Search:  
topLogin
2013
2011
»
«

2012»Sibiu Cycling Tour (2.2)

2012  General classification

RnkPrev▼▲RiderAgeTeamUCIPntTime
11- de la Parte VíctorSP Tableware Cycling Team 26SP Tableware Cycling Team4025 11:34:30 11:34:30
22- Kvasina MatijaTusnad Cycling Team 30Tusnad Cycling Team30180:170:17
33- Topchanyuk ArtemSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team16140:560:56
44- Tamouridis IoannisSP Tableware Cycling Team 32SP Tableware Cycling Team12111:101:10
55- Landa AndreasOneco - Mesterhus Cycling Team 24Oneco - Mesterhus Cycling Team1081:471:47
66- Sosnitskiy AnatoliyKolss Cycling Team 21Kolss Cycling Team863:453:45
77- Kišerlovski Emanuel 27643:543:54
88- Cioban SergiuTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team334:364:36
99- Pöll Stefan 2524:474:47
1010- Nesset SigurdFrøy - Trek 21Frøy - Trek15:105:10
1115▲4 Kazsa GaborSalcano Manisaspor Cycling Team  23Salcano Manisaspor Cycling Team 6:166:16
1211▼1 Hasanović Esad 276:186:18
1312▼1 Jouffroy ArnaudTelenet - Fidea  22Telenet - Fidea 6:326:32
1414- Khripta AndriyKolss Cycling Team 25Kolss Cycling Team6:376:37
1513▼2 Zajac Bartosz 197:317:31
1622▲6 Gerganov EvgeniTusnad Cycling Team 36Tusnad Cycling Team8:468:46
1716▼1 Stancu George 9:109:10
1817▼1 Nitu Adrian 229:179:17
1918▼1 Jovanović Nebojša 299:409:40
2019▼1 Polischuk MaksymISD - Lampre 28ISD - Lampre9:529:52
2120▼1 Grashev Martin 2510:0210:02
2223▲1 Orset JonasFrøy - Trek 21Frøy - Trek10:2610:26
2324▲1 Kohlvelter KevinTeam Differdange  21Team Differdange 10:3610:36
2425▲1 Novak Jakub 2410:4410:44
2521▼4 Grand ArnaudTelenet - Fidea  21Telenet - Fidea 10:5410:54
2626- Stockhausen Richard 2410:5510:55
2727- Sandvik Morten RensloFrøy - Trek 24Frøy - Trek11:0211:02
2828- Forbord KristianOneco - Mesterhus Cycling Team 24Oneco - Mesterhus Cycling Team11:0711:07
2929- Simon Peter 2011:4011:40
3030- Shumilov Sergii 1911:5411:54
3131- van den Berg Pim 2912:5712:57
3233▲1 Dzhus VolodymyrISD - Lampre 19ISD - Lampre14:1414:14
3334▲1 Sipos Zoltan 2014:2014:20
3432▼2 Krakowiak Norbert 1914:2914:29
3535- Maric Dejan 2015:0115:01
3636- Bihel CésarTeam Differdange  24Team Differdange 15:2615:26
3737- Thalhammer Hans-Jörg 2216:5716:57
3838- Tanovițchii NicolaeStart Cycling Team - Atacama Flowery Desert 18Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert17:1117:11
3939- Gredler Roman 3117:1417:14
4040- Gaber Martin 2217:4917:49
4142▲1 Bulik Mieszko 2119:2119:21
4243▲1 Vígh Zoltán 2419:3219:32
4341▼2 Hagen KristerOneco - Mesterhus Cycling Team 23Oneco - Mesterhus Cycling Team19:3419:34
4445▲1 Vandekinderen JensTelenet - Fidea  19Telenet - Fidea 20:4220:42
4546▲1 Braico AlexandrTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team20:4920:49
4647▲1 Meeusen TomTelenet - Fidea  23Telenet - Fidea 21:2821:28
4748▲1 Sakellaridis NeofytosSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team21:4021:40
4849▲1 Hillebrand Manuel 21:4921:49
4950▲1 Tintea Nicolae 2122:3622:36
5051▲1 Altenkamp Lukas 2523:0123:01
5152▲1 Ciocan Alexandru 23:1523:15
5254▲2 Gyurov Spas 2623:2523:25
5355▲2 Coman Bogdan 2123:2923:29
5457▲3 Tomasiak Konrad 2023:4923:49
5558▲3 Malaguti AlessandroMiche-Guerciotti  24Miche-Guerciotti 23:5123:51
5656- Zaraliev Stanislav 2424:1924:19
5760▲3 Thill TomTeam Differdange  22Team Differdange 24:2324:23
