Zoeken:  
topLogin
1997
1995
»
«

1996»51st Vuelta a España

1996  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeBIBRiderAgeTeamPntTime
186+2:44:5099 Steels TomMapei-GB  25Mapei-GB 803:53:273:53:27
296+2:58:4952 Minali NicolaGewiss - Playbus 26Gewiss - Playbus50,,0:00
380+2:39:05185 Wesemann SteffenTeam Telekom 25Team Telekom35,,0:00
419+27:441 Jalabert LaurentO.N.C.E. 27O.N.C.E.25,,0:00
585+2:44:0869 Edo ÁngelKelme-Artiach-Costa Blanca 26Kelme-Artiach-Costa Blanca18,,0:00
6107+3:10:1013 Citterio GiuseppeAki 29Aki15,,0:00
795+2:58:4446 Guenetxea AsierEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi12,,0:00
8101+3:02:16179 Petacchi AlessandroScrigno - Gaerne 22Scrigno - Gaerne10,,0:00
992+2:55:34168 Smetanine SergueiPorcelana Santa Clara - Samara  22Porcelana Santa Clara - Samara 8,,0:00
10115+3:52:40195 Redant HendrikTVM - Farm Frites 33TVM - Farm Frites6,,0:00
1189+2:46:08159 Mori MassimilianoSaeco - AS Juvenes San Marino 22Saeco - AS Juvenes San Marino5,,0:00
1221+31:21135 Chanteur PascalPetit Casino - C'est votre équipe 28Petit Casino - C'est votre équipe4,,0:00
13102+3:05:3332 Di Renzo Marco AntonioCantina Tollo - CoBo  27Cantina Tollo - CoBo 3,,0:00
1434+1:03:5028 Rodrigues Orlando SergioBanesto 26Banesto2,,0:00
15113+3:36:30162 Aranguren OscarPorcelana Santa Clara - Samara  26Porcelana Santa Clara - Samara 1,,0:00
1642+1:16:1981 Abreu ManuelMaia - Jumbo - Cin  33Maia - Jumbo - Cin ,,0:00
1765+2:04:5168 Rodriguez José LuisKelme-Artiach-Costa Blanca 30Kelme-Artiach-Costa Blanca,,0:00
1844+1:19:12192 Hamburger BoTVM - Farm Frites 26TVM - Farm Frites,,0:00
1990+2:46:39132 Agnolutto ChristophePetit Casino - C'est votre équipe 26Petit Casino - C'est votre équipe,,0:00
2098+3:00:40194 Johnsen Lars KristianTVM - Farm Frites 26TVM - Farm Frites,,0:00
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPntTime
11-9 Zülle AlexO.N.C.E. 28O.N.C.E.400 97:31:46 97:31:46
2-71 Dufaux LaurentFestina - Lotus 27Festina - Lotus2906:236:23
3-91 Rominger TonyMapei-GB  35Mapei-GB 2408:298:29
4-108 Pistore RobertoMG Maglificio - Technogym 25MG Maglificio - Technogym22010:1310:13
5-12 Faustini StefanoAki 28Aki20011:2111:21
6-144 Totschnig GeorgPolti 25Polti19011:3311:33
7-141 Rebellin DavidePolti 25Polti18013:1513:15
8-116 Peron AndreaMotorola 25Motorola17014:4614:46
9-111 Julich BobbyMotorola 24Motorola16015:1015:10
10-61 Escartín FernandoKelme-Artiach-Costa Blanca 28Kelme-Artiach-Costa Blanca15018:3518:35
11-65 Serrano Marcos AntonioKelme-Artiach-Costa Blanca 24Kelme-Artiach-Costa Blanca14019:1919:19
12-26 Jiménez José MaríaBanesto 25Banesto13020:1920:19
13-142 Gianetti MauroPolti 32Polti12021:1521:15
14-129 Clavero DanielMx Onda 28Mx Onda11021:4921:49
15-98 Nardello DanieleMapei-GB  24Mapei-GB 10022:3722:37
16-51 Bobrik VladislavGewiss - Playbus 25Gewiss - Playbus9026:0026:00
