The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 13:55:31 | ||
2 | GANZABAL Ander Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 0:30 0:30 | ||
3 | 0:46 0:46 | ||||
4 | FERNANDEZ Sinuhé Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | 0:53 0:53 | ||
5 | BREUILLARD Nicolas AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 0:56 0:56 | ||
6 | AUTRAN José Eduardo Supermercados Froiz | Supermercados Froiz | 1:01 1:01 | ||
7 | 1:03 1:03 | ||||
8 | CAVIA Daniel Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | 1:08 1:08 | ||
9 | TRIGO Iker Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 1:14 1:14 | ||
10 | GINES Sergio High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 1:15 1:15 | ||
11 | GONZALEZ Asier Pablo Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 1:16 1:16 | ||
12 | SILVA Guillermo Thomas Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 1:22 1:22 | ||
13 | DIAZ Alex Baqué Cycling Team | Baqué Cycling Team | ,, 1:22 | ||
14 | MALDONADO Anderson Samuel CCL Matdiver | CCL Matdiver | 1:23 1:23 | ||
15 | 1:28 1:28 | ||||
16 | ESPARZA Unai EULEN-NUUK | EULEN-NUUK | 1:31 1:31 | ||
17 | ROJAS Gabriel Francisco EULEN-NUUK | EULEN-NUUK | ,, 1:31 | ||
18 | DELGADO David Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | 1:32 1:32 | ||
19 | GONZÁLEZ David Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | ,, 1:32 | ||
20 | SAGRADO Alvaro Brocar-Alé | Brocar-Alé | 1:38 1:38 | ||
21 | RAUS Jerome AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 1:41 1:41 | ||
22 | MALAVER Elkin Steven Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 1:45 1:45 | ||
23 | GUARDEÑO Jaume Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 1:46 1:46 | ||
24 | MONTOLI Andrea EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 1:48 1:48 | ||
25 | DELCROS Clément AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 2:08 2:08 | ||
26 | GIL Jon Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | 3:04 3:04 | ||
28 | MARTÍN Daniel Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | 4:31 4:31 | ||
29 | DIAZ Iñaki Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 4:48 4:48 | ||
30 | GARCIA Alvaro Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | 5:39 5:39 | ||
31 | ANTON Miguel Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 6:00 6:00 | ||
32 | BAYONA Steven Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 6:02 6:02 | ||
33 | LUNA Alejandro Supermercados Froiz | Supermercados Froiz | 7:53 7:53 | ||
34 | SANTOS Fernando Supermercados Froiz | Supermercados Froiz | 8:50 8:50 | ||
35 | AGIRREBEITIA Mikel Baqué Cycling Team | Baqué Cycling Team | 8:58 8:58 | ||
36 | GILABERT Arnau EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 8:59 8:59 | ||
37 | LIGHTFOOT Owen Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 9:02 9:02 | ||
38 | GEERLINGS Sergio Valverde Team - Ricardo Fuentes | Valverde Team - Ricardo Fuentes | 9:04 9:04 | ||
39 | GONZALEZ Natxo High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 9:16 9:16 | ||
40 | 9:29 9:29 | ||||
41 | IZQUIERDO Clément AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 9:33 9:33 | ||
42 | CORDERO Manuel CCL Matdiver | CCL Matdiver | 9:49 9:49 | ||
43 | GANDIA Jordi High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 9:58 9:58 | ||
44 | SWIRBUL Keegan Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 10:29 10:29 | ||
45 | BENITO GONZALEZ Adrian Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 10:33 10:33 | ||
46 | 10:34 10:34 | ||||
47 | VALLS Miquel Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 10:55 10:55 | ||
48 | SMRECZEK Kacper Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | 12:31 12:31 | ||
49 | TRUEBA Sergio Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | 12:32 12:32 | ||
50 | MINOIA Sebastiano EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 13:00 13:00 | ||
51 | JIMENEZ Daniel Supermercados Froiz | Supermercados Froiz | 13:35 13:35 | ||
52 | CASTILLA Asier Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 13:51 13:51 | ||
53 | COLLAZOS Carlos High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 13:58 13:58 | ||
54 | 14:00 14:00 | ||||
55 | ORTEGA Gorka Baqué Cycling Team | Baqué Cycling Team | 14:01 14:01 | ||
56 | MARTORELL Erik Baqué Cycling Team | Baqué Cycling Team | 14:07 14:07 | ||
57 | DOLS Marc Brocar-Alé | Brocar-Alé | 14:15 14:15 | ||
58 | PALOMEQUE Iván High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 14:45 14:45 | ||