5859▲1 Plesea Valentin 1824:3124:31
5961▲2 Stević IvanSalcano Manisaspor Cycling Team  32Salcano Manisaspor Cycling Team 25:1725:17
6062▲2 Lovassy KrisztiánTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team25:3025:30
6164▲3 Grygorenko Oleksandr 2425:3825:38
6265▲3 Fritz Alexander 26:1426:14
6363- Gutmann Thomas 26:2526:25
6466▲2 Prevar OleksandrKolss Cycling Team 22Kolss Cycling Team,,26:25
6567▲2 Bergsland JonOneco - Mesterhus Cycling Team 30Oneco - Mesterhus Cycling Team27:5127:51
6669▲3 Dal Santo NicolaMiche-Guerciotti  23Miche-Guerciotti 28:4128:41
6770▲3 Zatorski Konrad 2028:4428:44
6871▲3 Tesler ArtemKolss Cycling Team 23Kolss Cycling Team28:5828:58
6968▼1 Adams JoeriTelenet - Fidea  22Telenet - Fidea 29:0029:00
7072▲2 Gollmann Daniel 2029:1829:18
7173▲2 Volovod DmitroISD - Lampre 20ISD - Lampre29:4929:49
7244▼28 Haring Martin 2530:2330:23
7375▲2 Rusnac Maxim 1930:2530:25
7476▲2 Sobrino JoaquinSP Tableware Cycling Team 30SP Tableware Cycling Team30:4330:43
7579▲4 Stoenchev Valentin 2032:3532:35
7680▲4 PEINHAUPT Marco 1932:4732:47
7781▲4 Yordanov Radostin 2133:4233:42
7888▲10 Haugård Phan ÅgeOneco - Mesterhus Cycling Team 20Oneco - Mesterhus Cycling Team33:5433:54
7982▲3 Simantirakis VasileiosSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team33:5833:58
8084▲4 Batora Lukáš 2634:2934:29
8183▲2 Ternovsek MarcelTusnad Cycling Team 25Tusnad Cycling Team34:3734:37
8285▲3 Der Žolt 2934:5634:56
8386▲3 Robov Momchil ,,34:56
8487▲3 Balinsky Pavlin 2335:0435:04
8589▲4 Alexiev Alexander 1936:4936:49
8691▲5 Kaupas VytautasTeam Differdange  30Team Differdange 37:3737:37
8753▼34 Viglasky Ivan 2738:2538:25
8893▲5 Hurum Sondre MoenOneco - Mesterhus Cycling Team 23Oneco - Mesterhus Cycling Team38:3938:39
8974▼15 Branzea Ion Stanel 39:1539:15
9094▲4 Leontenko YuriyKolss Cycling Team 26Kolss Cycling Team40:0540:05
9197▲6 Kozomara Nikola 2041:2941:29
9298▲6 Schellevis Rutger 2241:3241:32
9399▲6 Fedele Manuel 2541:5841:58
9478▼16 Ovidiu-tudor Oprea 42:1542:15
95100▲5 Keunecke Karsten 3242:4442:44
96101▲5 de Boer Joris 2243:2343:23
97106▲9 Kautz Kai 2445:0445:04
9890▼8 van Kessel CornéTelenet - Fidea  20Telenet - Fidea 45:3345:33
99109▲10 Grünwalder Lukas 2149:1149:11
100110▲10 Bakker Dennis 1849:1449:14
10195▼6 Morcov Stefan 50:4050:40
102112▲10 Tenbruck Jonas 1951:0251:02
103104▲1 Strzedula Szymon 1952:4552:45
10492▼12 Ponomarenko IllyaISD - Lampre 19ISD - Lampre52:5052:50
105113▲8 Spikseth Elias AngellOneco - Mesterhus Cycling Team 21Oneco - Mesterhus Cycling Team52:5352:53
106103▼3 Radonics Máté 1954:2854:28
10796▼11 Bendeguz Bernard 2455:5355:53
108111▲3 Solymosi Marton 2258:3258:32
109105▼4 Sdraila Ionut-adrian 1959:0459:04
110115▲5 Novak Carol EduardTusnad Cycling Team 35Tusnad Cycling Team59:0659:06
111107▼4 Wolters George 1:051:05
112116▲4 Vrabii Andrei 201:141:14
113114▲1 Kaupas GediminasTeam Differdange  23Team Differdange 7:287:28
114123▲9 Schnapka Matthias 3113:3713:37
115118▲3 Prunte Marius 17:4517:45
116120▲4 Breznik Domagoj 18:5018:50
117121▲4 Bakumenko VladyslavISD - Lampre 21ISD - Lampre19:4319:43
118117▼1 Braicov Iulian 1822:5522:55
119127▲8 Schäfer Timo 2923:2423:24
120122▲2 Volmerg Frederik 2324:2624:26
121124▲3 Ekeli EivindFrøy - Trek 22Frøy - Trek28:5828:58
122126▲4 Constantin Stefan 37:0637:06
123128▲5 Mair Philipp 37:3637:36


RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamUCIPntTime
111+6:16 Kazsa GaborSalcano Manisaspor Cycling Team  23Salcano Manisaspor Cycling Team 853:44:303:44:30
216+8:46 Gerganov EvgeniTusnad Cycling Team 36Tusnad Cycling Team520:020:02
378+33:54 Haugård Phan ÅgeOneco - Mesterhus Cycling Team 20Oneco - Mesterhus Cycling Team210:050:05
414+6:37 Khripta AndriyKolss Cycling Team 25Kolss Cycling Team0:180:18
541+19:21 Bulik Mieszko 211:301:30
636+15:26 Bihel CésarTeam Differdange  24Team Differdange ,,1:30
760+25:30 Lovassy KrisztiánTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team,,1:30
855+23:51 Malaguti AlessandroMiche-Guerciotti  24Miche-Guerciotti ,,1:30
993+41:58 Fedele Manuel 25,,1:30
1013+6:32 Jouffroy ArnaudTelenet - Fidea  22Telenet - Fidea ,,1:30
1128+11:07 Forbord KristianOneco - Mesterhus Cycling Team 24Oneco - Mesterhus Cycling Team,,1:30
1280+34:29 Batora Lukáš 26,,1:30
1365+27:51 Bergsland JonOneco - Mesterhus Cycling Team 30Oneco - Mesterhus Cycling Team,,1:30
1448+21:49 Hillebrand Manuel ,,1:30
15100+49:14 Bakker Dennis 18,,1:30
166+3:45 Sosnitskiy AnatoliyKolss Cycling Team 21Kolss Cycling Team,,1:30
1799+49:11 Grünwalder Lukas 21,,1:30
1868+28:58 Tesler ArtemKolss Cycling Team 23Kolss Cycling Team,,1:30
1991+41:29 Kozomara Nikola 20,,1:30
2052+23:25 Gyurov Spas 26,,1:30
2176+32:47 PEINHAUPT Marco 19,,1:30
2210+5:10 Nesset SigurdFrøy - Trek 21Frøy - Trek,,1:30
2338+17:11 Tanovițchii NicolaeStart Cycling Team - Atacama Flowery Desert 18Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert,,1:30
248+4:36 Cioban SergiuTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team,,1:30
2567+28:44 Zatorski Konrad 20,,1:30
2645+20:49 Braico AlexandrTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team,,1:30
27102+51:02 Tenbruck Jonas 19,,1:30
2866+28:41 Dal Santo NicolaMiche-Guerciotti  23Miche-Guerciotti ,,1:30
2973+30:25 Rusnac Maxim 19,,1:30
3086+37:37 Kaupas VytautasTeam Differdange  30Team Differdange ,,1:30
3182+34:56 Der Žolt 29,,1:30
3262+26:14 Fritz Alexander ,,1:30
331+0:00 de la Parte VíctorSP Tableware Cycling Team 26SP Tableware Cycling Team,,1:30
347+3:54 Kišerlovski Emanuel 27,,1:30
3574+30:43 Sobrino JoaquinSP Tableware Cycling Team 30SP Tableware Cycling Team,,1:30
3635+15:01 Maric Dejan 20,,1:30
3796+43:23 de Boer Joris 22,,1:30
3871+29:49 Volovod DmitroISD - Lampre 20ISD - Lampre,,1:30
3953+23:29 Coman Bogdan 21,,1:30
4031+12:57 van den Berg Pim 29,,1:30
4150+23:01 Altenkamp Lukas 25,,1:30
425+1:47 Landa AndreasOneco - Mesterhus Cycling Team 24Oneco - Mesterhus Cycling Team,,1:30
4370+29:18 Gollmann Daniel 20,,1:30
443+0:56 Topchanyuk ArtemSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team,,1:30
452+0:17 Kvasina MatijaTusnad Cycling Team 30Tusnad Cycling Team,,1:30
4620+9:52 Polischuk MaksymISD - Lampre 28ISD - Lampre,,1:30
4742+19:32 Vígh Zoltán 24,,1:30
4883+34:56 Robov Momchil ,,1:30
4961+25:38 Grygorenko Oleksandr 24,,1:30
5017+9:10 Stancu George ,,1:30
5122+10:26 Orset JonasFrøy - Trek 21Frøy - Trek,,1:30
5226+10:55 Stockhausen Richard 24,,1:30
5324+10:44 Novak Jakub 24,,1:30
5433+14:20 Sipos Zoltan 20,,1:30
554+1:10 Tamouridis IoannisSP Tableware Cycling Team 32SP Tableware Cycling Team,,1:30
5651+23:15 Ciocan Alexandru ,,1:30
5719+9:40 Jovanović Nebojša 29,,1:30
5844+20:42 Vandekinderen JensTelenet - Fidea  19Telenet - Fidea ,,1:30
5957+24:23 Thill TomTeam Differdange  22Team Differdange ,,1:30