17-113 Merckx AxelMotorola 24Motorola8527:3427:34
18-93 Mauleon Francisco JavierMapei-GB  31Mapei-GB 8027:3827:38
19-1 Jalabert LaurentO.N.C.E. 27O.N.C.E.7527:4427:44
20-184 Meinert-Nielsen PeterTeam Telekom 30Team Telekom7029:5629:56
21-135 Chanteur PascalPetit Casino - C'est votre équipe 28Petit Casino - C'est votre équipe6531:2131:21
22-75 Jeker FabianFestina - Lotus 27Festina - Lotus6032:2132:21
23-187 Hundertmarck KaiTeam Telekom 27Team Telekom5532:2832:28
24-22 Casero Ángel LuisBanesto 24Banesto5035:0935:09
25-178 Apollonio MassimoScrigno - Gaerne 26Scrigno - Gaerne4537:4837:48
26-25 Gonzalez Arrieta Jose RámonBanesto 29Banesto4041:3541:35
27-105 Lecchi AngeloMG Maglificio - Technogym 29MG Maglificio - Technogym3544:1244:12
28-49 Ayarzaguena IñakiEuskaltel - Euskadi 27Euskaltel - Euskadi3045:5245:52
29-146 Chaurreau ÍñigoPolti 23Polti2546:0446:04
30-136 Gougot FabricePetit Casino - C'est votre équipe 25Petit Casino - C'est votre équipe2047:1647:16
31-8 Zarrabeitia MikelO.N.C.E. 26O.N.C.E.2050:2950:29
32-5 Mauri MelchorO.N.C.E. 30O.N.C.E.2057:3557:35
33-23 Blanco SantiagoBanesto 22Banesto201:02:281:02:28
34-28 Rodrigues Orlando SergioBanesto 26Banesto201:03:501:03:50
35-11 Konyshev DimitriAki 30Aki201:06:031:06:03
36-92 Gonzalez ArsenioMapei-GB  36Mapei-GB 201:06:141:06:14
37-106 Lietti MarcoMG Maglificio - Technogym 31MG Maglificio - Technogym201:07:011:07:01
38-43 Solaun CesarEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi201:08:001:08:00
39-125 Cerezo Francisco JavierMx Onda 25Mx Onda201:10:241:10:24
40-191 den Bakker MaartenTVM - Farm Frites 27TVM - Farm Frites201:13:021:13:02
41-169 Zintchenko AndreiPorcelana Santa Clara - Samara  24Porcelana Santa Clara - Samara 201:14:301:14:30
42-81 Abreu ManuelMaia - Jumbo - Cin  33Maia - Jumbo - Cin 201:16:191:16:19
43-152 Furlan GiorgioSaeco - AS Juvenes San Marino 30Saeco - AS Juvenes San Marino201:17:431:17:43
44-192 Hamburger BoTVM - Farm Frites 26TVM - Farm Frites201:19:121:19:12
45-123 Møller Claus MichaelMx Onda 27Mx Onda201:23:401:23:40
46-2 Cuesta IñigoO.N.C.E. 27O.N.C.E.201:24:141:24:14
47-157 Pascual ManuelSaeco - AS Juvenes San Marino 26Saeco - AS Juvenes San Marino201:24:491:24:49
48-166 Pascual JavierPorcelana Santa Clara - Samara  24Porcelana Santa Clara - Samara 201:25:341:25:34
49-6 Rincón OliveiroO.N.C.E. 28O.N.C.E.201:27:321:27:32
50-79 Tebaldi ValerioFestina - Lotus 31Festina - Lotus201:28:411:28:41
51-66 González SantosKelme-Artiach-Costa Blanca 22Kelme-Artiach-Costa Blanca201:36:111:36:11
52-156 Sánchez AntonioSaeco - AS Juvenes San Marino 25Saeco - AS Juvenes San Marino201:40:071:40:07
53-72 Arenas Juan RodrigoFestina - Lotus 28Festina - Lotus201:41:441:41:44
54-153 Canzonieri AngeloSaeco - AS Juvenes San Marino 31Saeco - AS Juvenes San Marino201:43:041:43:04