59 | 14:48 14:48 | ||||
60 | KALEJMANN Mateo CCL Matdiver | CCL Matdiver | 15:06 15:06 | ||
61 | FERNANDEZ Samuel Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | 15:24 15:24 | ||
62 | BENNASSAR Francesc High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 16:03 16:03 | ||
63 | LOZANO Adrian Valverde Team - Ricardo Fuentes | Valverde Team - Ricardo Fuentes | 16:53 16:53 | ||
64 | PÉREZ-LANDALUCE Eduardo Equipo Aluminios Cortizo | Equipo Aluminios Cortizo | 17:35 17:35 | ||
65 | JUAN Miguel Supermercados Froiz | Supermercados Froiz | 17:38 17:38 | ||
66 | LOZANO Juan Pedro Valverde Team - Ricardo Fuentes | Valverde Team - Ricardo Fuentes | 18:48 18:48 | ||
67 | CALAHORRA Quique Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 18:58 18:58 | ||
68 | CASAIS Danel Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 19:01 19:01 | ||
69 | GONZALEZ Jorge Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | 19:28 19:28 | ||
70 | 19:30 19:30 | ||||
71 | ARA Pablo Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 19:52 19:52 | ||
72 | MUÑOZ Francisco EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 19:56 19:56 | ||
73 | 20:19 20:19 | ||||
74 | BAGNARA Luca EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 20:39 20:39 | ||
75 | INTXAUSTI Xabier EULEN-NUUK | EULEN-NUUK | 20:46 20:46 | ||
76 | BERANGO GUTIERREZ Aimar Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | 21:21 21:21 | ||
77 | TOMAS Josep Brocar-Alé | Brocar-Alé | 21:51 21:51 | ||
78 | BALL Alexander Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 22:27 22:27 | ||
79 | GARCIA Adriá Torres - Fernando Barceló Team | Torres - Fernando Barceló Team | 22:38 22:38 | ||
80 | CASTILLO Fabricio Hernan Torres - Fernando Barceló Team | Torres - Fernando Barceló Team | 23:16 23:16 | ||
81 | MUELLER Taj Maglia Tecnosylva Bembibre | Maglia Tecnosylva Bembibre | 24:31 24:31 | ||
82 | CHAMORRO David Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 24:42 24:42 | ||
83 | INGUANZO Gonzalo Supermercados Froiz | Supermercados Froiz | 24:52 24:52 | ||
84 | LARRAÑAGA Oier Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | 25:05 25:05 | ||
85 | 25:10 25:10 | ||||
86 | GUZMAN Ismael Gomur-Cantabria Infinita | Gomur-Cantabria Infinita | 25:46 25:46 | ||
87 | EIZAGIRRE Iñigo EULEN-NUUK | EULEN-NUUK | 27:03 27:03 | ||
88 | 27:16 27:16 | ||||
89 | BUGARIN LEDO Aitor Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 27:24 27:24 | ||
90 | ROGER Gabriel AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 27:59 27:59 | ||
91 | ARCANGELI Romain AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | ,, 27:59 | ||
92 | ETXABE Kimetz Baqué Cycling Team | Baqué Cycling Team | 28:09 28:09 | ||
93 | CASADO Axier Baqué Cycling Team | Baqué Cycling Team | 29:19 29:19 | ||
94 | PEREZ Iker Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 30:14 30:14 | ||
95 | ROMERO Jaime Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 30:49 30:49 | ||
96 | RACCAGNI Gabriele EOLO-Kometa U23 | EOLO-Kometa U23 | 31:09 31:09 | ||
97 | HERVAS Pol Brocar-Alé | Brocar-Alé | 31:17 31:17 | ||
98 | DARDER Sergi High Level-Gsport-Grupo Tormo | High Level-Gsport-Grupo Tormo | 31:25 31:25 | ||
99 | GÓMEZ Josue Brocar-Alé | Brocar-Alé | 31:31 31:31 | ||
100 | URRA GARMENDIA Aritz Telco'm-On Clima-Osés | Telco'm-On Clima-Osés | 31:38 31:38 | ||
101 | RODRIGUEZ Fernando Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 32:34 32:34 | ||
102 | DAVIS Cole Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | Laboral Kutxa - Fundación Ciclista Euskadi | 32:35 32:35 | ||
103 | IBAÑEZ Javier Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 33:11 33:11 | ||
104 | AGUILAR Hugo Caja Rural - Alea | Caja Rural - Alea | 34:06 34:06 | ||
105 | BENGOECHEA Galder Baqué Cycling Team | Baqué Cycling Team | 34:16 34:16 | ||
106 | TWELVES Callum Torres - Fernando Barceló Team | Torres - Fernando Barceló Team | 34:40 34:40 | ||
107 | CEBALLOS Javier Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 35:33 35:33 | ||
108 | CASILLAS Angel Bicicletas Rodríguez Extremadura | Bicicletas Rodríguez Extremadura | 36:39 36:39 | ||
109 | VIERGE Mateo EULEN-NUUK | EULEN-NUUK | 38:22 38:22 | ||
110 | 38:43 38:43 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
- Date:19 March 2023
- Avg. speed winner:-
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:0 km
- Points scale:
- Departure:
- Arrival:
Competitions
Race profile
Sites
Have missing information? Contribute here!