:34 | ||
56 | RACCAGNI Gabriele EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 35:02 35:02 | ||
57 | IZCARA Eder Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | 36:07 36:07 | ||
58 | ŻELAZOWSKI Michał UC Monaco | UC Monaco | 36:27 36:27 | ||
59 | GRANERO Mario Brocar-Alé | Brocar-Alé | 36:28 36:28 | ||
60 | CASTILLO Jhon Alexander Telco'm - On Clima - Osés | Telco'm - On Clima - Osés | 40:03 40:03 | ||
61 | DIAZ Iñaki Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 40:23 40:23 | ||
62 | SALAS Eloi Team MP Group | Team MP Group | 44:36 44:36 | ||
63 | DEL CID Alejandro Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | ,, 44:36 | ||
64 | BENNASSAR Francesc High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 46:45 46:45 | ||
65 | LARRAÑAGA Oier Telco'm - On Clima - Osés | Telco'm - On Clima - Osés | 47:08 47:08 | ||
66 | LUNCAN Serban High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 47:12 47:12 | ||
67 | QUEVEDO Sergio Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 47:39 47:39 | ||
68 | LAMBEA Ignasi Team MP Group | Team MP Group | 49:07 49:07 | ||
69 | PEREZ Cesar Valverde Team - Ricardo Fuentes | Valverde Team - Ricardo Fuentes | 49:23 49:23 | ||
70 | LOZANO Juan Pedro Valverde Team - Ricardo Fuentes | Valverde Team - Ricardo Fuentes | 49:31 49:31 | ||
71 | DOMINGOS Werik Kaua Valverde Team - Ricardo Fuentes | Valverde Team - Ricardo Fuentes | 49:35 49:35 | ||
72 | MERINO Marcos Baqué Cycling Team | Baqué Cycling Team | 49:38 49:38 | ||
73 | DIAZ Alex Baqué Cycling Team | Baqué Cycling Team | 50:17 50:17 | ||
74 | MARTINEZ SANZ Neo El Bicho - Pizzería Española - Phi | El Bicho - Pizzería Española - Phi | 50:44 50:44 | ||
75 | MARTINEZ Unai Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 50:48 50:48 | ||
76 | CASTRO Wilmar Emanuel Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | Globalia Artes Gráficas-Zamora Enamora | 51:04 51:04 | ||
77 | LANCHAS Cristino Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 52:46 52:46 | ||
78 | KHOTULOV Denys UC Monaco | UC Monaco | 53:40 53:40 | ||
79 | ROMERO Adrián Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 58:22 58:22 | ||
80 | ALLEVA Edoardo Mauro EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 58:29 58:29 | ||
81 | TESSIORE Tommaso UC Monaco | UC Monaco | 58:42 58:42 | ||
82 | BELIJAR Alejandro Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 59:12 59:12 | ||
83 | GARCÍA Álvaro High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 1:11:45 1:11:45 | ||
84 | SÁNCHEZ-ARANZUEQUE Diego Avimosa - Chozas Team | Avimosa - Chozas Team | 1:13:49 1:13:49 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
- Date:22 July 2023
- Avg. speed winner:-
- Race category:MU - Men U23
- Distance:0 km
- Points scale:
- Departure:
- Arrival:
Competitions
Race profile
Sites
Have missing information? Contribute here!