55-161 Gainetdinov RomesPorcelana Santa Clara - Samara  29Porcelana Santa Clara - Samara 201:45:241:45:24
56-102 Bugno GianniMG Maglificio - Technogym 32MG Maglificio - Technogym201:47:091:47:09
57-29 Alonso MarinoBanesto 30Banesto201:51:421:51:42
58-186 Audhem GerdTeam Telekom 28Team Telekom201:52:061:52:06
59-126 Anguita EleuterioMx Onda 27Mx Onda201:52:201:52:20
60-174 Cignali DanielleScrigno - Gaerne 25Scrigno - Gaerne201:52:311:52:31
61-112 Livingston KevinMotorola 23Motorola201:53:211:53:21
62-42 González de Galdeano ÁlvaroEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi201:59:391:59:39
63-3 Díaz HerminioO.N.C.E. 31O.N.C.E.202:00:572:00:57
64-53 Zanini StefanoGewiss - Playbus 27Gewiss - Playbus202:03:082:03:08
65-68 Rodriguez José LuisKelme-Artiach-Costa Blanca 30Kelme-Artiach-Costa Blanca202:04:512:04:51
66-77 Plaza DavidFestina - Lotus 26Festina - Lotus202:05:102:05:10
67-189 Werner JürgenTeam Telekom 26Team Telekom202:08:162:08:16
68-19 Dal Sie RobertoAki 27Aki202:15:402:15:40
69-167 Pascual JavierPorcelana Santa Clara - Samara  25Porcelana Santa Clara - Samara 202:16:222:16:22
70-44 Lopez OscarEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi202:22:092:22:09
71-15 Zanette DenisAki 26Aki202:24:012:24:01
72-67 Domínguez Juan CarlosKelme-Artiach-Costa Blanca 25Kelme-Artiach-Costa Blanca202:25:092:25:09
73-148 Celestino MirkoPolti 23Polti202:25:132:25:13
74-39 Valoti PaoloCantina Tollo - CoBo  25Cantina Tollo - CoBo 202:26:002:26:00
75-56 Odriozola JonGewiss - Playbus 25Gewiss - Playbus202:28:062:28:06
76-74 Hodge StephenFestina - Lotus 35Festina - Lotus202:34:062:34:06
77-96 Leysen BartMapei-GB  27Mapei-GB 202:35:132:35:13
78-193 Hoffman TristanTVM - Farm Frites 26TVM - Farm Frites202:37:352:37:35
79-47 Laiseka RobertoEuskaltel - Euskadi 27Euskaltel - Euskadi202:38:422:38:42
80-185 Wesemann SteffenTeam Telekom 25Team Telekom202:39:052:39:05
81-18 Pavanello LucaAki 27Aki202:39:182:39:18
82-82 Andrade JoaquimMaia - Jumbo - Cin  27Maia - Jumbo - Cin 202:40:262:40:26
83-133 Locatelli MartialPetit Casino - C'est votre équipe 25Petit Casino - C'est votre équipe202:43:052:43:05
84-183 Kummer MarioTeam Telekom 34Team Telekom202:43:352:43:35
85-69 Edo ÁngelKelme-Artiach-Costa Blanca 26Kelme-Artiach-Costa Blanca202:44:082:44:08
86-99 Steels TomMapei-GB  25Mapei-GB 202:44:502:44:50
87-175 Gallorini SauroScrigno - Gaerne 24Scrigno - Gaerne202:45:422:45:42
88-155 Politano AntonioSaeco - AS Juvenes San Marino 29Saeco - AS Juvenes San Marino202:46:002:46:00
89-159 Mori MassimilianoSaeco - AS Juvenes San Marino 22Saeco - AS Juvenes San Marino202:46:082:46:08
90-132 Agnolutto ChristophePetit Casino - C'est votre équipe 26Petit Casino - C'est votre équipe202:46:392:46:39
91-64 Garcia IgnacioKelme-Artiach-Costa Blanca 28Kelme-Artiach-Costa Blanca202:47:312:47:31