6032+14:14 Dzhus VolodymyrISD - Lampre 19ISD - Lampre,,1:30
6123+10:36 Kohlvelter KevinTeam Differdange  21Team Differdange ,,1:30
6288+38:39 Hurum Sondre MoenOneco - Mesterhus Cycling Team 23Oneco - Mesterhus Cycling Team,,1:30
6397+45:04 Kautz Kai 24,,1:30
6421+10:02 Grashev Martin 25,,1:30
6529+11:40 Simon Peter 20,,1:30
669+4:47 Pöll Stefan 25,,1:30
6740+17:49 Gaber Martin 22,,1:30
6879+33:58 Simantirakis VasileiosSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team,,1:30
6939+17:14 Gredler Roman 31,,1:30
7047+21:40 Sakellaridis NeofytosSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team,,1:30
7159+25:17 Stević IvanSalcano Manisaspor Cycling Team  32Salcano Manisaspor Cycling Team ,,1:30
7284+35:04 Balinsky Pavlin 23,,1:30
7315+7:31 Zajac Bartosz 19,,1:30
7464+26:25 Prevar OleksandrKolss Cycling Team 22Kolss Cycling Team,,1:30
7518+9:17 Nitu Adrian 22,,1:30
7630+11:54 Shumilov Sergii 19,,1:30
7727+11:02 Sandvik Morten RensloFrøy - Trek 24Frøy - Trek,,1:30
78114+13:37 Schnapka Matthias 31,,1:30
7975+32:35 Stoenchev Valentin 20,,1:30
8092+41:32 Schellevis Rutger 22,,1:30
8112+6:18 Hasanović Esad 271:541:54
82105+52:53 Spikseth Elias AngellOneco - Mesterhus Cycling Team 21Oneco - Mesterhus Cycling Team,,1:54
8358+24:31 Plesea Valentin 18,,1:54
8449+22:36 Tintea Nicolae 21,,1:54
85112+1:14 Vrabii Andrei 20,,1:54
8646+21:28 Meeusen TomTelenet - Fidea  23Telenet - Fidea 1:561:56
8795+42:44 Keunecke Karsten 321:581:58
8881+34:37 Ternovsek MarcelTusnad Cycling Team 25Tusnad Cycling Team1:591:59
8943+19:34 Hagen KristerOneco - Mesterhus Cycling Team 23Oneco - Mesterhus Cycling Team,,1:59
9034+14:29 Krakowiak Norbert 19,,1:59
9190+40:05 Leontenko YuriyKolss Cycling Team 26Kolss Cycling Team2:062:06
92110+59:06 Novak Carol EduardTusnad Cycling Team 35Tusnad Cycling Team2:082:08
9377+33:42 Yordanov Radostin 212:102:10
9456+24:19 Zaraliev Stanislav 24,,2:10
9585+36:49 Alexiev Alexander 19,,2:10
9669+29:00 Adams JoeriTelenet - Fidea  22Telenet - Fidea 2:132:13
97119+23:24 Schäfer Timo 292:152:15
9837+16:57 Thalhammer Hans-Jörg 222:202:20
9963+26:25 Gutmann Thomas ,,2:20
10025+10:54 Grand ArnaudTelenet - Fidea  21Telenet - Fidea 2:212:21
10154+23:49 Tomasiak Konrad 201:301:30
10289+39:15 Branzea Ion Stanel 10:3210:32
103103+52:45 Strzedula Szymon 19,,10:32
104108+58:32 Solymosi Marton 22,,10:32
10598+45:33 van Kessel CornéTelenet - Fidea  20Telenet - Fidea 10:3710:37
10694+42:15 Ovidiu-tudor Oprea 12:2012:20
107101+50:40 Morcov Stefan ,,12:20
108106+54:28 Radonics Máté 19,,12:20
109113+7:28 Kaupas GediminasTeam Differdange  23Team Differdange ,,12:20
11072+30:23 Haring Martin 25,,12:20
111123+37:36 Mair Philipp 16:2616:26
112104+52:50 Ponomarenko IllyaISD - Lampre 19ISD - Lampre,,16:26
113115+17:45 Prunte Marius ,,16:26
114121+28:58 Ekeli EivindFrøy - Trek 22Frøy - Trek16:2916:29
115109+59:04 Sdraila Ionut-adrian 1916:3116:31
116117+19:43 Bakumenko VladyslavISD - Lampre 21ISD - Lampre16:3316:33
117111+1:05 Wolters George 16:3416:34
118120+24:26 Volmerg Frederik 2316:3916:39
11987+38:25 Viglasky Ivan 27,,16:39
120116+18:50 Breznik Domagoj 16:4116:41
121122+37:06 Constantin Stefan 16:4616:46
122107+55:53 Bendeguz Bernard 24,,16:46
123118+22:55 Braicov Iulian 1822:5622:56
DNF110+59:06 Novak Carol EduardTusnad Cycling Team 35Tusnad Cycling Team--
DNF+ - 11:34:30 Zrelica Roman 27,,-
DNF+ - 11:34:30 Elling Nils ,,-
DNF+ - 11:34:30 Fraňo Martin 34,,-
DNS+ - 11:34:30 Vogl Mathias 23,,-


