Search:  
› English
English
Nederlands
Français
Español
Italiano
Türk
Login/Sign-up
2016
2014
»
«

 2015   »   Tour de Berlin (2.2U)

Stage 4  »  Rudow  ›  Rudow   (146.4k)

« previous  
  Remove filter
RnkRiderAgeTeamUCIPntGCGC-TimeTime
1 Walscheid Max21Team Kuota-Lotto852+0:053:18:00 3:18:00
2 Latham Christopher21Team Wiggins 5210+1:03,, ,,
3 Ackermann Pascal21Rad-Net Rose Team2159+3:090:04 0:04
4 Ariesen Tim21Cyclingteam Jo Piels32+1:550:00 0:00
5 Declercq Benjamin2140+2:24,, 0:00
6 Reske Tim21LKT Team Brandenburg80+4:35,, 0:00
7 Bokeloh Jonas19SEG Racing 19+1:28,, 0:00
8 Mccarthy Robert-jon21SEG Racing 33+1:56,, 0:00
9 Grosser Aaron1874+3:58,, 0:00
10 Landa Oscar21Team Coop - ØsterHus20+1:28,, 0:00
11 Van Der Duin Patrick19Cyclingteam Jo Piels44+2:36,, 0:00
12 Merlier Braam2166+3:29,, 0:00
13 Noppe Christophe2049+2:46,, 0:00
14 Baška Erik21AWT-GreenWay52+2:51,, 0:00
15 Jakobsen Fabio18SEG Racing 46+2:39,, 0:00
16 Rapps Dario20Team Kuota-Lotto47+2:42,, 0:00
17 Menten Milan1870+3:45,, 0:00
18 Mathis Marco21Rad-Net Rose Team69+3:36,, 0:00
19 Michiels Killian2086+7:30,, 0:00
20 Andersen Søren Kragh20Team Trefor - Blue Water4+0:26,, 0:00
21 Einhorn Ben21Cycling Academy Team88+8:06,, 0:00
22 Auer Daniel20WSA-Greenlife13+1:14,, 0:00
23 Porzner Manuel19Team Stölting 89+8:24,, 0:00
24 Brusselman Twan21Cyclingteam Jo Piels18+1:27,, 0:00
25 Loncin Gilles2142+2:30,, 0:00
26 Carstensen Lucas2068+3:36,, 0:00
27 Shtein Grigoriy19Seven Rivers Cycling Team60+3:09,, 0:00
28 Bakker Stephan21Cyclingteam Jo Piels17+1:24,, 0:00
29 Obersteiner Florian1976+4:10,, 0:00
30 Jägeler Robert1983+5:02,, 0:00
31 Lammertink Steven21SEG Racing 1+0:00,, 0:00
32 Bouhanni Rayane19AWT-GreenWay26+1:41,, 0:00
33 Tschernoster Jan18Rad-Net Rose Team16+1:23,, 0:00
34 Jacobsen Tormod Hausken21Team Coop - ØsterHus43+2:33,, 0:00
35 Löer Lukas20Team Kuota-Lotto28+1:46,, 0:00
36 Gessner Konrad1981+4:37,, 0:00
37 Turek Daniel22Cycling Academy Team15+1:21,, 0:00
38 Frahm Jasper19LKT Team Brandenburg24+1:39,, 0:00
39 Moons Steven1863+3:16,, 0:00
40 Mccormick Hayden219+1:00,, 0:00
41 Shemyakin Sergey19Seven Rivers Cycling Team50+2:47,, 0:00
42 Van Dongen Ricardo20SEG Racing 27+1:41,, 0:00
43 Biermans Jenthe19SEG Racing 11+1:05,, 0:00
44 Rodenburg Tim20Cyclingteam Jo Piels7+0:51,, 0:00
45 Fischer Robin2185+6:49,, 0:00
46 Jeppesen Andreas Hyldgaard18Team Trefor - Blue Water35+2:06,, 0:00
47 Schachmann Maximilian21AWT-GreenWay8+1:00,, 0:00
48 Braun Julian19Team Kuota-Lotto75+4:10,, 0:00
49 Kuzmin Anton18Seven Rivers Cycling Team57+3:05,, 0:00
50 De Gendt Aime203+0:21,, 0:00
51 Leinau Louis2082+4:50,, 0:00
52 Van Der Haeghen Ruben2129+1:49,, 0:00
53 Herbert Luca2192+14:58,, 0:00
54 Huppertz Joshua20Team Kuota-Lotto65+3:27,, 0:00
55 Slater Alistair22An Post - Chain Reaction31+1:52,, 0:00