92-168 Smetanine SergueiPorcelana Santa Clara - Samara  22Porcelana Santa Clara - Samara 202:55:342:55:34
93-34 Paluan AndreaCantina Tollo - CoBo  30Cantina Tollo - CoBo 202:57:472:57:47
94-63 Cabello FranciscoKelme-Artiach-Costa Blanca 27Kelme-Artiach-Costa Blanca202:58:422:58:42
95-46 Guenetxea AsierEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi202:58:442:58:44
96-52 Minali NicolaGewiss - Playbus 26Gewiss - Playbus20,,2:58:49
97-55 Brignoli ErmannoGewiss - Playbus 27Gewiss - Playbus202:59:422:59:42
98-194 Johnsen Lars KristianTVM - Farm Frites 26TVM - Farm Frites203:00:403:00:40
99-36 Hvastija MartinCantina Tollo - CoBo  26Cantina Tollo - CoBo 203:01:023:01:02
100-196 Blijlevens JeroenTVM - Farm Frites 24TVM - Farm Frites203:01:323:01:32
101-179 Petacchi AlessandroScrigno - Gaerne 22Scrigno - Gaerne203:02:163:02:16
102-32 Di Renzo Marco AntonioCantina Tollo - CoBo  27Cantina Tollo - CoBo 203:05:333:05:33
103-122 Cordes TomMx Onda 30Mx Onda203:06:193:06:19
104-17 Vona FrancoAki 32Aki203:06:493:06:49
105-37 Di Silvestro LorenzoCantina Tollo - CoBo  26Cantina Tollo - CoBo 203:07:283:07:28
106-45 González de Galdeano IgorEuskaltel - Euskadi 22Euskaltel - Euskadi203:09:153:09:15
107-13 Citterio GiuseppeAki 29Aki203:10:103:10:10
108-164 McRae William ChannPorcelana Santa Clara - Samara  24Porcelana Santa Clara - Samara 203:10:233:10:23
109-149 Calzavara LeonardoPolti 21Polti203:17:393:17:39
110-59 Brognara AndreaGewiss - Playbus 25Gewiss - Playbus203:27:053:27:05
111-31 Dante StefanoCantina Tollo - CoBo  26Cantina Tollo - CoBo 203:29:563:29:56
112-38 Recanati JuriCantina Tollo - CoBo  26Cantina Tollo - CoBo 203:33:193:33:19
113-162 Aranguren OscarPorcelana Santa Clara - Samara  26Porcelana Santa Clara - Samara 203:36:303:36:30
114-165 Miguelanez JoaquinPorcelana Santa Clara - Samara  26Porcelana Santa Clara - Samara 203:44:373:44:37
115-195 Redant HendrikTVM - Farm Frites 33TVM - Farm Frites203:52:403:52:40
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkBIBRiderAgeTeamPntPntToday
11 Jalabert LaurentO.N.C.E. 27O.N.C.E.23780+237
252 Minali NicolaGewiss - Playbus 26Gewiss - Playbus16320+163
399 Steels TomMapei-GB  25Mapei-GB 14210+142
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkBIBRiderAgeTeamPntPntToday
191 Rominger TonyMapei-GB  35Mapei-GB 17780+177
21 Jalabert LaurentO.N.C.E. 27O.N.C.E.12020+120
311 Konyshev DimitriAki 30Aki10710+107
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkBIBTeam
1 Polti 
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Vuelta a España logoDate: 28th September 1996
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: GT.B

Websites:
www.lavuelta.com
www.twitter.com/lavuelta
www.facebook.com/lavuelta
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.08881 sec.