Search:  
topLogin
2017
2015

2016»Ronde van Vlaanderen Beloften (1.Ncup)

2016  One day race  »  Oudenaarde  ›  Oudenaarde   (166k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Per DavidAdria Mobil 21Adria Mobil70154:10:184:10:18
2 Dibben JonathanTeam Wiggins  22Team Wiggins 5510,,0:00
3 Ermenault Corentin 20407,,0:00
4 Jansen Amund GrøndahlTeam Joker - Byggtorget 22Team Joker - Byggtorget304,,0:00
5 Neilands KristsAxeon Hagens Berman 21Axeon Hagens Berman252,,0:00
6 Nych ArtemGazprom-RusVelo 21Gazprom-RusVelo201,,0:00
7 Costa AdrienAxeon Hagens Berman 18Axeon Hagens Berman15,,0:00
8 García Cortina IvánKlein Constantia 20Klein Constantia100:140:14
9 Ballerini Davide 215,,0:14
10 Bol CeesRabobank Development Team 20Rabobank Development Team3,,0:14
11 Owen LoganAxeon Hagens Berman 21Axeon Hagens Berman0:190:19
12 Noppe Christophe 21,,0:19
13 Touze Damien  19,,0:19
14 Skaarseth AndersTeam Joker - Byggtorget 20Team Joker - Byggtorget,,0:19
15 Planckaert EdwardLotto - Soudal U23 21Lotto - Soudal U23,,0:19
16 Hindley JaiAttaque Team Gusto 19Attaque Team Gusto,,0:19
17 Friesecke Gian 21,,0:19
18 Montgomery DavidAn Post Chain Reaction 20An Post Chain Reaction,,0:19
19 Cullaigh Gabriel 20,,0:19
20 Dunbar EddieAxeon Hagens Berman 19Axeon Hagens Berman,,0:19
21 Fåglum Karlsson MarcusTeam Tre Berg-Bianchi 21Team Tre Berg-Bianchi,,0:19
22 Geoghegan Hart TaoAxeon Hagens Berman 21Axeon Hagens Berman,,0:19
23 Wirtgen TomLeopard Pro Cycling  20Leopard Pro Cycling 0:580:58
24 Eriksson LucasTeam Tre Berg-Bianchi 19Team Tre Berg-Bianchi,,0:58
25 Wood Oliver 201:111:11
26 Welten Bram 19,,1:11
27 Lenderink PeterRabobank Development Team 20Rabobank Development Team,,1:11
28 Stosz PatrykCCC Sprandi Polkowice  21CCC Sprandi Polkowice ,,1:11
29 Sellier Simon 21,,1:11
30 Bosman PatrickTirol Cycling Team 22Tirol Cycling Team,,1:11
31 Teggart Matthew 20,,1:11
32 Katrašnik GašperAdria Mobil 20Adria Mobil,,1:11
33 Maas JanRabobank Development Team 20Rabobank Development Team,,1:11
34 Mäder Gino 19,,1:11
35 Peters Nans 22,,1:11
36 Shtein GrigoriyAstana City 20Astana City,,1:11
37 Storer Michael 19,,1:11
38 San Sebastian Xabier 201:191:19
39 Shaw James Lotto - Soudal U23 19Lotto - Soudal U23,,1:19
40 Sivakov Pavel 182:402:40
41 Madouas Valentin 19,,2:40
42 Rahbek MadsTeam Trefor 20Team Trefor,,2:40
43 Latham ChristopherTeam Wiggins  22Team Wiggins ,,2:40
44 Wachter AlexanderTirol Cycling Team 21Tirol Cycling Team,,2:40
45 Auer DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels  21Team Felbermayr - Simplon Wels ,,2:40
46 Pedersen MadsStölting Service Group 20Stölting Service Group2:462:46