56 Gregaard Wilsly Jonas18Team Trefor - Blue Water23+1:34,, 0:00
57 Bukdal Joakim2039+2:22,, 0:00
58 Leysen Senne195+0:26,, 0:00
59 Taferner Michael21WSA-Greenlife12+1:08,, 0:00
60 Hardahl Anders19Team Trefor - Blue Water25+1:40,, 0:00
61 Schlemmer Lukas20WSA-Greenlife64+3:16,, 0:00
62 Schubert Erik1953+2:53,, 0:00
63 Maidos Tilegen21Vino 4ever62+3:16,, 0:00
64 Vanderaerden Massimo2077+4:11,, 0:00
65 Natarov Yuriy18Seven Rivers Cycling Team21+1:28,, 0:00
66 Stewart Mark1914+1:20,, 0:00
67 Schulze Julian20Team Stuttgart79+4:20,, 0:00
68 Knaup Tobias22Team Kuota-Lotto91+11:13,, 0:00
69 Rahbek Mads19Team Trefor - Blue Water36+2:14,, 0:00
70 Vinjebo Emil21Team Trefor - Blue Water51+2:48,, 0:00
71 Mortensgaard Lasse2094+20:19,, 0:00
72 Krigbaum Mathias20Veranclassic - Ekoi30+1:50,, 0:00
73 Planckaert Emiel1845+2:37,, 0:00
74 Intra Felix20Rad-Net Rose Team72+3:55,, 0:00
75 Vanhoucke Herman1887+7:57,, 0:00
76 Wood Oliver1934+1:59,, 0:00
77 Moens Jens2167+3:36,, 0:00
78 Semyonov Roman22Seven Rivers Cycling Team41+2:24,, 0:00
79 Talaga Patryk20Cycling Academy Team55+2:56,, 0:00
80 Brus Alexander20WSA-Greenlife48+2:46,, 0:00
81 Schomber Nils21Rad-Net Rose Team6+0:49,, 0:00
82 Niederlag Luca2058+3:05,, 0:00
83 Nordkroggaard Jonas2078+4:16,, 0:00
84 Cullaigh Gabriel1922+1:30,, 0:00
85 Burton Germain2071+3:46,, 0:00
86 Kretschy Florian2038+2:21,, 0:00
87 Kuesters Alexander1937+2:21,, 0:00
88 Kvingedal Hans-arne2190+8:47,, 0:00
89 Backofen Moritz20Team Stölting 56+3:040:13 0:13
90 Egner Arne21Team Stölting 54+2:55,, 0:13
91 Pyfferoen Miel2061+3:130:15 0:15
92 Jürß Malte1984+5:030:30 0:30
93 Steidten Lukas1973+3:560:36 0:36
94 Kalland-olsen Einar2093+16:54,, 0:36
DNF Georgiev Nako19Team Stölting + -9:17:21,, 0:36
DNF Leinau Joann20+ -9:17:21,, 0:36
DNF Gabay Guy21Cycling Academy Team+ -9:17:21,, 0:36
RnkRiderAgeTeamUCIPntGCGC-TimeTimeTime won/lost
1 Lammertink Steven21SEG Racing 40251+0:009:17:21 9:17:21+0:00
2 Walscheid Max21Team Kuota-Lotto30182+0:050:05 0:05+0:05
3 De Gendt Aime2016143+0:210:21 0:21+0:21
4 Andersen Søren Kragh20Team Trefor - Blue Water12114+0:260:26 0:26+0:26
5 Leysen Senne191085+0:26,, 0:26+0:26
6 Schomber Nils21Rad-Net Rose Team866+0:490:49 0:49+0:49
7 Rodenburg Tim20Cyclingteam Jo Piels647+0:510:51 0:51+0:51
8 Schachmann Maximilian21AWT-GreenWay338+1:001:00 1:00+1:00
9 Mccormick Hayden2129+1:00,, 1:00+1:00
10 Latham Christopher21Team Wiggins 110+1:031:03 1:03+1:03
11 Biermans Jenthe19SEG Racing 11+1:051:05 1:05+1:05
12 Taferner Michael21WSA-Greenlife12+1:081:08 1:08+1:08
13 Auer Daniel20WSA-Greenlife13+1:141:14 1:14+1:14
14 Stewart Mark1914+1:201:20 1:20+1:20
15 Turek Daniel22Cycling Academy Team15+1:211:21 1:21+1:21
16 Tschernoster Jan18Rad-Net Rose Team16+1:231:23 1:23+1:23
17 Bakker Stephan21Cyclingteam Jo Piels17+1:241:24 1:24+1:24
18 Brusselman Twan21Cyclingteam Jo Piels18+1:271:27 1:27+1:27