RnkRiderAgeTeam
1 de la Parte VíctorSP Tableware Cycling Team 26SP Tableware Cycling Team
2 Kvasina MatijaTusnad Cycling Team 30Tusnad Cycling Team
3 Kišerlovski Emanuel 27
4 Kazsa GaborSalcano Manisaspor Cycling Team  23Salcano Manisaspor Cycling Team
5 Haring Martin 25
6 Topchanyuk ArtemSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team
7 Tamouridis IoannisSP Tableware Cycling Team 32SP Tableware Cycling Team
8 Gerganov EvgeniTusnad Cycling Team 36Tusnad Cycling Team
9 Landa AndreasOneco - Mesterhus Cycling Team 24Oneco - Mesterhus Cycling Team
10 Dal Santo NicolaMiche-Guerciotti  23Miche-Guerciotti


RnkRiderAgeTeam
1 de la Parte VíctorSP Tableware Cycling Team 26SP Tableware Cycling Team
2 Kvasina MatijaTusnad Cycling Team 30Tusnad Cycling Team
3 Haring Martin 25
4 Topchanyuk ArtemSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team
5 Gerganov EvgeniTusnad Cycling Team 36Tusnad Cycling Team
6 Tamouridis IoannisSP Tableware Cycling Team 32SP Tableware Cycling Team
7 Khripta AndriyKolss Cycling Team 25Kolss Cycling Team
8 Landa AndreasOneco - Mesterhus Cycling Team 24Oneco - Mesterhus Cycling Team
9 Jouffroy ArnaudTelenet - Fidea  22Telenet - Fidea
10 Kišerlovski Emanuel 27


RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamTime
16+3:45 Sosnitskiy AnatoliyKolss Cycling Team 21Kolss Cycling Team 11:38:15 11:38:15
210+5:10 Nesset SigurdFrøy - Trek 21Frøy - Trek1:251:25
313+6:32 Jouffroy ArnaudTelenet - Fidea  22Telenet - Fidea 2:472:47
415+7:31 Zajac Bartosz 193:463:46
517+9:10 Stancu George 5:255:25
618+9:17 Nitu Adrian 225:325:32
722+10:26 Orset JonasFrøy - Trek 21Frøy - Trek6:416:41
823+10:36 Kohlvelter KevinTeam Differdange  21Team Differdange 6:516:51
925+10:54 Grand ArnaudTelenet - Fidea  21Telenet - Fidea 7:097:09
1029+11:40 Simon Peter 207:557:55


Race information

Date: 8th July 2012
Race category: Men Elite
PCS point scale: 2.2/U23Sibiu Cycling Tour logo

Websites:
www.ciclism.sibiu.ro/
www.twitter.com/SibiuTourEn
www.facebook.com/TurulCiclistAlSibiului
www.ciclism.sibiu.ro
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.07684 sec.