47 Astafyev StepanVino 4ever SKO 22Vino 4ever SKO3:373:37
48 Malieiev TymurISD-Jorbi Continental Team 20ISD-Jorbi Continental Team4:184:18
49 Piskunov Maxim 18,,4:18
50 Kuzmin AntonAstana City 19Astana City,,4:18
51 Halvorsen KristofferTeam Joker - Byggtorget 19Team Joker - Byggtorget,,4:18
52 Natarov YuriyAstana City 19Astana City,,4:18
53 Jäger PatrickTeam Vorarlberg 22Team Vorarlberg,,4:18
54 Honoré Mikkel FrølichLotto - Soudal U23 19Lotto - Soudal U23,,4:18
55 Nõmmela AkselLeopard Pro Cycling  21Leopard Pro Cycling ,,4:18
56 Hamilton Lucas 20,,4:18
57 Cornelisse MitchellRabobank Development Team 20Rabobank Development Team,,4:18
58 Bokeloh JonasKlein Constantia 20Klein Constantia,,4:18
59 Kastemyr PontusTeam Differdange - Losch 21Team Differdange - Losch,,4:18
60 Walsh Edward 19,,4:18
61 Malovec ĽubošCycling Academy Team 22Cycling Academy Team,,4:18
62 Amezawa Takeaki 21,,4:18
63 Foss Tobias 18,,4:18
64 Mackinnon Sean 20,,4:18
65 Forfang OleTeam Joker - Byggtorget 21Team Joker - Byggtorget4:214:21
66 O'Connor BenAvanti IsoWhey Sport  20Avanti IsoWhey Sport ,,4:21
67 Barta WillAxeon Hagens Berman 20Axeon Hagens Berman,,4:21
68 Hyldgaard AndreasTeam Trefor 19Team Trefor,,4:21
69 Daniel GregoryAxeon Hagens Berman 21Axeon Hagens Berman6:266:26
70 Bassett StephenTeam Jamis 21Team Jamis,,6:26
71 Schipflinger FlorianTirol Cycling Team 20Tirol Cycling Team,,6:26
72 Würtz Schmidt MadsTeam Trefor 22Team Trefor6:416:41
73 Lauk Karl Patrick 197:307:30
74 Okamoto Hayato 20,,7:30
75 Riekstins Matiss 18,,7:30
76 Rajović DušanAdria Mobil 18Adria Mobil,,7:30
77 Kobayashi Marino 21,,7:30
78 Satlikov MaximAstana City 19Astana City,,7:30
79 Rikunov Petr 19,,7:30
80 Otonicar Martin 21,,7:30
81 Irisarri Jon 20,,7:30
82 Biermans JentheSEG Racing Academy 20SEG Racing Academy,,7:30
83 Brożyna PiotrCCC Sprandi Polkowice  21CCC Sprandi Polkowice ,,7:30
84 Deltombe KevinLotto - Soudal U23 22Lotto - Soudal U23,,7:30
85 Spengler Mario 18,,7:30
86 Rudaz Manuel 21,,7:30
87 Fitter DanielState of Matter MAAP Racing 19State of Matter MAAP Racing,,7:30
88 Klepikov IllyaISD-Jorbi Continental Team 22ISD-Jorbi Continental Team,,7:30
89 Elliott William 21,,7:30
90 Udod RinatISD-Jorbi Continental Team 20ISD-Jorbi Continental Team,,7:30
91 Gohr Andre Eduardo 19,,7:30
92 Consonni Simone 21,,7:30
93 Bagioli Nicola 21,,7:30
94 Penko IzidorRadenska Ljubljana 19Radenska Ljubljana9:029:02
95 Vahtra Norman 199:219:21
96 Koch ChristianLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,9:21
97 Kivistik Kristen 22,,9:21
98 Grošelj Žiga 22,,9:21
99 Kobashi YuriShimano Racing Team 21Shimano Racing Team,,9:21
100 Schäppi Martin 19,,9:21
101 Abderrahim Zahiri 20,,9:21