19 Bokeloh Jonas19SEG Racing 19+1:281:28 1:28+1:28
20 Landa Oscar21Team Coop - ØsterHus20+1:28,, 1:28+1:28
21 Natarov Yuriy18Seven Rivers Cycling Team21+1:28,, 1:28+1:28
22 Cullaigh Gabriel1922+1:301:30 1:30+1:30
23 Gregaard Wilsly Jonas18Team Trefor - Blue Water23+1:341:34 1:34+1:34
24 Frahm Jasper19LKT Team Brandenburg24+1:391:39 1:39+1:39
25 Hardahl Anders19Team Trefor - Blue Water25+1:401:40 1:40+1:40
26 Bouhanni Rayane19AWT-GreenWay26+1:411:41 1:41+1:41
27 Van Dongen Ricardo20SEG Racing 27+1:41,, 1:41+1:41
28 Löer Lukas20Team Kuota-Lotto28+1:461:46 1:46+1:46
29 Van Der Haeghen Ruben2129+1:491:49 1:49+1:49
30 Krigbaum Mathias20Veranclassic - Ekoi30+1:501:50 1:50+1:50
31 Slater Alistair22An Post - Chain Reaction31+1:521:52 1:52+1:52
32 Ariesen Tim21Cyclingteam Jo Piels32+1:551:55 1:55+1:55
33 Mccarthy Robert-jon21SEG Racing 33+1:561:56 1:56+1:56
34 Wood Oliver1934+1:591:59 1:59+1:59
35 Jeppesen Andreas Hyldgaard18Team Trefor - Blue Water35+2:062:06 2:06+2:06
36 Rahbek Mads19Team Trefor - Blue Water36+2:142:14 2:14+2:14
37 Kuesters Alexander1937+2:212:21 2:21+2:21
38 Kretschy Florian2038+2:21,, 2:21+2:21
39 Bukdal Joakim2039+2:222:22 2:22+2:22
40 Declercq Benjamin2140+2:242:24 2:24+2:24
41 Semyonov Roman22Seven Rivers Cycling Team41+2:24,, 2:24+2:24
42 Loncin Gilles2142+2:302:30 2:30+2:30
43 Jacobsen Tormod Hausken21Team Coop - ØsterHus43+2:332:33 2:33+2:33
44 Van Der Duin Patrick19Cyclingteam Jo Piels44+2:362:36 2:36+2:36
45 Planckaert Emiel1845+2:372:37 2:37+2:37
46 Jakobsen Fabio18SEG Racing 46+2:392:39 2:39+2:39
47 Rapps Dario20Team Kuota-Lotto47+2:422:42 2:42+2:42
48 Brus Alexander20WSA-Greenlife48+2:462:46 2:46+2:46
49 Noppe Christophe2049+2:46,, 2:46+2:46
50 Shemyakin Sergey19Seven Rivers Cycling Team50+2:472:47 2:47+2:47
51 Vinjebo Emil21Team Trefor - Blue Water51+2:482:48 2:48+2:48
52 Baška Erik21AWT-GreenWay52+2:512:51 2:51+2:51
53 Schubert Erik1953+2:532:53 2:53+2:53
54 Egner Arne21Team Stölting 54+2:552:55 2:55+2:55
55 Talaga Patryk20Cycling Academy Team55+2:562:56 2:56+2:56
56 Backofen Moritz20Team Stölting 56+3:043:04 3:04+3:04
57 Kuzmin Anton18Seven Rivers Cycling Team57+3:053:05 3:05+3:05
58 Niederlag Luca2058+3:05,, 3:05+3:05
59 Ackermann Pascal21Rad-Net Rose Team59+3:093:09 3:09+3:09
60 Shtein Grigoriy19Seven Rivers Cycling Team60+3:09,, 3:09+3:09
61 Pyfferoen Miel2061+3:133:13 3:13+3:13
62 Maidos Tilegen21Vino 4ever62+3:163:16 3:16+3:16
63 Moons Steven1863+3:16,, 3:16+3:16
64 Schlemmer Lukas20WSA-Greenlife64+3:16,, 3:16+3:16
65 Huppertz Joshua20Team Kuota-Lotto65+3:273:27 3:27+3:27
66 Merlier Braam2166+3:293:29 3:29+3:29
67 Moens Jens2167+3:363:36 3:36+3:36
68 Carstensen Lucas2068+3:36,, 3:36+3:36
69 Mathis Marco21Rad-Net Rose Team69+3:36,, 3:36+3:36
70 Menten Milan1870+3:453:45 3:45+3:45
71 Burton Germain2071+3:463:46 3:46+3:46
