2019
2017
»
«

2018»42nd Tour of the Alps (2.HC)

2018  General classification

Grand tour debutants

Menu
Pos.RiderTeamAge
1 Wildauer MarkusTirol Cycling Team19y + 326d
2 Adamietz JohannesTirol Cycling Team19y + 327d
3 Friedrich MarcoTirol Cycling Team20y + 59d
4 Monaco AlessandroItaly20y + 71d
5 Sosa Iván RamiroAndroni Giocattoli - Sidermec20y + 167d
6 Zimmermann GeorgTirol Cycling Team20y + 187d
7 Sobrero MatteoItaly20y + 337d
8 Covili LucaItaly21y + 65d
9 Eenkhoorn PascalTeam LottoNL-Jumbo21y + 67d
10 Piccot MichelItaly21y + 79d
11 Bou JoanNippo - Vini Fantini - Europa Ovini21y + 90d
12 Conci NicolaItaly21y + 101d
13 Knapp DanielTirol Cycling Team21y + 177d
14 Brkic BenjaminTirol Cycling Team21y + 196d
15 Cherkasov NikolayGazprom-RusVelo21y + 202d
16 Goldstein OmerIsrael Cycling Academy21y + 246d
17 Padun MarkBahrain Merida Pro Cycling Team21y + 284d
18 Schinnagel JohannesTirol Cycling Team21y + 322d
19 Vlasov AleksandrGazprom-RusVelo21y + 358d
20 Flórez Miguel EduardoWilier Triestina - Selle Italia22y + 55d
21 Barceló FernandoEuskadi - Murias22y + 101d
22 Velasco SimoneWilier Triestina - Selle Italia22y + 136d
23 O'Connor BenTeam Dimension Data22y + 143d
24 Zaccanti FilippoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini22y + 217d
25 Carboni GiovanniBardiani - CSF22y + 229d
26 Rodríguez ÓscarEuskadi - Murias22y + 346d
27 Raggio LucaWilier Triestina - Selle Italia23y + 21d
28 Schlemmer LukasTeam Felbermayr - Simplon Wels 23y + 42d
29 Bagioli NicolaNippo - Vini Fantini - Europa Ovini23y + 56d
30 Kobernyak EvgenyGazprom-RusVelo23y + 82d
31 Díaz José ManuelIsrael Cycling Academy23y + 88d
32 Orsini UmbertoBardiani - CSF23y + 131d
33 Ballerini DavideAndroni Giocattoli - Sidermec23y + 207d
34 Kuss SeppTeam LottoNL-Jumbo23y + 215d
35 Stosz PatrykCCC Sprandi Polkowice 23y + 275d
36 Lehner DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels 24y + 2d
37 Arslanov IldarGazprom-RusVelo24y + 10d
38 Niv GuyIsrael Cycling Academy24y + 39d
39 Sterbini SimoneBardiani - CSF24y + 126d
40 Udondo GotzonEuskadi - Murias24y + 136d
41 Masnada FaustoAndroni Giocattoli - Sidermec24y + 161d
42 Venturini ClémentAG2R La Mondiale24y + 182d
43 Mosca JacopoWilier Triestina - Selle Italia24y + 230d
44 Koch JonasCCC Sprandi Polkowice 24y + 295d
45 Amici AlbertoItaly24y + 353d
46 Sisr FrantišekCCC Sprandi Polkowice 25y + 30d
47 Turek DanielIsrael Cycling Academy25y + 87d
48 Turrin AlexWilier Triestina - Selle Italia25y + 317d
49 Iturria MikelEuskadi - Murias26y + 31d
50 Gebremedhin AwetIsrael Cycling Academy26y + 71d
51 Txoperena BeñatEuskadi - Murias26y + 130d
52 Van Hoecke GijsTeam LottoNL-Jumbo26y + 156d
53 Bernardinetti MarcoItaly26y + 280d
54 Rabitsch StephanTeam Felbermayr - Simplon Wels 26y + 293d
55 Antunes AmaroCCC Sprandi Polkowice 27y + 140d
56 González Prieto AitorEuskadi - Murias27y + 162d
57 Pluciński LeszekCCC Sprandi Polkowice 27y + 317d
58 Nakane HidetoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini27y + 349d
59 Bizkarra MikelEuskadi - Murias28y + 238d
60 Fortin FilippoTeam Felbermayr - Simplon Wels 29y + 74d
61 Wang MeiyinBahrain Merida Pro Cycling Team29y + 111d
62 Feng Chun KaiBahrain Merida Pro Cycling Team29y + 165d
63 Ito MasakazuNippo - Vini Fantini - Europa Ovini29y + 308d
64 Earle NathanIsrael Cycling Academy29y + 316d
65 Taciak MateuszCCC Sprandi Polkowice 33y + 301d