102 Walzel AndreasTeam Felbermayr - Simplon Wels  21Team Felbermayr - Simplon Wels ,,9:21
103 Zimany KristianDukla Banska Bystrica 18Dukla Banska Bystrica,,9:21
104 Centrone IvanTeam Differdange - Losch 20Team Differdange - Losch,,9:21
105 Ippolito Stefano 22,,9:21
106 Magosaki Daiki 19,,9:21
107 Pung Peeter 19,,9:21
108 Willwohl WilliLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg,,9:21
109 Rublevskis Aleksandrs Rietumu - Delfin 19Rietumu - Delfin,,9:21
110 Mckenna Sean 22,,9:21
111 Fyffe Angus 21,,9:21
112 Jurado Cristopher Robin 20,,9:21
113 Sevilla Diego Pablo 20,,9:21
114 Barać Antonio 1910:4710:47
115 Cherkasov Nikolay 1911:0411:04
116 Camacho Juan 2012:2612:26
DNF Stokbro AndreasRiwal Platform Cycling Team 19Riwal Platform Cycling Team,,-
DNF Milbert Pit 18,,-
DNF Williams TylerAxeon Hagens Berman 21Axeon Hagens Berman,,-
DNF Troia Oliviero 21,,-
DNF Harag TomášDukla Banska Bystrica 20Dukla Banska Bystrica,,-
DNF Van Hooydonck Nathan 20,,-
DNF Gutek Mikolaj 19,,-
DNF Bengtsson FilipTeam Differdange - Losch 20Team Differdange - Losch,,-
DNF Svab Jernej 20,,-
DNF Hoelgaard MarkusTeam Joker - Byggtorget 21Team Joker - Byggtorget,,-
DNF Krajicek Matej 21,,-
DNF Gidich YevgeniyVino 4ever SKO 19Vino 4ever SKO,,-
DNF Shevchuk Taras 19,,-
DNF Allegaert Piet 21,,-
DNF Banaszek AlanCCC Sprandi Polkowice  18CCC Sprandi Polkowice ,,-
DNF Burtnik Evan 19,,-
DNF Alonso Pablo 18,,-
DNF Plebani DavideUnieuro Wilier 19Unieuro Wilier,,-
DNF Kvietok Pavol 18,,-
DNF Kanepejs DeinsRietumu - Delfin 20Rietumu - Delfin,,-
DNF Novakowskyi Vitalii  18,,-
DNF Pouilly FélixRoubaix Lille Métropole 21Roubaix Lille Métropole,,-
DNF Turchi Luc 20,,-
DNF Cowan Alexander 19,,-
DNF Vaga Kristo Enn 19,,-
DNF Mathis MarcoRad-Net Rose Team 22Rad-Net Rose Team,,-
DNF Braun JulianTeam Kuota-Lotto 20Team Kuota-Lotto,,-
DNF Lukjanovs Andris ,,-
DNF Rodriguez Jose Luis 21,,-
DNF Musiienko Bohdan  18,,-
DNF Razumov Nikita 19,,-
DNF Petelin JanTeam Differdange - Losch 19Team Differdange - Losch,,-
DNF Jamieson Adam 20,,-
DNF Eenkhoorn Pascal 19,,-
DNF Jenner Samuel 19,,-
DNF Ackermann PascalRad-Net Rose Team 22Rad-Net Rose Team,,-
DNF Paluta MichałCCC Sprandi Polkowice  20CCC Sprandi Polkowice ,,-
DNF Gavars Eriks TomsRietumu - Delfin 18Rietumu - Delfin,,-
DNF Müller Patrick 19,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result


Race information

Date: 9th April 2016
Avg. speed winner: 39.79 km/h
Race category:
Start/finish: Oudenaarde › Oudenaarde
PCS point scale: E-1.NcupRonde van Vlaanderen Beloften logo
LiveStats
Websites:
www.flandersclassics.be
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.07278 sec.