72 Intra Felix20Rad-Net Rose Team72+3:553:55 3:55+3:55
73 Steidten Lukas1973+3:563:56 3:56+3:56
74 Grosser Aaron1874+3:583:58 3:58+3:58
75 Braun Julian19Team Kuota-Lotto75+4:104:10 4:10+4:10
76 Obersteiner Florian1976+4:10,, 4:10+4:10
77 Vanderaerden Massimo2077+4:114:11 4:11+4:11
78 Nordkroggaard Jonas2078+4:164:16 4:16+4:16
79 Schulze Julian20Team Stuttgart79+4:204:20 4:20+4:20
80 Reske Tim21LKT Team Brandenburg80+4:354:35 4:35+4:35
81 Gessner Konrad1981+4:374:37 4:37+4:37
82 Leinau Louis2082+4:504:50 4:50+4:50
83 Jägeler Robert1983+5:025:02 5:02+5:02
84 Jürß Malte1984+5:035:03 5:03+5:03
85 Fischer Robin2185+6:496:49 6:49+6:49
86 Michiels Killian2086+7:307:30 7:30+7:30
87 Vanhoucke Herman1887+7:577:57 7:57+7:57
88 Einhorn Ben21Cycling Academy Team88+8:068:06 8:06+8:06
89 Porzner Manuel19Team Stölting 89+8:248:24 8:24+8:24
90 Kvingedal Hans-arne2190+8:478:47 8:47+8:47
91 Knaup Tobias22Team Kuota-Lotto91+11:1311:13 11:13+11:13
92 Herbert Luca2192+14:5814:58 14:58+14:58
93 Kalland-olsen Einar2093+16:5416:54 16:54+16:54
94 Mortensgaard Lasse2094+20:1920:19 20:19+20:19
RnkRiderAgeTeamGCGC-TimeTime
1 Leysen Senne195+0:269:17:47 9:17:47
2 Tschernoster Jan18Rad-Net Rose Team16+1:230:57 0:57
3 Bokeloh Jonas19SEG Racing 19+1:281:02 1:02
4 Natarov Yuriy18Seven Rivers Cycling Team21+1:28,, 1:02
5 Cullaigh Gabriel1922+1:301:04 1:04
6 Gregaard Wilsly Jonas18Team Trefor - Blue Water23+1:341:08 1:08
7 Frahm Jasper19LKT Team Brandenburg24+1:391:13 1:13
8 Hardahl Anders19Team Trefor - Blue Water25+1:401:14 1:14
9 Bouhanni Rayane19AWT-GreenWay26+1:411:15 1:15
10 Jeppesen Andreas Hyldgaard18Team Trefor - Blue Water35+2:061:40 1:40
11 Planckaert Emiel1845+2:372:11 2:11
12 Jakobsen Fabio18SEG Racing 46+2:392:13 2:13
13 Schubert Erik1953+2:532:27 2:27
14 Kuzmin Anton18Seven Rivers Cycling Team57+3:052:39 2:39
15 Shtein Grigoriy19Seven Rivers Cycling Team60+3:092:43 2:43
16 Moons Steven1863+3:162:50 2:50
17 Menten Milan1870+3:453:19 3:19
18 Grosser Aaron1874+3:583:32 3:32
19 Jägeler Robert1983+5:024:36 4:36
20 Jürß Malte1984+5:034:37 4:37
21 Vanhoucke Herman1887+7:577:31 7:31
22 Porzner Manuel19Team Stölting 89+8:247:58 7:58
RnkTeamGCGC-TimeTime
1 SEG Racing + -9:17:21 27:54:41 27:54:41
2 Team Kuota-Lotto+ -9:17:210:20 0:20
3 Lotto - Soudal U23+ -9:17:210:40 0:40
4 Team Trefor - Blue Water+ -9:17:211:04 1:04
5 Cyclingteam Jo Piels+ -9:17:211:15 1:15
6 Great Britain+ -9:17:211:28 1:28
7 WSA-Greenlife+ -9:17:211:52 1:52
8 Rad-Net Rose Team+ -9:17:212:33 2:33
9 EFC-Etixx+ -9:17:212:42 2:42
10 AWT-GreenWay+ -9:17:213:00 3:00

Race information

Tour de Berlin logoDate: 16th May 2015
Avg. speed winner: 44.36 km/h
Race category:
Start/finish: Rudow › Rudow
PCS point scale: 2.2.Stage

Websites:
www.tourdeberlin.de/

Advertisement

All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.
  0.12845 sec.